Wypijmy, nim zacznie się wojna

Okładka książki Wypijmy, nim zacznie się wojna Dennis Lehane
Okładka książki Wypijmy, nim zacznie się wojna
Dennis Lehane Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Patrick Kenzie i Angela Gennaro (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Patrick Kenzie i Angela Gennaro (tom 1)
A Drink Before the War
Prószyński i S-ka
2010-10-18
2005-01-25
Marta Klimek-Lewandowska
Śledztwo Detektyw Polityka Korupcja

Średnia ocen spowodowała, że podszedłem trochę sceptycznie do tej lektury.
I to było niesprawiedliwe.
Para głównych bohaterów, do których można poczuć przywiązanie, a którzy są po prostu ludzcy. Poza tym mnóstwo pobocznych zapadających w pamięć. Książkę można chłonąć za tę sarkastyczną i ironiczną narrację polaną skrajnie cynicznym sosem. Jakby tego było mało, przewijało się tu ciekawe podejście do tematu rasizmu oraz tym podobnych i innych socjologicznych spraw. Książka obfituje w totalnie moje poczucie humoru :) Dennis Lehane coraz bardziej ugruntowuje sobie moje uznanie :D

Średnia ocen spowodowała, że podszedłem trochę sceptycznie do tej lektury.
I to było niesprawiedliwe.

Całkiem interesująca i przede wszystkim nieszablonowa powieść kryminalna. Chyba jej największym atutem jest miejscowo sarkastyczny, a miejscowo słodko-gorzki styl narracji.

Sympatyczna jest ta para detektywów, on dyszący z pożądania, ona ma męża, który ją bije, poza tym są zgrani, Tylko ten Bubba na dachach domów, te gangi małolatów, coś mi tu nie gra. No i ten niby humor, którym hojnie szafuje autor… za ten pokaz geniuszu gwiazdka z dół.

Seria skupia się na dwójce bohaterów(Patrick i Angie) , którzy znają się od dziecka , a teraz prowadzą agencję detektywistyczną. I w tym tomie dostają zlecenie by odnaleźć sprzątaczkę polityków , która zniknęła z ważnymi dokumentami. I bardzo szybko ją odnajdują u siostry , ale kobieta mówi , że nie ma tych dokumentów , których szukają , a posiada coś innego i pokazuję to Patrickowi. I okazuję się , że to zdjęcie polityka z czarnoskórym mężczyzną , gdy są na schadzce w motelu. I kobieta mówi , że ma więcej gorszych rzeczy i pokażę mu , ale Patrick musi jej pomóc i nim bohater coś odpowiada kobieta zostaję zastrzelona i Patrick wraz z Angie szukają reszty ukrytych rzeczy i w końcu pod koniec im się udaję i odnajdują wiele zdjęć senatora , gdzie gwałci chłopca i tym chłopcem jest syn sprzątaczki i okazuję się , że ojciec chłopaka(gangster) też jest na zdjęciach i pozwalał na gwałty. A także to On kazał zabić matkę chłopaka by nie wygadała i teraz chcę zabić Patricka i Angie. I na koniec bohaterowie zabijają ojca chłopaka i przekazują zdjęcia dziennikarzowi , który je upublicznia. Książka jest naprawdę super i wciąga od początku. Na plus również główni bohaterowie , których od razu polubiłem. Świetna jest też ich relacja. Niby przyjaciele , ale ciągnie ich do siebie i pod koniec książki Angie zrywa z toksycznym partnerem(Znęcał się nad nią od lat) , a wcześniej spuściła mu łomot i zatrzymuję się u Patricka. Wcale się nie zdziwię jak w 2 lub 3 tomie bohaterowie będą już razem. I oczywiście resztę tomów też przeczytam

Przyznam, że oceny książek Lehane'a na tym portalu orbitujące wokół siódemki są dla mnie czymś kompletnie niezrozumiałym. Ja tam po tego autora sięgam jak po pewniaka, gwaranta dobrze spędzonego czasu z doskonałą literaturą. Ta ironia, ten zmysł obserwacyjny, znakomite wyczucie słowa, mistrzowskie prowadzenie fabuły, pełnokrwiste postaci, takie ludzkie do szpiku kości... Jedyne, czego żałuję, to tego, że rozpocząwszy się od takiego debiutu-petardy na raptem szóstej w serii "Mili księżycowego światła" cykl ostatecznie zdechł. Wielka, wielka szkoda.

