Złudzenie

Cykl: Alex King (tom 1)
Wydawnictwo: Rea
Bländverk
Ag2S

W przeciągu jednego tygodnia w Sztokholmie zostaje zastrzelonych dwóch biznesmenów. Zanim z zimną krwią publicznie wykonano na nich wyrok, obaj byli szantażowani. Zabójca zdaje się nie popełniać żadnych błędów. Behawiorysta Alex King, początkowo wezwany przez policję w roli świadka, szybko wplątuje się w wydarzenia związane ze śledztwem. Do spółki z komisarzem Gabrielem Hellmarkiem oraz...

Do spółki z komisarzem Gabrielem Hellmarkiem oraz panią inspektor Niną Mander, próbuje rozwikłać tę niezwykłą zagadkę. Wszystko wskazuje bowiem na to, że policja ma do czynienia z zupełnie nowym graczem w sztokholmskim świecie przestępczym.

THOMAS ERIKSON – behawiorysta, trener, specjalista w zakresie coachingu liderów. Mieszka pod Sztokholmem z partnerką życiową oraz piątką dzieci.
Złudzenie to jego debiutancka powieść.

źródło opisu: Wydawnictwo Rea, 2012

źródło okładki: http://www.rea-sj.pl/

Joanna | 2013-05-03
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 01 maja 2013

Jednym z bohaterów pierwszoplanowych powieści jest Alex King wzorowany na postaci samego autora. Podobnie jak Thomas Erikson z zawodu jest psychologiem – behawiorystą, pracującym jako specjalista coachingu liderów.
Wyjaśniając mechanizmy ludzkich zachowań Alex King wykorzystuje w swej pracy jungowską teorię osobowości , która zakłada, że osobowość człowieka determinuje jego myślenie, wrażliwość oraz tzw. uczucia, czyli emocje i motywacje . Karl Gustav Jung, uczeń Freuda stworzył typologię osobowości i przyporządkował poszczególnym jej typom cztery podstawowe kolory : czerwony, zielony, żółty i niebieski. Stworzona teoria kolorów przekłada się symbolicznie na określony zespół cech osobowości pozwalających na antycypację charakterystycznych cech zachowań człowieka oraz sposób podejmowania decyzji czy komunikacji interpersonalnej.
Na jednym z wykładów Alexa Kinga w sztokholmskiej hali z pięciuset słuchaczami w ułamku sekundy zastrzelony zostaje bardzo bogaty biznesmen ....

sylwia | 2017-10-20

Na wstępie muszę wspomnieć, że osobiście mam problem ze skandynawską literaturą. Cóż zrobię, raczej mnie nie wciąga, męczę się od początku aż po sam koniec. Tym razem zaryzykowałam kupno tej pozycji, aczkolwiek już po przeczytaniu drugiego tomu serii z Alexem Kingiem – zawodowym behawiorystą - w roli głównej. Ten drugi (Okrucieństwo) był naprawdę niezły, czego niestety nie można powiedzieć o pierwszym. Gdybym czytała chronologicznie z pewnością nie sięgnęłabym po ten drugi, niepowetowana strata.
Ogólnie nie było źle, troszkę należało pogimnastykować umysł, żeby odkryć całą intrygę, ale też nie było to wybitnie trudne. Dobrze skonstruowana fabuła, choć miejscami opisy wręcz przytłaczające. I jeszcze jedno, choć tu nagana należ się wydawcy. Książka wręcz naszpikowana literówkami. Nie pamiętam, kiedy w ręku trzymałam coś podobnego. Bo że mogą się zdarzyć to zrozumiałe, w końcu jesteśmy tylko ludźmi. Ale literówki między innymi w imionach głównych bohaterów? Wprowadzało to...

