rozwińzwiń

Życie miasta średniowiecznego

Okładka książki Życie miasta średniowiecznego Henryk Samsonowicz
Okładka książki Życie miasta średniowiecznego
Henryk Samsonowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379768080
Tagi:
średniowiecze miasto gospodarka
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Polska. Eseje o stuleciu Michał Kleiber, Andrzej Mencwel, Henryk Samsonowicz
Ocena 7,5
Polska. Eseje ... Michał Kleiber, And...
Okładka książki Początki Warszawy. Spojrzenie po 700 latach Janusz Grabowski, Elżbieta Kowalczyk-Heyman, Kazimierz Pacuski, Henryk Rutkowski, Henryk Samsonowicz, Wiesław Sieradzan, Marek Słoń, Andrzej Sołtan
Ocena 5,5
Początki Warsz... Janusz Grabowski, E...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
138 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2743
623

Na półkach: ,

Książka wyczuwalnie stara, niedoredagowana, na obecne czasy pełna banałów i frazesów. Dziś już raczej wstyd ją wznawiać.

Oryginalnie opracowanie wyszło drukiem w roku 1970. Wtedy być może miało sens, bo wiedza na temat średniowiecza była raczej skąpa i każda nowa książka mocno ją poszerzała. Od tego czasu - a minęło już przecież ponad pół wieku - sytuacja zmieniła się diametralnie i mamy zarówno nieporównanie lepszy dostęp do źródeł, jak i możemy przebierać w dość bogatej literaturze przedmiotu. Książka Samsonowicza, żeby dotrzymać kroku poszerzającemu się zasobowi wiedzy, musiałaby być zmodernizowana, a zawarte w niej źródła solidnie przejrzane i zaktualizowane. Wydawca ograniczył się jednak tylko do dorzucenia malutkiego rozdzialiku z tytułami opracowań "z ostatnich trzydziestu lat", pisanego gdzieś pod koniec lat 90., więc w roku 2017 - kiedy światło dzienne ujrzało piąte już wydanie książki - też już nieaktualnego.

Ktoś mógłby spytać - ale w czym problem? No na przykład w tym, że gros źródeł drukowanych mimo wszystko pochodzi sprzed 1965 roku, a wiele z nich w ogóle sprzed wojny. Że podawane w przypisach sygnatury źródeł archiwalnych najpewniej nie zostały zweryfikowane i mogą już być nieaktualne, bo przez ostatnie półwiecze sporo archiwów przewróciło do góry nogami numeracje swoich zasobów. Że - skoro jest to już piąte wydanie, i skoro uwspółcześniano niektóre zasady pisowni (tworząc przy okazji różne niezręczności, jak np. "dzień patrona wybierano nieprzypadkowo, ale w związku z mającymi nadejść wydarzeniami"; pierwotnie było tam "nie przypadkowo") - można było usunąć różne błędy językowe, przez które chwilami tekst jest zwyczajnie niezrozumiały (przygotowywanie się do zawodu "od lat dziennych"). I można było zadbać o to, żeby nie kłuł w oczy kompromitująco nieaktualny kawałek w brzmieniu "obecny plac Dzierżyńskiego", sam jeden świadczący o leciwości opracowania (dla niezorientowanych - plac ów zwie się Bankowym już od 35 lat).

Owszem, niektóre drobiazgi są umiarkowanie ciekawe, jak choćby kwestia małżeństw i liczby dzieci, a także długości czasu pracy, ale są to rzadkie rodzynki wciśnięte w nieciekawy, chaotycznie poprowadzony tekst, skaczący raz po Europie, raz po Polsce, bez jakiegoś konkretnego schematu. Lekturę urozmaicają obrazki z epoki - nie wiem, czy dorzucone dopiero w tym wydaniu, czy już wcześniej - ale i z nimi nie wszystko jest w porządku, bo np. jeden z nich, przedstawiający bawiącą się młodzież, został opisany jako "średniowieczni hipsterzy". Co jest bardziej żenujące niż dowcipne.

Uchybień i niedoróbek jest w książce zresztą znacznie więcej (np. nie wszystkie miasta są podawane w formie spolszczonej; autor nie zauważył też, że szybkie znajdowanie mężów przez wdowy po majstrach nie wynikało z atrakcyjności ich majątku, a z przepisów cechowych),co w powiązaniu z kiepską narracją i mnóstwem ogólników powoduje, że książkę odkłada się z poczuciem straconego czasu.

