Iskra światła

Okładka książki Iskra światła
Jodi Picoult Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura piękna
literatura piękna
2018-10-02
Magdalena Moltzan-Małkowska
Magdalena Moltzan-Małkowska

Oficjalne recenzje i

Prawda przyciąga wzrok jak błysk monety

Link do recenzji

5748 653 406

5/10 - powinno być 3/10, ale zawyżona punktacja tylko dlatego, że lubię autorkę, jej styl, a ta książka była typowo w jej stylu. Płynnie się czyta, w sam raz na 2-3 wieczory. Jednak, fabuła bardzo szybko stała się oczywista, rozwiązanie konfliktu bohaterów jasne, tematyka aborcyjna i ruchy antyaborcyjne - nic czego bym nie wiedziała wcześniej mimo, że w bliskim otoczeniu nigdy nie spotkałam się z problemem. Rysy psychologiczne bohaterów, ofiar i oprawcy również sztampowe. Jedna ze słabszych powieści Jodi.

O ile uwielbiam prozę Jodi Picoult o tyle ta książka jest kompletnie nieudana

Wymęczyłam się okrutnie i choć znow poruszony został ważny temat- temat aborcji , sposób poprowadzenia akcji wymęczył mnie i zirytował. Kręcenie się w koło, powtarzanie, a na dodatek poprowadzenie akcji od tyłu zamiast zainteresować tylko mnie zniechęciły, nie potrafiłam sie wczuć w akcję, polubić bohaterów

Brakowało mi tego co zawsze u Picoult znajdowałam, chęci przepracowania tematu w swojej głowie, całkowite wczucie się w akcje i świat bohaterów, rozważenie problemu z każdej ze stron, próba zrozumienia dlaczego stało się tak a nie inaczej.

Zdecydowanie ta książka Picoult nie wyszła, zresztą im nowsza jej książka, tym, mam wrażenie jest słabsza

Nie mam najmniejszej ochoty juz nigdy do niej wracać

O ile uwielbiam prozę Jodi Picoult o tyle ta książka jest kompletnie nieudana

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ksiażka ciekawa, aczkolwiek nie było w niej nic nowego czego nie wiedzialam. Autorka ma tendencje do pouczania swojego czytelnika takie czasami mam wrazenie ale mimo to ksiazke sie dobrze czytalo. Bylam zainteresowana dalszym losem bohaterow i dlatego zakonczenie ksiazki mnie rozczarowalo. Jest tylko opisany los glownego bohatera ale co sie stalo z corka sprawcy, pielegniarka, lekarzem, obroczynia zycia? Jak mozna pisac o bohaterach przez ponad 300 stron poczym ich zostawic w prozni? Chyba ze ja cos przeoczylam.

"Iskra światła" podejmuje kolejny kontrowersyjny i medialny temat. Słyszymy aborcja i od razu widzimy, jak ustawiają się obrońcy tematu po dwóch stronach. Niestety, Picould zamiast rozwijać temat by sprowokować do szerszej dyskusji posłużyła się stereotypami, gdzie nawet bohaterowie zajścia działają wedle ustalonych norm, przypisując rzeczywistości białe lub czarne motywacje. Choć potem Autorka podkreśla, że życie takie nie jest, dostarcza nam wielu odcieni szarości. Szkoda, że nie potrafi pokazać tego w swojej książce.

A jakby tego było mało, to fabuła rządzi się równie chaotycznym prawem w przedstawianiu wydarzeń. Odwrócenie osi zdarzeń w tym wypadku jest bezcelowe. Na początku znajdujemy się w punkcie, kiedy rozmowy z terrorystą przyjmują konkretny kierunek, a potem wszystko cofa się w czasie o kilka godzin. W przypadku negocjacji z policją nie ma to sensu. Należało nie ujawniać wcześniej obrotu spraw z zakładnikami, relacji dziewczyny z policjantem i wtedy fabuła nie popadła by w tak irracjonalny tok. Pozostając przy samy nakreśleniu sylwetki sprawcy, jak i innych osób tez mamy kłopot z odbiorem. Wszystko jest dość niefortunnie ukazane, przed oczami czytelnika przesuwają się obrazy od momentu tu i teraz do tego co wcześniej, ale godzina po godzinie do tyłu. To potęguje wrażenie, że to czy tamto powtarza się albo nie ma większego znaczenia. A przecież w momencie kiedy zaczyna się cała akcja szybko domyślamy się, co powodowało sprawcą. Wtargnął do ośrodka, gdzie między innymi dokonuje się zabiegów aborcji, ma córkę, którą skrzywdzono, nie postępuje rozsądnie. Pod wpływem silnych emocji stanowi zagrożenie dla niewinnych ludzi.