Zaskakująco dobre! Po książce kupionej na wyprzedaży po 11 zł. nie spodziewałem się cudów, a tymczasem trafiła się bardzo solidna powieść. Wątek kryminalny jest, wątek obyczajowy też, poza tym zręcznie wpleciono w to opowieści o czterech typach osobowości Junga (czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim). Wprawdzie niektóre elementy układanki wydają się odrobinę przekombinowane, ale nie na tyle, żeby były żenująco niewiarygodne. Czyta się to bardzo dobrze, a przy okazji można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Do polecenia :)

rude_recenzuje | 2015-12-01
Przeczytana: 28 listopada 2015

____________________________________

W listopadzie w ramach współpracy z księgarnią Tak Czytam w moje ręce trafiły dwa tomy thrillera z Alexem Kingiem w roli głównej. Szczerze przyznam, że polowałam od jakiegoś czasu na drugi tom (nawet nie wiedząc, że jest on rzeczywiście drugim w kolejności), jednak nigdzie nie mogłam na niego trafić. W czasie wizyty w olsztyńskiej księgarni mało nie umarłam z zachwytu widząc pięknie zapakowane tomiszcza w pełnowymiarowym wydaniu. Jako, że z opisem drugiego tomu kiedyś się zapoznawałam i wiedziałam co może mnie czekać, tak pierwszy był całkowitą niewiadomą, bo oczywiście nie podlegało to żadnej dyskusji – te dwie książki właśnie tego dnia znalazły nowy, kochający dom.

W Sztokholmie w ciągu jednego tygodnia dochodzi do serii tajemniczych morderstw bogatych biznesmenów. Jak się okazuje, zamordowani otrzymali przed śmiercią listy z propozycją ochrony za odpowiednio wysoką...

Kasia | 2012-10-09
Przeczytana: 07 października 2012

Od pewnego czasu szaleństwo wokół skandynawskich kryminałów i thrillerów nieco osłabło; rynek się przesycił, a niektórzy czytelnicy zaczynają mieć powoli dość ponurej Północy. Nie ma też co ukrywać, że obok kilku sprawdzonych i naprawdę niezłych pisarzy, lawiruje cała rzesza raczej miernych autorów, których jedynym atutem jest szwedzko- czy norwesko-brzmiące nazwisko. Dlatego tym przyjemniejszym zaskoczeniem był dla mnie debiutancki thriller Thomasa Eriksona „Złudzenie”, książka wciągająca i dość porządnie przemyślana.

Alex King jest behawiorystą i wykwalifikowanym trenerem osobistym, z którego usług korzystają szwedzcy biznesmeni i właściciele korporacji. Pewnego dnia, podczas prowadzonego przez niego szkolenia, zostaje zastrzelony znany, choć znienawidzony przez niemal wszystkich, sztokholmki finansista. Kilka dni później ginie kolejny biznesmen i to tuż pod drzwiami komendy policji. Obydwaj mężczyźni zostają zastrzeleni przez snajpera i obydwaj otrzymali uprzednio wiadomości...

Liza | 2013-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Jest to książka pełna zaskakujących zwrotów akcji, suspensów. Pisarz gra z czytelnikiem (w pozytywnym sensie), sugeruje jedno, ale okazuje się być czymś innym. Tytuł bardzo trafiony w tej książce. Przy czym czytelnikowi pokazane jest więcej niż policji, która nie ma się na czym „oprzeć”. Rozpoczęte śledztwo nie należy do łatwych, pozornie brakuje motywów i wzorca. Są pogłoski, że w świecie przestępczym kroi się coś dużego i całkiem nowego. Dlaczego te zabójstwa są tak profesjonalnie przeprowadzone i starannie przygotowane? Zdarzają się sytuacje, które wcześniej nie miały miejsca: pewny informator milczy, inny natomiast kontaktuje się z kimś.

Mnie osobiście również zaciekawił wątek, który się z czasem pojawił, mianowicie istnienie „ojca chrzestnego”, takiej szarej eminencji. Nie napiszę więcej na ten temat, bo nie chcę psuć komuś czytania. Do tego pomysł obsadzenia w roli snajpera kobiety świetnie się sprawdził.

