Z innej bajki

Cykl: Z innej bajki (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Between the Lines
Barbara

Opowieść o pierwszej miłości z baśniowym wątkiem w tle zachwyci czytelnika bez względu na wiek. Jodi Picoult po raz pierwszy w duecie z córką! Prawdziwe bajki nie są dla ludzi o słabych nerwach. Dzieci są ścigane przez wilki i zjadane przez czarownice; kobiety zapadają w śpiączkę i padają ofiarą niegodziwych członków rodziny. Ale cały ten ból i męczarnie wynagradza im zakończenie: długo i...

Prawdziwe bajki nie są dla ludzi o słabych nerwach. Dzieci są ścigane przez wilki i zjadane przez czarownice; kobiety zapadają w śpiączkę i padają ofiarą niegodziwych członków rodziny. Ale cały ten ból i męczarnie wynagradza im zakończenie: długo i szczęśliwie. Nieważne, że na półrocze dostałaś cztery minus z francuskiego i jako jedyna dziewczyna w szkole nie masz pary na bal semestralny. Długo i szczęśliwie to balsam na rozkołatane serce.

Piętnastoletnia Delilah McPhee ma pecha. Nielubiana przez rówieśników, najchętniej siedziałaby z nosem w książce. Pewnego razu czyta bajkę o Oliverze, księciu spryciarzu – i ku swemu zdziwieniu nie może się od niej oderwać. Któregoś dnia słyszy głos płynący z kartki i dowiaduje się, że książę planuje ucieczkę. Czy Delilah pomoże Oliverowi wydostać się z bajki? A może… sama się w niej znajdzie?

„Z innej bajki” to dwudziesta powieść Jodi Picoult, autorki światowych bestsellerów, a zarazem jej pierwsza książka dla młodzieży. Powstała przy współudziale jej nastoletniej córki Samanthy, według pomysłu tej ostatniej.

Urzekająca powieść. Język tchnie autentyzmem, a humor idzie ramię w ramię z pytaniami o samotność i nadzieję. Staroświeckie ilustracje dodają całości niepowtarzalnego uroku. Opowieść o pierwszej miłości z baśniowym wątkiem w tle zachwyci czytelnika bez względu na wiek, a jej krzepiące przesłanie i optymistyczne zakończenie sprawią, że zechce polecić ją każdemu – i jeszcze nieraz po nią sięgnąć.
„Booklist”

Mądra powieść dla nastolatek o magicznym uczuciu, które rodzi się pomiędzy wyalienowaną dziewczyną i jej fikcyjnym „księciem z bajki”. Nie zabrakło elementów znanych z wcześniej powieści Picoult – pierwszoosobowa narracja głównych bohaterów, urywane zakończenia rozdziałów – a także nawiązań do zjawisk współczesnej popkultury, w rodzaju „Igrzysk śmierci”, Internetu i X-Menów oraz elementów komicznych w postaci konia z kompleksem nadwagi. Gratka dla wszystkich miłośników bajkowych historii miłosnych.
„Publishers Weekly”

Picoult razem z córką tworzą nowy wymiar tradycyjnej powieści dla nastolatek, w którym zacierają się granice między czytelnikiem i bohaterem książki, prawdą i fikcją… niezapomniana podróż w świat zauroczeń i czarów.
„Kirkus Review”

Picoult wraz z córką, Samanthą Van Leer, stworzyły wielowymiarowy wszechświat, gdzie rzeczywistość to rzecz względna.
„VOYA”

Zajmująca powieść… szaleńcza podróż przez świat magii, którą docenią zarówno miłośnicy baśni, jak i młodzieżowych romansów.
Shelf Awareness for Readers

„Z innej bajki” to opowieść o uczuciu dwojga nastolatków, ale przede wszystkim pean na cześć nierozerwalnej więzi między czytelnikiem a zakurzoną, ukochaną książką… zabawna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji fabuła… fascynująca rzecz o tym, że życie w bajce nie zawsze bywa bajkowe…
„The Washington Post”

