Luther. Odcinek Zero

Wydawnictwo: Smak Słowa
Luther: The Calling
Luther, kryminał, thriller
Alfalfa

Inspektor John Luther jest cenionym detektywem wydziału zabójstw – jednym z najlepszych w brytyjskiej policji. Obsesyjnie dąży do celu, kieruje się intuicją i chętnie nagina reguły, by dopaść podejrzanego. Ludzie z najbliższego otoczenia go uwielbiają i są wobec niego lojalni, ale wielu widzi w nim szaleńca i uważa, że jest zbyt udręczony, wściekły i autodestrukcyjny, żeby być dobrym gliną. W...

W Odcinku Zero Luther prowadzi śledztwo w sprawie Lambertów, małżeństwa brutalnie zamordowanego we własnym domu. Co gorsza, Sara Lambert była w dziewiątym miesiącu ciąży, a jej dziecko zniknęło. Luther ściga więc mordercę i kidnapera. Odcinek zero przedstawia Luthera w całej jego niejednoznacznej chwale. Widzimy tu wyraźnie, że te same cechy, które czynią go wielkim detektywem, są też zwiastunami jego destrukcji.

Luther jest dla powieści kryminalnej tym, czym jego imiennik był dla religii. Zagadka, którą próbuje rozwiązać, to morderstwo popełnione na jego duszy w niedoskonałym świecie. W niełasce, ale walczący o ocalenie, najpotężniejszego wroga ma w samym sobie. Porywająca, pełna napięcia powieść w wykonaniu nowego mistrza gatunku…

Guillermo del Toro

Książka wielokrotnie nagradzana i nominowana do nagród literackich

Laureat - Ngaio Marsh Best Crime Novel Award (NZ) 2012

Nominacja -Theakstons Old Peculier Crime Novel of the Year Award 2012

Neil Cross jest autorem kilku powieści, w tym Always the Sun i Burial, jak również bestsellerowych wspomnień Heartlan. Jest także głównym scenarzystą dwóch najświeższych sezonów cenionej serii szpiegowskiej BBC Tajniacy oraz twórcą wielokrotnie nagradzanego thrillera BBC Luther (z Idrisem Elbą w roli tytułowej), który jest wyświetlany w 160 krajach na całym świecie. Po sukcesie książki Luther. Odcinek zero, wydanej w Wielkiej Brytanii w 2011 roku, pracuje już nad nową powieścią, której bohaterem również będzie mroczny inspektor.

źródło opisu: http://sklep.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://sklep.smakslowa.pl/

Busiia | 2019-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2019

Ciekawe śledztwo. Zmieniłabym zakończenie (dla mnie mało satysfakcjonujące).

Krzysztof Rewak | 2019-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Okropnie wciągający kryminał.

DCI Luther to główny bohater znakomitego brytyjskiego serialu, który oglądałem już jakiś czas temu. Dużym zaskoczeniem było dla mnie odkrycie, jakoby książka "Odcinek zero" nie była tanim odcinaniem kuponów od telewizyjnego hitu, a podobno świetną nagradzaną powieścią spod pióra twórcy detektywa.

Jest tak jak na małym ekranie. John Luther jest bezkompromisowy, brutalny, na skraju załamania emocjonalnego. Londyn jest straszny, brudny i zatrważająco niebezpieczny. Przestępcy to chorzy socjopaci, a każdy kolejny robi gorsze rzeczy. Opisy zbrodni są naprawdę okropne, ale w "pozytywnym" znaczeniu: w świetny sposób opisują naprawdę makabryczne rzeczy.

Książkę warto przeczytać, choć jest momentami bardzo brutalna (przemoc seksualna, pedofilia, przemoc wobec zwierząt), więc nie będzie to pozycja dla każdego.

Kaspert | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Ciekawa, polecam!

Dziub | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Autor uważa się bardziej za pisarza niż za scenarzystę, ale nie można dać się nabrać na te słowa. Liczne opisy zdecydowanie bardziej przypominają rozpiskę pod ujęcia niż litereaturę sensu stricto, ale to może wynikać z bezpośredniego oparcia postaci na aktorach, czego Cross nie ukrywa. Przerażający jest poziom brutalności, a opisy działają na wyobraźnię tworząc niepokojące obrazy o dużym stopniu natężenia. Takie epatowanie przemocą przewyższa nawet Thomasa Harrisa, a to już jest niepokojące. Pozycja dla osób o wyjątkowo mocnych nerwach.

