To, co najważniejsze

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura Faktu PWN". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-17236-7
bartoszewski, rozmowy, dialogi
Inne
catarzynka12

O co zapytać autorytet naszych czasów? O co zapytać Władysława Bartoszewskiego? Nikt nie ma wątpliwości, że o sprawy zasadnicze i kwestie fundamentalne. O każde zagadnienie zapytał kto inny, nieprzypadkowy, kogo z autorem łączą wzajemna sympatia i szacunek. Z Władysławem Bartoszewskim rozmawiają: o nadziei Janek Mela, o dialogu Joanna Szczepkowska, o honorze Jakub Wesołowski, ...

Z Władysławem Bartoszewskim rozmawiają:

o wierze bp Tadeusz Pieronek,
o solidarności Janina Ochojska,
o przyzwoitości Muniek Staszczyk,
o patriotyzmie Bogdan Borusewicz,

... a że za rozmówcę mają „najmłodszego 90-latka świata”, efekt jest niezwykły.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

vandenesse | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Myślę, że bardzo ale to bardzo potrzebujemy tego typu książek - książek o wartościach coraz mniej popularnych, o których się normalnie nie mówi, bo i po co - o patriotyzmie, przyzwoitości, tożsamości narodowej/duchowej/kulturowej. A kto, jak nie jeden z największych autorytetów naszych czasów - nie zrobi tego lepiej? A jeszcze jak doda się do tego ludzi takich jak np. Jasiek Mela, bp. Pieronek czy Muniek Staszczyk to wychodzi mieszanka intrygująca i wciągająca.
Ogromnym plusem jest to, że to wszystko podane jest w doskonale przystępnej formie, a przy okazji przemycone są najważniejsze fakty z życia profesora. Mam za sobą "Wywiad rzekę" i "Warto być przyzwoitym" - książki bardzo wartościowe ale i trudne - dla czytelnika cierpliwego i bardzo zaangażowanego. Tu mamy pozycję naprawdę lekką (o tyle, o ile o lekkości możemy mówić w kontekście patriotyzmu czy wiary), która w cudowny sposób przybliża nam postać Bartoszewskiego.

allison | 2012-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2012

"Mądrego zawsze przyjemnie posłuchać" - mawiała moja babcia. Ilekroć mam przyjemność usłyszeć lub przeczytać, co ma do powiedzenie profesor Bartoszewski, ta babcina sentencja zawsze kołacze mi się w głowie.

W książce "To, co najważniejsze" Władysław Bartoszewski odpowiada na pytania znanych ludzi - przedstawicieli różnych pokoleń i środowisk. Właściwie nie tyle odpowiada, ile rozmawia ze swoimi interlokutorami. Rozmowy te dotyczą - jak sam tytuł wskazuje - najważniejszych wartości etycznych, wśród których wyróżniają się: honor, wiara, wierność, uczciwość, przyzwoitość...
Dialogi są naturalne, niewymuszone, inteligentne, błyskotliwe. To duży walor tej książki, której współautorami nie są przecież zawodowi dziennikarze czy pisarze. Jedynie najważniejszy bohater może poszczycić się naprawdę wielkim dorobkiem intelektualnym, publicystycznym i literackim. I czasami odnosiłam wrażenie, że to on kieruje rozmową (co uznać należy za zaletę:)).

Wszystkie rozdziały przeczytałam z...

kocham_cie | 2015-02-25

Mam zdecydowaną słabość do W. Bartoszewskiego. Kocham go czytać, słuchać, oglądać. W tej książce mamy zderzenie różnych pokoleń, z mądrością tego najstarszego. To zdecydowanie lektura godna polecenia.

Michalina | 2013-08-22

Super książka, polecam