Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Bardzo poszukiwany człowiek

Tłumaczenie: Jan Rybicki
Wydawnictwo: Sonia Draga
A Most Wanted Man
Ag2S

Doskonałe tempo i prowokacyjne, drastyczne zakończenie – żaden pisarz nie potrafi pisać o bieżących wydarzeniach politycznych z taką ostrością i fantazją jak le Carré. Powieść szpiegowska mistrza gatunku. W Hamburgu pojawia się przez „zieloną granicę” wychudzony i zmaltretowany młody muzułmanin Issa. Jest byłym pensjonariuszem więzień rosyjskich i tureckich, synem pułkownika Armii Czerwonej,...

W Hamburgu pojawia się przez „zieloną granicę” wychudzony i zmaltretowany młody muzułmanin Issa. Jest byłym pensjonariuszem więzień rosyjskich i tureckich, synem pułkownika Armii Czerwonej, Karpowa, i porwanej przez niego Czeczenki, zabitej po urodzeniu przez krewnych za „zhańbienie rodu”.
Znajduje schronienie u Leili, tureckiej wdowy mieszkającej na stałe w Niemczech, i jej syna, boksera Melika. Jego gospodarze sprowadzają do niego młodą i piękną panią adwokat z dobroczynnej agencji zajmującej się legalnymi i nielegalnymi imigrantami, Annabel Richter.
Przyjazd Issy natychmiast budzi zainteresowanie i niepokój – najpierw nowej jednostki kontrwywiadu niemieckiego, kierowanej przez sprawnego idealistę i weterana Zimnej Wojny Gunthera Bachmanna, oraz niemal równocześnie wywiadu brytyjskiego. I jedna, i druga instytucja oczywiście podejrzewa Issę o knucie straszliwych, terrorystycznych planów.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Shimik | 2016-06-06

Zabawa w kotka i myszkę, tak można najtrafniej określić książkę. Działania "stróżów prawa" są dość zabawne, przynajmniej tutaj (mam nadzieję, że w rzeczywistości wygląda to lepiej). Muzułmanie pokazani z dobrej i ze złej strony, zresztą każdy ma swoją dobrą i złą stronę, nie można brać wszystkich pod jedną linijkę. Książka mi się podobała i powiem, że można spokojnie ją przeczytać.

Alexa_Marie | 2014-10-06

Jestem zaskoczona negatywnymi recenzjami tej książki. Jest to solidna powieść szpiegowska napisana przez znawcę świata tajnych agentów z czasów zimnej wojny (autor był jednym z nich!). To prawda, że obecnie świat bardzo się zmienił, ale uważam, że książka dobrze oddaje rzeczywistość dzisiejszej walki z globalnym terroryzmem i związane z nią napięcia i wątpliwości. Pewne sprawy pomimo upływu czasu pozostały bez zmian: ryzyko podjęcia wątpliwych moralnie decyzji, poświęcania ludzkiego życia i indywidualnego szczęścia w imię wyższych celów i bezpieczeństwa narodowego... Te ryzyka nadal istnieją, ponieważ ludzie nie zmienili się tak bardzo.
W książce podobał mi się cynizm autora, za którym ukrywa się jednak wielki idealista. Autor opisuje, jak cyniczny jest świat wywiadu, który nie zawaha się przeinaczać faktów i wykorzystywać ludzi dla swoich celów, jednocześnie pokazując walkę pojedynczych ludzi z systemem. Zarówno młoda prawniczka, jak i starszy bankier pragną ocalić ludzkie życie,...

jatymyoni | 2014-12-17
Przeczytana: grudzień 2014

Nie jest to mój ulubiony gatunek, ale powieść mnie zainteresowała i z przyjemnością ją przeczytałam. Według mnie dość realistycznie opisuje wywiady i ich grę po 11 września. Ukazuje nie jako wzniosłą walkę o ideały, ale jako bagno, w którym każdy może się stać pionkiem w rozgrywce. Czasami tylko nie wiadomo, kto rozgrywa. Każdy chce coś ugrać, ale czy są tu wygrani? Małym mankamentem jest pewna przewidywalność zakończenia. Czyta ją się jednak świetnie, akcja jest wartka i możemy spojrzeć na toczące się wydarzenia oczami poszczególnych bohaterów, a także poznać ich motywy działania.

almos | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Mistrz powieści szpiegowskiej znowu w dużej formie! W tej książce dziejącej się po zamachach z 11 września, Le Carre stawia ważne pytania: czy możemy zawiesić podstawowe prawa jednostki w walce z terroryzmem? która z metod walki z terroryzmem jest lepsza, amerykańska czy europejska? Przy okazji dostajemy realistyczny opis pracy służb specjalnych. Audiobook jest b.dobrze czytany przez Wiktora Zborowskiego.