Książka wyczuwalnie stara, niedoredagowana, na obecne czasy pełna banałów i frazesów. Dziś już raczej wstyd ją wznawiać.

Oryginalnie opracowanie wyszło drukiem w roku 1970. Wtedy być może miało sens, bo wiedza na temat średniowiecza była raczej skąpa i każda nowa książka mocno ją poszerzała. Od tego czasu - a minęło już przecież ponad pół wieku - sytuacja zmieniła się...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
148
19

Na półkach:

Jest to bardzo dobra pozycja dla kogoś zainteresowanego średniowiecznym życiem miejskim. Książka jedynie wstęp. Jest krótka ale przystępna i treściwa. Plusem jest zdecydowanie to, że każdy rozdział zawiera bibliografię, z pozycjami dla zainteresowanych.

Jest to bardzo dobra pozycja dla kogoś zainteresowanego średniowiecznym życiem miejskim. Książka jedynie wstęp. Jest krótka ale przystępna i treściwa. Plusem jest zdecydowanie to, że każdy rozdział zawiera bibliografię, z pozycjami dla zainteresowanych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
583
25

Na półkach:

Bardzo ogólna praca, mająca raczej podręcznikowy charakter. Nie jest to studium rozbudowane. We wskazówkach bibliograficznych pojawiały się w większości prace bardzo leciwe i zapewne mocno zdezaktualizowane. Jednak jako wprowadzenie w problematykę można tę książkę polecić.

Bardzo ogólna praca, mająca raczej podręcznikowy charakter. Nie jest to studium rozbudowane. We wskazówkach bibliograficznych pojawiały się w większości prace bardzo leciwe i zapewne mocno zdezaktualizowane. Jednak jako wprowadzenie w problematykę można tę książkę polecić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
103
39

Na półkach:

Niestety, ale zawiodłem się. Spodziewałem się zdecydowanie czego innego - może jakiejś formy wywodu, opowieści o życiu w średniowiecznym mieście? Książka zawiera fragmentaryczne i nierozwinięte informacje dotyczące wybiórczych kwestii miasta. Generalnie autor wywiódł, już na początku (10% książki),że każde miasto jest inne, w zależności od regionu, kraju, kontynentu etc. Ponadto autor podaje albo jakieś mocne ogólniki albo przykłady, czasami odnosi się do mitów występujących w społeczeństwie. Przeczytałem całą książkę i niewiele więcej się dowiedziałem, poza kilkoma CIEKAWOSTKAMI - myślę, że tak można traktować tą książkę, jako formę podania zbioru ciekawostek, na pewno nie jest to lektura dla początkujących, osób, które chcą się dowiedzieć czym w zasadzie średniowieczne miasto jest i w jaki sposób ono funkcjonowało, jak się w nim żyło i jakie obyczaje w nim panowały. Jest to raczej wstęp, przewodnik do lektury tego tematu.

Niestety, ale zawiodłem się. Spodziewałem się zdecydowanie czego innego - może jakiejś formy wywodu, opowieści o życiu w średniowiecznym mieście? Książka zawiera fragmentaryczne i nierozwinięte informacje dotyczące wybiórczych kwestii miasta. Generalnie autor wywiódł, już na początku (10% książki),że każde miasto jest inne, w zależności od regionu, kraju, kontynentu etc....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
35
16

Na półkach:

Ilość literówek, błędów gramatycznych jest porażająca. Osoba odpowiedzialna za korektę powinna dostać wilczy bilet na wieki, bo popsuła pracę wybitnego historyka. Spośród różnych pozycji Samsonowicza ta nie powala błyskotliwością, zarówno w materii systematyki materiału jak i języka, jednak pomimo wielu minusów wciąż pozostaje godną polecenia książką dla wszystkich wielbicieli tego typu tematyki

Ilość literówek, błędów gramatycznych jest porażająca. Osoba odpowiedzialna za korektę powinna dostać wilczy bilet na wieki, bo popsuła pracę wybitnego historyka. Spośród różnych pozycji Samsonowicza ta nie powala błyskotliwością, zarówno w materii systematyki materiału jak i języka, jednak pomimo wielu minusów wciąż pozostaje godną polecenia książką dla wszystkich...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1055
1007

