Droga do domu

Tłumaczenie: Michał Ronikier
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Homegoing
Ag2S

EPICKA OPOWIEŚĆ ROZPISANA NA SIEDEM POKOLEŃ I ROZPIĘTA POMIĘDZY DWA KONTYNENTY. XVIII wiek, Ghana, zachodnie wybrzeże Afryki. Dwie przyrodnie siostry mieszkają w odległych wioskach, nigdy się nie spotkały, nie wiedzą nawet o swoim istnieniu. Pierwsza z nich, Effia, poślubia angielskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle i żyje u boku kochającego męża. Druga, Esi, trafia do...

EPICKA OPOWIEŚĆ ROZPISANA NA SIEDEM POKOLEŃ I ROZPIĘTA POMIĘDZY DWA KONTYNENTY.

Pierwsza z nich, Effia, poślubia angielskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle i żyje u boku kochającego męża. Druga, Esi, trafia do twierdzy w dramatycznych okolicznościach. Uprowadzona, wrzucona do lochu, zostaje następnie wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica.

Yaa Gyasi, nowa gwiazda literatury amerykańskiej, z ogromnym wyczuciem i talentem opowiada dalsze losy bohaterek i ich potomków. Efektem jest niezwykła powieść, rozciągnięta w czasie na niemal 300 lat. Mroczne czasy niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, europejska kolonizacja Afryki, walka Afroamerykanów o równouprawnienie, marzenie o awansie społecznym, rodzinne tragedie, zawiść, zazdrość, chwile szczęścia i w końcu miłość - Droga do domu to wciągająca saga i prawdziwa eksplozja emocji. Powieść bardzo amerykańska, a jednocześnie pełna afrykańskiej magii.

Droga do domu to debiut literacki Yaa Gyasi . Na pomysł napisania książki wpadła, gdy szukała swych korzeni w Afryce. Podczas podróży po Ghanie odwiedziła Cape Coast Castle i jak później wyznała, od razu wiedziała, że to złowrogie miejsce stanie się centrum jej opowieści. Książka wzbudziła prawdziwą sensację na Targach Książki w Londynie – prawa do wydania na podstawie samego zarysu książki zakupiło kilkanaście krajów.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4346/D...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4346/D...»

Joanna | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

" Droga do domu" to jedna z ciekawszych i dramatycznych książek o Afryce, powieści która zatacza historyczne koło dziejowe kilku pokoleń jej mieszkańców.
Autorka sportretowała drzewo genealogiczne swoich przodków sięgając do końca lat 1770 po czasy współczesne. Akcja rozgrywa się na Złotym Wybrzeżu ( obecne terytorium Ghany) , gdzie rywalizujące ze sobą plemiona Fante i Asante uczestniczą w prowadzonym przez kolonizatorów brytyjskich handlu żywym towarem. Większość pojmanych ofiar została przetransportowana drogą morską do Ameryki i wykorzystywana na plantacjach bawełny, w nieludzkich warunkach kopalń, jako niewolnicy. Jeszcze przez długi czas po zniesieniu niewolnictwa los Afroamerykanów nie ulegał znacznej poprawie, co można uznać w książce za wątek historyczny. Plejada przedstawionych postaci przedstawia losy bohaterów u których dominuje lęk i niepokój, niemożność określenia swojej tożsamości.
Powieść ubarwiają wierzenia Afrykanów, dla których obok chrześcijaństwa ogromną...

