Jony Ive

Tłumaczenie: Michał Jóźwiak
Wydawnictwo: Insignis
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Jony Ive
biografia, jony, ive, apple, projektant

Pierwsza szczegółowa biografia projektanta kultowych produktów Apple (m.in. iPhone’a, iPada, iPoda i iMaca), jednego z najbliższych współpracowników i przyjaciół Steve’a Jobsa, sir Jonathana Ive’a, obecnie wiceprezesa ds. wzornictwa przemysłowego Apple Inc. "To przykre i frustrujące, że otaczają nas produkty, które zdają się świadczyć o całkowitym braku troski i staranności ze strony ich...

"To przykre i frustrujące, że otaczają nas produkty, które zdają się świadczyć o całkowitym braku troski i staranności ze strony ich twórców. Przedmioty mają pewną bardzo ciekawą własność: nawet jeden potrafi powiedzieć mnóstwo o firmie, która go wyprodukowała; o jej wartościach i priorytetach."

Jony Ive, 2005

W 1996 roku Steve Jobs powrócił do Apple z karkołomną misją – zamierzał uzdrowić firmę, którą sam założył. Pewnego wieczoru w jednym z pomieszczeń korporacji natknął się na niechlujnie ubranego, zapracowanego brytyjskiego projektanta, otoczonego setkami rysunków i prototypów. To właśnie wtedy Jobs zdał sobie sprawę, że właśnie odkrył talent, który pomoże mu powstrzymać postępujący upadek firmy.

Tym projektantem był Jony Ive.

Współpraca Jony’ego Ive’a z Jobsem zaowocowała powstaniem wielu produktów, należących do najbardziej rozpoznawalnych ikon współczesnej technologii: iMaca, iPoda, iPada i iPhone’a. Projekty tych urządzeń nie tylko uczyniły z Apple przedsiębiorstwo o olbrzymiej wartości, ale dokonały też przewrotu w kilku gałęziach przemysłu, doprowadziły do powstania licznej rzeczy oddanych firmie fanów i sprawiły, że marka nadgryzionego jabłka stała się międzynarodową potęgą. Jony Ive stał się czołową postacią w branży, zdobywając niezliczone nagrody, zajmując zaszczytne miejsce na liście stu najbardziej wpływowych osób w 2013 roku według tygodnika „Time” oraz otrzymując tytuł szlachecki „za zasługi dla projektowania i przedsiębiorczości”.

Ale mimo tak wielkich sukcesów Ive’a wciąż niewiele wiadomo o nim samym – skromnym facecie o aksamitnym głosie, osobie, którą Jobs określał mianem swojego „duchowego partnera” w Apple. Książka Leandera Kahneya odsłania przed czytelnikiem prawdziwą historię naczelnego innowatora tej firmy.

Leander Kahney, autor bestsellera Być jak Steve Jobs, kreśli szczegółowy portret kreatywnego geniusza, stojącego z produktami Apple. Jego książka ukazuje drogę życiową, jaką przebył Ive, by z dyslektycznego licealisty stać się postacią, której wizja zmieniła naszą codzienność. Śledząc poczynania Ive’a, od jego młodych lat, kiedy dojrzewało zaszczepione przez ojca projektanta zainteresowanie wzornictwem przemysłowym, przez edukację na politechnice w Newcastle, aż po spektakularny awans w Apple, Kahney odkrywa zasady i praktyki, którym hołdował Ive i które sprawiły, że stał się jednym z najbardziej cenionych projektantów swojego pokolenia.

źródło opisu: Insignis, 2014

źródło okładki: Insignis, 2014

Jarek Zawisza | 2018-04-12
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Errata:
jest - "Pierwsza szczegółowa biografia projektanta kultowych produktów Apple"
powinno być - "Pierwsza szczegółowa biografia kultowych produktów Apple"

To chyba pierwsza przeczytana przeze mnie biografia jakiejkolwiek osoby, w której życie tej osoby jest jedynie tłem dla opisu produktów!

