Bez mojej zgody

Data 1. wydania:
2004-01-01
Michał Juszkiewicz
choroba miłość rodzina śmierć Michał Juszkiewicz

Dziś proponuję Wam książkę dość starą i pokaźnych rozmiarów, ale wciągającą i wzruszającą, którą naprawdę warto poczytać. Pierwsze moje spotkanie z tą lekturą miało miejsce ładnych kilka lat temu, a ściślej mówiąc była to jej ekranizacja pod tym samym tytułem. Film był bardzo wzruszający, przy którym nie sposób nie uronić łzy. Krótko mówiąc to klasyczny wyciskacz łez, który zostaje w pamięci na dłużej. Całkiem niedawno przypadkowo na FB trafiłam na recenzję książki ,,Bez mojej zgody". Ani przez chwilę nie zastanawiałam się i pożyczyłam ją z biblioteki. O czym jest moja kolejna lektura? To historia o trudnych wyborach. Tak naprawdę moi bohaterowie muszą wybrać mniejsze zło, a to nigdy nie jest prosty wybór.

Poznajmy rodzinę Fitzgerald. Sara jest prawnikiem, a Brian strażakiem, którzy kochają się jak mało kto. Wkrótce na świat przychodzą ich dzieci, synek Jesse i troszkę młodsza córeczka Kate. Tworzą cudowny obrazek kochającej się i szczęśliwej rodziny. Pewnego dnia Sara zauważa dziwne sińce na plecach córeczki. Udaje się z nią do lekarza. Szczęście rodzinne przerywa bezwzględna diagnoza. U dwuletniej Kate wykryto ostrą białaczkę. Rozpoczyna się walka o życie dziecka. Lekarze twierdzą, że najlepszym dawcą dla tak ciężko chorej osoby jest zgodny dawca z rodziny. Niestety okazuje się, że Jesse nie może być dawcą dla Kate. Dlatego też lekarz naprowadza Fitzgeraldów na to, żeby Sara urodziła jeszcze jedno dziecko, które mogłoby być dawcą szpiku i krwi dla Kate.

Na świat przychodzi Anna, która od małego przedłuża życie siostrze wielokrotnie oddając jej swoją krew i szpik kostny. Oczywiście Anna pomaga siostrze nieświadomie, gdyż jest zbyt mała by zrozumieć co się z nią dzieje.

Po czternastu latach leczenia, narządy Kate zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Pierwsze przestają pracować nerki. Jedynie przeszczep może uratować życie Kate. Anna jako trzynastolatka odmawia uczestniczenia w tej skomplikowanej operacji. Podaje rodziców do sądu, by wywalczyć usamowolnienie w sprawach medycznych. Wynajmuje adwokata i pozywa własnych rodziców do sądu.

Książka napisana jest w pierwszej osobie, tak że każdy z bohaterów jest narratorem. Dzięki temu poznajemy zdanie i punkt widzenia każdego z nich. Akcja książki biegnie leniwie, właściwie tu nic się nie dzieje. Fabuła jest opisem walki dziecka z chorobą, matki o dziecko, pokazane jest ich cierpienie, ale także ból i bezsilność pozostałych członków rodziny. Autorka pokazuje jak z tą trudną sytuacją radzi sobie każdy jej członek. Zakończenie książki jest dla mnie zaskoczeniem. Nie tak go sobie wyobrażałam. Jest tragiczne i pokazuje jak bezwzględne jest przeznaczenie każdego człowieka.

Oczywiście muszę odnieść się tu do ekranizacji, która jest zupełnie odmienna niż pierwowzór. Kiedy oglądałam film, byłam nim zachwycona. W bardzo wzruszający sposób przedstawiono cały obraz walki Kate z białaczką, walki matki o dziecko i jak również walki Anny o swoje ciało. Chyba mogę to tak napisać, bo Anna walczyła o prawo do decydowania o swoim ciele. Miała dość bólu jaki zadawali jej lekarze, żeby ratować jej siostrę. Ale czy o to jej do końca chodziło? Moją uwagę przyciąga jednak zakończenie, które jest totalnie różne, ale nie mogę Wam nic więcej o nim zdradzić, żeby nie zepsuć lektury.

Jak wyżej wspomniałam to historia o trudnych wyborach, bo czy dla Sary i Briana nie był trudny wybór kiedy na świat przyszła Anna. Oni musieli podjąć tą decyzję, i tak naprawdę od samego początku wiedzieli po co sprowadzili Annę na ten świat. Ona miała być lekiem, ratunkiem dla Kate. Od małego dziecka poddawano ją bolesnym zabiegom, żeby tylko Kate mogła pokonać chorobę, choć na kilka lat.

Głównym tematem tej historii był sprzeciw Anny. Ona też dokonała trudnego wyboru, a przecież, także bardzo kocha Kate. Postanowiła powiedzieć ,,nie" rodzicom, kiedy chcieli pobrać jej nerkę dla chorej córki. To jest jej ukochana siostrzyczka, również chciała ją ratować przed śmiercią, ale czy takim kosztem?

