Najgorsza rzecz jaką zrobiła

Seria: Zbliżenia
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
żałoba, śmierć
Ag2S

Sophie w dramatycznych okolicznościach traci starszą siostrę Emily. Była przy jej śmierci i czuje się winna – tak bardzo winna, że nie może spać, jeść ani myśleć. Jak poskładać własne życie, które nagle stało się niezrozumiałe i obce, rozpadło się na kawałki? Jak odnaleźć wspólny język z matką, dla której Emily była – a przynajmniej tak uważa Sophie – najważniejszą osobą na świecie? I co właściwie zaszło tamtego przerażającego lata? „Najgorsza rzecz, jaką zrobiła” to subtelna, piękna proza o przeżywaniu żałoby i o tym, że nawet za niebem zaciągniętym burzowymi chmurami kryje się czysty horyzont. Alice Kuipers jest młodą angielską pisarką, znaną polskim czytelnikom z głośnej powieści „Życie na drzwiach lodówki”.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Są takie chwile, które zmieniają całe nasze życie. Jeden moment i nic już nie jest takie jak dawniej. Traumatyczne przeżycia zakorzeniają się w psychice niszcząc obraz wszystkiego, co jeszcze przed nami.
Sophie uważa, że to niemożliwe. Idąc za radą terapeutki dziewczyna skrzętnie zapisuje wszystko, co powinna zapamiętać. Najbardziej na świecie pragnęłaby jednak o tym zapomnieć. Sophie nie może pogodzić się z wydarzeniami minionego lata, kiedy to w dramatycznych okolicznościach straciła starszą siostrę Emily. Od tego czasu zmienia się dla niej wszystko.
„Najgorsza rzecz, jaką zrobiła" to chwytająca za serce opowieść o przebaczeniu, tęsknocie, stracie i miłości. O tym, że czasem trzeba po prostu wybaczyć samemu sobie. O tym, że nie można się poddać, nawet mimo piętrzących się przed nami przeciwności losu. O tym, że zawsze jest nadzieja.
Książkę polecam każdemu, mimo że nie jest łatwa ani przyjemna. Zostaję naprawdę ma bardzo długo w pamięci i nie da się o niej tak łatwo zapomnieć.

To moje szóste spotkanie z książką z serii ZBLIŻENIA publikowanych przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. „Najgorsza rzecz, jaką zrobiła” autorstwa Alice Kuipers to kolejna niełatwa książka, odnosząca się do kwestii związanych z utratą bliskiej osoby w nagłych i szokujących okolicznościach. Ta historia przedstawiona jest w formie pamiętnika pisanego przez nastolatkę imieniem Sophie, która w dramatycznych okolicznościach straciła siostrę. Pisanie przez Sophie pamiętnika jest dla niej formą terapii, dlatego nie od razu dowiadujemy się, w jakich okolicznościach umarła siostra głównej bohaterki. Sophie poznajemy w chwili, kiedy próbuje odzyskać panowanie nad własnym życiem, które utraciła na skutek ciężkich przeżyć. Dowiadujemy się o jej zaburzonych relacjach z matką, przyjaciółką, nauczycielami, rówieśnikami, a nawet terapeutką. Dziewczyna w swoim pamiętniku często wraca pamięcią do momentów spędzanych z siostrą przed wypadkiem i pomału przybliża nam okoliczności dramatu. Sophie żyje w...

