Złudzenie

Cykl: Alex King (tom 1)
Wydawnictwo: Rea
Bländverk
Ag2S

W przeciągu jednego tygodnia w Sztokholmie zostaje zastrzelonych dwóch biznesmenów. Zanim z zimną krwią publicznie wykonano na nich wyrok, obaj byli szantażowani. Zabójca zdaje się nie popełniać żadnych błędów. Behawiorysta Alex King, początkowo wezwany przez policję w roli świadka, szybko wplątuje się w wydarzenia związane ze śledztwem. Do spółki z komisarzem Gabrielem Hellmarkiem oraz...

Do spółki z komisarzem Gabrielem Hellmarkiem oraz panią inspektor Niną Mander, próbuje rozwikłać tę niezwykłą zagadkę. Wszystko wskazuje bowiem na to, że policja ma do czynienia z zupełnie nowym graczem w sztokholmskim świecie przestępczym.

THOMAS ERIKSON – behawiorysta, trener, specjalista w zakresie coachingu liderów. Mieszka pod Sztokholmem z partnerką życiową oraz piątką dzieci.
Złudzenie to jego debiutancka powieść.

źródło opisu: Wydawnictwo Rea, 2012

źródło okładki: http://www.rea-sj.pl/

Joanna | 2013-05-03
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 01 maja 2013

Jednym z bohaterów pierwszoplanowych powieści jest Alex King wzorowany na postaci samego autora. Podobnie jak Thomas Erikson z zawodu jest psychologiem – behawiorystą, pracującym jako specjalista coachingu liderów.
Wyjaśniając mechanizmy ludzkich zachowań Alex King wykorzystuje w swej pracy jungowską teorię osobowości , która zakłada, że osobowość człowieka determinuje jego myślenie, wrażliwość oraz tzw. uczucia, czyli emocje i motywacje . Karl Gustav Jung, uczeń Freuda stworzył typologię osobowości i przyporządkował poszczególnym jej typom cztery podstawowe kolory : czerwony, zielony, żółty i niebieski. Stworzona teoria kolorów przekłada się symbolicznie na określony zespół cech osobowości pozwalających na antycypację charakterystycznych cech zachowań człowieka oraz sposób podejmowania decyzji czy komunikacji interpersonalnej.
Na jednym z wykładów Alexa Kinga w sztokholmskiej hali z pięciuset słuchaczami w ułamku sekundy zastrzelony zostaje bardzo bogaty biznesmen ....

Zaskakująco dobre! Po książce kupionej na wyprzedaży po 11 zł. nie spodziewałem się cudów, a tymczasem trafiła się bardzo solidna powieść. Wątek kryminalny jest, wątek obyczajowy też, poza tym zręcznie wpleciono w to opowieści o czterech typach osobowości Junga (czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim). Wprawdzie niektóre elementy układanki wydają się odrobinę przekombinowane, ale nie na tyle, żeby były żenująco niewiarygodne. Czyta się to bardzo dobrze, a przy okazji można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Do polecenia :)

rude_recenzuje | 2015-12-01
Przeczytana: 28 listopada 2015

____________________________________

W listopadzie w ramach współpracy z księgarnią Tak Czytam w moje ręce trafiły dwa tomy thrillera z Alexem Kingiem w roli głównej. Szczerze przyznam, że polowałam od jakiegoś czasu na drugi tom (nawet nie wiedząc, że jest on rzeczywiście drugim w kolejności), jednak nigdzie nie mogłam na niego trafić. W czasie wizyty w olsztyńskiej księgarni mało nie umarłam z zachwytu widząc pięknie zapakowane tomiszcza w pełnowymiarowym wydaniu. Jako, że z opisem drugiego tomu kiedyś się zapoznawałam i wiedziałam co może mnie czekać, tak pierwszy był całkowitą niewiadomą, bo oczywiście nie podlegało to żadnej dyskusji – te dwie książki właśnie tego dnia znalazły nowy, kochający dom.