Rodzice musieli wybrać mniejsze zło skazując swoją drugą, zdrową córkę na te wszystkie zabiegi, pobierania krwi itp. Bo dla nich najważniejsze było to, by chora Kate żyła jak najdłużej. Ale czy dobrze to wszystko rozegrali? Tego nikt nie potrafi stwierdzić, bo każdy rodzic będzie robił wszystko by uratować swoje chore dziecko. Pytanie tylko czy każdy rodzic poświęciłby aż tyle.

Kończąc chcę Was zachęcić do zapoznania się z tą historią. To smutna, wręcz tragiczna historia od początku do samego końca. To historia o trudnych wyborach i bezwzględnym przeznaczeniu, przed którym nikt nie ucieknie.

Brak słów...

Brak słów...

Im dłużej czytasz tą książkę tym więcej pojawia się za i przeciw... Czy faktycznie Anne ma rację? A może jednak mają ja rodzice ? A może leży ona po środku i rację ma każdy ? To trudna i kontrowersyjna lektura. Jest dużo za i przeciw. Warto ją przeczytać i może wybrać swoją stronę?

Bardzo polecam tą pozycję. Warto po nią sięgnac. Warto wczuć się i że swojego punktu widzenia ocenić postępowanie bohaterów.
Mimo trudnego tematu czyta się przyjemnie. Wciąga od samego początku.

Nie spodziewałam się tu happy endu. Ale też nie spodziewałam się takiego zakonczenia....

Wciągająca książka o cierpieniu i trudnych decyzja. Końcówka bardzo zaskakująca. Polecam

Bez mojej zgody - Jodi Picoult

Ile jest w stanie zrobić rodzic w walce o swoje dziecko?
Nie ulega wątpliwości, że wszystko.
Tylko co w sytuacji, kiedy troska o zdrowie i życie swojego dziecka dzieje się kosztem tego drugiego?

Anna przyszła na świat po to, by móc ratować życie swojej starszej, chorej na białaczkę siostry Kate. Mimo że sama jest zdrową dziewczyną, od urodzenia była poddawana różnego rodzaju badaniom i zabiegom. Dotychczas znosiła to wszytko dzielnie, nie znając innego życia i wiedząc, że tylko tak może pomóc swojej ukochanej siostrze. Z czasem zaczęło ją to jednak przerastać, a z duszy wyrywało się jedno pytanie: Dlaczego nikt jej nawet nie zapytał o zgodę?

Książka autorstwa Jodi Picoult to do bólu poruszająca historia, w której nic nie jest czarno-białe. Bohaterowie podejmują decyzje, które nieraz mogą wydawać nam się niezrozumiałe i prowadzić do myśli, że my nigdy byśmy tak nie postąpili. Dopóki nie uświadomimy sobie, że nie wiemy, jak byśmy naprawdę się wtedy zachowali. Nie wiemy, jeśli sami nigdy nie znaleźliśmy się w podobnej sytuacji.

To opowieść o miłości, która nie jest kolorowa, ale która jest w stanie znieść wiele. O moralności i cienkiej granicy pomiędzy tym, co wypada, a co nie. O trudnych decyzjach, z których żadna nie może być tą właściwą. I o dwóch prostych potrzebach: potrzebie życia i potrzebie bycia kochanym.

To jedna z tych historii, których nigdy się nie zapomina. Historia, która złamie serce, ale po drodze skłoni do licznych refleksji i wzruszeń. Historia, którą nie tylko się czyta, ale którą się przeżywa, także na długo po jej zakończeniu.

To książka skrywająca w sobie wiele mądrości i cennych przesłań. Napisana urzekającym językiem i przedstawiona w taki sposób, że czytelnik już po pierwszych stronach wie, iż nie odłoży jej obojętnie. Gdyż ta opowieść pozostanie w nim na zawsze.

Nie znałam wcześniej twórczości autorki, ale po tym tytule już wiem, jak wiele pozycji chciałabym nadrobić.

Bez mojej zgody - Jodi Picoult

Ile jest w stanie zrobić rodzic w walce o swoje dziecko?
Nie ulega wątpliwości, że wszystko.

Siostrzana miłość w „Bez mojej zgody”, Jodi Picoult

„Bez mojej zgody” to pierwsza książka Jodi Picoult, która trafiła w moje ręce. Od dawna planowałam poznać twórczość Picoult i w końcu się udało.

Trzynastoletnia Annie przyszła na świat w bardzo konkretnym celu. Jak sama o sobie mówi, "nie zawdzięczam życia butelce taniego wina, przepięknej pełni księżyca ani przymusowi gorącej chwili. Urodziłam się, ponieważ lekarz specjalista zadbał o to, żeby jajeczko mojej matki i nasienie mojego ojca połączyły się w określony sposób, dając w rezultacie szczególną kombinację bezcennego materiału genetycznego". Wszystko po to, aby utrzymywać przy życiu swoją straszą siostrę Kate, która jest chora na ostrą białaczkę mielocytową. Diagnoza została postawiona, kiedy Kate miała dwa lata, obecnie ma szesnaście. Annie oddaje siostrze krew, ma za sobą kilka operacji.

