Czarna Dalia

Cykl: L.A. Quartet (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Black Dahlia
Ag2S

Los Angeles, 15 stycznia 1947 roku. Wiadomość od informatora doprowadza Bucky’ego Bleicherta i Lee Blancharda, policjantów oddziału Warrants Squad do zarośli na tyłach apartamentowca. Tam znajdują zmasakrowane zwłoki młodej atrakcyjnej kobiety. Ujawnienie zbrodni wywołuje dziennikarską sensację. Gazety nadają ofierze imię Czarna Dalia i tak rozpoczyna się największy w historii Kalifornii pościg za mordercą. Obaj gliniarze starają się o względy tej samej kobiety i obsesyjnie próbują rozwikłać zagadkę śmierci Czarnej Dalii. Ten szaleńczy pęd wiedzie ich do podejrzanych zaułków Hollywood, gdzie poznają zawiłą i pełną tajemnic historię życia denatki.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Jolanta | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Dobra, poruszająca powieść kryminalna, z dość zagmatwaną akcją. Jest pierwszą (1987r), z cyklu czterech powieści Jamesa Ellroya o Los Angeles z lat 40.i 50. XX wieku. Napisana w formie policyjnego raportu, pamiętnika prowadzonego przez głównego bohatera - detektywa, Buckyego Bleicherta, dotyczącego śmierci Elizabeth Short, tytułowej "Czarnej Dalii". Jej potwornie zmasakrowane ciało zostało znalezione na terenie obok zielonego apartamentowca, nieruchomości należącej do bogatego developera. Opisane sceny zmasakrowanego ciała robią ogromne wrażenie, budzą niepokój. Rozpoczyna się trudne śledztwo. Okazuje się, że ta 22-letnia kobieta przyjechała do Los Angeles za sławą i miłością, prowadziła wyjątkowo bujne życie towarzyskie. Znalazła jednak tylko prostytucję, pornografię i śmierć.
" Romanse ją odmieniły i z niewinnej dziewczyny przeistoczyła się w odzianą na czarno, uganiającą się za mężczyznami lubieżną rozpustnicą znaną jako Czarna Dalia."
Aby odnaleźć mordercę, Bucky...

ZaaQazany | 2016-04-14
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'16
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Czarna w stylu noir

Pierwsze, co uderzyło mnie w powieści to narrator. Dawno już nie stykałem się z książką, gdzie główny bohater występuje w postaci narratora. I spodobało mi się to bardzo. Wiedziałem tyle ile on, nie mniej i nie więcej. Do tego należy dodać język narracji. Ciężki, toporny, powodujący zgagę, miało to swój urok.
Drugim elementem - wszechobecny rasizm i homofobia, którymi wręcz ociekały kolejne strony. A więc, z dzisiejszej perspektywy, książka totalnie niepoprawna. Szczególnie przy występowaniu reakcji tolerujących. Tu też warto zaznaczyć, iż pisana była 30 lat temu.
Trzeci element, to coś, co mogę spuentować posługując się tytułem książki Goethego: "Cierpienia młodego Wertera". Po prostu szkoda mi postaci prezentowanych w książce. Ich losy to totalny absolutny noir, w którym nie ma miejsca nawet na promyk światła. Schizofreniczny obraz paranoidalnego świata.
No i czwarty element - książka jest po prostu znakomita. Natomiast wydaje mi się, że jej znakomitość widzę...

dasio72 | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Los Angeles rok 1947, brutalni gliniarze z pokręconymi charakterami i wstrząsająca zbrodnia.
Z typowym dla siebie stylowym pesymizmem Ellroy przedstawia nam autentyczną historię zabójstwa Elizabeth Short. Ta okropna zbrodnia nie została nigdy wyjaśniona, jednak dzięki wyobraźni pisarza możemy uczestniczyć w śledztwie i poznać zakończenie tej smutnej historii.
Jak zwykle u tego autora nie ma w powieści postaci jednoznacznie dobrych, a miasto jest siedlistkiem wszelkiego rodzaju plugastwa, wynaturzeń i zbrodni.