Na półkach: , , , ,

Bardzo ciekawa praca wybitnego polskiego historyka-mediewisty. Autor problemowo opisuje miasto średniowieczne, a dla ścisłości dokładnie późnośredniowieczne. Tam gdzie może podaje informacje na temat polskich miast, ale nie unika odniesień do innych, przede wszystkich tych największych, zachodnioeuropejskich. Henryk Samsonowicz pisząc książkę nie zniżył się do żerowania na sensacjach czy samych ciekawostkach. Podaje usystematyzowany wykład cech i problemów miast średniowiecznych, odwołując się do źródeł we wskazówkach bibliograficznych na końcu każdego rozdziału, świadomie rezygnując z mrowia przypisów, stosowanych w pracach naukowych. Omówił zarówno problematykę rzeczową miast wygląd, architektura) jak i przede wszystkim ludzką – ludność i jej rodzaje, praca, kultura, udział w życiu publicznym, rodzina i jej skład, prostując stereotypy i starając się zaciekawić czytelnika przykładami, przede wszystkim z naszego podwórka. Omówił także świadomość ówczesnych mieszczan, szczególnie interesującą w odniesieniu do pojmowania czasu a także … pierwszych dyskusji o interpretacji Biblii. Tam, gdzie to możliwe stosował porównania (ilość korców zboża bądź hektarów ziemi, możliwa do zakupu w zależności od dochodów danych osób). Stawiając tezy, np. dotyczącą relatywnie niskiego poziom spożycia mięsa w porównaniu z pokarmami mącznym wskazuje, na czym się opierał, formułując takie twierdzenia. Jest to zatem uczciwa praca popularnonaukowa, nie staczająca się do poziomu poszukiwania sensacji. Język odpowiada tematyce, zaś wykład ma charakter kompletny, a nie wycinkowy.
Minus to niestety brak odpowiedniej redakcji. Książkę pierwotnie wydano w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Czytane wydania określono jako poprawione, ale niestety tylko w zakresie tekstu przez autora. Dziwi brak ilustracji oraz zachowanie oryginalnej struktury tekstu, czyli braku wyodrębnienia graficznego poszczególnej problematyki w ramach danego rozdziału. Tak wydawano książki pod koniec PRLu, kiedy to nie dbano o czytelnika. Dziś znakomity tekst zasługuje na lepsze opracowanie redakcyjne, w tym graficzne i typograficzne. Takie czasy, treść trzeba atrakcyjnie opakować.

Bardzo ciekawa praca wybitnego polskiego historyka-mediewisty. Autor problemowo opisuje miasto średniowieczne, a dla ścisłości dokładnie późnośredniowieczne. Tam gdzie może podaje informacje na temat polskich miast, ale nie unika odniesień do innych, przede wszystkich tych największych, zachodnioeuropejskich. Henryk Samsonowicz pisząc książkę nie zniżył się do żerowania na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
75
62

Na półkach:

ciekawa pozycja, wg. mnie godna polecenia zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie zgłębiały tematu.

ciekawa pozycja, wg. mnie godna polecenia zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie zgłębiały tematu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
20
20

Na półkach:

Książka pisana niezbyt lekkim i przystępnym stylem (styl ciężki nie oznacza naukowości, pamiętajmy o tym!) zawiera wiele ciekawych faktów, wartościowych zwłaszcza dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z historią. Tym, co niestety zwraca uwagę jest skandaliczny poziom redakcji. Niektóre zdania są niezrozumiałe. Jestem w stanie usprawiedliwić autora, który pisząc nie może dopracować wszystkiego, ale od czego jest korekta? Dodatkowo zdarzają się błędy gramatyczne (sic!) oraz zwykłe literówki, np. rozpoczęcie nowego zdania z małej litery. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to kolejne wydanie książki wybitnego historyka, taki stan rzeczy woła o pomstę, np. strapaddo redaktorów wydawnictwa na czas czytania całej książki (z błędami!) na głos.

