Nocne życie

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Cykl: Joe Coughlin (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Live by Night
Mafia, Prohibicja, Przemyt, Kuba
Barbara

Fascynująca, epicka, wielowymiarowa opowieść o wiernych przyjaciołach i zapamiętałych wrogach, bezwzględnych przemytnikach rumu i mrocznych femme fatale, cytujących Biblię ewangelistach i okrutnych członkach klanu, walczących o przeżycie i swój udział w amerykańskim śnie. Boston, rok 1926. Szalone lata dwudzieste w pełnym rozkwicie. Alkohol leje się strumieniami, kule świszczą w powietrzu, a...

Boston, rok 1926. Szalone lata dwudzieste w pełnym rozkwicie. Alkohol leje się strumieniami, kule świszczą w powietrzu, a pewien człowiek zamierza odcisnąć swój ślad na tym świecie. Prohibicja spowodowała pojawienie się splątanej sieci podziemnych gorzelni, nielegalnych lokali, gangsterów i sprzedajnych policjantów. Joe Coughlin, najmłodszy syn znanego w Bostonie kapitana policji, już dawno odrzucił surowe zasady, w których go wychowano. Teraz, gdy drobne kradzieże z dzieciństwa odeszły w przeszłość, zajął się pracą dla najgroźniejszych gangsterów w mieście. Robi to dla zysku, dreszczu emocji i smaku życia na marginesie społeczeństwa.

Niestety, życie po stronie mroku ma wysoką cenę. W czasie gdy bezwzględni ludzie, mający do dyspozycji pieniądze, nielegalny alkohol i broń, walczą o władzę, nie można ufać nikomu. Buntownikom takim jak Joe pisany jest jeden los: przedwczesna śmierć. Ale ludzie jemu podobni, nie bacząc na nic, zamierzają żyć pełnią życia aż po ostatni dzień.

Joe rozpoczyna oszałamiającą wspinaczkę po szczeblach organizacji gangsterskiej, która rzuca go z Bostonu czasów jazzu do tętniącej życiem dzielnicy łacińskiej w Tampie i na słoneczną Kubę.

„Nocne życie” to opowieść o wielkiej miłości i saga o zemście, fascynująca historia zdrady, przebaczenia, muzyki i śmierci, która przywraca do życia czasy, gdy popełnienie grzechu było powodem do świętowania, a występek uważano za cnotę obywatelską.

„Nocne życie” to „Ojciec chrzestny” dla ludzi myślących.
STEPHEN KING

Każde zdanie sprawia przyjemność. Jesteście w rękach eksperta i sami to poczujecie.
„NEW YORK TIMES”

„Nocne życie” przekracza ramy znanego nam życia i wyczarowuje własną, przekonującą rzeczywistość… Misterny fresk, przedstawiający burzliwą przeszłość Stanów Zjednoczonych.
„WASHINGTON POST BOOK WORLD”

To bezsprzecznie i pod każdym względem magnetyczna powieść – przestępstwo, rodzina, namiętność, zdrada, a to wszystko na przedstawionym z dbałością o najdrobniejsze szczegóły tle historycznym.
„BOOKLIST”

Mistrzostwo! Lehane stworzył dojrzałą, prawdziwie amerykańską opowieść, która przemówi zarówno do czytelników literatury pięknej, jak i do miłośników kryminałów.
„PUBLISHERS WEEKLY”

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Nocne_zycie-p-31688-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Nocne_zycie-p-31688-.html

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Nostalgia gangstera

Denis Lehanne należy do jednych z lepszych współczesnych autorów amerykańskich. Potrafi tworzyć odpowiedni klimat i osadzić w nim ciekawą akcję. Ponad to ma smykałkę do tworzenia emocjonalnych opisów, nie popadając przy tym w rozmemłane sceny. Kręgosłupem jego historii są bohaterowie. Przechodzą przez karty powieści w cierpieniach i bólach, świadomie bądź nie, popełniając błąd za błędem, aby na końcu otrzymać upragniony spokój i pogodzenie z własnym losem.

„Nocne życie” opowiada o losach Joego Coughlina, syna kapitana policji, który już od dawna postanowił żyć po swojemu, na marginesie społeczeństwa. Jako człowiek mafii wchodzi po szczeblach kariery, nie bacząc na niebezpieczeństwo. Jednak na własnej skórze przekona się, że bardzo łatwo można z tej drabiny spaść.

Poza prawem, bohater idzie coraz dalej, wyciąga ręce po więcej, przez co niemal topi się w bagnie nienawiści i okrucieństwa. Ale nawet gdzieś tam pali się światełko. Choć zdecydowanie zbyt późno udaje mu się je dostrzec.

Lehane przedstawia swój obraz Amerykańskiego społeczeństwa w latach dwudziestych. Tak naprawdę wszystko w tej powieści jest przewrotne. Autor poniekąd burzy mit gangstera, który potrafiłby zabić członka swojej rodziny, gdyby tylko ten zadziałał na szkodę mafijnego zbiorowiska. W „Nocnym życiu” nic tutaj nie jest proste, jakby się mogło wydawać. Czasem zwyczajne ludzkie odruchy, jak wybaczenie czy współczucie, są lepszym rozwiązaniem niż pociągnięcie za spust.

