Jan Nowak-Jeziorański

Seria: Autorytety
Wydawnictwo: Bertelsmann Media
9788373919945

"Jako osoba głęboko wierząca, matka przyszłego "Kuriera z Warszawy" zdała się na łaskę Opatrzności, która nie opuszczała już Nowaka przez całe życie. Tylko bowiem działaniu siły wyższej można przypisać ten niezwykły fart, jaki mu dopisywał, a który pozwalał wychodzić cało z wydawałoby się beznadziejnych opresji. Trafi do niewoli, ale z niej ucieknie - koledzy zginą w Katyniu. Odbędzie kilka brawurowych podróży kurierskich, i tylko dlatego, że nieświadom będzie wielkiej wsypy - sam uniknie aresztowania. Ci, którzy będą próbowali go ratować, przypłacą to życiem lub trafią do obozu. Nie zazna tak jak Jan Karski tortur w kaźniach gestapo, ani tak jak Władysław Bartoszewski grozy obozu koncentracyjnego. Bez szwanku wyjdzie z powstania. Wreszcie Opatrzność da mu szansę kierowania rozgłośnią polską Radia Wolna Europa - dzięki czemu miast pędzić życie zgorzkniałego emigranta, zachowa wpływ na sprawę polską i poczucie, że w zasadzie kraju nie opuścił".

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

Witold Lisek | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Michał | 2014-02-04

Ciekawa książka opowiadająca o życiu jednego z największych polskich patriotów. Miejscami pasjonująca i dramatyczna (czasy powstania warszawskiego i pracy w RWE), a miejscami mnie trochę nudziła, szczególnie na początku. Przedstawiony obraz Jeziorańskiego wydaje się być dość prawdziwy; autor opisał uważa go za człowieka wybitnego, ale nie bez skazy.
Generalnie warto przeczytać aby zrozumieć jak ważną rolę odegrało radio Wolna Europa oraz sam Jeziorański w czasach PRL-u.

LOKI | 2013-01-01
Przeczytana: 2012 rok

Kolejny raz przekonuję się że tylko życie pisze najlepsze scenariusze do filmów i historie do książek. Naprawdę warto przeczytać!

Angelika Wojczyńska | 2016-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Książka przejmująca, trochę chaotyczna. Przedstawia bohatera od pozytywnej jak i niekoniecznie pomyślnej strony

Verkligen | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016