Książka pisana niezbyt lekkim i przystępnym stylem (styl ciężki nie oznacza naukowości, pamiętajmy o tym!) zawiera wiele ciekawych faktów, wartościowych zwłaszcza dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z historią. Tym, co niestety zwraca uwagę jest skandaliczny poziom redakcji. Niektóre zdania są niezrozumiałe. Jestem w stanie usprawiedliwić autora, który pisząc...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
369
280

Na półkach: ,

Książka bardzo rozczarowuje. Zawiera w zasadzie same Znane i wielokrotnie opisywane sprawy. Książka może mieć pewne walory popularyzatorscie ale na pewno nie naukowe. Autor nie podchodzi sceptycznie do żadnego aspektu. Wiele obiegowych opinii powtarza bezkrytycznie. W metodzie badawczejsporo błędów. Najważniejszym moim zdaniem jest brak uwzględnienia Specyfiki i dużego zróżnicowania miast średniowiecznych. w Europie. Jeśli jakieś zjawisko miało miejsce np. W Mediolanie to nie znaczy że występowało też w Polsce. Autor w ogóle pomija specyfikę miast polskich. Do tego jest w książce sporo błędów logicznych i rzeczowych i do tego także niestety literowych. Nie polecam. Zniechęcam

Książka bardzo rozczarowuje. Zawiera w zasadzie same Znane i wielokrotnie opisywane sprawy. Książka może mieć pewne walory popularyzatorscie ale na pewno nie naukowe. Autor nie podchodzi sceptycznie do żadnego aspektu. Wiele obiegowych opinii powtarza bezkrytycznie. W metodzie badawczejsporo błędów. Najważniejszym moim zdaniem jest brak uwzględnienia Specyfiki i dużego...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
201
201

Na półkach: ,

Lisioł w średniowiecznym mieście

Lisioł postanowił poszerzyć swoją wiedzę z zakresu średniowiecza. Z tego powodu sięgnął po pozycje Henryka Samsonowicza "Życie miasta średniowiecznego". Przedstawiona książka traktuje głównie o miastach polskich, przedstawiając podstawowe elementy składowe życia w mieście, czyli do czynienia mamy z urbanistyką, strukturą społeczną, architekturą itp.
Lisioł szybko złapał rytm, przemierzając średniowieczne ulice, starając się nie wdepnąć w kałuże brudu albo uniknąć lecących z okna odpadków. Zapach przy tym był niesamowity, idealne perfumy à la marynarz – taki po dwumiesięcznym rejsie co najmniej. Taka wycieczka do średniowiecznego miasta zdecydowanie nie jest dla wrażliwych osób, zwłaszcza jak wdepnie się na ulicę rzeźników lub garbarzy.
.
Tutaj futrzak spotkał problemy, nie tylko dla łap oraz nosa, gdyż jeden garbarz tak się rozpędził, że chciał Lisioła przerobić na zmyślny kaptur, ale nie z Lisiołem te numery! Zgubił go na tłocznym rynku, gdzie jak zawsze wszyscy się kłócą ze wszystkimi! Jak tutaj w ogóle można dojść do jakiegoś porozumienia? Do tego jeszcze wzniosła architektura, ale jak ją Lisioł ma podziwiać? Ledwo łeb uniesie, jak już go ktoś nadepnie, taka tutaj kultura panuje! Dlatego Lisioł postanowił usadowić się na czapce biskupa. Tłusty okaz znalazł się dość szybko, a widok z niego był niesamowity. W końcu Lisioł mógł się skupić na podziwianiu, siedząc wygodnie na ozdobnej czapie przedstawiciela kleru. Nie lada przygoda wyszła mu z tego czytania, ale przyznać musi, że seria życie w średniowiecznym wydawnictwa Znak Horyzont podobała mu się bardziej i jest lżej napisana.

Lisioł w średniowiecznym mieście

Lisioł postanowił poszerzyć swoją wiedzę z zakresu średniowiecza. Z tego powodu sięgnął po pozycje Henryka Samsonowicza "Życie miasta średniowiecznego". Przedstawiona książka traktuje głównie o miastach polskich, przedstawiając podstawowe elementy składowe życia w mieście, czyli do czynienia mamy z urbanistyką, strukturą społeczną,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  251
 • Przeczytane
  189
 • Posiadam
  62
 • Historia
  27
 • Średniowiecze
  16
 • Historyczne
  8
 • 2018
  5
 • E-book
  5
 • Teraz czytam
  5
 • Historia - Średniowiecze
  3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie miasta średniowiecznego


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne