Boy 7

2012-01-01
2012-01-01
Anna Stolarczyk
Mous Miriam Boy 7

Temat bardzo ciekawy. Książka ewidentnie dla młodych czytelników. Czy mogę coś jej zarzucić?...Nie. Brakuje jednak we niej "magii książkowej". Za szybka, bez wczucia się w bohatera i w sytuację.

Extra

Extra

Zanim trafiłem na tą książkę, najpierw miałem okazje obejrzeć film o tym samym tytule. Zazwyczaj wole książki od filmów ale nie w tym przypadku. Książka nie porwała, raczej narobiła wielkiego smaka i na końcu zostawiła kwaśny posmak w ustach. Spodziewałem się więcej, raczej zmarnowany potencjał w mojej opinii.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, która trzyma w napięciu już od pierwszych przeczytanych stron i co najważniejsze - jest to do ostatniej strony. Pełna zwrotów akcji opowieść o chłopcu, który odzyskuje przytomność przy drodze nie mając pojęcia kim jest, skąd się tam wziął oraz dlaczego to jego właśnie spotkało. Tajemniczy szary budynek, chęć poznania tajemnicy swojego istnienia, potajemne notatki i walka z "tworzeniem przyszłości". Książka mimo, że nie jest bardzo znana, to jednak warto po nią sięgnąć, bo warto. :)

"Boy 7" - wciągający thriller dla młodzieży?
Szczerze mówiąc, początek książki wydał mi się nużący i średnio mnie zaciekawił, ale jako że nie lubię nie kończyć książek, zmusiłam się do dalszego czytania. I dobrze. Im dalej w las tym akcja coraz bardziej się rozwijała, a tajemnice i ciemne plamy w pamięci głównego bohatera - Sam'a aka Boy'a 7 - się rozjaśniały. Pomysł wydaje mi się dość świeży, może dlatego, że dość długo nie czytałam tego gatunku i zwyczajnie nie jestem w pełni w temacie. Więc ode mnie plusik za koncepcję. Podobało mi się ukazanie przez autorkę działania mechanizmu przestępczego pod przykrywką "dobrej organizacji" pomagającej resocjalizować młodocianych przestępców. System był dopracowany i momentami zaskakujący.
Z jednej strony trochę bolało mnie cukierkowo-szczęśliwe rozwiązanie głównej akcji powieści, ale z drugiej - kto nie lubi i nie czeka na happy endy?
Natomiast ostatni rozdział, jeśli jedną stronę można nazwać rozdziałem, daje do myślenia. Czy rodzice Lary sami wszczepili jej czip kilka lat wcześniej? Gdzie kończy się moralność a zaczyna nienaturalna ingerencja w człowieka? Czy takie wynalazki kiedyś faktycznie powstaną i będą używane?
Podsumowując, ciekawa jednotomowa powiastka dla młodzieży. Nie wiem czy klasyfikowanie jej jako thriller to nie przesada, ale niezależnie od tego warto ją przeczytać.

"Boy 7" - wciągający thriller dla młodzieży?

Książka ta nie należy do najpopularniejszych, choć nie jest też całkiem nieznana. Sięgając po nią nie spodziewałam się niczego nadzwyczajnego. Z góry oceniłam ją na takiego 6/10 przeciętniaka. Pomyliłam się. "Boy 7" to thriller dla młodzieży z elementami sci-fi, który i na mnie zrobił wrażenie. Powieść szybko się czyta, akcja wciąga, postaci są pełnokrwiste. Osobiście, bardzo szybko 'weszłam' w ten świat. Jest to nie tylko futurystyczny thriller, ale też książka z przesłaniem, morałem, puentą. Pozostał niedosyt co do zakończenia, z chęcią doczytałabym, co było dalej. Ode mnie mocne 8/10. Jeśli lubicie klimat 'Więźnia labiryntu' to ta powieść powinna Wam się spodobać. Polecam! :)

Lekka książka którą łatwo się czyta i mocno wciąga. Polecam.

Lekka książka którą łatwo się czyta i mocno wciąga. Polecam.

ODZYSKAĆ SIEBIE

„Nic nie pamiętałem... nawet własnego imienia” - głosi napis na okładce książki Mirjam Mous „Boy 7”. Ten opis zaciekawił mnie tak bardzo, że bez wahania kupiłam tę powieść.

Kiedy poznajemy głównego bohatera, okazuje się, że ten zupełnie nic nie pamięta. Nie wie kim jest, gdzie się znajduje i dlaczego akurat pośrodku nieznanej mu łąki. Niespodziewanie drogą, przy której nastolatek miał wypadek, przejeżdża auto, prowadzone przez dziewczynę o krótko przystrzyżonych włosach. Lara Rogers proponuje chłopcu, aby zamieszkał u jej ciotki, która prowadzi pensjonat. Schody zaczynają się, gdy dziewczyna zaczyna stawiać pytania, na które on sam nie zna odpowiedzi. Mówi jej, że nazywa się Boy Seven, ponieważ wszystkie jego ubrania są oznaczone właśnie takim kodem.

Jednak Lara i jej ciotka Bobbie okazują się bardzo wyrozumiałe i pomocne. Gdy chłopak mówi im, że jest adoptowany, a teraz chce poznać swoich prawdziwych rodziców, wierzą mu bez słowa. Ba! Lara nawet pomaga mu w szukaniu wskazówek, które mają go doprowadzić do rzekomej rodziny. Jednak, kiedy nie ufa się samemu sobie, można zaufać komuś innemu? Tym bardziej, że Lara zachowuje się coraz dziwniej... Co to wszystko oznacza?

Dzięki swoim poszukiwaniom, Seven natrafia na notes oraz pendrive, które najwidoczniej zachował, jako swoją „pamięć podręczną”. Okazuje się, że prawda o nim jest o wiele dziwniejsza od fikcji. Boy Seven bowiem uciekł z zakładu poprawczego, ale nie jest to zwykły poprawczak. To miejsce mroczne, pełne tajemnic i niewytłumaczalnych zdarzeń. Notes i pendrive stają się jego bronią przeciwko CooperationX, korporacji, która wykorzystuje dzieci jako króliki doświadczalne. Seven, a tak naprawdę Sam Waters, zrobi wszystko, aby powstrzymać te nikczemne taktyki i aby wreszcie odzyskać siebie.

„Boy 7” to powieść, która pokazuje jak wielką wartość stanowi ludzka wolność. Wolność wyboru i stanowienia o sobie. To książka, która wręcz zdaje się krzyczeć: NIE BĄDŻ NICZYJĄ WŁASNOŚCIĄ, MYŚL SAMODZIELNIE.

www.recenzje-anki.blogspot.com

ODZYSKAĆ SIEBIE

Świetna fabuła, jednak lekko przewidywalna. Miło się czytało i naprawdę wciąga.

Świetna fabuła, jednak lekko przewidywalna. Miło się czytało i naprawdę wciąga.

Jak dla mnie super książka❤

Jak dla mnie super książka❤