Najgorsza rzecz jaką zrobiła

Tłumaczenie: Jagna Rapciak
Seria: Zbliżenia
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
The worst thing she ever did
9788310119513
żałoba, śmierć
literatura piękna
Ag2S

Sophie w dramatycznych okolicznościach traci starszą siostrę Emily. Była przy jej śmierci i czuje się winna – tak bardzo winna, że nie może spać, jeść ani myśleć. Jak poskładać własne życie, które nagle stało się niezrozumiałe i obce, rozpadło się na kawałki? Jak odnaleźć wspólny język z matką, dla której Emily była – a przynajmniej tak uważa Sophie – najważniejszą osobą na świecie? I co właściwie zaszło tamtego przerażającego lata? „Najgorsza rzecz, jaką zrobiła” to subtelna, piękna proza o przeżywaniu żałoby i o tym, że nawet za niebem zaciągniętym burzowymi chmurami kryje się czysty horyzont. Alice Kuipers jest młodą angielską pisarką, znaną polskim czytelnikom z głośnej powieści „Życie na drzwiach lodówki”.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Kózka28 | 2017-08-05
Przeczytana: lipiec 2017

Pokazuje siostrzaną miłość niestety po stracie. Po wielkiej tragedii rodzinnej. Obarczanie się winą, depresja, stan mamy i te wyrzuty sumienia... Kłótnia z przyjaciółkami, które nimi nie były. Co jeszcze może spaść na młodą dziewczynę? A może coś odmieni jej los i będzie szczęśliwa?

Agata | 2016-04-03

Jeszcze nigdy główna bohaterka mnie tak bardzo nie denerwowała.... Ale rozumiem, rozumiem... chyba. Szybko się czytało, fajny, lekki styl, wiersze jednak mi się nie podobały. Ogólnie szału nie ma, ale pod koniec się wzruszyłam i prawie rozpłakałam, więc ocena ,,dobra".

Ania234 | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Książkę przyjemnie się czyta, nawet nie zauważyłam kiedy skończyłam.
Były takie momenty,kiedy czytając książkę się wzruszyłam np: wydarzenie w pociągu i w szpitalu.Sophie nie mogła sobie poradzić ze śmiercią starszej siostry, obwiniała za jej śmierć siebie.Dziewczyna oddaliła się od matki nie potrafiła z nią normalnie rozmawiać,czuła jak ogarnia ją złość (pewnie nie jedna z nas odczuła kiedyś coś takiego,rozmawiając ze swoją matką).Na dodatek dziewczyna nieszczęśliwie się zakochała,a jej relacje z przyjaciółką się pogorszyły.
Może książka nie jest jakaś wybitna,ale potrafi złapać za serce.Polecam każdemu ,zawiera bardzo ważne przesłanie,nie warto dusić w sobie emocji,lepiej z kimś porozmawiać od razu zrobi się lżej na sercu.

VandrerUggle | 2015-09-01
Przeczytana: kwiecień 2015

Auć! Pozytywne zaskoczenie, a taka niewinna książeczka.

Są takie chwile, które zmieniają całe nasze życie. Jeden moment i nic już nie jest takie jak dawniej. Traumatyczne przeżycia zakorzeniają się w psychice niszcząc obraz wszystkiego, co jeszcze przed nami.
Sophie uważa, że to niemożliwe. Idąc za radą terapeutki dziewczyna skrzętnie zapisuje wszystko, co powinna zapamiętać. Najbardziej na świecie pragnęłaby jednak o tym zapomnieć. Sophie nie może pogodzić się z wydarzeniami minionego lata, kiedy to w dramatycznych okolicznościach straciła starszą siostrę Emily. Od tego czasu zmienia się dla niej wszystko.
„Najgorsza rzecz, jaką zrobiła" to chwytająca za serce opowieść o przebaczeniu, tęsknocie, stracie i miłości. O tym, że czasem trzeba po prostu wybaczyć samemu sobie. O tym, że nie można się poddać, nawet mimo piętrzących się przed nami przeciwności losu. O tym, że zawsze jest nadzieja.
Książkę polecam każdemu, mimo że nie jest łatwa ani przyjemna. Zostaję naprawdę ma bardzo długo w pamięci i nie da się o niej tak łatwo zapomnieć.