Z jednej strony mamy nowatorską...

Z jednej strony mamy nowatorską konstrukcję powieści. Z drugiej zaś ukłon w stronę klasyków powieści gangsterskich i starych kryminałów. Przewija się femme fatale, goryle od mokrej roboty, przemytnicy rumu oraz członkowie tajemniczych klanów. Wszyscy za wszelką cenę próbują spełnić swój amerykański sen.

„Nocne życie” nie serwuje wielkiego finału z fajerwerkami w tle i happy endem. Jest w pewnym sensie melancholijnym rozważaniem na temat dobra i zła. Nie ma tu górnolotnych opisów przedstawiających potępienie zbrodni, choć tak jak w przypadku wielu gangsterskich powieści, pojawia się dotkliwa kara.

Katarzyna Barańska

Bastard | 2015-11-02
Przeczytana: 28 października 2015

7/10 – BARDZO DOBRY

Ameryka lat dwudziestych ubiegłego wieku, to czasy prohibicji, które pozwalały zarabiać krocie na nielegalnym obrocie alkoholem. Joego Coughlina najmłodszego z trójki synów szanowanego kapitana Policji pociąga życie na marginesie społeczeństwa. Chłopak podejmuje pracę u najgroźniejszych mafijnych bossów w mieście, coraz mocniej zanurzając się w świat nocnych klubów pełnych niebezpiecznych gangsterów oraz drapieżnych femme fatale. Niezwykła inteligencja oraz naturalne predyspozycje przywódcze pozwalają mu szybko piąć się w hierarchii przestępczego świata. Droga na szczyt prowadząca Joego przez rodzinny Boston, słoneczną Florydę, oraz stojącą na skraju rewolucji Kubę przynosi mu władzę oraz spore zyski, jest jednak też niezwykle niebezpieczna. W tej branży przedwczesna śmierć nie jest przecież niczym nadzwyczajnym.

„Nocne życie” jako kontynuacja bardzo luźno nawiązuje do poprzedzającego ją „Miasta niepokoju”, a różnic dzielących obie te pozycje jest naprawdę...

dasio72 | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Bardzo sprawnie napisana i skonstruowana gangsterska opowieść, rozgrywająca się na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX w. na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Na terenie USA od kilku lat obowiązuje ustawa Volsteada, czyli mamy prohibicję (zakaz produkcji, importu, eksportu oraz sprzedaży alkoholu), ustawa stanowi miód na serca wszelkiej maści przemytników oraz ludzi zajmujących się dystrybucją nielegalnie produkowanego, lub importowanego alkoholu.
W takich okolicznościach powstają pierwsze przestępcze fortuny i rodzą się mafijne monarchie.
Przyjrzyjmy się teraz głównemu bohaterowi naszej historii-drobny złodziejaszek Joe Coughlin, potomek irlandzkich emigrantów od lat mieszkających w Bostonie, syn zastępcy komendanta tamtejszej policji. Po jednej z nieudanych kradzieży trafia do więzienia, gdzie w dość dramatycznych okolicznościach poznaje jednego z bossów Bostońskiego półświatka, pana Pesscatore. Inteligencja i spryt Joe robią wrażenie na starym gangsterze, powierza mu...

kasandra_85 | 2013-04-14
Przeczytana: kwiecień 2013

Krzysztof | 2014-10-23
Przeczytana: 23 października 2014

Na początku przyznam się, że jestem wielkim fanem kina gangsterskiego, w szczególności w wydaniu Martina Scorsese i Coppoli, a także serialu Zakazane Imperium, a autora książki znam głównie ze świetnych ekranizacji jego książek, a Nocnym Życiem zainteresowałem się wraz z plotkami o przeniesieniu jej na wielki ekran.
Ameryka czas prohibicji, gangsterów, nocnych klubów i strzelanin, czyli jeden z najbarwniejszych okresów historii USA, odmalowany starannie przez utora robi przyzwoite, ale tylko przyzwoite wrażenie. Nocne Życie to nie Ojciec Chrzestny i niech nikogo nie zmylą szumne opinie na tylniej okładce. Książka nawet w jednej dziesiątej nie ma w sobie potwornej siły Ojca Chrzestnego, jej fabularnego ciężaru i bohaterów, którzy przeszli do legendy. Autor serwuje nam prostą historię młodego przestępcy, syna znanego policjanta, który zafascynowany życiem na marginesie społecznym wplątuje się w poważne problemy, a wszystko to z winy kobiety. Przynajmniej pierwsza część książki...

miqa | 2013-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, EBOOK
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Dennis Lehane jest jednym z moich ulubionych pisarzy amerykańskich. Odkąd sięgnęłam po „Modlitwy o deszcz” czy „Wyspę skazańców” zyskał moje uznanie. Jego książki zostały przetłumaczone na 28 języków, a 3 powieści przeniesiono na szklany ekran. „Nocne życie” to najnowsza powieść Lehane, która teraz podbija serca polskich czytelników. Dlaczego?