A szkoda, bo Jony Ive jest z pewnością postacią nietuzinkową.
Liczyłem iż z tej książki dowiem się czegoś więcej o jej bohaterze, czegoś ponad to, co można wyczytać w internecie... niestety zawiodłem się.
Autor skupia się bardziej na elementach kariery które doprowadziły Iva do Apple, jego projektach dla Apple, oraz na interpersonalnych rozgrywkach w Apple. Nieomal zupełnie pomijając marzenia, pragnienia, wewnętrzną filozofię życia, motywacje, ba nawet osobowość swego protagonisty.

Udałem się do swego zakątka dumania i rozmyślałem nad celem powstawania takich książek, książek które biografiami raczej nie są...

Dla kogóż więc jest ta książka?
Być może dla wiernego fandomu Appla, bo...

Kotkad | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Kolejna książka z akcji czytaj Kraków.
Zmęczyłam się.
Nie jestem fanatyczka iPhonów, iPadów i całego apple ale stwierdziłam że warto poczytać o powstaniu i ugruntowaniu firmy i jej najważniejszych pracownikach. Zawiodłam się. Momentami było ciekawie, cały proces, albo raczej podejrzenie jak najprawdopodobniej wygląda proces unibody. Opis powstawania iPhona, iPada również ciekawy a zwłaszcza zwięzły. Pozostałe rozdziały różnie, raz ciekawie, raz oko się zamykało, no i największy minus, czytałam o jakimś produkcie z opisu wydawał się super ciekawy innowacyjny w tamtym momencie a dla mnie zupełnie nieznany, chciałabym zatem ujrzeć zdjęcie produktu. Niestety zdjęcia i to bardzo mało były na końcu ebooka. Nie wiem czy tak jest też w oryginalnej papierowej książce ale te zdjęcia na końcu to zupełnie nietrafiony pomysł. Nie dość że było ich mało to jeszcze oglądałam je dopiero po przeczytaniu całości, zupełnie psuło to odbiór.

Artur Schodziński | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 lipca 2014

Książka powinna mieć inny tytuł. Aspirowanie do biografii mocno przesadzone. Autor wgryzł się tak mocno w szczegóły wzornictwa przemysłowego, że umknęła mu tytułowa postać.

Cyfranek | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Książka jak sądzę dobrze odzwierciedla pracę tytułowego bohatera. Autorowi nie udało się uniknąć standardowych (prawie marketingowych) ochów i achów, które nie zawsze i nie każdemu zgadzają się z rzeczywistością. Wiedziony tropem narracji nie raz już, już chciałem lecieć do sklepu aby nabyć jakiś genialny i dopracowany do najdrobniejszych detali produkt. Już zrywałem się i biegłem do komputera aby w internatach poszukać ofert sprzedaży przeraźliwie drogich ale za stworzonych przecież z myślą o mnie. I pewnie już byłbym posiadaczem kilku Maków jeszcze przed końcem lektury, gdybym nie miał takowych w ręku już wcześniej lub gdybym nie doczytał parę stron później, że coś co miało być szczytowym osiągnięciem okazywało się klapą albo też gdyby się nie okazywało, że produkt, który według oficjalnej wykładni miał być "obsesyjnie poprawiany" - był wycofywany z rynku.
Nie umniejsza to znakomitych efektów pracy i niesamowitej pracowitości projektanta, którego autor postanowił sportretować....

Łukasz Chrzanowski | 2016-05-30

Nie jest to książka dla humanistów, gdyż została napisana dla praktyków biznesowych. Osobiście jestem zachwycony pozycją i nie spodziewałem się, że aż tak bardzo mnie wciągnie. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i poszukujesz praktycznych inspiracji, to pozycja dostarczy Ci ich w najlepszym wydaniu. Warto mieć jednak na uwadze, że treść książki oscyluje między firmą apple, a życiem głównego bohatera. W związku z tym przygotuj się na sporą porcje inspiracji biznesowych. No, chyba że czytasz książki jedynie dla przyjemności, to wtedy pozycja stanie się dla Ciebie jedynie przeciętna. Serdecznie polecam przeczytanie jej albo wysłuchanie w formie audiobook.