W Sztokholmie w ciągu jednego tygodnia dochodzi do serii tajemniczych morderstw bogatych biznesmenów. Jak się okazuje, zamordowani otrzymali przed śmiercią listy z propozycją ochrony za odpowiednio wysoką...

Kasia | 2012-10-09
Przeczytana: 07 października 2012

Od pewnego czasu szaleństwo wokół skandynawskich kryminałów i thrillerów nieco osłabło; rynek się przesycił, a niektórzy czytelnicy zaczynają mieć powoli dość ponurej Północy. Nie ma też co ukrywać, że obok kilku sprawdzonych i naprawdę niezłych pisarzy, lawiruje cała rzesza raczej miernych autorów, których jedynym atutem jest szwedzko- czy norwesko-brzmiące nazwisko. Dlatego tym przyjemniejszym zaskoczeniem był dla mnie debiutancki thriller Thomasa Eriksona „Złudzenie”, książka wciągająca i dość porządnie przemyślana.

Alex King jest behawiorystą i wykwalifikowanym trenerem osobistym, z którego usług korzystają szwedzcy biznesmeni i właściciele korporacji. Pewnego dnia, podczas prowadzonego przez niego szkolenia, zostaje zastrzelony znany, choć znienawidzony przez niemal wszystkich, sztokholmki finansista. Kilka dni później ginie kolejny biznesmen i to tuż pod drzwiami komendy policji. Obydwaj mężczyźni zostają zastrzeleni przez snajpera i obydwaj otrzymali uprzednio wiadomości...

Liza | 2013-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Jest to książka pełna zaskakujących zwrotów akcji, suspensów. Pisarz gra z czytelnikiem (w pozytywnym sensie), sugeruje jedno, ale okazuje się być czymś innym. Tytuł bardzo trafiony w tej książce. Przy czym czytelnikowi pokazane jest więcej niż policji, która nie ma się na czym „oprzeć”. Rozpoczęte śledztwo nie należy do łatwych, pozornie brakuje motywów i wzorca. Są pogłoski, że w świecie przestępczym kroi się coś dużego i całkiem nowego. Dlaczego te zabójstwa są tak profesjonalnie przeprowadzone i starannie przygotowane? Zdarzają się sytuacje, które wcześniej nie miały miejsca: pewny informator milczy, inny natomiast kontaktuje się z kimś.

Mnie osobiście również zaciekawił wątek, który się z czasem pojawił, mianowicie istnienie „ojca chrzestnego”, takiej szarej eminencji. Nie napiszę więcej na ten temat, bo nie chcę psuć komuś czytania. Do tego pomysł obsadzenia w roli snajpera kobiety świetnie się sprawdził.

Ogromny plusem oprócz fabuły i akcji są bohaterowie, ponieważ...

nulla | 2016-06-06
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Alex King, coach i trener personalny, z doskoku i przez przypadek pomaga policji tropić groźnych przestępców. Kryminał autorstwa coacha i trenera personalnego.
Jak na wykład o ludzkich zachowaniach, niezły kryminał. Jak na kryminał, niezła książka o ludzkich zachowaniach. Jako debiut literacki - nie tragiczna. Ogólnie jednak nic szczególnego.
Właściwie nie wiem, co więcej napisać. Sposób charakteryzowania postaci w sumie jest bardzo zabawny, czyta się to bardziej jak profil sporządzony przez psychologa niż jak literaturę. Brakuje napięcia. Nawet scena, w której jeden z bohaterów zostaje brutalnie pobity napisana jest takim samym językiem, bez emocji. Tzn. autor relacjonuje, że wystąpiły, ale czytelnik ich nie czuje.
Intryga na pierwszy rzut oka ciekawa, okazuje się jednak płaska i zupełnie nieprawdopodobna... niemal bajkowa. Jest jakiś syndykat zbrodni, który nie wiadomo, czym się zajmuje. Jeden człowiek zajmuje się zabijaniem ludzi, są z nim problemy (ok, nie tylko z nim, z...