Ten mroczny kryminał noir, udowadnia po raz kolejny, że Ellroy jest mistrzem w praniu amerykańskich brudów.

Mariusz Brząkalik | 2012-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2012

Książka tak naprawdę zaczyna się po mniej więcej siedemdziesięciu stronach i szczerze mówiąc podziwiam swoją cierpliwość i chyba zawziętość, ze do strony 71 w ogóle dobrnąłem.
Bo niestety pan Ellroy ma tendencję do używania bardzo topornego języka, który naprawdę potrafi zamęczyć, ale...
No właśnie! Są w tej książce fragmenty, które naprawdę wciągają i zwroty akcji, które nie są na tyle przewidywalne żeby ciskać w autora kamienie, albo co gorsza mięso.
No i Betty! Od dziecka mnie ta historia intrygowała i w sumie miło było na nią spojrzeć z takiej perspektywy. Przez parędziesiąt stron miałem nawet potworną obawę co do zakończenia, ale na szczęście obawa się nie potwierdziła i skończyło się tak jak powinno! Nie będę pisał szczegółowiej bo nie chcę spojlerować.
Czy polecam tą książkę?! Jeżeli nie macie akurat nic innego do czytania to jak najbardziej! Ale jeżeli macie z jej powodu zarywać noce, albo odkładać inne rzeczy to naprawdę, ta książka może poczekać. Nie jest zła, ale też...

WielkiBuk | 2015-11-07
Przeczytana: listopad 2015

„Czarna Dalia” Jamesa Ellroya to świetna, męska powieść w stylu kryminału noir i doskonały kawał amerykańskiej literatury, która jest dopiero początkiem tematycznej serii. Seksualne obsesje, prawdziwe zabójstwo, wizja miasta, które chyliło się ku moralnemu upadkowi jeszcze w latach 40. To historia człowieka, który z dnia na dzień coraz bardziej traci siebie, jego moralnej degradacji, korupcji serca i duszy. To świetnie napisana opowieść o kobiecie, z której próbowano wykreować anioła, a której do anioła brakowało wiele. Była odbiciem Los Angeles, jedną z wielu podobnych twarzy. Czarną Dalią w morzu tysięcy takich kwiatów, kuszących los, bawiących się nićmi przeznaczenia.

astaldohil | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Niezwykle udana próba zmierzenia się z niewyjaśnioną zagadką brutalnej zbrodni z lat czterdziestych minionego wieku. Ellroy z właściwą sobie finezją wplata fakty pomiędzy spekulacje, konfrontując postaci rzeczywiście związane z historią Czarnej Dalii z fikcyjnymi. Świadomość, iż sprawa nie znalazła do tej pory rozwiązania, od samego początku pozwala się domyślać, że jej finał znajdzie się daleko poza kulisami oficjalnego śledztwa, a jej bohaterowie staną niejednokrotnie przed trudnymi i niejednoznacznymi wyborami. I tak się właśnie dzieje. Jest to w sumie nie tylko mierzenie się pisarza z tajemnicą, ale sposób opisania tego, jak jedno tragiczne wydarzenie może pociągnąć za sobą lawinę innych, potęgując tragedię i doprowadzając do nowych dramatów.

Poza tym, "Czarna Dalia" Ellroya, to soczysty, momentami brutalny i cholernie klimatyczny (lata czterdzieste ubiegłego stulecia, Hollywoodland), znakomicie zaplanowany kawał kryminału. Powiedzieć trzeba, że dziś już nikt TAK nie pisze -...