WisemantheWise | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Inspektor Luther wchodzi do akcji. Po świetnym serialu powstała książka opisująca wydarzenia z przeszłości. Jak sam autor przyznał, bohaterowie w tekście wzorowani byli na aktorach z serii TV, dlatego kto oglądał w wyobraźni widzi Idrisa Elbę w roli głównej. Historia opisana jest ciężka, pełna beznadziei i desperacji. Krwawe zabójstwa w centrum Londynu i trudne śledztwo wydziału zabójstw nie są lekkostrawne w odbiorze. Ale serial również posiadał w sobie ten mroczny pierwiastek, nie rozrywkowy, nie napawający optymizmem. Tutaj główny bohater właściwie nie waha się przed przekroczeniem granicy legalności działań aby posunąć śledztwo do przodu. Oczywiście to fikcja, teoretycznie nie występująca w rzeczywistości. Do tego otrzymujemy odpowiedzi na pytania z serialu - o przeszłości Luthera, jego żony i współpracowników.
No i zakończenie spójnie łączące się z serią.
Oczywiście jak zwykle dla mnie nieco za wiele scen z krzywdzeniem zwierząt.

Ewa | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, Książki 2017
Przeczytana: 20 lutego 2017

Abstrahując od treści książki, fatalna jakość lektury przez rażące błędy edytorskie i zdania przekładane z oryginału przy użyciu translatora Google.

Hendoslaw | 2016-09-29
Przeczytana: 27 września 2016

Książka ukazuje w całej okazałości postać Luthera. Można powiedzieć, że się nie zawiodłem. Czuć w niej brytyjski klimat i jego brutalną stronę. Normalnie prawie jak w serialu. No właśnie prawie.
Mamy tu przedstawiony, jak zawarty w tytule, odcinek zero. Czyli przedstawione losy przed pierwszym odcinkiem serialu. Mamy zawartą całą gamę bohaterów, którzy są nam znani z serialu. Nie przeszkadza w czytaniu to, że wiemy jak potoczą się ich losy. Mamy brutalnego psychopatę i całą jego grę z Lutherem. Wszystko idealnie. Tylko gdyby to był odcinek serialu to by wyglądało lepiej.
Głównym minusem za książką jest fabuła, która w pewnym momencie ma problem z przedstawieniem akcji. Starcie oko w oko dobra i zła zaczyna się dobrze, a potem jest lecenie na łeb na szyje. Czasem niektóre zachowania są po prostu dziwne. Końcówka ogólnie zaczyna burzyć klimat wypracowany na początku.
Książka jest bardzo dobra dla fanów serialu, ale nic więcej. Na pewno wyszło to lepiej niż w "Ene, due,...

Azydek | 2016-09-17
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Łał! To jest książka, która wali w żołądek. Jak ktoś już słusznie zauważył, należy najpierw obejrzeć serial, potem zakochać się w Lutherze, a potem przeczytać tę książkę. Nie wyobrażam sobie, że ktoś wyjdzie z tej przygody zawiedziony. Najmocniejsza książka, jaką przeczytałam w 2015 roku.

Krzysiek | 2016-09-12

Niezbędne wprowadzenie do rewelacyjnego serialu. Książka to bardziej thriller niż kryminał: brutalna, czasem sucha i zwięzła, ale wciągająca. Luther jest jednym z najlepiej wykreowanych detektywów po 2000 roku. Nie wiem czy najpierw serial, czy książka, ale jaka by ta kolejność nie była, to warto.

Heisenberg | 2016-03-13

Rewelacyjny kryminał od A do Z !!! Polecam go nie tylko fanom genialnego serialu (książka jest prequelem tegoż), ale każdemu czytelnikowi/czytelniczce, lubiącym spędzić czas przy lekturze solidnej książki. Nie zawiedziecie się!