Powieść oparta na błyskotliwym zamyśle, który ciężko byłoby zrealizować w praktyce gdyby nie głębokie zrozumienie postaci, fabuły oraz tempa akcji ze strony Picoult… Koncepcyjnie „Z innej bajki” przypomina filmy z serii „Toy Story”… Ucieczka od rzeczywistości jako motyw przewodni, stawiający pytanie o wymiar i granice świata, zachwyci wszystkich czytelników skłonnych dobrowolnie poddać się tyranii wyobraźni.
„Los Angeles Times”

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: www.proszynski.pl

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Opowieść o księciu z bajki

Twórczość Jodi Picoult znają prawie wszyscy, jeśli nie z doświadczenia czytelniczego, to przynajmniej ze słyszenia. Autorka, która od lat porusza trudne tematy i nie uciekając od ludzkich tragedii opisuje całą gamę towarzyszących im emocji, tym razem proponuje swoim fanom… bajkę. Najprawdziwszą bajkę, z księciem, rumakiem, uwięzioną księżniczką, okrutnym czarnym charakterem i smokiem ziejącym ogniem. Ale to tylko jeden z wątków tej zaskakującej opowieści!

„Z innej bajki” jest wyjątkowe także z tego względu, że zostało napisane w duecie. Coraz rzadziej w dzisiejszym zabieganym świecie matka i córka mają czas, by zrobić coś razem. Ale jeśli matka jest światowej sławy pisarką i w ramach spędzania czasu z nastoletnią córką pisze nową książkę, możemy być pewni, że czeka nas coś niezwykłego. Samantha sama wpadła na pomysł tej historii i zaproponowała ją Jodi. Rodzicielka uznała pomysł za obiecujący, ale zarzekła, że zrealizuje go tylko razem z córką. I pisały, zmieniając się przy klawiaturze komputera, dyskutując kolejne wątki i, podobno, zgadzając się doskonale co do tego, co powinno się wydarzyć dalej. Czy to zapowiedź kolejnych rodzinnych powieści? Kto wie. Z pewnością ta pierwsza zaskoczy stałych czytelników Jodi Picoult.

Akcja „Z innej bajki” biegnie dwutorowo. Właściwie to trzema torami… I nie biegnie, bo wciąż się zapętla i powtarza od nowa… Nic nie jest takie, jak się wydaje. Ale od początku. Delilah jest zwyczajną nastolatką, nieśmiałą i zakompleksioną, jak to bywa zazwyczaj z bohaterkami młodzieżowych powieści. Spędza całe dnie na czytaniu książek, od pewnego czasu dokładnie jednej książki – bajki dla dzieci, od której nie może się oderwać. Oliver jest przystojnym młodzieńcem, który ma wrażenie, że nie pasuje do własnego świata… No dobrze, jest księciem w wyszywanej złotą nicią szacie, który ilekroć ktoś otwiera książkę pędzi na swoim rumaku by ratować piękną księżniczkę Serafinę. Później całuje ją namiętnie wśród wiwatów dworzan na Plaży Szczęśliwych Zakończeń. Kiedy jednak książka się zamyka księżniczka okazuje się głupiutką blondynką, rumak zakompleksionym konikiem, czarny charakter dentystą z zamiłowania a książę – nieszczęśliwym młodzieńcem, który rozpaczliwie próbuje uciec ze swojej bajki. Bo kiedy kończy się bajka, dla jej bohaterów zaczyna się prawdziwe życie. Czy naprawdę jest tak odległe od rzeczywistości? A co, jeśli jednemu z nich uda się porozumieć z kimś „z zewnątrz”?

Historia jest naprawę niezwykła, opowiedziana barwnie i z wdziękiem. Barwnie to doskonałe określenie, ponieważ narracja każdego ze światów została zapisana innym kolorem druku. Opowieść Delilah przeplata się z narracją Olivera i… prawdziwą bajką, którą czyta dziewczyna. Daje to ciekawy efekt i urozmaica lekturę. Zabawne ilustracje dodają uroku. Owszem, książka jest pisana z myślą o młodych odbiorcach, ale i dorosły czytelnik spędzi z nią miłe chwile. A wielbiciel realistycznej twórczości Jodi Picoult przekona się, że pisarka sprawdza się świetnie w zupełnie innym stylu. Nawet pomimo kilku niedociągnięć i pewnej schematyczności, „Z innej bajki” jest wspaniałym debiutem rodzinnego duetu.

