Bieganie metodą Gallowaya

Helion
2011-01-01
2011-01-01
sport bieganie

Książka jest całkiem niezła, bo ma sporo historii z lat 60/70 dotyczących biegania w Stanach (np. o egzotycznej marce butów Adidas),jest też jakaś doza humoru i przyjemne wstępy do rozdziałów, takie osobiste, motywujące. Mamy ogólnie przekrojowo potraktowany temat od A do Z. I ta przekrojowość jest największą wadą, bo niektóre tematy są potraktowane po macoszemu, tak po prostu poradnikowo, jak w jakichś syf-książkach typu "MARATON W MIESIĄC". Jest też duży chaos, bo układ strony ma dwie kolumny, w które często są wtrącane jakieś tabelki, tipy, zupełnie zaburzające harmonię. Autor skacze też z tematu na temat nie wykańczając jednego wystarczająco, a już zaczyna kolejny.

Mimo to jest to jedna z leposzych książek o treningu biegowym jakie czytałem, tylko "Pod Górę" jest lepsza (ale nie czytałem jakoś dużo),sporo rzetelnej wiedzy, sporo porad, ciekawostek. I ogólna filozofia Gallowaya jest mi bliska - mniejsza objętość i mniejsze tempo doprowadzają do lepszych efektów niż "szybciej, wyżej, mocniej". Mam jednak kilka dużych zastrzeżeń:
- Galloway mówi aby biegać z pięty, że to najlepsze;
- Mówi że rozciąganie to raczej lipa, można sobie robić, ale on tego nie robił 20lat i żyje;
- Programy treningowe, które on podaje są absurdalnie proste i zdecydowanie niewystarczające do założonych celów (4 dni lekkiego biegania by zejść poniżej 1:29 w półmaratonie);

Podsumowując przeczytałem i mi się dobrze to czytało, ale jest to raczej lektura okołobiegowa niż taka, którą można poważnie potraktować przy budowaniu planu treningowego. Taka wzbogacająca, a nie fundamentalna.

Świetna książka, bardzo praktyczna i pomocną. Najlepiej odnajdą się tutaj początkujący biegacze lub tacy, którzy bez zwracania uwagi na żyłowanie rekordów podchodzą do biegów nawet maratońskich. Bardzo gorąco polecam!

Super pozycja na temat biegania. Bardzo szeroko opisująca temat, spodziewałem się, że będzie tylko o przeplataniu biegania marszem a okazało się, że autor opisuje wiele ciekawych i ważnych aspektów biegania. Polecam wszystkim, najlepiej na początku przygody biegowej, ale również tym, którzy nie zapoznali się z tą pozycją a biegają od lat.

Bardzo dobra książka na początek biegowej przygody i nie tylko - więcej w recenzji na kanale 400metrow.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Niezbyt często sięgam po tego typu książki i to chyba błąd.
Biegam odkąd sięgam pamięcią. Już w podstawówce jeździłam na zawody. Zawsze uważałam, że tyle ile mogę - to z siebie wyciskam. Ta książka uświadomiła mnie jak wiele jestem w stanie jeszcze z tego całego biegania wyciągnąć.
Bardzo często miałam wrażenie, że Autor pisze o mnie. Bardzo często łapałam się na tym, że mocno żałuję, że nie czytałam jej kilkanaście lat temu.
Teraz moje bieganie nie wiąże się już z żadnymi startami w zawodach - i co najdziwniejsze według Autora właśnie teraz zasługuję na status Biegacza - bo biegam dla samego biegania.

Absolutnie muszę mieć tę książkę na półce chociażby dlatego, że nauczyłam się z niej słuchać własnego ciała, przestałam się samobiczować. To jest niesamowicie podnosząca na duchu pozycja.

Polecam zarówno tym, którzy zaczynają przygodę z bieganiem jak również starym wyjadaczom. Polecam tym, którzy przygotowują się do startów w zawodach jak i tym, którzy bieganie traktują z dystansem oraz tym, dla których bieganie jest jak oddychanie.

Niezbyt często sięgam po tego typu książki i to chyba błąd.

Polecam wszystkim biegaczom. Znalazłam w niej sporo bardzo praktycznych wskazówek dotyczących m.in. częstych kontuzji, rozciągania, sposobów na zwiększanie dystansów.

Jeff pokazuje, że każdy może biegać. Mało tego, zaawansowany biegowo zawodnik, metodą bieg, marsz może poprawić swoje wyniki. Przy okazji sprzedaje sporo informacji: o treningu uzupełniającym, o technice biegu, o budowie nóg, jak to się biega w starszym wieku itp. Nawet biegacz z długim stażem znajdzie tu coś dla siebie.

Dobra pozycja dla biegaczy, nie tylko początkujących. Jest to trochę inne spojrzenie na bieganie. Ja sięgnąłem po nią aby pozbyć się nawracającej kontuzji i jednocześnie czerpać radość z biegania. Polecam każdemu.

4/10 - ujdzie. "Bieganie metodą Gallowaya" to w skrócie: biegnij i idź na przemian, a rekordy same z nieba Ci spadną. Z uwagi na rok produkcji (1984) nieco trąci myszką, szczególnie przez niedzisiejsze uwagi o odżywaniu, rażą też wszechobecne dupochrony przed amerykańskimi pozwami ("przed wyruszeniem w drogę należy zebrać druż...ekhm.... skonsultować się z lekarzem!") ale nie da się ukryć, że słuchanie jej w trakcie biegania oddziałuje pozytywnie na sferę motywacyjną (wyłączając czytany rozdział z tabelami treningowymi...;) Dozując w niewielkich ilościach będzie ok!

Znakomita. Dodała mi wiary w siebie. Dzięki niej przebiegłem maraton.

Znakomita. Dodała mi wiary w siebie. Dzięki niej przebiegłem maraton.

• Sport
  • Bieganie