Alicja | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

"Kiedy musisz, jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego.Nauczysz się latać, jeśli będzie ci to mogło przedłużyć życie choćby o jeden dzień" (str 55)
Wielopokoleniowa historia dwóch sióstr zaczynająca się w XVIII wieku na dwóch kontynentach.Każdy rozdział poświęcony jest kolejnym potomkom i dobrze , że Autorka na początku umieściła drzewo genealogiczne, bo można się pogubić. Wiele różnych problemów się tu przewija i możemy obserwować jak życie kolejnych pokoleń się zmienia. Zasady życia i przetrwania w buszu co najlepiej zobrazuje cytat: " Zjadaj albo zostań zjedzony. Porywaj albo zostań porwany. Zawieraj związki małżeńskie, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo" (str 99). Przerażający obraz warunków życia niewolników, ich wola przetrwania i uodpornienie się na nieludzkie traktowanie przez właścicieli. Walczące ze sobą plemiona uczestniczące w procederze handlu niewolnikami. Wojny wyzwoleńcze, walka o niepodległość.Fatum ciążące na kolejnych pokoleniach rodziny. Poszukiwanie miłości i...

allison | 2016-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2016

"Droga do domu" amerykańskiej pisarki Yaa Gyasi to bardzo udany debiut. Gdyby wszystkie narodziny literackich gwiazd tak wyglądały, można by po ich książki sięgać bez obaw i sceptycyzmu, który często towarzyszy czytelnikom w takich sytuacjach.
Powieść pani Gyasi to prawdziwa perełka na naszym rynku wydawniczym. W jej treści i klimacie tonie się na dobre już po przeczytaniu kilkunastu stron. Potem nie można oderwać się od lektury, a gdy dotrze się do końca, odczuwa się żal, że to już koniec.

"Droga do domu" na pewno zadowoli miłośników wielopokoleniowych sag.
Akcja tej napisanej z rozmachem powieści zaczyna się w XVIII wieku na Czarnym Kontynencie, by potem przenosić się się do Ameryki Północnej. Oba miejsca, różniące się kulturowo, łączą mroczne czasy niewolnictwa.
Wraz z upływem czasu na plan pierwszy wysuwają się powiązane z nimi problemy - rasizmu, wojny secesyjnej i abolicjonizmu, wstydliwego, napiętnowanego udziału Murzynów w porywaniu i sprzedawaniu swoich pobratymców...

Kiwi_Agnik | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Wielopokoleniowa i wielowątkowa saga rodzinna napisana z wielkim rozmachem, to obejmująca siedem pokoleń historia rodziny z Ghany na przestrzeni 300 lat.

Na książkę trafiłam przypadkowo.
W "Skarbie" Rossmanna - Daria Zawiałow, którą cenie jako artystkę, poleciła "Drogę do domu" nie omieszkałam więc po nią sięgnąć.

I co dostałam?
Wciągającą, wysmakowaną, pięknie napisaną, wypełnioną emocjami i niepowtarzalnym afrykańskim klimatem książkę o zerwanych rodzinnych więziach, o poszukiwaniu siebie i swoich korzeni i o potrzebie przynależności.

Jeśli ktoś lubi "podróżować" na łamach książki, poznawać inne kultury i obyczaje, polecam jak najbardziej.

kajsa | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

"...babka chwyciła ją za rękę,weszła do wody i zaczęła oddalać się od brzegu.To był ich coroczny rytuał;babka zawsze przypominała jej,jak może trafić do domu."

Książka wymagająca skupienia i koncentracji,bo choć fabularnie stanowi zamkniętą i bardzo przemyślaną całość,to każdy rozdział opowiada jakby odrębną historię.
"Droga do domu" to książka o poszukiwaniu tożsamości,którą wiele lat temu obywatelom Ghany odebrali brytyjscy kolonizatorzy,ale w znacznej mierze oni sami doprowadzili do takiego stanu.Dwóch plemion Fante i Asante toczących ze sobą odwieczną walkę,nie ominął haniebny proceder sprzedaży jeńców białym ludziom.
Powieść debiutantki,Yaa Gyasi,to odyseja kilku pokoleń jednej rodziny.Autorka w przejmującej,często brutalnej formie,ukazała ich zagmatwane,niezwykle tragiczne losy,w których przewija się motyw ognia i wody.