Katarzyna Marondel

GraceSuarez | 2016-03-17
Przeczytana: 03 września 2015

Bajkowa książka :)
Jakby to było gdyby bohaterowie czytanych przez nas powieści ożywali? Gdyby można było z nimi rozmawiać?
Główna bohaterka nie odnajduje się w swojej szkole i ucieka w świat baśni. Dla mnie ten temat jest nieco bardziej zbliżony. Sama czuje się podobnie w związku z tym książka dodatkowo zyskała w moich oczach. Utożsamiłam się z bohaterką, zagłębiając się w lekturę coraz bardziej odnajdywałam w niej część siebie.

Czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Całość uzupełniona jest w ilustracje, które są wspaniałym odzwierciedleniem powieści. Występują elementy fantastyki, ale dla mnie to jak najbardziej na plus. Czasami czytając poważną czy trudną literaturę potrzebuje pewnej odskoczni. Czegoś odmiennego. Ta książka nadaje się idealnie. Miło wspominam poświęcony przy niej czas. Był to dla mnie także pewnego rodzaju relaks, nie męczyła mnie a nawet sprawiła, że przez chwilę sama czułam się jakbym tam była. Zakończenie było dla mnie bardzo zaskakujące, ale właśnie...

allison | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Nie przypuszczałam, że wystawię tak niską ocenę pani Picoult. To na pewno najsłabsza z jej książek.
Eksperyment pisania w duecie z córką (ostatnio dość popularny) nie wyszedł pisarce na dobre, bo książka jest po prostu nudna, nijaka, nie ma w niej niczego odkrywczego. Motyw przenikania się świata literackiej fikcji i rzeczywistości został już w przeszłości nieraz wykorzystany i w związku z tym pomysł córki, któremu autorka przypisuje wielką rolę, wcale nie jest nowatorski.

Mimo iż akcja płynie tu szybko, często się zmienia, czytało mi się tę opowieść z poczuciem znużenia. Nie sądzę, by wynikało to z mojego wieku, bo czytam nieraz ulubione książki mojej trzynastoletniej chrześniaczki i połykam je jednym tchem, potrafię wzruszyć się przy nich albo uśmiać do łez.
Przy powieści "Z innej bajki" wynudziłam się jak mops i nie polecam jej ani dorosłym, ani dzieciom.
To dla mnie powielający schematy, czysto marketingowy produkt, który dobrze się sprzedał dzięki nazwisku Picoult i nabił...

Ania | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Po przeczytaniu kilku stron zastanawiałam się czy warto w ogóle dalej czytać tą książkę gdyż jest to zupełnie inna powieść od tych,które znamy Jodi Picoult,uznałam jednak że poczekam jeszcze i zobaczę co przyniosą kolejne strony.Przyznam że zaciekawiła mnie choć jest to zdecydowanie literatura młodzieżowa,która została poprowadzona przez autorki wielotorowo i czyta się ją z fascynacją i przyjemnością.Nie jestem w stanie jednoznacznie określić,czy całość tej historii wywarła na mnie pozytywne wrażenie.Ciekawym przedsięwzięciem było przybliżenie czytelnikom pierwowzoru postaci Olivera.Przeplatały się one z pozostałymi wątkami tej powieści i przyznaje że zrobiło to na mnie wrażenie.
Tak więc książka nie jest zła choć bardzo różni się od twórczości jaką znamy tej autorki,napewno zaskoczy nie jednego czytelnika.
Polecam.

MountainTobacco | 2014-06-27

Czy mieliście czasem wrażenie, że pochodzicie "z innej bajki"? Jeśli tak, to ta książka jest właśnie dla Was! I choć nigdy bym nie pomyślała, że opowieść o książętach i piratach może być wciągająca, przekonałam się, że czasem jest zupełnie inaczej... Bajka została potraktowana tutaj na podobieństwo planu filmowego, z którego główny bohater pragnie ucieczkę. Czy uda się Olivierowi przedostać do innej bajki? Jaką rolę odegra w tym wszystkim Delilah McPhee?
UWAGA! Opowieść ta skierowana jest zdecydowanie do młodzieży, więc niech nie zwiedzie Was nazwisko na okładce;) Atutem są piękne ilustracje Yvonne Gilbert i Scotta M. Fischer'a!