(...)
Odbieram książkę negatywnie przez sztucznie podkręcany dramatyzm oraz nadawanie stereotypowych ról bohaterom. Do tego należy doliczyć cały ten galimatias z prowadzoną linią czasową i umniejszanie problemu społecznego na rzecz propagandowych haseł. Za to na plus zaliczyć trzeba opisy z sali zabiegowej, krótkie chwile, gdy pochylamy się nad odczuciami kobiet oraz próba nakreślenia myśli lekarza wykonującego zabieg. Wydaje mi się, że medyka stara się tu przedstawić jako najbardziej neutralną postać.
Naprawdę wiele można zarzucić "Iskrze światła", dlatego od razu sięgam po polskie reportaże z rozmów o aborcji. Przecież nie chodzi o to by temat przedstawiało się łatwiej, ale prawdziwie.

Całość: https://nakanapie.pl/recenzje/wybor-oby-byl-swiadomy-konsekwencji-iskra-swiatla

Książkę przeczytalam w lutym, chciałam napisać opinię w grudniu i kompletnie nie pamiętam o czym była.... widać nie zapadła mi w pamięci. Dopiero po przeczytaniu opisu przypomniała mi się fabuła

"Ustawy są czarne i białe.
Życie kobiety to tysiąc odcieni szarości"
Pozycja wybitnie ważna w dzisiejszych czasach, gdy aborcja jest jednym z głównych tematów polityki, newsów i zwyczajnych rozmów, gdy z jej powodu kobiety wychodzą na ulice, a dla rządzących staje się karta przetargową w wyborach.

"Ustawy są czarne i białe.
Życie kobiety to tysiąc odcieni szarości"

Ta książka trafiła w moje ręce za sprawą przyjaciółki - kupiła ją nad morzem, na stoisku z używanymi książkami, bo nie miała nic do czytania na plaży. Wybór był łatwy, bo przecież nazwisko Jodi Picoult to gwarancja dobrej lektury - już nie raz się o tym przekonałam. Tutaj pisarka podejmuje trudny temat aborcji.
Zaczyna się od tego, że mężczyzna, którego córka usunęła ciążę, bierze za zakładników pracowników kliniki aborcyjnej. Pisarka prezentuje w niekonwencjonalny sposób dziesięć całkowicie różnych stanowisk bohaterów, których losy splatają się ze sobą. Fabuła została poprowadzona w ten sposób, że cofamy się w czasie, poznając motywy działania i tajemnice wszystkich bohaterów, między innymi: napastnika, lekarza usuwającego ciąże, obrońców praw życia oraz kobiet, które zostały zmuszone do podjęcia tej traumatycznej decyzji o usunięciu ciąży przez okoliczności, w których się znalazły. Nie da się ukryć, że ten zabieg literacki utrudnia czytanie, ale jednocześnie rozbudza ciekawość co do motywów postępowania bohaterów, a także prowadzi do zaskakującego finału - przy wydarzeniach prowadzonych chronologicznie nie byłoby takiego efektu.
Czy mężczyznom z ubliżającymi hasłami na transparentach faktycznie chodzi o nienarodzone dzieci czy o kobiety i chęć pozbawienia ich niezależności i sprawowania kontroli nad ich życiem seksualnym?
Jest to książka, która otwiera oczy i zmusza do refleksji. Jak napisała autorka: "Ustawy są czarne i białe. Życie kobiet to tysiąc odcieni szarości." Przeczytaj i odpowiedz sobie na pytanie, po której stronie barykady teraz staniesz?
Bardzo, bardzo polecam!

Zaczyna się od tego, że mężczyzna, którego córka usunęła...