Justyna | 2015-05-31
Przeczytana: 31 maja 2015

Sophie przeżywa prawdziwy dramat, na jej oczach umiera jej siostra. Zaraz po tych słowach pojawia się w mojej głowie pytanie: O matko, jak żyć ? Jak żyć po takim czymś?
A no właśnie, w tej książce jest pokazane jak żyć, bo Sophie musi żyć, nie ma wyjścia. Stara się chociaż jest jej niesamowicie ciężko.
Bardzo mi się podobało to, że nie od razu jest napisane jak zmarła Emily i co się w ogóle stało, dowiadujemy się tego dopiero gdzieś w połowie książki, a do tego momentu, poznajemy Sophie. Głównie poznajemy jej uczucia, to z czym musi się zmagać, z czym musi żyć, jej codzienne życie oraz przyjaciół i relacje z jej mamą.
Początkowo byłam trochę zła na Sophie, że nie daje mamie szansy, że w ogóle nie próbuje się z nią dogadać, ale z czasem można zrozumieć jej zachowanie.
Muszę się doczepić jednak do zakończenia - czuję niedosyt, spodziewałam się czegoś innego, jak dla mnie trochę zbyt banalne (ale przymykam oko).
"Najgorsza rzecz jaką zrobiła" - wydaje mi się, ze książka...

natkuss | 2015-03-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 marca 2015

Kolejną książkę z serii "Zbliżenia" czyta się równie dobrze jak poprzednie. Książki te kierowane do nastolatek, ukazują co siedzi w głowach osób uwikłanych w jakąś tragedię. Burza myśli, walka z poczuciem winy oraz z samym sobą o każdy kolejny dzień, by w końcu wyjść na prostą. Książka pisana jest w przyjemny sposób, bardzo szybko się czyta. Polecam.

Querida | 2011-05-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 15 maja 2011

Są takie książki, których nie sposób opisać. Książki, które wzbudzają ogrom emocji. Historie, które zagnieżdżają się w głowie i tkwią tam, co chwilę przypominając o swojej obecności. Opowieści przepełnione różnorodnymi uczuciami, wspaniałe w swojej prostocie. Kiedy każde, nawet najbardziej przemyślane słowo to za mało. Taka właśnie jest „Najgorsza rzecz, jaką zrobiła”. Wzruszająca. Wyjątkowa. Jedyna w swoim rodzaju. Piękna.

Sophie straciła swoją starszą siostrę, Emily. Była przy jej śmierci. Czuje się winna. „To ja powinnam zginąć” – powtarza, nie radząc sobie z sytuacją. Całe jej życie wywróciło się do góry nogami. Zabrakło jej najbliższej osoby, powierniczki, przyjaciółki… a ona nic nie może na to poradzić. Codziennie zmaga się z przerażającymi obrazami, które wypełniają ją całą. Z atakami paniki, które zdarzają się coraz częściej. Dziewczyna umiera po trochu każdego dnia, przytłoczona ciężarem emocji, które chowa głęboko w sobie, nie pozwalając im wypłynąć na powierzchnię. Tonie...

Jest to jedyna książka Alice Kuipers jaką przeczytałam, ale bardzo się cieszę, że trafiłam na nią w bibliotece.
Polecam bardzo serdecznie, ciekawie opisuje żałobę Emily po zmarłej siostrze, choć może też troszeczkę przygnębić, ale koniec jest wzruszający i sama się popłakałam czytając go.

Książkomania | 2014-10-17

Demony przeszłości

Książka przyciągnęła mnie opisem. Zazwyczaj zanim kupię jakąś książkę czytam opis więc i w tym przypadku tak było. Pierwsza myśl to „Co takiego zrobiła Sophie, że jej życie zmieniło się w nieprzeniknioną pustkę?”

Sophie jest młodą dziewczyną, która za szybko musiała zmierzyć się z dorosłością. Dorosłość w jej przypadku wiązała się z utratą siostry i ciągłą żałobą z jaką nie mogła sobie poradzić. O tym co było przyczyną śmierci siostry Sophie, Emily, i jaki wpływ na jej śmierć miała Sophie dowiadujemy się pod koniec książki, dlatego nie będę zdradzać tego w recenzji.

