Henryk Samsonowicz. Świadek epoki. Wywiad rzeka

Wydawnictwo: Bellona
samsonowicz, uw, historia, wywiad rzeka
Jaga

Książka jest wywiadem rzeką przeprowadzonym z profesorem Henrykiem Samsonowiczem, jednym z najwybitniejszych historyków polskich, rektorem UW w burzliwym okresie Solidarności i wprowadzenia stanu wojennego, ministrem rządu Tadeusza Mazowieckiego, świadkiem i uczestnikiem wielu wydarzeń historycznych. W wywiadzie profesor snuje refleksje na temat przełomowych zadań w dziejach Polski, których był świadkiem, i osób z pierwszych stron gazet, które znał. Czy był dobrym obserwatorem epok w których żył? Zadający pytania mówi, że tak. Ale właściwie ocenią profesora czytelnicy tej książki.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=3995

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=3995

rokita49 Boruta | 2016-03-19
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 19 marca 2016

Książka interesująca,szczególnie dla mojego pokolenia.Młodsi czytelnicy mogą mieć kłopoty.Bogactwo tematów.Zatrzymam się na dwóch sprawach.Ciekawe dla mnie było porównanie roku 1968 widzianego okiem historyka,profesora UW,członka partii i moim,studenta pierwszego roku Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.Dwa cytaty istotne dla chwili obecnej."Jeszcze po puczu Janajewa Gorbaczow chciał ten system tylko ulepszać,a to było już niemożliwe.Tu potwierdziła się teza Alexisa de Tocqueville'a,że upada ten system totalitarny,który się demokratyzuje".Wniosek oczywisty,że systemy totalitarne na początku drogi niszczą podstawy demokracji.Historia to pokazała wiele razy.Drugi,"Demokracja nie zawsze jest słodka dla jej obrońców".Wydaje mi się,że w najbliższym czasie będzie wręcz bardzo gorzka!

komestor | 2015-07-21

Przykro to mówić, ale cały ten wywiad to nuda i banał podszyte fałszem. Co gorsza, w wypowiedziach Profesora zdarzają się błędy historyczne, tak jakby niezbyt dobrze orientował się On w dziejach Polski, czym jestem bardzo niemile zaskoczony.

Elevander | 2013-06-23
Na półkach: 1945+

To ciekawa książka, w której pojawia się wiele informacji np. o codziennej pracy polskich uczonych w okresie PRL. A do tego kilka znakomitych anegdot, jak ta mówiąca o siedzącym na kolanach Marszałka małym Zbigniewie Wójciku, później słynnym profesorze :).

Tomasz Babnis

Trithemius | 2017-07-14