Jak zwykle u Picoult kontrowersyjny temat i szeroka perspektywa jego ujęcia.
Nieco irytujące wielokrotne "przerabianie" tych samych wydarzeń.

Jak zwykle u Picoult kontrowersyjny temat i szeroka perspektywa jego ujęcia.
Nieco irytujące wielokrotne "przerabianie" tych samych wydarzeń.

"Posiadanie dziecka to wielkie ryzyko, tak czy inaczej. Może przyjść na świat zdrowe, po czym zapaść na chorobę serca, cukrzycę, uzależnić się od psychotropów. Można wychować dziecko, któremu ktoś złamie serce, które poroni własne dziecko lub straci męża w wojnie na obczyźnie. Gdybyśmy mieli płodzić tylko dzieci, które nie zaznają żadnych trudności w życiu, nikt nie powinien się urodzić".

"Iskra światła" Jodi Picoult to powieść wielogłosowa, w której bohaterowie zarówno słowami, jak swoimi życiowymi decyzjami biorą udział w dyskusji, która od pewnego czasu przetacza się przez nasze media i serca. Niektórzy zdecydowanie stają po stronie życia, inni z przekonania pracują w klinice aborcyjnej. A klinika ta staje się miejscem akcji mrożącej krew w żyłach, bo dnia opisanego w powieści wpada do niej uzbrojony mężczyzna i atakuje wszystkich tam obecnych.

Co ciekawe, autorka zastosowała kompozycję odwróconą, dzięki której nie skupiamy się w czasie lektury na samych wydarzeniach, ale bardziej na tym,co bohaterów przywiodło do punktu, w którym się właśnie znajdują. Cofając się w czasie odsłania ich motywacje, myśli, fakty z przeszłości i łączące ich relacje.

Jak się domyślacie, kreacje bohaterów nie są czarno - białe, choć mamy wśród nich antyaborcyjną aktywistkę i przekonanego o konieczności niesienia pomocy kobietom lekarza abortera... Wszystkie postaci, niezależnie jednak od deklarowanych poglądów, każdego dnia, nieustannie dokonują wyborów, w swoich sercach i sumieniach...

Powieść wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu aż do zakończenia, którego, wierzcie mi, nie da się przewidzieć. Sięgnęłam po nią właśnie teraz, bo nie chcę się zasklepiać w swoim widzeniu rzeczywistości i zobaczyć również inne racje...

"Prawdę powiedziawszy, nie wierzę, że my, jako społeczeństwo, dojdziemy do porozumienia w tej kwestii. Myślę jednak, że pierwszy krok to rozmawiać ze sobą - a przede wszystkim słuchać. Być może się nie zgadzamy, ale powinniśmy szanować poglądy przeciwnego obozu i odnajdywać w nich prawdę. I może dzięki tym szczerym rozmowom, zamiast bliźnich demonizować, ujrzymy w sobie niedoskonałych ludzi, którzy się starają".

"Być może zamiast pytania: 'Kiedy płód staje się człowiekiem?', należy zadać inne: 'Kiedy przestaje nim być kobieta?'"

Być może nie jest to najlepsza powieść autorki, jednak na tle innych książek, które ostatnio powstają jak grzyby po deszczu, jest to bardzo dobra literatura.
Jodi Picoult zawsze biorę w ciemno i jeszcze nigdy się nie zawiodłam.
Zawsze porusza ważne tematy, do których podchodzi z ogromną wiedzą i armią specjalistów do pomocy. I to widać, że wie o czym pisze.
Tym razem wchodzi temat bardzo na czasie, szczególnie w naszym kraju, ale nie tylko, aborcja.
Autorka przedstawia problem z kilku punktów widzenia, nie osądza, nie ocenia i nie stawia się po żaadej ze stron, po prostu analizuje i zmusza nas do postawienia się w tych różnych sytuacjach i zadania sobie kilku istotnych pytań. Zrobiła to, jak zwykle, po mistrzowsku, plus trik w akcją prowadzoną do tyłu.
Świetna książka.

"Ustawy są czarne i białe. Życie kobiet to tysiące odcieni szarości."

Jodi Picoult zawsze biorę w ciemno i jeszcze nigdy się nie zawiodłam.
Zawsze porusza ważne...