Uprowadzona

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Cykl: Joseph O''Loughlin (tom 2) | Seria: Na Celowniku
Wydawnictwo: Świat Książki
Lost

Minęły trzy lata od czasu, gdy komisarz Ruiz zajmował się tajemniczym zniknięciem siedmioletniej Mickey. I choć psychopatyczny zboczeniec Howard Warell odsiaduje karę za jej zamordowanie, to ciała nigdy nie odnaleziono, a Ruiz ma przeczucie, że dziewczynka żyje, choć nie potrafi tego dowieść. Sprawa zdaje się łączyć z dziwnym wypadkiem: policja znajduje Ruiza postrzelonego w rzece, nieopodal łodzi wypełnionej krwią. Umieszczony w szpitalu, nie może sobie niczego przypomnieć i cudem unika kolejnego zamachu...

Ma się wrażenie, że wątki nigdy nie zejdą się w logiczną całość, a od opowieści, snutej przez samego Ruiza, nie sposób się oderwać.

źródło opisu: [Świat Książki, 2007]

źródło okładki: www.empik.com

Mika220 | 2015-05-16
Na półkach: 2015 r., Przeczytane

W tej książce jesteśmy świadkiem jak komisarz Ruiz w wyniki strzelaniny jest ledwo odratowany i zmaga się z częściową utratą pamięci. Nie pamięta kto do niego strzelał, dlaczego, nie do końca też wie co mógł odkryć w sprawie zniknięcia Mickey, którego sprawę bada już parę lat. Nie pogodził się z tym, że postawiono krzyżyk uznając, że Mickey nie żyje, uważa, że w więzieniu siedzi niewłaściwy człowiek. Od tej pory zaczyna się moim zdaniem zdecydowanie robić ciekawie. Mamy komisarza zdezorientowanego, że nie pamięta pewnych rzeczy, do tego powolne odkrywanie tego jak zaginęła dziewczynka, jakie były ślady w sprawie. Przyznaję, sprawa jej zniknięcia jest interesująca, dziewczynka nie wychodziła z budynku, a zaginęła, a świadków praktycznie brak. Bardzo zagadkowa historia, od razu mnie zaciekawiła i stworzyła swoją tajemniczością udany klimat.

Ciężko domyślić się co dokładnie stało się z dziewczynką, czy żyje czy nie, kto mógł ją porwać. Dodatkowego "smaczku" dodaje, że...

Caila | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Zaginiona dziewczynka, postrzelony w nogę detektyw wyciągnięty z wody z zanikiem pamięci odnośnie wydarzeń sprzed wypadku, upierający się, że uważana za zmarłą dziewczynka żyje, działający na własną rękę bo nikt mu nie wierzy, bandzior, który domaga się od bohatera zwrotu okupu i psycholog Joe, który pomaga policjantowi odzyskać wspomnienia - brzmi nawet nieźle, prawda? Tak właściwie mamy tutaj składniki na dobrą powieść kryminalną z dużym potencjałem.
Niestety tak nie jest. Jeśli miałabym podsumować jednym słowem - książka jest po prostu nudna, opisy nie są tak plastyczne jak być powinny, a same przygody mające na celu stopniowe odsłanianie zdarzeń sprawiają, że zaczyna się ziewać, sam sposób narracji nie przyciąga uwagi czytelnika.
Jedynym jasnym punktem jest wspomniany przeze mnie psycholog Joe i przeprowadzane przez niego sesje - postać dość dobrze nakreślona, te momenty były naprawdę fajne. Trochę ciekawiej robi się już pod koniec książki gdy wiemy co się wydarzyło, akcja...

Kurebayashi | 2014-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2014

To moje drugie spotkanie z twórczością Micheala Robothama i drugie pozytywne. Wprawdzie "Uprowadzona nie wzbudziła we mnie takich emocji jak "Groza", ale i tak była to ciekawa lektura. Profesor jest według mnie lepszym materiałem na głównego bohatera niż Ruiz, bardzo dobrze, że jest on tu częścią śledztwa i pomaga Ruizowi zarówno w problemach z pamięcią jak i samych poszukiwaniach zaginionej dziewczynki. Sama historia jest dobrze poprowadzona, autorowi udaje się utrzymać zainteresowanie tym, co tak naprawdę stało się na łodzi i co stało się tak naprawdę z Mickey. Rozwiązaniem byłam zaskoczona - co zawsze jest plusem dla książki - zwłaszcza, że po zastanowieniu, było kilka wskazówek, po których czytelnik mógł się domyślić zakończenia.

dilbi | 2015-05-04
Przeczytana: 01 maja 2015

Długo, długo, długo.... Czasami wręcz nudno. Nie czytałam pierwszej części i chyba nie żałuje.
Bardzo dużo wątków, czasami niepotrzebnych. Jedna gwiazdka za zakończenie, bo jest zaskakujące ;) Nawet bardzo!