Ogromny plusem oprócz fabuły i akcji są bohaterowie, ponieważ...

justyna | 2017-09-16
Na półkach: Kryminały, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2017

Kolejny autor skandynawski, którego od razu pokochałam. Czytając "Złudzenie", przygotujmy się na prawdziwie inteligentną lekturę. Oprócz dynamicznej akcji, mrocznego klimatu, pełnego napięcia i fantastycznie skonstruowanej osobowości głównych bohaterów, autor wciąga czytelnika w świat teorii psychologicznych.

Jagna | 2013-09-17
Przeczytana: wrzesień 2013

Książka kupiona przypadkiem a przeczytana w parę wieczorów; taka sytuacja nie zdarza mi się często.
Książka od której nie mogłam się oderwać.

Wiele wątków splecionych w jedną misterną sieć wydarzeń, brutalna zbrodnia, zaskakujące sytuacje, interesujące postaci, wartka akcja - to wszystko sprawiło, że byłam totalnie pochłonięta całą historią.

Zdjęcie autora na okładce sugeruje bardzo wymownie jak mógłby wyglądać Alex King, parę słów na zakończenie "do czytelnika, który dobrnął do końca" u mnie mocno zaplusowało. Erikson poprosił nawet o opinie związane z powieścią i podał swój e-mail :)

Mam słabość do literatury skandynawskiej; uwielbiam pochodzące stamtąd kryminały i thrillery, ale prawdę mówiąc tylko te mniej znane. Lubię ryzykować kupując książkę, kieruję się tylko streszczeniem na tylnej stronie okładki.

Debiutancka powieść z Alexem Kingiem w roli głównej szczególnie przypadła mi do gustu i ostrzę zęby na następną część :)

Henioo | 2015-03-20
Przeczytana: 15 marca 2015

Książka rewelacyjna, dawno nie czytałem tak wciągającej powieści z tego gatunku. Jest to świetnie skonstruowany thriller, trochę kryminał, nieco powieść obyczajowa. Być może to kwestia świetnej roboty tłumacza.
Nawet mi nie przeszkadzały chochliki drukarskie, których było mnóstwo.
Jeśli to pierwsza książka tego autora, to ja jestem ciekaw, jak dobre są następne.
Nieco rozczarowało mnie jedynie rozwiązanie wątków na końcu (z akcentem na "nieco"), zwłaszcza z ojcem Martiny. A tak, nie ma się czego czepiać.
Po prostu- rewelacja! Od strony 90-tej przeczytałem w kilka godzin, jakby zebrać razem do kupy ;-)

comique | 2017-07-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 12 lipca 2017

"Całe życie okłamywał, oszukiwał i ranił innych ludzi.
Każdy się czymś wyróżnia, a on wyróżniał się właśnie tym."

Podczas konferencji dochodzi do zabójstwa jednego z najbogatszych biznesmenów w Szwecji - Claesa Ljunggrena. Jednym z głównych świadków tej zbrodni okazał się być trener personalny, Alex King, który to w tym czasie miał wygłosić swoje przemówienie. Po kilku dniach ginie kolejny biznesmen tuż pod drzwiami policji. Obaj mężczyźni zostali zastrzeleni przez dobrze ukrywającego się snajpera. Okazało się, że otrzymywali oni różne tajemnicze wiadomości od nieznanej nikomu organizacji.
Do ekipy dochodzeniowej dołącza Alex King, który ma za zadanie odczytywać i przewidywać ruchy zabójcy.
Czy uda im się złapać snajpera?

Główny bohater Alex King jest wzorowany na samym autorze, który z zawodowo zajmuje się psychologią i coachingiem liderów. Niestety trochę zabrakło mi ciekawostek związanych z tym zawodem, oraz samego Alexa, który skrywał się gdzieś w cieniu :D. Świetnie...