Giedroyc i „Kultura”

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
jusola

w ramach serii „A to Polska właśnie”;
opowieść o Jerzym Giedroyciu i ludziach, którzy wokół niego i „Kultury” się skupiali

Mariusz | 2014-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Lekcja historii, której niestety nie doświadczyłem w szkole. Opowieść o ludziach, którzy tworzyli myśl polityczną za granicą, myśląc o kraju zniewolonym ostatecznie przez ZSRR. Ciekawe było dla mnie to, jak wielu znanych ludzi przewinęło się przez Maisons-Laffitte, co myśleli, co stworzyli i jak działali w czasach Polski Ludowej.
Poza tym, kto nie słyszał o "Kulturze" i Instytucie Literackim w Paryżu, kto nie widział książek wydanych przez instytut z charakterystycznym logo.

Ważne dla Giedroycia były poprawne stosunki z naszymi sąsiadami, szczególnie z Ukrainą - jakże to aktualne dzisiaj.

Dobrze, że taki człowiek się urodził i prowadził nas piórem. Gorąco polecam.

Rysa na szkle?

Prawie wszyscy wiedzą, że Jerzy Giedroyc był redaktorem paryskiej „Kultury”, niemal każdy miał w ręku przynajmniej jeden numer tego miesięcznika. Gorzej jest zapewne z lekturą czasopisma, a także ze znajomością biografii jego twórcy. Tym, którzy tylko coś słyszeli lub jedynie przelotnie zetknęli się z „Kulturą”, książka Andrzeja Kowalczyka przybliży zarówno postać Giedroycia, jak i jego rolę w upowszechnianiu polskiej kultury, także politycznej. Znawcy tematu być może stwierdzą, że książka nie wnosi niczego istotnego do stanu wiedzy o Redaktorze z Maissons-Laffitte, ale seria A To Polska Właśnie skierowana jest przecież do szerokiej publiczności.

Najmniej znane informacje, jak sądzę, dotyczą Międzywojnia. Jerzy Giedroyc pracował w biurze prasowym Rady Ministrów, skąd trafił do sekretariatu ministra rolnictwa. Potem było Ministerstwo Przemysłu i Handlu, gdzie został naczelnikiem wydziału prezydialnego. Piłsudczyk, przyjaciel dwóch premierów, Walerego Sławka i...

mariola | 2016-09-30
ewela | 2016-05-20