Bez ograniczeń. Historia najtwardszej kobiety na świecie

Tłumaczenie: Piotr Cieślak
Wydawnictwo: Galaktyka
A Life Without Limits
sport
Izabela

W tych osobistych wspomnieniach, Chrissie Wellington zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po świecie i zaprasza na przygodę z odkrywaniem samej siebie. W dzieciństwie Chrissie Wellington trudno doszukać się zadatków na przyszłą mistrzynię świata. Nie była cudownym dzieckiem, a pseudonim Muppet bardziej kojarzy się z niezdarnością niż ze sportowym talentem. Chrissie miała jednak przemożny pęd do samodoskonalenia, niezaspokojony apetyt na nowe wyzwania i żelazną zasadę, by pozostać otwartą na wszystko, co życie ma do zaoferowania.
Chrissie Wellington jest czterokrotną zwyciężczynią Mistrzostw Świata Ironman w Kona na Hawajach (2007, 2008, 2009 i 2011).

źródło opisu: Wydawnictwo Galaktyka, 2013

źródło okładki: www.galaktyka.com.pl

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Kobieta z żelaza

Kompleksy? Która z nas ich nie ma. Bo figura nie ta, za dużo kilogramów, za mało odwagi, nieśmiałość, brak tej czy innej umiejętności… Łatwo ulec przeświadczeniu o własnej słabości, poddać się biernie biegowi wydarzeń, ukryć w mało widocznym miejscu, ułożyć „jakoś” życie, pójść do przeciętnej pracy (ważne, że w ogóle jest!) i przetrwać. Ale czy to jest prawdziwe życie, to, o którym marzyłyśmy jako małe dziewczynki? Chrissie Wellington udowadnia nam swoją historią, że można inaczej! Tak bardzo inaczej, że wydaje się to niemożliwe…

„Bez ograniczeń” to historia kobiety, która jako nastolatka walczyła z wieloma kompleksami związanymi z własnym wyglądem i niezdarnością, spędziła wiele lat podróżując po świecie w poszukiwaniu swojego miejsca i misji, by w końcu zostać urzędniczką państwową. Wtłoczona w elegancką garsonkę, pomiędzy dziesiątkami podobnych sobie, nie potrafiła żyć naprawdę… Wrodzony upór, niewyobrażalna wręcz umiejętność dążenia do realizacji własnych planów, pozwoliły jej zmienić życie. Chrissie porzuciła ostatecznie spokojną, pewną i dobrze płatną pracę, by zostać… zawodową sportsmenką - triathlonistką. I to nie byle jaką, wybrała bowiem najtrudniejszy dystans, nie bez powodu zwany Ironmanem. I tutaj wypada zaznaczyć, że składa się na niego 3,86 km pływania, 180,2 km jazdy na rowerze oraz bieg maratoński, czyli 42,195 km). Niewyobrażalne? Dla zwykłych ludzi z pewnością, ale nie dla Chrissie, która zwyciężyła w dziesiątkach takich zawodów, kilkukrotnie poprawiła rekord świata i sięgała po mistrzostwo świata przez kilka lat z rzędu.

Książka jest zapisem jej zmagań z samą sobą, własnymi ograniczeniami, także związanymi z brakiem wiary w siebie. To brawurowe świadectwo odwagi porzucenia bezpiecznego i poukładanego życia, by oddać serce temu, co się kocha, bez żadnej gwarancji, że plan się powiedzie. Bo na co mogła liczyć zwykła urzędniczka, która porzuca pracę, żeby oddać się zawodowej karierze sportowej? Chrissie się udało, ale ogrom pracy i wyrzeczeń, które włożyła w ten sukces, dosłownie zapiera dech. Relacje z poszczególnych zawodów, niewyobrażalnej walki z czasem i bólem, czytane w domowym zaciszu brzmią zupełnie niewiarygodnie, niczym patetyczny film akcji. A jednak ta drobna kobieta naprawdę tego dokonała! To wydaje się zupełnie nieprawdopodobne. Trudno się zatem dziwić, że książka otrzymała tytuł „Bez ograniczeń” – dla jej autorki żadne ograniczenia zdają się nie mieć znaczenia: strach, upływ czasu, choroba czy kontuzja. Wszystko jest możliwe, jeśli tylko potrafimy o to zawalczyć. I z takim przeświadczeniem pozostawiła mnie ta lektura. Naprawdę warto po nią sięgnąć – dla sportowców będzie nieocenioną motywacją, dla domatorów niezwykła przygodą. A może jakiemuś czytelnikowi doda odwagi, by wreszcie zmienić swoje życie?