Juja | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Książka godna polecenia !!! Wątek tak wciągający, że musisz ją przeczytać teraz, natychmiast! Nie da się od niej oderwać. Chęć wpółtowarzyszenia policjantowi w jego zmaganiach towarzyszyła mi przez cały czas... żal, niemoc oraz wściekłość na głupotę i zgryzotę tego świata przerosła mnie w trakcie lektury. W efekcie czego mam ochotę wyjść na przeciw wszystkim PADLINOM znajdującym się wokół nas i wymierzyć im sprawiedliwość! Takie są moje wrażenia po przeczytaniu tej wspaniałej książki. Nie będę Wam zdradzać fabuły. Pofatygujcie się i sami ją odkryjcie, a żałować będziecie tylko tego, w jakim świecie żyjecie...

betina360 | 2013-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 lipca 2013

Ksiazka wciaga od samego poczatku.Podobala mi sie determinacja pewnego policjanta aby dowiedziec sie prawdy o zniknieciu 7 letniej dziewczynki.
Dobra sensacja i chce sie jak najszybciej wiedziec co dalej.

Marta | 2013-09-12
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2013

Dość długo nie miałam styczności z kryminałami. Nie mówiąc już o tym, że spod pióra australijskiego pisarza nie czytałam jak dotąd żadnego. Książka Michaela Robothama pt. Uprowadzona wpadła więc w moje ręce bez większego nad nią zastanowienia. Ot, chęć przeczytania czegoś z tego gatunku, plus wiele, zdawałoby się, obiecująca notka na okładce (Kryminał roku 2005 w Australii) zadecydowała o tym, że akurat ten tytuł zabrałam ze sobą z biblioteki do domu. I muszę od razu dodać, że główny wątek fabularny zaintrygował mnie do tego stopnia, iż jak najszybciej chciałam mieć tę lekturę za sobą… byleby tylko poznać zakończenie.

Narratorem i głównym bohaterem powieści jest bliski emerytury detektyw Vincent Ruiz. Poznajemy go w dość zaskakujących okolicznościach. Oto wyłowiony z Tamizy trafia do szpitala, nieświadom jednak tego, co się z nim stało – stracił bowiem pamięć. Jednak nie całkowitą, a tylko z 3 ostatnich tygodni. Ciężko było zrozumieć, tak lekarzom (badania nie wykazały żadnych...

Ewe25 | 2011-06-11
Przeczytana: 2011 rok

Jestem świeżo po przeczytaniu książki i kompletnie nie mam pojęcia, co zmusiło mnie do pisania kolejnej recenzji. Zazwyczaj przeczekuję parę godzin czy nawet dni, zanim się za nią zabiorę. W końcu trzeba dosadnie przemyśleć, co napisać, żeby nie zdradzić aż tak bardzo szczegółów fabuły, lub by miało wszystko i ręce, i nogi. Dlatego teraz jestem zdziwiona moją postawą.
Ale pomijając tą niepotrzebną dygresję, pragnę zauważyć, że powieść jest naprawdę warta przeczytania. A w szczególności, jeżeli chcemy przenieść się w świat tajemnic, akcji i przygód. Tym bardziej, że już od pierwszej strony coś zaczyna się dziać, co sprawia, że w głowie czytelnika pojawia się masa pytań, na które nie pozna on odpowiedzi jeszcze przez jakiś czas. Zresztą, jak ma to zrobić, skoro główny bohater kryminału także nie ma na ich temat bladego pojęcia? I dokładnie to w całej powieści jest najciekawsze. Chodzi, oczywiście, o zmagania Vincenta Ruiza z własną podświadomością. Mężczyzna wskutek tymczasowej...

Karolina | 2014-12-29

Kolejna książka Robotham'a jaką miałam okazję przeczytać. I pytanie- jaka będzie tym razem? Marny kryminał, czy trzymający w napięciu dreszczowiec?
Autor rozsypuje przed czytelnikiem puzzle, które potem powoli układa w całość. Jednak... Nie jest to od razu składna całość.
Poznajemy kolejnych bohaterów, a przede wszystkim naszym przewodnikiem staje się komisarz Ruiz. Komisarz z obsesją na punkcie sprawy dawno już zamkniętej. Sprawy, w wyniku której w więzieniu przebywa psychopata i zboczeniec- Warell.
Sprawy, w której zaginęła 7-latka Mickey, rzekomo zamordowana przez Warell'a.
Ruiz ma przeczucie, że dziecko żyje i robi wszystko aby ją odnaleźć. Zostaje odnaleziony w łodzi wypełnionej krwią, sam postrzelony.
Czy jego przeczucie miało podstawy?
Czy mała Mickey wróci do domu?

Julia Kasicka | 2011-06-11
Przeczytana: 11 maja 2011

kiedy cały świat przestał wierzyć, że ona jeszcze żyje. kiedy morderca odsiaduje wyrok. kiedy wydaje się, że wszystko jest jasne. jedna dziwna sytuacja sprawia, że on jeden postanawia wciąż jej szukać.

utrata pamięci i próby jej odzyskania sprawią, że mała dziewczynka ma szansę się odnaleźć i wrócić do domu.