Tatiasza Aleksiej | 2016-09-13

Piękna, wielopokoleniowa saga, której akcja toczy się na przełomie ok 300 lat.
Niewolnictwo, okrucieństwo, głód, nieludzkie traktowanie drugiego człowieka, cierpienie, bezsilność. A obok tego miłość, radość z posiadania dzieci, próby ochronienia ich przed najgorszym...
Duża dawka emocji, warta przeczytania :)

BagatElka | 2016-08-20
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Marketing to największy grzech cywilizacji.
"Droga do domu" nagradzana,wychwalana a w środku wydmuszka.
Niemal wszyscy chwalą i twierdzą,że to niesamowita saga wielopokoleniowa.
Tylko czemu ta saga została poszatkowana na krótkie stop-klatki,z pobieżnym opisem kolejnych postaci? To jest piękne i bogate?
To tylko pozory,płytkie przelecenie po kolejnych pokoleniach i język bardzo nieadekwatny do fabuły.
Książka podzielona jest na opisy czy też relacje bohaterów i o ich losach dowiadujemy się z ich opowieści. Niby zgrabny pomysł tylko do mnie nie przemawia.
Jak mam uwierzyć,że w XVIII wieku,złapana w dżungli 14-latka opisuje jak brodziła w lochach ,po kolana w fekaliach.W czasach współczesnych niektórzy nie wiedzą co to słowo oznacza a ja mam uwierzyć,iż wspomniana dziewczyna była obeznana ze współczesnym językiem.
Cała książka jest tak napisana i wypada to sztucznie.Nie wiem kto nawalił,czy autorka czy tłumaczenie i tak naprawdę nie mam chęci się nad tym zastanawiać.
Fabuła też nie...

talia44 | 2016-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 października 2016

Ten długo wyczekiwany "bestseller roku" okazał się książką bardzo przeciętną i wielkim sukcesem marketingu.
Jest to saga obejmująca trzysta lat życia afrykańskiej rodziny.Akcja pędzi tutaj z szybkością światła.Nie da się losów kilku pokoleń opisać w czternastu krótkich rozdziałach,dlatego narracja jest bardzo fragmentaryczna.Nie jesteśmy w stanie się zaprzyjaznić ani polubić żadnego bohatera,ponieważ,gdy już wciągniemy się w historię jego dramatycznych losów,to za moment się z nim rozstajemy,aby się więcej nie spotkać.
Każdy rozdział książki stanowi odrębne opowiadanie.Bardzo brakowało mi w niej ciągłości i płynności.
Natomiast okładka książki jest zachwycająca.

Marta Ginter | 2016-09-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016, Powieść
Przeczytana: 21 września 2016

Można powiedzieć, że każdy rozdział tej książki stanowi oddzielne opowiadanie. Debiut młodej pisarki uważam za bardzo udany. Pisze szczerze, odważnie, w ciekawy sposób porusza temat handlu niewolników, interesująco opowiada o rasizmie. Język, którym posługuje się Yaa Gyasi, jest piękny. Zakończenie dość przewidujące.

Przyjemnie spędziłam godziny przy tej lekturze i mogę tę książkę bez obaw polecić, aczkolwiek nie zgodzę się z opinią, że jest to powieść wybitna. To dobra pozycja, ale bez większych rewelacji. Odrobinę przereklamowana.

Teresa | 2018-10-08

Jest to wielopokoleniowa saga afrykańskiej rodziny której akcja rozpoczyna się w XVIII wieku na Czarnym Lądzie.Pięknie napisana i przepełniona niepowtarzalnym klimatem afrykańskim opowieść o życiu rdzennych Afrykanów.Wzruszająca i poruszająca ludzkie historie nawiązująca do tradycji ,kultury oraz przemian polityczno-społecznych na przestrzeni kilkuset lat.Intrygująca opowieść o poszukiwaniu swoich korzeni oraz przynależności.Powieść stanowi barwną opowieść o Afryce od której trudno się oderwać Polecam.