joly_fh

Jak pisze Jan F. Lewandowski, Wojciecha Korfantego (1873-1939) "najczęściej kojarzymy z plebiscytem, powstaniami śląskimi i przyłączeniem części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku, chociaż tamte dramatyczne lata są zaledwie niewielkim fragmentem jego burzliwej drogi życia. Tymczasem był on nie tylko najważniejszym propolskim Górnoślązakiem XX wieku, lecz należał także do najważniejszych polityków polskich II Rzeczypospolitej.

Ponieważ brakowało popularnej biografii Korfantego, uznałem, że należy wypełnić tę lukę. Książka odsłania najbardziej dramatyczne wydarzenia z życia Korfantego, nie brakuje w niej momentów wręcz sensacyjnych. Zależało mi na pokazaniu Korfantego zarówno w wymiarze politycznym, jak i prywatnym, na tle wydarzeń historii górnośląskiej i polskiej.

W 2009 roku ukazało się pierwsze wydanie mojej pracy. Obecne wydanie jest znacznie poszerzone, przynosi nowe rozdziały i wiele uzupełnień w istniejących wcześniej rozdziałach, które w znacznej części zostały na nowo napisane".

źródło opisu: PIW, 2013

źródło okładki: http://www.piw.pl/sklep/lewandowskibrwojciech-korfanty-p-540.html

Brejn | 2016-08-18
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Świetna książka! Pozycja umożliwiająca fragmentu historii Górnego Śląska i jej najważniejszej postaci w pigułce. Autor sposób przystępny i interesujący przedstawia znaczące fakty z życia Wojciecha Korfantego - lidera zmian, przemian na Górnym Śląsku okresu plebiscytu, powstań śląskich aż do okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch 2 wojny światowej. Na uwagę zasługują opisane wydarzenia obrazujące relacje Korfantego z Piłsudskim. Dla niektórych pewnie zaskakujące. Książka na pewno skłoni czytelnika do dalszego odkrywania historii tego regionu i jego kultury. Polecam

Durutti90 | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Wielkie rozczarowanie! Autor prawie całkowicie pominął najciekawszy w życiu Korfantego wątek dyktatora III powstania śląskiego... Jedna wzmianka to stanowczo za mało, by zrozumieć jego postać.

Grot | 2015-11-06

Bardzo ciekawa biografia ukazująca Korfantego jako wielkiego patriotę, który o Polskę walczył nie tylko z obcymi ale także z Polakami, którzy go prześladowali.

Anita | 2015-08-17
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Świetnie napisana, sporo drobiazgowych informacji. Czuć solidny warsztat autora. Książka zdecydowanie bardziej dopracowana od tej, wydanej w 2009 r.

Maciej1965 | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017