Książka została podzielona na trzy części, z których każda stanowi inny etap w życiu głównego bohatera. Część pierwsza „Boston 1926-1929”, część druga „Ybor 1929-1933” i część trzecia „Wszystkie okrutne dzieci” 1933-1935.Tym razem Lehane postanowił zaprosić czytelnika do Ameryki lat ’20. i ’30. XX wieku, gdzie gangsterskie porachunki, wojny o wpływy i nieustanna walka z abolicjonizmem była na porządku dziennym. Z Bostonu przeniesiemy się do tętniącej życiem i żyjącej alkoholem i narkotykami dzielnicy łacińskiej w Tampie i na słoneczną, choć biedną Kubę. Autor zadaje także pytanie jakie konsekwencje może nieść miłość do niewłaściwej kobiety i...

aleksnadra | 2013-10-06
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Kiedy wzięłam do ręki najnowszą książkę Dennisa Lehane byłam pewna, że będzie to moje pierwsze spotkanie z autorem. Poniekąd rzeczywiście tak było. W papierowej wersji nie znam jego twórczości. Oglądałam za to ekranizacje powieści "Rzeka tajemnic" czy "Wyspa tajemnic". Ta sytuacja była dla mnie nie tylko zaskakująca ale przede wszystkim zabawna. Potwierdziła również tezę, że życie jest nieprzewidywalne...

Boston, rok 1926, czasy prohibicji...Zakazany owoc, to co zabronione i nieosiągalne od ręki jest znacznie bardziej pożądane i żeby to zdobyć można wiele zaryzykować. W tym przypadku jest to alkohol. Choć jest towarem nielegalnym i ściganym z urzędu, to bardzo łatwo można na nim zarobić. O klientów, rynek zbytu, władzę i wpływy ścierają się dwie gangsterskie rodziny. Wśród nich odkrywamy Joe'go Coughlina, syna znanego bostońskiego kapitana policji. Co robi wśród gangsterów? Co chce osiągnąć, co zdobyć?

Joe Coughlin nie chce żyć według ogólnie panujących zasad i reguł. Nie chce...

Tom571 | 2013-05-26
Przeczytana: 18 maja 2013

Nocne Życie luźno nawiązuje do ksiązki Miasto Niepokoju. Opowiada ona losy najmłodszego syna Thomasa Coughlina, Joego. Nie jest on już małym dzieckiem. Po dramatycznych wydarzeniach podczas strajku policjantów, nie jest on już tym samym małym chłopcem. Po śmierci matki opuszcza dom i rozpoczyna własne życie. Życie buntownika i człowieka wyjętego z pod prawa. Niestety splot pewnych okoliczności spowodował, że trafił do więzienia, a tam poznał Maso Pescatore. Tak rozpoczyna się jego nowe życie, które może zakończyć się w każdej chwili.

Autor zaprasza nas ponownie na podróż w czasie do lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Tym razem trafiamy na okres prohibicji i możemy sami poczuć się jak przemytnicy rumu. Na własnej skórze możemy odczuć zalety nocnego życia w Ybor. Tym razem Lehane przenosi akcję swojej powieści z Bostonu na gorącą Florydę i upalną i dziką Kubę. Jednak mimo zmiany miejsca akcji powieść nadal ocieka brudem, może ubranym w czyste i pachnące ciuchy, ale...

Beata | 2013-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2013

Epicka opowieść o dobrym gangsterze. Na okładce umieszczono rekomendację Stephena Kinga: "Nocne życie to Ojciec chrzestny dla ludzi myślących". Oj, poniosła fantazja Kinga. Historię czyta się dobrze, ale fabuła nie porywa, czasami wręcz irytuje. Więcej powieść obyczajowa niż sensacyjna. Można górnolotnie powiedzieć, że to studium psychologiczne bohatera, który niejako wbrew sobie zostaje przestępcą.

astaldohil | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Najsłabsza z powieści Lehane! Masa zmarnowanego potencjału, przekutego w napisaną "od linijki", pełną klisz i porażających nijakością postaci (włącznie z emocjonalną "kukłą" - głównym bohaterem) historię. Brak tu miejsca na jakiś zaskakujący zwrot akcji - każdy z przerabianych przez autora motywów jest podzwonnym tego, z czym mieliśmy do czynienia gdzieś wcześniej - jeśli nie u samego Lehane, to w innych powieściach, czy filmach, eksplorujących środowiska gangsterskie w Stanach Zjednoczonych z okresu prohibicji.

Na domiar złego, oprócz kiepskiej fabuły i mizernie nakreślonych postaci, powieść wydaje mi się bardzo słaba - jak na standardy, do których przyzwyczaił mnie autor - stylistycznie. Dialogi wypadają tu niezwykle patetycznie, większość z nich nacechowana jest niewyobrażalną wręcz ilością sztampy, a opisy tego - zdawało by się "barwnego" (a przynajmniej takimi powinny być, zwłaszcza w części, w której akcja przenosi się na Florydę) - okresu, poprowadzone zostały w wyjątkowo...

Andrew | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013