julietta70 | 2013-06-30

Czytałam wszystkie książki tej autorki,które zostały wydane w Polsce, jedne były zachwycające inne mniej ale od żadnej nie mogłam się oderwać.Autorki nie tłumaczy nawet to,że pisała książkę wspólnie z córką.Po osobie,która napisała tyle wspaniałych historii spodziewałam się porywającej bajki ale cóż nikt nie jest doskonały.Książka mniej niż przeciętna.

lacerta | 2015-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 listopada 2015

"Z innej bajki" to naprawdę urocza i wciągająca opowieść. Zaskoczył mnie trochę fakt, że tak bardzo spodobała mi się książka. Wydawało mi się, że ta historia będzie czymś w stylu "spodobałaby mi się bardziej gdybym była młodsza". Ale wcale tak nie było.
Historia Delilah i Olivera, pomimo swojej prostoty (a może ze względu na nią), była tak magiczna, urocza i wciągająca, że nie potrafiłam się od niej oderwać. Byłam zafascynowana tym co dzieje się w książce po jej zamknięciu i oczekiwałam szczęśliwego zakończenia.

Trzymałam kciuki za Olivera i Delilah. Zakończenie lekko mnie zaskoczyło i już nie mogę się doczekać, żeby przeczytać dalsze losy bohaterów.

Bardzo ale to bardzo mi się podobała. Od początku polubiłam główną bohaterkę i oczywiście Olivera. Trochę mi przypominała inną książkę "Czarne serce",gdzie postać z książki dostaje się do realnego świata. Choć końcówka przewidywalna to interesowały mnie sposoby wyciągnięcia chłopaka z jego historii. Już wiem, że lada chwila pojawi się kontynuacja, po którą sięgnę bez wahania. A tę serdecznie polecam :)

Anda | 2017-04-16

Urocza i wciągająca książka. Bajkowy klimat sprawia , że czyta się ją bardzo przyjemnie.

JaneS | 2014-05-04
Przeczytana: 03 maja 2014

„KAŻDY ZASŁUGUJE NA SZCZĘŚLIWE ZAKOŃCZENIE”

Jodi Picoult jest autorką dwudziestu powieści, w tym bestsellerowych „Bez mojej zgody”, „Krucha jak lód”, „W naszym domu”, „Pół życia”. Jej książki, przełożone na 34 języki, zajmują pierwsze miejsca na listach bestsellerów na całym świecie. „Z innej bajki” to pierwsza powieść przeznaczona dla młodszych czytelników. Jej pomysłodawczynią i współautorką jest córka Picoult, Samantha.

„Kiedy mówią "DAWNO DAWNO TEMU"... kłamią jak z nut. Żadne tam "dawno temu". Ani nawet "kiedyś". Rzecz toczy się setki razy, ilekroć ktoś przewraca kartki tej zakurzonej książki” (str. 21)

Piętnastoletnia Delilah McPhee ma krótko mówiąc pecha. Rówieśnicy za nią nie przepadają, bo nie jest taka jak inne dziewczyny w jej wieku. Gdy jej „znajome” chodzą na zakupy, śledzą najnowsze trendy i podrywają facetów, ona najchętniej siedziałaby z nosem w książce. Któregoś dnia całkiem przypadkowo natrafia na bajkę w fioletowej oprawie opowiadającą o księciu Oliverze. Ku...

książek: 1970
kryptonite | 2015-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Gratuluję Jodi Picoult, że jest matką tak pomysłowej córki. Jednak trzeba trochę odczekać, zanim Samantha pokaże, na co ją naprawdę stać w pisarstwie.
'Z innej bajki' jest nietypową pozycją w twórczości tej znanej i lubianej autorki. Jak inaczej nazwę to połączenie baśni, życia codziennego i oryginalnego pomysłu na postaci literackie? Czyta się szybko, ale czasem nie wiedziałam, czy mam się śmiać, czy tez popukać w czoło, kiedy tylko poznawałam dalsze losy Olivera i Delilah. Poza tym ten motyw rodem z 'Toy Story' nie pasował mi aż tak, żebym zachwycała się fabułą. Może jestem już za stara na tego rodzaju pozycje?