Życie miasta średniowiecznego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
średniowiecze, miasto, gospodarka
historia
Łukasz Kuć

Czytając tę książkę poczujesz puls miasta tętniącego życiem, krzykiem, muzyką, kłótnią, a często milczącego chorobą i śmiercią. Miasta otaczano murami, które czasem dzieliły i wykluczały, ale równie często łączyły mieszkających w nich ludzi dając poczucie wspólnoty. Jesteś ciekaw co średniowieczni mieszczanie jedli, pili? Jak się bawili, chorowali i umierali? Jak walczyli i kochali? Tak książka jest właśnie dla Ciebie.

Z tej książki dowiesz się również o wielu, dawno już nie istniejących zawodach wykonywanych z wielką pasją przez mistrzów cechów. A po opowieściach o rajcach miejskich zrozumiesz, że władza deprawowała już w wiekach średnich. A ponieważ w miastach trwała wymiana towarów, to jej skutkiem było mieszanie się kultur, religii, obyczajów. W miejskiej wspólnocie powstawały nowe idee, ścierały się koncepcje i poglądy, tworzył się nowy świat.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 2017

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bożena | 2018-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Rzetelna, oparta na licznych źródłach praca, z której możemy się dowiedzieć jak mogło wyglądać życie w średniowiecznym mieście. Po raz kolejny przekonujemy się, że choć średniowiecze jest bardzo bogato opisane, to jednak materiały źródłowe są dosyć skąpe. Prof. Henryk Samsonowicz potrafił jednak te skąpe źródła ciekawie zinterpretować, choć z pewnością nie jest to książka, która nas porwie i w której czytaniu się zatracimy.
Praca jest też nieźle wydana, wzbogacona o ciekawe ilustracje i bogate uwagi bibliograficzne. Przypisy umieszczono u dołu strony. denerwują tylko liczne literówki.

Ghostwriter | 2018-03-26
Przeczytana: 27 marca 2018

To kolejna pozycja, która utwierdza mnie w przekonaniu, że średniowiecze to nie "Robin z Sherwood" i "Siódma pieczęć", ale wyjątkowo nudna epoka, o której wiedzę czerpiemy z jeszcze mniej zajmujących źródeł. Hasła o tym, że czytając tą książkę poczujecie się jak w średniowiecznym mieście możecie włożyć między bajki. Strzelam, że pozycją tą katują studentów na uczelniach. A jeżeli nie katują, to chwała wykładowcom. Nie odmawiam autorowi wiedzy (jedna gwiazdka w górę za nazwisko i dokonania naukowe), ale "Życie..." rzuciłbym w kąt, gdyby nie to, że całość liczy nieco ponad 200 stron i od biedy jakoś mogłem się przemóc. Chwała Romantykom i współczesnym filmowcom, że zrobili ze średniowiecza ciekawą epokę. ;)

Magrat | 2018-01-05
Na półkach: ✶Historia✶, Przeczytane

Nie jest to lektura, która nie pozwala zasnąć, nie jest to też hermetyczna akademicka rozprawka napisana dla trzech kolegów. Samsonowicz zgrabnie selekcjonuje wątki, które porusza w rozdziałach książki i daje podstawy, by szukać dalej.

karolzet | 2015-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Dobrze usystematyzowane i jak na mój gust kompletne ujęcie tematu. Dobrze też napisana, choć nieco suchym, akademickim językiem, ale to nie odbiera przyjemności z czytania.

Jakub | 2013-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2013
| 2018-09-01
Przeczytana: 01 września 2018

Nie powiem aby to była najbardziej wciągająca, trzymająca w napięciu lektura ale na pewno jest ona warta przeczytania ze względu na rzeczowe przedstawienie faktów i wyraźne zaznaczenia co jest domysłem i na jakiej podstawie, a co faktem udokumentowanym.

Archil | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Polecam w bardzo fajny ciekawy sposób autor przedstawia nam cechy miasta w średniowieczu.

Lucjan1990 | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019