Wypijmy, nim zacznie się wojna

Okładka książki Wypijmy, nim zacznie się wojna
Dennis Lehane Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Patrick Kenzie i Angela Gennaro (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Patrick Kenzie i Angela Gennaro (tom 1)
A Drink Before the War
Prószyński i S-ka
2010-10-18
2005-01-25
Marta Klimek-Lewandowska
Śledztwo Detektyw Polityka Korupcja

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010 Gary Alexander, R.A. Allen, Doug Allyn, Matt Bell, Jay Brandon, Lee Child, Phyllis Cohen, John Dufresne, Lyndsay Faye, Gar Anthony Haywood, Jon Land, Dennis Lehane, Lynda Leidiger, Phillip M. Margolin, Chris Muessig, Mary Stewart Atwell, Albert Tucher, Kurt Vonnegut, Joseph Wallace, Mike Wiecek, Ryan Zimmerman
Ocena 6,1
Najlepsze amer... Gary Alexander, R.A...
Okładka książki USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawrence Block, Tim Broderick, Joseph Bruchac, Jerome Charyn, Lee Child, Reed Farrel Coleman Reed Farrel, Michael Connelly, Barbara DeMarco-Barrett, Jeffery Deaver, Elyssa East, Maggie Estep, Jonathan Safran Foer, J. Malcolm Garcia, James W. Hall, Pete Hamill, Terrance Hayes, T. Jefferson Parker, Karen Karbo, Bharti Kirchner, William Kent Krueger, Dennis Lehane, Laura Lippman, Tim McLoughlin, John O'Brien, Joyce Carol Oates, Bayo Ojikutu, George Pelecanos, Pir Rothenberg, S. J. Rozan, Lisa Sandlin, Julie Smith, Asali Solomon, Domenic Stansberry, Susan Straight, Luís Alberto Urrea, Don Winslow
Ocena 0,0
USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawre...

Przyznam, że oceny książek Lehane'a na tym portalu orbitujące wokół siódemki są dla mnie czymś kompletnie niezrozumiałym. Ja tam po tego autora sięgam jak po pewniaka, gwaranta dobrze spędzonego czasu z doskonałą literaturą. Ta ironia, ten zmysł obserwacyjny, znakomite wyczucie słowa, mistrzowskie prowadzenie fabuły, pełnokrwiste postaci, takie ludzkie do szpiku kości... Jedyne, czego żałuję, to tego, że rozpocząwszy się od takiego debiutu-petardy na raptem szóstej w serii "Mili księżycowego światła" cykl ostatecznie zdechł. Wielka, wielka szkoda.

Jakiś czas temu przeczytałam "Twarzą w twarz", do której swoje opowiadania napisali różni autorzy powieści kryminalnych/ sensacyjnych i thrillerów.
To tam pierwszy raz zetknęłam się z panem Lehane i postanowiłam nadrobić braki w jego bibliografii.
Nasze pierwsze spotkanie zaczęło się od jego literackiego debiutu "Wypijmy, nim zacznie się wojna".
Jest to pierwszy tom z serii o parze prywatnych detektywów - Patricku Kenziem i Angie Gennaro.
Zlecenie odnalezienia pewnej czarnoskórej sprzątaczki i dokumentów, które rzekomo ukradła, przeistacza się w krwawą, brutalną historię.
Sensacyjna powieść, która jest tak realistycznie opisana, że ma się wrażenie uczestniczenia w tych wszystkich wydarzeniach.
Duet Kenzie i Gennaro zyskał moją sympatię i już cieszę się na nasze kolejne spotkanie. Zdecydowanie polecam!

#wypijmynimzaczniesiewojna, #lehane, #kenzie #gennaro

Jest to pierwszy tom z...

Mocna prosta historia. Tutaj nie ma za wiele skomplikowanych śledztw czy zagadek.
Na duży plus para bohaterów. Da się polubić te postacie mimo ogromu brudu i syfu.Kilka razy można było się pośmiać.
Klimat niekiedy jak w serialu Fargo.

Klimat niekiedy jak w serialu Fargo.

Świetne czytadło.
Autor serwuje standardowy czarny kryminał z wszystkimi jego cechami charakterystycznymi: twardy detektyw na granicy alkoholizmu, brutalni gangsterzy, śliscy i odpychający przedstawiciele establishmentu, przeciętny wątek miłosny i seria zmyłek prowadzących do ostatecznego rozwiązania.
Fabuła jest bardzo przewidywalna, ale książkę czyta się świetnie dzięki kilku nietypowym rozwiązaniom: wielu brutalnym scenom akcji rodem ze starych filmów sensacyjnych i ciekawemu ujęciu moralnych wyborów stawianych przed bohaterami.
Autor silnie podkreśla wątki społeczne, w tym głównie dyskryminacji rasowej. Z jednej strony podany jest trochę łopatologicznie, ale mimo wszystko dodaje trochę kolorytu powieści.