Justyna | 2015-05-31
Przeczytana: 31 maja 2015

Sophie przeżywa prawdziwy dramat, na jej oczach umiera jej siostra. Zaraz po tych słowach pojawia się w mojej głowie pytanie: O matko, jak żyć ? Jak żyć po takim czymś?
A no właśnie, w tej książce jest pokazane jak żyć, bo Sophie musi żyć, nie ma wyjścia. Stara się chociaż jest jej niesamowicie ciężko.
Bardzo mi się podobało to, że nie od razu jest napisane jak zmarła Emily i co się w ogóle stało, dowiadujemy się tego dopiero gdzieś w połowie książki, a do tego momentu, poznajemy Sophie. Głównie poznajemy jej uczucia, to z czym musi się zmagać, z czym musi żyć, jej codzienne życie oraz przyjaciół i relacje z jej mamą.
Początkowo byłam trochę zła na Sophie, że nie daje mamie szansy, że w ogóle nie próbuje się z nią dogadać, ale z czasem można zrozumieć jej zachowanie.
Muszę się doczepić jednak do zakończenia - czuję niedosyt, spodziewałam się czegoś innego, jak dla mnie trochę zbyt banalne (ale przymykam oko).
"Najgorsza rzecz jaką zrobiła" - wydaje mi się, ze książka...

natkuss | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 marca 2015

Kolejną książkę z serii "Zbliżenia" czyta się równie dobrze jak poprzednie. Książki te kierowane do nastolatek, ukazują co siedzi w głowach osób uwikłanych w jakąś tragedię. Burza myśli, walka z poczuciem winy oraz z samym sobą o każdy kolejny dzień, by w końcu wyjść na prostą. Książka pisana jest w przyjemny sposób, bardzo szybko się czyta. Polecam.

Shadow | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

"Najgorsza rzecz jaką zrobiła".
Po przeczytaniu opinii na temat tej książki, miałam ogromne nadzieje,że będzie to naprawdę świetna książka, jednak muszę powiedzieć, że niestety trochę się zawiodłam.Nie przemówiła do mnie.Jak to się mówi - nie skradła mojego serca.:)
W trakcie książki główna bohaterka zaczęła mnie irytować i denerwować swoim zachowaniem.Nagle(bez wyraźnego powodu) , w pewnym momencie autor "otwiera" bohaterkę, która zaczyna wyjawiać co się tak na prawdę stało tamtego pamiętnego dnia.
Plusem może być końcówka,w której autorowi udało się poruszyć (przynajmniej moje) uczucia i emocje. Jednak myślę , że to za mało jak na takie oczekiwania...

książek: 2039

To moje szóste spotkanie z książką z serii ZBLIŻENIA publikowanych przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. „Najgorsza rzecz, jaką zrobiła” autorstwa Alice Kuipers to kolejna niełatwa książka, odnosząca się do kwestii związanych z utratą bliskiej osoby w nagłych i szokujących okolicznościach. Ta historia przedstawiona jest w formie pamiętnika pisanego przez nastolatkę imieniem Sophie, która w dramatycznych okolicznościach straciła siostrę. Pisanie przez Sophie pamiętnika jest dla niej formą terapii, dlatego nie od razu dowiadujemy się, w jakich okolicznościach umarła siostra głównej bohaterki. Sophie poznajemy w chwili, kiedy próbuje odzyskać panowanie nad własnym życiem, które utraciła na skutek ciężkich przeżyć. Dowiadujemy się o jej zaburzonych relacjach z matką, przyjaciółką, nauczycielami, rówieśnikami, a nawet terapeutką. Dziewczyna w swoim pamiętniku często wraca pamięcią do momentów spędzanych z siostrą przed wypadkiem i pomału przybliża nam okoliczności dramatu. Sophie żyje w...

carefree | 2014-11-02

Bardzo przyjemna książka.Czytało mi się ją z wielką przyjmnością i lekkością.
JEst bardzo prosto napisana i niesie ze sobą poruszający przekaz.
Myślałam że końcówkę "troszkę" bardziej mnie zaskoczy, ale to nie znaczy, że było źle.

Polecam jak najbardziej na brzydzki jesienny dzień!