Nastolatka zmagając się ze stratą bliskiej osoby zaczęła prowadzić pamiętnik, w którym zapisywała swoje przemyślenia. Sophie czuje się winna śmierci swojej siostry, ale czy słusznie? W tych trudnych dla niej chwilach oddala się od niej najbliższa przyjaciółka Abigail. Również z matką nie może znaleźć wspólnego języka. Przestały się do siebie odzywać, ich stosunki stały się napięte i wymuszone....

| 2011-05-04
Przeczytana: 2011 rok

"Patrzę na słowa, czarne jak atramentowe pająki i na tkane przez nie pajęczyny. Jest coś przyjemnego w zapełnianiu białych kartek, chociaż nigdy nie przyznałam się tego przed Lyndą."[1]

Bardzo długo zastanawiałam się nad tym w jaki sposób powinnam zrecenzować książkę autorstwa Alice Kuipers - angielskiej pisarki, która znana jest polskim czytelnikom z głośnej powieści Życie na drzwiach lodówki. To właśnie ona skłoniła mnie do dalszego zagłębiania się w twórczości tej autorki.

"Najgorsza rzecz, jaką zrobiła" jest książką, która przedstawia swoim czytelnikom historię dziewczyny o imieniu Sophie. Licealistka czuje się winna śmierci swojej starszej siostry i z tego właśnie powodu nie może spać, jeść ani myśleć. Dramatyczne wydarzenia sprawiają, iż dziewczyna czuje się bardzo zagubiona i nie jest w stanie odbudować relacji z matką, dla której Emily była najważniejszą osobą na świecie. W całości książki bohaterka zastanawia się również nad tym, w jaki sposób powinna poskładać życie,...

Karolina | 2012-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 17 maja 2012

Zanim zrobiłam przerwę na „Potop” postanowiłam sobie, że pierwszą książką jaką po nim przeczytam będzie właśnie „Najgorsza rzecz jaką zrobiła”. Po lekturze wiedziałam, że był to dobry wybór i aż żal ją było zamykać.
„Nawet za chmurami kryje się czysty horyzont.”
Sophie jest szesnastoletnią dziewczyną, która w swoim życiu przeszła już najgorsze doświadczenia. W tragicznych okolicznościach straciła swoją starszą siostrę Emily. Od czasu dramatycznego wypadku nie może się pozbierać, a całą winą za zdarzenia obarcza samą siebie. Na domiar złego dziewczyna żyje w przekonaniu, że jej matka wolałaby, aby to Sophie spotkała ta tragedia, ponieważ jej zdaniem od zawsze żyła w cieniu starszej siostry. Jej przyjaciółka Abigail stara się jej pomóc, jednak Sophie dystansuje się od ludzi i nie jest już taka jak przed wypadkiem. Mimo, że Sophie chce się do niej zbliżyć, coś ją blokuje. A jak to wszystko się rozwiąże, musicie już przeczytać sami.
Książka jest napisana w formie pamiętnika Sophie....

marypoppins | 2012-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Ta powieść to pamiętnik nastolatki. Nie taki zwykły pamiętnik, jaki piszą dziewczyny w pewnym wieku i na pewnym etapie dojrzewania. To pamiętnik terapeutyczny. Pisanie go miało pomóc Sophie poradzić sobie z emocjami, smutkiem, żałobą po śmierci siostry.
Po tragicznym i bezsensownym wydarzeniu, którego skutkiem była śmierć ukochanej Emily w domu rodzinnym zapanowała głęboka żałoba. Pozostały na świecie tylko dwie samotne istoty : Sophie i jej mama.
Czasami jest tak, ze śmierć zbliża ludzi. Tu stało się inaczej. Każda z nich przeżywa tragedię na swój sposób i osobno. Sophie obwinia się o śmierć siostry, matka zamyka się w swoim bólu i mimo starań nie potrafi dotrzeć do młodszej córki.
Sophie była z Emily w momencie jej śmierci. Wspomnienia, obrazy, przesuwają się jak w filmie. Pojawiają się i wywołują stan paniki, który dziewczynie nie pozwala normalnie funkcjonować. Świat rozleciał się na drobne kawałki. Nic już nigdy nie będzie takie samo. Szkoła, koleżanki, sobotnie imprezy z...