Annie do pewnego momentu akceptowała swoją rolę, ale jak to bywa z dorastającymi dziewczętami, chciałaby w końcu poczuć smak życia typowej nastolatki. Do tej pory była postrzegana przez pryzmat siostry i tego, co dla niej robi. Annie postanawia podjąć decyzję, która podzieli rodzinę, a dla Kate będzie to oznaczało tylko jedno – wyrok śmierci.

Jak już wspomniałam, było to moje pierwsze literackie spotkanie z Jodi Picoult. Pierwsze i niezwykle udane. Powieść zmusza do refleksji, trudno się od niej oderwać. Byłam niezwykle ciekawa całej opowieści, stąd też jak tylko zaczęłam czytać, zarwałam nockę, aby tylko poznać zakończenie. Powieść jest pełna emocji, żalu, współczucia, smutku. Nie sposób jej przeczytać, nie roniąc łez. Historia może nie jest jedyna w swoim rodzaju, gdyż jest sporo literatury dotyczącej chorych dzieci. Nie mniej ma ona w sobie coś wyjątkowego. Historia opowiadana jest z punktu widzenia każdego z bohaterów, jak wygląda ich życie, gdzie na pierwszym miejscu jest chorująca Kate. Annie nie ma nic do powiedzenia, musi pomagać siostrze. Nie liczy się jej zdanie, a jest przecież normalnie rozumującą dziewczynką. Jodi Picoult jest niesamowita w tym, jak tworzy klimat, jak zgrabnie balansuje między różnymi uczuciami. Zakończenie było dla mnie zupełnie zaskakujące i ogromnie wzruszające. Miałam okazję poznać piękną historię o miłości siostrzanej, rodzicielskiej, o tym, jak na całą rodzinę wpływa choroba jednego z członków, jak łatwo zaburzyć idealną konstrukcję domu i jak delikatne są sprawy trudnych wyborów. Autorka świetnie pokazała matczyną miłość do chorej córki, robiącej wszystko, co w jej mocy, aby tylko walczyć o jej życie, z drugiej natomiast strony nie bardzo patrzy na to, że swoimi czynami bardzo krzywdzi Annie. Polecam Wam książkę, przeżyjecie niesamowitą historię. A co do filmu … w najbliższy czasie planuję go obejrzeć.

Siostrzana miłość w „Bez mojej zgody”, Jodi Picoult

Zachwyciłam się filmem, więc postanowiłam czym prędzej przeczytać książkę. Niestety mocno się rozczarowałam. Jest to jeden z tych rzadkich przypadków, gdy film jest lepszy od książki.

No i muszę przyznać, że ta książka to moja PEREŁKA.
Książka, którą polecam każdemu. Książka, której nie da się odłożyć na bok. Otrzyma na mojej półce specjalne miejsce.

Ta książka rozdarła mi serce kilkanaście razy, a potem z powrotem je reperowała.

Wciągająca już od pierwszych słów. Dająca do myślenia. Stawiająca wiele pytań. Z trudnymi odpowiedziami. Skłaniająca do przemyśleń. Zadania sobie pytania co ja bym zrobił/a w takiej sytuacji?

Tutaj leci kropla łzy za kroplą. Przygotuj się na to. Nie zatrzymasz ich. Bo ta lektura dociera tam, gdzie zawór przestaje działać. Nie możesz go ot, tak zakręcić. Musisz się wypłakać. Dać upust emocją. Bo jest ich masa.
Zakończenie sprawia, że odbiera Ci oddech. I wstrzymujesz go ze łzami w oczach, aby przeczytać do końca.
Uważam, że to znakomita historia. Poruszyła mnie do głębi. Czytajcie.

No i muszę przyznać, że ta książka to moja PEREŁKA.

Na początku podchodziłem do książki "z kijem". Wydawało się, że będzie to kolejny thriller medyczny czy "reportaż" o rodzinach z osobami niepełnosprawnymi. Pomyliłem się: był, ale nie "kolejny".
Całość bardzo dobrze napisana. Logicznie przeplatające się wątki, ciekawi bohaterzy (powiedziałbym wręcz charakterni?), całość historii spójna. Przyjemnie się czyta.
Za twista na zakończenie.. szacunek dla autorki. Naprawdę trzeba mieć odwagę na takie coś.

Za twista na...

Uwielbiam Panią Picoult i to jak pięknie potrafi opowiadać o rzeczach ważnych, często kontrowersyjnych. Bardzo podobają mi się poruszane przez nią tematy. Historie są bardzo wzruszające, chwilami zabawne i niezwykle pokrzepiające. Wróciłam do tej pozycji po latach, ale wywołała we mnie te same odczucia jak czytana pierwszym razem. Książkę się nie czyta - ją się wręcz pochłania. Świetnie zarysowane postacie, wiele przemyśleń i zapadających w pamięć cytatów. Po prostu majstersztyk! Lektury autorki można kupować w ciemno. Może ze dwie lub trzy które mam w pamięci były trochę słabsze, ale wciąż co najmniej bardzo dobre. Gorąco polecam!