Jagna | 2013-09-17
Przeczytana: wrzesień 2013

Książka kupiona przypadkiem a przeczytana w parę wieczorów; taka sytuacja nie zdarza mi się często.
Książka od której nie mogłam się oderwać.

Wiele wątków splecionych w jedną misterną sieć wydarzeń, brutalna zbrodnia, zaskakujące sytuacje, interesujące postaci, wartka akcja - to wszystko sprawiło, że byłam totalnie pochłonięta całą historią.

Zdjęcie autora na okładce sugeruje bardzo wymownie jak mógłby wyglądać Alex King, parę słów na zakończenie "do czytelnika, który dobrnął do końca" u mnie mocno zaplusowało. Erikson poprosił nawet o opinie związane z powieścią i podał swój e-mail :)

Mam słabość do literatury skandynawskiej; uwielbiam pochodzące stamtąd kryminały i thrillery, ale prawdę mówiąc tylko te mniej znane. Lubię ryzykować kupując książkę, kieruję się tylko streszczeniem na tylnej stronie okładki.

Debiutancka powieść z Alexem Kingiem w roli głównej szczególnie przypadła mi do gustu i ostrzę zęby na następną część :)

Henioo | 2015-03-20
Przeczytana: 15 marca 2015

Książka rewelacyjna, dawno nie czytałem tak wciągającej powieści z tego gatunku. Jest to świetnie skonstruowany thriller, trochę kryminał, nieco powieść obyczajowa. Być może to kwestia świetnej roboty tłumacza.
Nawet mi nie przeszkadzały chochliki drukarskie, których było mnóstwo.
Jeśli to pierwsza książka tego autora, to ja jestem ciekaw, jak dobre są następne.
Nieco rozczarowało mnie jedynie rozwiązanie wątków na końcu (z akcentem na "nieco"), zwłaszcza z ojcem Martiny. A tak, nie ma się czego czepiać.
Po prostu- rewelacja! Od strony 90-tej przeczytałem w kilka godzin, jakby zebrać razem do kupy ;-)

Rasia | 2014-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2014

Po raz kolejny nie mogę uwierzyć w to, jak dobre książki można kupić na przecenach. Szczerze mówiąc z początku podchodzę do nich z rezerwą i "Złudzenie" nie było wyjątkiem. Szybko jednak porzuciłam swoje obawy albowiem książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron.
Alex King jest behawiorystą i równocześnie odbiciem lustrzanym autora, dlatego niemal od razu zapałałam do niego sympatią. Podczas jego wykładu zostaje zastrzelony jeden z najbardziej znanych finansistów. To jednak dopiero początek koszmaru w jaki wkracza główny bohater. "Złudzenie" można przyrównać do labiryntu. Nawet jeśli zdaje nam się, że znaleźliśmy z niego wyjście, on niespodziewanie rozgałęzia się, a my nie wiemy, którą drogę wybrać.
Książka jest thrillerem z romansem w tle. Było w niej dokładnie wszystko, czego oczekiwałam. Z upływem stron gubiłam się w niej coraz bardziej. Do samego końca trzymała w napięciu i zaskakiwała. Zupełnie nie spodziewałam się zakończenia. Autor stworzył niesamowite dzieło. Z pewnością...

Pucka69 | 2013-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Książka ma 550 stron, w bólach dobrnęłam do 140. Jest jakaś akcja, jakieś wątki, coś się dzieje. Niby. Ale to wszystko jakieś takie schematyczne, postacie nieciekawe, bez żadnych przemyśleń. Zdania jakieś takie - poprawne. Jakbym chciała poprawnych zdań to bym sobie wypracowania poczytała;) Chodzi mi o coś innego w książce - żeby mnie porwała, zaskoczyła, wkurzyła, wywołała jakieś emocje - choćby nawet wstręt czy przerażenie. Ale nie takie - flaki z olejem. Może to wina tłumacza?