yagoodtp | 2014-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Dobra kniżka dla osób zainteresowanych wzornictwem/wzornictwem przemysłowym i designem. Uzupełnienie biografii Steve'a Jobsa opisujące wydarzenia, które miały miejsce, a nie zostały zawarte w książce "Steve Jobs" Waltera Isaacsona (I edycji). Liczyłem na to, że będzie więcej o projektowaniu nowych, nie skeumorficznych interfejsów (tzw. flat design), celach i decyzjach temu przyświecających, ale zawiodłem się ponieważ podane informacje są ogólnikowe. Ogólnie, jeśli jesteś fanem, użytkownikiem sprzętu Apple lub podoba Ci się to, co tworzy ta firma i chcesz poznać parę faktów "od kuchni", to warto sięgnąć po tę pozycję.

Riwona | 2016-01-11
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Ciekawe są chwile, kiedy dokonujemy w życiu ważnego wyboru.
Stoimy na czubku szpilki tuż przed postawieniem kolejnego kroku.
Jeśli książka pomaga nam w tym dylemacie, znajdujemy mądre analogie, uzasadnienia, argumenty do zapamiętania i wykorzystania - zaliczam tekst do kategorii "dla mnie"

Otworzę więc książkę i dopiszę niebawem te podkreślone w niej zdania ;-)

piotk | 2016-05-20
Przeczytana: 15 marca 2018

Książka dobra,ale niestety jest laurką dla Apple. Bardziej opowiada o samym designie Apple niż o ich głównym projektancie co jest raczej normalne, biorąc pod uwagę, że Ive nie był tak kontrowersyjny jak Jobs. Książka sprawia wrażenie obiektywnej, ale kilka szczegółów niestety zdradza, że tak nie jest, np : autor ani słowem nie zająknął się, że Apple zerżnęło sporo pomysłów od IBMu, natomiast wspomniał, że Microsoft się wzorował na systemie Maca. Kolejny przykład to wspomnienie o tym, że ludzi bulwersował brak możliwości wymiany baterii w ipodzie, który skwitował, że ludzie przecież i tak wolą wyrzucić a sprzęt Apple da się rozłożyć w odpowiednich serwisach Apple, więc co to za problemy.. Następny przykład : afera z Foxconnem, który wykorzystywał dzieci do produkcji sprzętu. Według autora to nic takiego, bo przecież Chińczycy produkowali także dla innych firm a tylko biedne Apple ucierpiało. I ostatni przykład : autor cytuje recenzenta który chwali iPada mini za "genialny...

Paweł | 2015-08-14
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Bardzo dobra, choć samej historii życia Ive'a tu mało, więcej natomiast informacji o okolicznościach powstawania najbardziej przełomowych produktów Apple, motywacjach, jakie kierowały takim a nie innym designem, problemach technicznych, które trzeba było rozwiązać, ciekawostek dotyczących funkcjonowania firmy itp. Tak więc Ive pokazany jest przez pryzmat swoich dokonań i dążenia do perfekcji. Mnie taka forma odpowiadała - trochę zmęczyły mnie tylko pierwsze rozdziały skupiające się na dzieciństwie i początkach kariery Jony'ego, ale właściwą część książki (gdy bohater dołącza do Apple) dosłownie pochłonąłem - ciężko się było oderwać. Jedyny mankament tej książki jest taki, że treść opiera się wyłącznie na nielicznych relacjach osób "trzecich" (byłych pracowników) a nie samego Ive'a, co wynika z bardzo restrykcyjnej polityki Apple wobec udostępniania informacji nt. funkcjonowania firmy. Na to już jednak nic nie poradzimy. Polecam.

Patryk Wójcik | 2018-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2018

Bardzo ciekawe spojrzenie trochę z drugiej strony na firmę Apple. Nie jestem fanem Apple, nie mam i raczej nie będę miał w najbliższym czasie ich sprzętu, jednak sama firma mnie fascynuje. Po przeczytaniu biografii Jobsa, ta książka jest dodaniem do tego obrazu pewnej równowagi. Tak naprawdę Apple to dużo więcej niż Jobs. Dzięki tej książce zrozumiałem pewien fenomen produktów Apple :)