Katarzyna Marondel

Albertyna | 2019-08-13

Niesamowita kobieta z jednej strony waleczna z drugiej skromna i niesłychanie radosna. Pisząc o sobie nie zapomina o innych niesamowitych ludziach, którym składa hołd. Niewątpliwie kobieta sukcesu. Mimo zadziornej osobowości jak o sobie pisze ciągle się z czegoś tłumaczy, ale czy musi...?

siopa78 | 2019-01-22
Przeczytana: 21 lutego 2018

Sięgnąłem po te książkę gdy potrzebowałem motywacji do pracy nas sobą, do treningów... Fantastyczny sposób pokazania charyzmy, dążenia do celu. Polecam

Bogna | 2018-09-28
Przeczytana: sierpień 2014

Książka bliska mojemu sercu. Opowieść o niezwykłej kobiecie, która z urzędniczki staje się mistrzynią świata w triathlonie.

Jokosmanna25 | 2018-09-17
Na półkach: Przeczytane, Rok2018
Przeczytana: 05 października 2018

REWELACJA! Czyta się z zapartym tchem. POLECAM!!!

lucky | 2018-05-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 500, Ebook
Przeczytana: 19 maja 2018

motywuje

Maciek | 2018-01-17

Na rowerze nie jeżdżę, pływać ledwo umiem, za to kocha bieganie. Jak dla mnie świetna pozycja o pasji, zamiłowaniu nie tylko do sportu jako takiego, ale do pokonywania własnych ograniczeń, często wbrew zdrowemu rozsądkowi. Świetna i motywująca do tego, żeby ruszyć tyłek z fotela :)

betina360 | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Chrisie udowadnia innym i sobie ze gdy czegos bardzo pragniemy to moze sie stac realne. Zycie sportowca to wielkie wyrzeczenia i duzo bolu oraz samokontroli wiec nie dla kazdego. Duzo przeszla zanim zaczela osiagac wyniki i w koncu zwyciezac.

maki | 2017-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2017

Świetna. Polecam.

Nimrodel | 2017-04-25

Wspaniała książka pokazująca, że droga do naprawdę wielkich osiągnięć często wiedzie przez początkowe porażki i naprawdę spore problemy w ,,dogadniu się" z samym sobą. Wpisuje się w popularny nurt ,,motywujących" książek dzięki którym możemy uwierzyć, że wszystko jest możliwe i zależy od nas i naszej ciężkiej pracy. Na szczęście jest to zwykła opowieść o kobiecie która pokazała wielką siłę fizyczną i siłę charkteru, niepozbawionej problemów znanych większości z nas, momentami zupełnie nieakceptującej siebie. Pomimo tego jednak silnej i przezyciężającej te problemy. Motywacja to tylko skutek uboczny lektury :)

Morganna | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Moja piąta książka biograficzna o sportowcu i albo trafiam na dobre pozycje, albo po prostu lubię tego typu literaturę. W każdym razie - nie nudzi mi się :) Książka Chrissie jest nieco inna od pozostałych. Nie traktuje jedynie o sporcie, ale o całości życia autorki. Dużo w niej filozofii życiowej, prywatnych poglądów... Mnie to pasowało. Sportowa strona książki robi wrażenie. Czytałam z zapartym tchem i podziwem. Polecam.