Jakiś czas temu przeczytałam "Twarzą w twarz", do której swoje opowiadania napisali różni autorzy powieści kryminalnych/ sensacyjnych i thrillerów.
To tam pierwszy raz zetknęłam się z panem Lehane i postanowiłam nadrobić braki w jego bibliografii.
Nasze pierwsze spotkanie zaczęło się od jego literackiego debiutu "Wypijmy, nim zacznie się wojna".
Jest to pierwszy tom z serii o parze prywatnych detektywów - Patricku Kenziem i Angie Gennaro.
Zlecenie odnalezienia pewnej czarnoskórej sprzątaczki i dokumentów, które rzekomo ukradła, przeistacza się w krwawą, brutalną historię.
Sensacyjna powieść, która jest tak realistycznie opisana, że ma się wrażenie uczestniczenia w tych wszystkich wydarzeniach.
Duet Kenzie i Gennaro zyskał moją sympatię i już cieszę się na nasze kolejne spotkanie. Zdecydowanie polecam!

#wypijmynimzaczniesiewojna, #lehane, #kenzie #gennaro

Jest to pierwszy tom z...

Mocna prosta historia. Tutaj nie ma za wiele skomplikowanych śledztw czy zagadek.
Na duży plus para bohaterów. Da się polubić te postacie mimo ogromu brudu i syfu.Kilka razy można było się pośmiać.
Klimat niekiedy jak w serialu Fargo.

Klimat niekiedy jak w serialu Fargo.

Świetne czytadło.
Autor serwuje standardowy czarny kryminał z wszystkimi jego cechami charakterystycznymi: twardy detektyw na granicy alkoholizmu, brutalni gangsterzy, śliscy i odpychający przedstawiciele establishmentu, przeciętny wątek miłosny i seria zmyłek prowadzących do ostatecznego rozwiązania.
Fabuła jest bardzo przewidywalna, ale książkę czyta się świetnie dzięki kilku nietypowym rozwiązaniom: wielu brutalnym scenom akcji rodem ze starych filmów sensacyjnych i ciekawemu ujęciu moralnych wyborów stawianych przed bohaterami.
Autor silnie podkreśla wątki społeczne, w tym głównie dyskryminacji rasowej. Z jednej strony podany jest trochę łopatologicznie, ale mimo wszystko dodaje trochę kolorytu powieści.

Z czystym sumieniem polecam fanom gatunku!

Świetne czytadło.
Fabuła jest bardzo przewidywalna, ale książkę czyta się świetnie dzięki...

Aż chciałoby się powiedzieć, stary dobry kryminał, stara dobra sensacja, stare dobre relacje między bohaterami. Sensacje/kryminały te starsze mają w sobie pewną dbałość. Powiedziałabym, że jest to dbałość o czytelnika, o to, aby świat przedstawiony nie składał się jedynie z dialogów i krwi znaczącej zapisane kartki, ale niósł za sobą pewne informacje poboczne. Wiadomości, które tworzą odpowiednie tło, pozwalają zrozumieć bohaterów, niekiedy nawet potrafią prowadzić bardzo ważne wątki. Tak mamy tutaj. Bohaterowie to nie tylko dialogi, nie tylko morderstwa i zbrodnie, ale również ich przeszłość, teraźniejszość, widzenie przyszłości, otoczenie w którym funkcjonują, okno przez które patrzy bohaterka, czy schody po których wchodzi bohater.
Wypijmy, nim zacznie się wojna to dopełniony świat dokonanej zbrodni, ale i sytuacji obyczajowej połączonej z tematyką społeczną, narodowościową. A wszystko w niezbyt obszernie spisanej historii. Opowieści pełnej emocji, uczuć, emocji zarówno tych złych, ale i dobrych.
Bardzo wciągająca para głównych bohaterów. Konia z rzędem temu, kto nie jest zainteresowany co stanie się z nimi w życiu prywatnym. Jak poradzą sobie w kolejnych częściach, czy los da im szansę na przyszłość. Przyznaję, że jak dla mnie to wcale nie jest tak oczywiste. Ale tak, odczuwam wewnętrzny przymus przeczytania i dowiedzenia się, jak skończy się ten wątek.
I oczywiście muszę wspomnieć – tytuł. Oby takich więcej.
Polecam, sensacja w dobrym wydaniu szanującym czytelnika i swoich bohaterów. Warta każdej minuty. Na szczęście, część drugą mam w domu.

Ta książka gorsza od dwóch poprzednich jakie czytałam tego autora...
Akcja się ślimaczy, ale autor nadrabia ironicznym poczuciem humoru - jakim lubię :)

POLECAM!!!

Ta książka gorsza od dwóch poprzednich jakie czytałam tego autora...

POLECAM!!!

• Kryminał