Z czystym sumieniem polecam fanom gatunku!

Świetne czytadło.
Fabuła jest bardzo przewidywalna, ale książkę czyta się świetnie dzięki...

Aż chciałoby się powiedzieć, stary dobry kryminał, stara dobra sensacja, stare dobre relacje między bohaterami. Sensacje/kryminały te starsze mają w sobie pewną dbałość. Powiedziałabym, że jest to dbałość o czytelnika, o to, aby świat przedstawiony nie składał się jedynie z dialogów i krwi znaczącej zapisane kartki, ale niósł za sobą pewne informacje poboczne. Wiadomości, które tworzą odpowiednie tło, pozwalają zrozumieć bohaterów, niekiedy nawet potrafią prowadzić bardzo ważne wątki. Tak mamy tutaj. Bohaterowie to nie tylko dialogi, nie tylko morderstwa i zbrodnie, ale również ich przeszłość, teraźniejszość, widzenie przyszłości, otoczenie w którym funkcjonują, okno przez które patrzy bohaterka, czy schody po których wchodzi bohater.
Wypijmy, nim zacznie się wojna to dopełniony świat dokonanej zbrodni, ale i sytuacji obyczajowej połączonej z tematyką społeczną, narodowościową. A wszystko w niezbyt obszernie spisanej historii. Opowieści pełnej emocji, uczuć, emocji zarówno tych złych, ale i dobrych.
Bardzo wciągająca para głównych bohaterów. Konia z rzędem temu, kto nie jest zainteresowany co stanie się z nimi w życiu prywatnym. Jak poradzą sobie w kolejnych częściach, czy los da im szansę na przyszłość. Przyznaję, że jak dla mnie to wcale nie jest tak oczywiste. Ale tak, odczuwam wewnętrzny przymus przeczytania i dowiedzenia się, jak skończy się ten wątek.
I oczywiście muszę wspomnieć – tytuł. Oby takich więcej.
Polecam, sensacja w dobrym wydaniu szanującym czytelnika i swoich bohaterów. Warta każdej minuty. Na szczęście, część drugą mam w domu.

Na półkach: , , , , ,

Ta książka gorsza od dwóch poprzednich jakie czytałam tego autora...
Akcja się ślimaczy, ale autor nadrabia ironicznym poczuciem humoru - jakim lubię :)

POLECAM!!!

Ta książka gorsza od dwóch poprzednich jakie czytałam tego autora...

POLECAM!!!

No wreszcie trafiłem na klimaty, w których zaczytywałem się pacholęciem będąc. Wreszcie znowu poczułem "zapach" Chandlera i McDonalda. Bardzo cieszę się na kolejne spotkania z Kenziem i Angelą. Zobaczymy jak to się rozwinie :)

Całkiem przyjemnie mi się czytało. Dobry humor, błyskotliwe uwagi. Polecam.

Całkiem przyjemnie mi się czytało. Dobry humor, błyskotliwe uwagi. Polecam.

Książkę tę przeczytałem po raz pierwszy jeszcze w szkole średniej, +/- 15 lat temu, kiedy mój ojciec zamówił ją z katalogu Świata Książki. Pamiętam, że byłem nią wówczas zachwycony. Po latach ocena nieco się zmieniła. To wciąż dobra powieść sensacyjna, z całkiem ciekawą fabułą, choć nie wiem czy przewidywalną, czy może po prostu po latach nadal kojarzyłem pewne wątki. Akcja się nie dłuży, a zakończenie satysfakcjonuje. Dla mnie największą wadą jest narracja pierwszoosobowa, za którą nie przepadam.

Być może,mogłem inaczej wydać te 9 zł.Mogłem kupić coś innego.Ale,postanowiłem sprawić,sobie prezent i kupić dobrą sensację w startym stylu.Z 1994 oku,czyli czasów mojego dzieciństwa.
Książka jest cienka ,lecz ma w sobie tyle pokładu akcji i wartościowego przesłania.Że starczy na dwie,trzy książki.
Poszukiwanie czarnej sprzątaczki ,co wykradła papiery.Wchodzi w świat brudnej bostońskiej polityki.
Jakże,konflikty podobne do naszych.Tam,czarni i biali się nie lubią.
U nas PIS i opozycja.
Mamy,tu parę strzelanin.Co zawsze podnosi atrakcyjność sensaci .
Ja uważam,że to bardzo dobra książka.

Poszukiwanie czarnej sprzątaczki ,co wykradła papiery.Wchodzi w świat...