Mój łagodny bliźniak

Wydawnictwo: Muza
Mein sanfter Zwilling
literatura piękna
Wildstyle

* Nino Haratischwili pochodzi z Gruzji, mieszka i tworzy w Niemczech, jest tam uznana za wielkie odkrycie ostatnich lat; ta książka jest nominowana do nagrody Hotliast 2011 * porywająca opowieść o wielkiej miłości, jej kolejnych dramatycznych odsłonach, fatalnej namiętności i niespełnieniu Stella i Ivo są przybranym rodzeństwem. Poznali się, gdy byli małymi dziećmi, kiedy jej ojciec nawiązał...

Stella i Ivo są przybranym rodzeństwem. Poznali się, gdy byli małymi dziećmi, kiedy jej ojciec nawiązał romans z jego matką. Najpierw byli tylko towarzyszami zabaw w ogrodzie, lubili się i wzajemnie wspierali. W pewnym momencie nie potrafili już sobie wyobrazić życia bez siebie, co stało się przyczyną dramatu. Ich drogi się rozchodzą, by po siedmiu latach znowu się połączyć. Razem wyjeżdżają do Gruzji, gdzie chcą znaleźć odpowiedzi na wszystkie dręczące ich pytania i uporać się z przeszłością.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42365

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42365

Józefa | 2019-09-22

"Ósme życie" to jedna z moich ulubionych książek. Niezwykła, mocna, wybitna. Ta jest zupełnie inna. Nie jestem do niej przekonana. Może dlatego, że mam problem zarówno z femme fatale w literaturze jak i z mrocznymi mężczyznami, którzy niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. To nagłe przeniesieni akcji do Gruzji to takie "ale o co chodzi". A jednak talent Haratischwili sprawia, że ta historia poranionych dzieci, które zmieniają się w poranionych dorosłych łapie chwilami za gardło.

toptangram | 2019-08-28

Nino Haratischwili Mój łagodny bliźniak, to moje pierwsze spotkanie z prozą tej autorki i niestety nie jest ono zbyt udane. Wierzę, że Ósme życie oraz Kotka i generał, które jeszcze przede mną wynagrodzą mi to rozczarowanie. Książkę kupiłam już jakiś czas temu i dopiero teraz nadeszła okazja, żeby ją przeczytać.

Jest to opowieść o przybranym rodzeństwie Stelli i Ivo, ich trudnej, nieszczęśliwej i namiętnej miłości, powrotach oraz odejściach. To także obraz rozbitej rodziny, osób po przejściach z różnymi problemami rodzinnymi. I to jest pierwsza część powieści, trochę przydługa a momentami aż nudna.

W drugiej części poza próbą uporania się Stelli i Ivo ze swoją przeszłością, pojawia się również wątek wojenny, walk w Gruzji pociągających za sobą emigrację z kraju lub śmierć. Jest on dużo bardziej interesujący, chociaż też nie do końca tłumaczy zachowanie bohaterów.

Mój łagodny bliźniak niestety mnie nie przekonał ani jako powieść z wątkiem psychologicznym, ani jako romans, ani...

Aleksandra | 2018-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2018

Przeczytam wszystko, co napisze moja ulubiona pisarka Nino Haratischwili - tak postanowiłam po przeczytaniu dwóch tomów " Ośmego życia". Trochę trwało zanim do moich rąk trafiła książka napisana przez Nino w 2011 roku.
"Mój łagodny bliźniak" jest powieścią psychologiczno obyczajową, która mówi o bardzo trudnej, toksycznej miłości między Stellą i Ivo -przyrodnim rodzeństwem. Książkę czyta się trochę tak, jakbyśmy mieli do ułożenia układankę puzzli. Fragmenty, relacjonowane przez główną bohaterkę, urywają się co chwilę przenosząc nas w czasie i przestrzeni, trzymają w napięciu. Trudno się oderwać od tej powieści, jest pełna emocji i smutku. Polecam.

AniaW | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Z gatunku tych trudnych. Zgadzam się z opiniami innych czytelników odnośnie niesamowitej mocy i umiejętności autorki do nadawania emocji postaciom, emocji na tyle silnych, że udzielają się odbiorcom książki.
Historia zagmatwana i niejasna przyciąga uwagę. Bohaterzy totalnie nie są czarno-biali. Każda strona wyraża inne emocje, ale każda kolejna pozwala wiedzieć i czuć więcej - zrozumieć.

rossija80 | 2018-08-01
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Zaskakująca i porywająca. Powieści Nino są balsamem dla duszy zmęczonej literaturą niskich lotów.

pasjo_natka | 2018-05-11
Przeczytana: 10 maja 2018

Oj, już bardzo dawno książka nie wzbudziła we mnie tylu emocji. Czytałam ją "na raty", odkładałam, wracałam. Wczoraj ją doczytałam. Doszłam do końca i łzy kapały mi jak dziecku.
Warto, tak bardzo warto po nią sięgnąć. Wejść w magiczny świat miłości, pożądania, bólu, rozterek, a także Gruzji, wina i rodzinnych spotkań.

sztuka | 2018-05-07
Przeczytana: kwiecień 2018

Myślałam, że będzie ciekawsza z uwagi na przeczytaną już powieść "Ósme życie". Denerwowało mnie roztrząsanie historii z dzieciństwa głównej bohaterki i jej uczucia do przyrodniego brata.

agarrek | 2017-12-01
Przeczytana: 24 października 2017

Spodziewałam się zupełnie czegoś innego.
Nie odpowiada mi styl pisania autora, jestem w 1/3 książki i właściwie nic konkretnego się jeszcze nie stało.

Ania_OK | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Ciekawa historia o odchodzeniu i powracaniu, pozornym paleniu mostów i ogromnej tęsknocie, więzach, których nie da się zerwać. Nino Haratischwili pisze dość specyficznie, bo nie ma w jej powieściach wartkiej akcji, za to książki czyta się dla klimatu. Spokojne delektowanie się doskonale dobranym słownictwem sprawia, że odpoczywamy i wchodzimy w jej opowieści jak we mgłę- ciepła, chociaż niepokojącą.
Nie jestem pewna czy "Mojego łagodnego bliźniaka" mogę polecić każdemu, za to z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że jest to pierwsza od dawna powieść, którą pochłonęłam. Sięgając po nią cały czas miałam w głowie Brilkę, jednak tych książek nie da się porównać. Tutaj jest większy akcent na emocje człowieka oraz na to, jak doświadczenia wpływają na nasze losy.

Robson73 | 2017-10-28
Przeczytana: 28 października 2017

Książka dobra, ale nie aż tak dobra jak "Ósme życie" tej samej autorki. Lepiej ją może przeczytać jako pierwszą, a potem sięgną po tę drugą :)