Najnowsza książka króla powieści sensacyjno-szpiegowskiej tak naprawdę nie jest książką szpiegowską czy sensacyjną. To raczej moralitet zadający poważne pytania w świecie po 11 września. O to czy podstawowe prawa jednostki wciąż obowiązują. O zakres prawa do prywatności, do ochrony prawnej, do uczciwego procesu. A także o granice suwerenności państwa: czy można zezwolić na jej gwałcenie przez obce państwo. To pytania bardzo na czasie: wystarczy wspomnieć, wśród wielu innych, sprawę Snowdena czy sprawę tajnego więzienia CIA na Mazurach.

Amerykańska odpowiedź na powyższe...

Agnieszka | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2014
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

No cóż. To nie jest najlepsza powieść w dorobku LeCarre. Zgoda. Bachman to nie Smiley. Zgoda. Świat za Żelazną Kurtyną i zimnowojenna polityka to całkiem inna historia niż świat po 11 września . Zgoda raz jeszcze.

Ale obraz wykreowany przez mistrza szpiegowskiego gatunku jest wciąż przekonywujący a rzeczywistość odpowiednio mroczna . I zarówno idealiści jak i ci pozbawieni złudzeń zdradzeni raz jeszcze.

Wojtek_Grabowski | 2015-04-06

No takie rzeczy zdecydowanie lepiej się ogląda niż czyta. Świąteczne wieczory pozwoliły mi sobie przypomnieć klasykę gatunku na ekranie, porównanie raz jeszcze wypadło korzystniej dla filmu niż literatury.

DawidPL | 2014-04-18

Mam trochę mieszane uczucia co do tej książki. Bardzo mi się podobała od strony psychologicznej, autor - jako praktyk przed laty - odsłania pewne mechanizmy działania służb specjalnych, czy wywiadowczych i techniki, którymi szpieg może się posługiwać. Rozczarowuje natomiast zakończenie, które było moim zdaniem nazbyt przewidywalne i ilość bohaterów.

cranberry | 2015-05-25
Przeczytana: maj 2015

Pomysł, żeby uczyć się świata z powieści sensacyjnych, brzmi dość żenująco, ale wydaje mi się, że to zależy - z jakich. Nie znam innych powieści tego autora, ale z tego, co czytałam o nim samym, wydał mi się osobą, która wie, o czym pisze. Co mnie pozytywnie zaskoczyło, "Bardzo poszukiwany człowiek" to w mniejszym stopniu tekst o mechanizmach funkcjonowania współczesnego świata szpiegowskiego (którego wiarygodność przedstawienia trudno zwykłemu człowiekowi ocenić), a bardziej o ludziach postawionych w sytuacji dramatycznej.

Mamy więc tło obyczajowe: od skromnej rodziny legalnych tureckich emigrantów, przez zamożnego bankiera, do aktywistki prawniczki ze świetnej rodziny, która usiłuje balansować między tymi światami, co jest przedstawione z życzliwym sarkazmem. Jest też intryga sensacyjna, wciągająca, ale z realistycznym, wręcz biurokratycznym rysem. Jamesów Bondów nie uświadczysz.

Najbardziej przemówiły do mnie portrety psychologiczne bohaterów, którzy będąc pod ogromną presją...

Meszuge | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W Hamburgu, w domu mieszkającego z matką, muzułmańskiego boksera Melika Oktaya, pojawia się i prosi o pomoc Issa Karpow, syn pułkownika Armii Czerwonej i zgwałconej przez niego Czeczenki, notabene zamordowanej przez własną rodzinę za „zhańbienie rodu”. Issa jest chory i wycieńczony; był więziony i torturowany zarówno przez Rosjan, jak i Turków; możliwe, że jest albo był czeczeńskim terrorystą – w każdym razie o to jest podejrzewany. Do Hamburga dostał się nielegalnie, przerzucony przez Szwecję.

Leila i Melik Oktay kontaktują Issę z Annabel Richter, idealistycznie nastawioną prawniczką pracującą w charytatywnej agencji o nazwie Azyl Północ, zajmującej się prawami nielegalnych imigrantów, a przez nią z irlandzkim albo angielskim bankierem działającym w Niemczech, Tommym Brue, którego żona, Mitzi, zdradza jawnie z Bernardem, niewątpliwie znacznie sprawniejszym seksualnie od starszego bankiera – to jednak wątek poboczny.

Intryga zagęszcza się, gdy wychodzi na jaw, że ojców Issy i...

Mey-Mey | 2014-04-05
Przeczytana: kwiecień 2014

Książka zdecydowanie dla osób lubujących się w tego typu literaturze.