Michał | 2013-03-26
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 25 marca 2013

Dnia 15 stycznia 1947 roku niedaleko Hollywood znaleziono zwłoki czarnowłosej dziewczyny. Były nagie, przecięte na pół i potwornie zmasakrowane. Policja ustaliła, że młoda kobieta nazywała się Elisabeth Short, urodziła się w Hyde Park w Bostonie i przyjechała do Hollywood w nadziei na zrobienie filmowej kariery. Ze względu na kolor swoich włosów oraz sukienek w jakich włóczyła się po Hollywood, dziewczyna została nazwana Czarną Dalią i do dziś jest inspiracją dla pisarzy, filmowców oraz muzyków (od jej morderstwa wzięła się m.in. nazwa amerykańskiego zepołu metalcore'owego - The Black Dahlia Murder).*

Choć powieść Jamesa Ellroy jest oparta na sprawie autentycznego morderstwa, wydarzenia w niej zawarte są fikcyjne. Dla autora kryminału sprawa Dalii miała osobiste znaczenie. W 1958 roku w tajemniczych okolicznościach została zamordowana matka Ellroya, co doprowadziło go w początkowym okresie życia do alkoholizmu, narkotyków i pobytów w więzieniu za kradzieże. W końcu jednak stało...

Paulina | 2013-03-16
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 09 marca 2013

"Wśród traw leżały nagie, zmasakrowane zwłoki młodej kobiety, rozpłatane na dwoje, na wysokości talii. Dolna połowa spoczywała pośród chwastów, o kilka stóp od górnej, z rozłożonymi szeroko nogami. Z lewego uda wycięto spory, trójkątny fragment skóry i tkanek [...] Usta rozcięto od ucha do ucha, wywołując złudzenie uśmiechu, który zdawał się drwić z całej reszty brutalnych obrażeń, jakie zadano ofierze"

"Czarna Dalia" to przydomek, nadany Elizabeth Short przez prasę; kobiety, która została brutalnie zamordowana w 1947 roku w Los Angeles. Sprawcy nigdy nie ujęto. Zwłoki zostały znalezione w dwóch częściach, pocięte, pozbawione organów wewnętrznych. Ciało zdobił makabrycznie powiększony nożem uśmiech od ucha do ucha. Słodka, urocza kobieta okazała się mieć więcej tajemnic, niż początkowo sądzono; w toku śledztwa wyszły na jaw mroczne szczegóły życia denatki.
To morderstwo miało ogromne implikacje w popkulturze, przede wszystkim amerykańskiej; do dzisiaj trwają spekulacje i domysły,...

Krzysztof Gawryś | 2015-11-15
Przeczytana: 08 listopada 2015

James Ellroy to prawdziwy mistrz kryminału, na którego powieściach wzorował się choćby scenarzysta serialu „Detektyw”. „Czarna Dalia” otwiera słynny „LA Quartet”, w skład którego wchodzi chyba najsłynniejsze dzieło Ellroya, czyli „Tajemnice Los Angeles”, którego ekranizacja to prawdziwa filmowa uczta. „Czarną Dalię” swego czasu zekranizował sam Brian De Palma, jednak nie dorównała ona wspomnianym „Tajemnicom”. Ellroy doskonale miesza ze sobą fikcję z prawdziwymi wydarzeniami, dotyczącymi jednego z najsłynniejszych, niewyjaśnionych morderstw w historii Ameryki. W 1947 roku przy jednej z ulic znaleziono poćwiartowane, pozbawione całkowicie krwi zwłoki Elizabeth Short, której pośmiertnie nadano pseudonim „Czarna Dalia”. Okrucieństwo i tajemniczość zbrodni zaszokowało opinię publiczną w całych Stanach Zjednoczonych. Brak wykrycia sprawców sprawił, że snuto mnóstwo teorii na temat motywów morderstwa i prowadzono wiele oficjalnych a także dziennikarskich śledztw. Ogromne zainteresowanie...

Marcin Hychyc | 2014-11-12

Ellroy to Dostojewski czarnego kryminału, a "Czarna Dalia" jest absolutnym arcydziełem, na każdym kroku zarazem imponującym i wyczerpującym. A ostatecznie oczyszczającym. Niesamowita rzecz. Stawiam obok "Idioty", jedynej wcześniej powieści, która mnie doszczętnie zniszczyła.