Moje życie nielegalne

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-0945-9
bezpieka, brat Albert,
emm

Autor Księży wobec bezpieki... tym razem opowiada o swoim życiu. O kresowych, polsko-ormiańskich korzeniach, o powołaniu i pobycie w seminarium, o współpracy z opozycją antykomunistyczną i dwukrotnym pobiciu przez "nieznanych sprawców". Mówi o fascynacji światem osób niepełnosprawnych intelektualnie, wreszcie - o swoim zaangażowaniu w proces samooczyszczenia Kościoła. Ksiądz Tadeusz nazywa swoje życie "nielegalnym", bo stale coś w nim robił "nie tak", wykraczając poza ramy wyznaczone mu przez innych i angażując się w rozmaite działania bez formalnej zgody przełożonych. Wartka opowieść pogłębia obraz tego nietuzinkowego kapłana, który stał się w ostatnich latach bohaterem mediów i kojarzony bywa wyłącznie z tematem lustracji, chociaż w życiu starał się kierować ideałami Brata Alberta: ubóstwa, skromności i solidarności z najsłabszymi.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2008.

źródło okładki: www.znak.com.pl

Konkwistadorrr | 2013-02-06
Przeczytana: 2008 rok

Świetna moim zdaniem autobiografia. Z tej książki dowiedziałem się, że niepokorny ks. Isakowicz-Zaleski oprócz tego, że poprzez głoszenie niewygodnej prawdy naraża się "salonowi" to także, a przede wszystkim zajmuje się opieką nad ludźmi chorymi i fizycznie i umysłowo. Bardzo mnie to poruszyło i jeszcze bardziej spowodowało, że dla tego księdza mam ogromny szacunek.
Smutne, ale i wiadome jest to, że media tzw. "mętnego nurtu" jakoś o tym nie wspominały, a jedynie żerowały na często według nich kontrowersyjnych (dla mnie nigdy w tym co głosi ten ksiądz nie było nic kontrowersyjnego) wypowiedziach księdza.
Warto przeczytać tą książkę by dowiedzieć się również jak mocno podzielony jest Kościół Katolicki w Polsce. Oczywiście to nie o tym jest tu treść, ale z tego co pamiętam to było kilka nawiązań. Nie wprost, ale ktoś kto siedzi w "tematyce" to wie w czym rzecz.
Dla mnie bardzo wartościowa pozycja książkowa. I polecam.

SocialPolicy | 2016-05-22
Przeczytana: 22 maja 2016

Interesująca biografia księdza rzymskokatolickiego, który pozostał wiernym swoim przekonaniom i wartościom mimo trudności, jakie w różnych momentach życia się pojawiały. Autor opowiada o swoich kresowych korzeniach, wyborze kapłaństwa, związkach z Solidarnością i powodach, dla których napisał książkę o uwikłaniu kleru w stosunki z SB, o swojej pracy z ludźmi upośledzonymi umysłowo i opinii nt. sensu kapłaństwa.

Po przeczytaniu tej książki pojawiły się u mnie dwie konkluzje:
1. wierność własnym przekonaniom i wartościom wymaga walki i walkę to prowadzi się zwykle samotnie,
2. obraz kapłaństwa w społeczeństwie jest bardzo powierzchowny.

prot | 2016-10-17
Przeczytana: 2015 rok