Życie miasta średniowiecznego

Wydawnictwo Poznańskie
2017-01-01
2001-01-01
średniowiecze miasto gospodarka

Okładka książki Polska. Eseje o stuleciu Michał Kleiber, Andrzej Mencwel, Henryk Samsonowicz
Ocena 8,0
Polska. Eseje ... Michał Kleiber, And...
Okładka książki Początki Warszawy. Spojrzenie po 700 latach Janusz Grabowski, Elżbieta Kowalczyk-Heyman, Kazimierz Pacuski, Henryk Rutkowski, Henryk Samsonowicz, Wiesław Sieradzan, Marek Słoń, Andrzej Sołtan
Ocena 7,3
Początki Warsz... Janusz Grabowski, E...

ciekawa pozycja, wg. mnie godna polecenia zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie zgłębiały tematu.

Książka pisana niezbyt lekkim i przystępnym stylem (styl ciężki nie oznacza naukowości, pamiętajmy o tym!) zawiera wiele ciekawych faktów, wartościowych zwłaszcza dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z historią. Tym, co niestety zwraca uwagę jest skandaliczny poziom redakcji. Niektóre zdania są niezrozumiałe. Jestem w stanie usprawiedliwić autora, który pisząc nie może dopracować wszystkiego, ale od czego jest korekta? Dodatkowo zdarzają się błędy gramatyczne (sic!) oraz zwykłe literówki, np. rozpoczęcie nowego zdania z małej litery. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to kolejne wydanie książki wybitnego historyka, taki stan rzeczy woła o pomstę, np. strapaddo redaktorów wydawnictwa na czas czytania całej książki (z błędami!) na głos.

Książka bardzo rozczarowuje. Zawiera w zasadzie same Znane i wielokrotnie opisywane sprawy. Książka może mieć pewne walory popularyzatorscie ale na pewno nie naukowe. Autor nie podchodzi sceptycznie do żadnego aspektu. Wiele obiegowych opinii powtarza bezkrytycznie. W metodzie badawczejsporo błędów. Najważniejszym moim zdaniem jest brak uwzględnienia Specyfiki i dużego zróżnicowania miast średniowiecznych. w Europie. Jeśli jakieś zjawisko miało miejsce np. W Mediolanie to nie znaczy że występowało też w Polsce. Autor w ogóle pomija specyfikę miast polskich. Do tego jest w książce sporo błędów logicznych i rzeczowych i do tego także niestety literowych. Nie polecam. Zniechęcam

Lisioł w średniowiecznym mieście

Lisioł postanowił poszerzyć swoją wiedzę z zakresu średniowiecza. Z tego powodu sięgnął po pozycje Henryka Samsonowicza "Życie miasta średniowiecznego". Przedstawiona książka traktuje głównie o miastach polskich, przedstawiając podstawowe elementy składowe życia w mieście, czyli do czynienia mamy z urbanistyką, strukturą społeczną, architekturą itp.
Lisioł szybko złapał rytm, przemierzając średniowieczne ulice, starając się nie wdepnąć w kałuże brudu albo uniknąć lecących z okna odpadków. Zapach przy tym był niesamowity, idealne perfumy à la marynarz – taki po dwumiesięcznym rejsie co najmniej. Taka wycieczka do średniowiecznego miasta zdecydowanie nie jest dla wrażliwych osób, zwłaszcza jak wdepnie się na ulicę rzeźników lub garbarzy.
Tutaj futrzak spotkał problemy, nie tylko dla łap oraz nosa, gdyż jeden garbarz tak się rozpędził, że chciał Lisioła przerobić na zmyślny kaptur, ale nie z Lisiołem te numery! Zgubił go na tłocznym rynku, gdzie jak zawsze wszyscy się kłócą ze wszystkimi! Jak tutaj w ogóle można dojść do jakiegoś porozumienia? Do tego jeszcze wzniosła architektura, ale jak ją Lisioł ma podziwiać? Ledwo łeb uniesie, jak już go ktoś nadepnie, taka tutaj kultura panuje! Dlatego Lisioł postanowił usadowić się na czapce biskupa. Tłusty okaz znalazł się dość szybko, a widok z niego był niesamowity. W końcu Lisioł mógł się skupić na podziwianiu, siedząc wygodnie na ozdobnej czapie przedstawiciela kleru. Nie lada przygoda wyszła mu z tego czytania, ale przyznać musi, że seria życie w średniowiecznym wydawnictwa Znak Horyzont podobała mu się bardziej i jest lżej napisana.

Lisioł w średniowiecznym mieście

Wróciłam do tej książki po latach. Do książek prof. Henryka Samsonowicza zawsze wracam z wielką chęcią i sentymentem. Jako mediewistka praktycznie "wychowałam się" na jego pracach. "Życie średniowiecznego miasta" to prawdziwe kompendium wiedzy o miastach średniowiecznych. Przekaz jest jasny, czytelny, do tego bardzo konkretny i pozwala usystematyzować oraz utrwalić wiedzę na temat średniowiecznego miasta.

2041

Zajawka robi tej książce dużą krzywdę. To nie jest pozycja udająca literaturę popularnonaukową, a tak naprawdę szukająca sensacji, która przyciągnie czytelnika. To solidne kompendium wiedzy na temat procesów kształtujących miasta i mieszczaństwo, to pełna bardzo konkretnych danych relacja z funkcjonowania tego miasta. Dla kogoś, kto chce zdobyć wiedzę, rzecz bardzo ciekawa. Ale rozrywki tu się nie znajdzie i nie dla fajnego czytania ta książka została napisana. Drugą krzywdę wyrządziła jej redakcja. Ja rozumiem, że może być ktoś, kto uważa średniowiecze za wybitną epokę i ze względów emocjonalnych może chcieć napisać ten wyraz dużą literą, ale to jest dzieło o charakterze naukowym, obiektywne, stonowane i manifestowanie emocji przez taką pisownię wydaje mi się nie na miejscu, wygląda pretensjonalnie, dziwacznie. Nie sądzę, by było to zgodne z intencjami profesora Samsonowicza. W żadnych innych jego dziełach się z tym nie spotkałam, choć słowo to w książkach wybitnego znawcy tej epoki przecież pojawiało się często. Nawet w tytułach np. "Złota jesień polskiego średniowiecza". Nie popisało się Wydawnictwo Poznańskie.

Książka o średniowiecznym mieście w pigułce. Raczej trudna, bo napisana naukowym językiem, jednak ciekawa - dzięki niej można sobie wyobrazić nie tylko codzienne życie ówczesnych ludzi, ale i administracyjną organizację państwa.
To, co mi przeszkadzało, to marna korekta tekstu. To kolejna tego typu książka, która ma sporo rażących błędów. Dlaczego tak się dzieje? Takie publikacje powinny być skrupulatnie sprawdzane pod względem językowym, a wydaje się, jakby było inaczej. I jak w powieściach może nie być to tak istotne, tak w książkach dokumentalnych znacznie obniża ich wartość.

może być

może być

nie radzę tracić czasu, są o wiele lepsze i ciekawsze książki traktujące o średniowieczu. mnie ta książulka zwyczajnie zmęczyła, pomimo tego, że krótka, a ja tymi czasami wyjątkowo zafascynowana

Książka raczej z tych cięższych do czytania ponieważ każdy rozdział jest ogromem wiedzy skondensowanej do kilkunastu stronnic. Język raczej akademicki ale ogrom wiedzy zdobyta z tej książki rekompensuje niedogodności.

Dodaj cytat z książki Życie miasta średniowiecznego

Ciekawostki historyczne