Maraton. Trening metodą Gallowaya

2012-04-01
Karina Gancarczyk
sport bieganie maraton

Okładka książki Jednominutowy milioner Robert G. Allen, Mark Victor Hansen
Jednominutowy ... Robert G. Allen, Ma...
Okładka książki Najpierw rzeczy najważniejsze Stephen R. Covey, Rebecca R. Merril, Roger A. Merrill
Najpierw rzecz... Stephen R. Covey, R...
Okładka książki Dieta dla aktywnych Joe Friel, Loren Cordain
Dieta dla akty... Joe Friel, Loren Co...

Chcesz ukończyć maraton, a nie biegasz? Za pół roku może Ci się to udać. Tak twierdzi przynajmniej Galloway. Ten kto juz ma ten dystans za sobą, też tu znajdzie coś dla siebie.
Maraton Gallowaya jak dla mnie lepiej napisany, niż jego pierwsza książka na temat marszo-biegu, która i tak jest dużą dawką wiedzy.

Maraton często kojarzy nam się z ogromnym wysiłkiem wyciskającym ostatnie poty z człowieka.
Już na samym początku książki jesteśmy witani przez grupę uśmiechniętych maratończyków. Ich pozytywne nastawienie jakie bije z twarzy pozwala na optymistyczne myśli. Pełni chęci podejmujemy walkę z samym sobą, podchodzimy do testu szacowania własnych możliwości. Nie chodzi tu o to, aby zostać mistrzem maratonu, ale samo dotarcie do mety, które traktujemy jako własne, prywatne trofeum.
Bardzo ciekawą sprawą jest krótka charakterystyka samego okresu rozwoju tego najważniejszego biegu dla sportowca. Przenosimy się do Grecji i poznajemy Fidypidesa, posłańca który przebiegł 40 km do Aten, aby ogłosić zwycięstwo nad perskimi siłami pod Maratonem. Ten krótki opis dodaje mistycyzmu całej książce. Czujemy, że istnieje gdzieś złoty środek, aby pokonać siebie, dopasować taki styl biegu, w którym spełnimy się do końca.
Metodą prób i błędów Galloway dochodzi do pewnej tezy, która pozwoliła mu ukończyć wiele maratonów nie obciążając jego zasobów sił. Mówię tu mianowicie o marszobiegu, łączeniu i umiejętnym wplataniu marszu podczas biegu..
Wskazówki zawarte w tej książce powalają w pełni zrozumieć jej ideę zupełnie jak w przypadku poradnika autorstwa J.B Galloway „Bieganie i odchudzanie dla kobiet”. Wszystko to za sprawą przejrzystości i podkreślania najważniejszych wątków.
Autor uczy nas od samego początku, etap po etapie, dostosowuje tempo do umiejętności biegacza. Nie zostawia nas samych sobie, przygotowuje programy dla poszczególnych grup zaawansowania. Znajdziemy w nich indywidualne wskazówki jak najkorzystniej wykorzystać program nie obciążając nadmiernie swojego organizmu.
Nie znalazłam w tym poradniku, choćby jednego zagadnienia, które nie byłoby poruszone przez Gallowaya. Doskonale opisuje przygotowanie do maratonu, jak regenerację po wyścigu.
A zatem czym byłby doskonały poradnik bez rozdziału poświęconego diecie, w którym znajdujemy jakże celne uwagi a wszystko to oparte na bazie długiego doświadczenia samego autora.
Krótko mówiąc... a raczej trochę rozleglej, bo nie da się opowiedzieć tak wielu zalet jakimi przepojona jest ta książka, poradnik zdecydowanie głębokiej treści, w którym znajdziemy szereg problemów, zagadnień i sytuacji wydawać by się mogło bez wyjścia. Przekonuje nas, że maratończykiem można zostać w każdym wieku, wystarczy odrobina samozaparcia i cel motywacyjny.
Skutecznie podpowiada jak radzić sobie z rozmaitymi kontuzjami. Znajduje rozwiązanie dla kolki, która dopadała chyba każdego z nas w okresie szkolnego WF-u… Eh, gdybym ja to wcześniej wiedziała prawdopodobnie umiałabym zaradzić temu problemowi.
„Maraton. Trening metodą Gallowaya” to wierny przyjaciel każdego biegacza. Dzięki niewiarygodnej ilości porad i skutecznych sposobów radzenia sobie z przeszkodami na różnych etapach tego sportu, stajemy oko w oko z czymś realnym i odpowiednim, choć w wybraźni zazwyczaj dalekim w realizacji. Jednak siła ludzkiej samooceny jest tak wysoka, że z pewnością z pomocą autora książki spełnią się oczekiwania nawet najbardziej marudnych entuzjastów sportu.

Moje trzecie spotkanie z książką Gallowaya oraz znaną już i sprawdzoną metodą marszobiegów. Nadszedł czas na przygotowania do maratonu i tym razem ponownie olimpijczyk proponuje swoją metodę wplatania marszów podczas biegów na długie dystanse. Dzięki radom i metodom zawartym w tej książce każdy, ale to każdy będzie w stanie wziąć udział w maratonie już za pół roku! Ponownie mamy do wyboru kilka programów, ułożonych w zależności od stopnia zaawansowania bądź czasu, który chcielibyśmy osiągnąć. Każdy znajdzie program dla siebie, nawet początkujący, osoby pragnące po prostu dobiec do mety, bądź stosujące treningi jako formę spalania tłuszczyku. Jest również 8 programów, przygotowujących do uzyskania konkretnego czasu od 4:40 do nawet 2:39. Wiele porad znanych jest z poprzednich książek trenera, interesująca jest natomiast propozycja testu czasowego MM, tzn. "magicznej mili". Dzięki niemu dostosujemy odpowiednie tempo biegu, cel oraz strategię marszobiegu. Wykonując test MM, będziemy w stanie oszacować przewidywane tempo podczas startu w maratonie. Nie brak oczywiście rozdziałów poświęconych motywacji, przygotowania psychicznego tuż przed startem, a także regeneracji sił po biegu. Porady praktyczne podobne jak w pierwszej książce i sposób żywienia dostosowany do potrzeb organizmu maratończyka, zakładający przekąski podczas biegu. Na końcu ponownie znajdziecie tabelę z prognozą czasu w zawodach lub po prostu biegach na dłuższych dystansach, w oparciu o wynik biegu na 5 km. Polecam także stronę 103, zawierającej "magiczne myśli" dla tych, którym może brak motywacji.
Gorąco polecam i wprowadzam program w życie!

Chociaż debiut w maratonie mam juz dawno za sobą przeczytałam z przyjemnością i zainteresowaniem; Tutaj cała moja recenzja: http://twojezwyciestwo.wordpress.com/2012/05/23/marathon-you-can-do-it/

• Bieganie
  • Sport