Powiastki filozoficzne

Wydawnictwo: Hachette Polska
Contes philosophiques
filozofia, etyka
Daniel

Na wskroś czytelna pozostała do dziś olbrzymia korespondencja Woltera, jak również jego "Powiastki filozoficzne", ujawniające w żywym swoim toku artyzm bardzo odrębny i swoisty. Wzór tych powiastek, "Kandyd", pozostał dotąd najautentyczniejszym arcydziełem. [...] Powiastek napisał Wolter kilkanaście; wszystkie przypadają na późny okres jego życia; niektóre kreślił jako starzec z górą osiemdziesięcioletni. Czytując zwłaszcza te ostatnie, niepodobna oprzeć się uczuciu podziwu dla żywotności tego umysłu, dla gorącej miłości ludzkości, jaką czuć nawet pod najbardziej gorzkimi sarkazmami tego starca.

źródło opisu: wstęp tłumacza

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jakub | 2019-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 07 lutego 2019

Zbiór zróżnicowany, choć przy czytaniu którejś z kolei opowiastki awanturniczej z regularnymi przewrotami i przenosinami akcji do innego kraju co trzy strony odczuć można monotonię. Problem ten daje o sobie znać zwłaszcza pod koniec, podczas lektury najgłośniejszej chyba powiastki Woltera, „Kandyda”. Może dlatego, że wcześniej w zbiorze umieszczony jest jego krótszy prototyp, „Historia podróży Skarmentada”. A może po prostu „Zadig” i „Prostaczek” wyczerpały formę takiej właśnie awanturniczej powiastki.

Ale i innymi gatunkami „Powiastki filozoficzne” Woltera stoją, osobiście polecam zwłaszcza sprawdzić „Mikromegasa” – komentarz w ogóle do humanizmu, a także kilku filozofów, w specyficznym, międzyplanetarnym klimacie. Na pewno do tego wrócę. Wyróżniłbym też krótką, choć dającą do myślenia „Historię dobrego Bramina”, rozmowę z geometrą-kartezjaninem w „Człowieku o czterdziestu talarach” i dialog Gudmana z Sidraciem w „Uszach hrabiego (…)”.

W ogóle zbiór raczej mocny. Ciężko wskazać...

Nie miałem wcześniej styczności z dziełami Woltera, ale po takim nazwisku, filozofie i encyklopedyście, spodziewałem się czegoś na kształt "Tako rzecze Zaratustra" Nietzschego. Nic bardziej mylnego. Tytuł "Powiastki" znakomicie oddaje charakter zamieszczonych w tym wydaniu utworów. Jest to lektura lekka, przyjemna, z dystansem. A że za owymi powiastkami kryje się coś więcej, to już tylko, za przeproszeniem, plus dodatni.

Yrr | 2016-06-08

W sumie bardzo lekkie opowiadania, w całkiem przystępnym tłumaczeniu, więc nie rozumiem czemu tak mało popularne. Może dlatego, że zmuszą do myślenia? Do zajrzenia w siebie, poszukania pytań i odpowiedzi w swoim umyśle, nie na kartach książki?

Zapewne każdy czytający odnajduje w tej książce coś innego, ale na pewno każdy inaczej interpretuje to co przeczyta i to co odkryje w tych prostych historiach. Nie jest to lektura dla tych, którzy szukają wartkiej akcji, rubasznego humoru lub czarów. To są historie dla tych, którzy szukają pretekstu to przemyślenia swojej postawy i roli w świecie.

dymitrop | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Wolter przedstawia tutaj życiową mądrość, a nie pseudo filozoficzny bełkot rozdrabniany wiekami przez ludzi, którzy zapewne nic "mądrego" nie mieli do powiedzenia.

| 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 7
F: 7

JWRJWR | 2014-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Świetne zakończenie, wspaniałe przesłania poszczególnych powiastek. Wszystko jest aktualne po dzisiejszy dzień.

Renata | 2014-07-03

Jak ja uwielbiam te powiastki...

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

KLASYKA, KTÓRĄ NALEŻY ZNAĆ, a nie dyskutować .

Cztery powiastki: „Zadig czyli los”, „Tak toczy się światek”, „Kandyd czyli optymizm” oraz „Prostaczek”. Wszystko, co napisał Wolter zostało gruntownie przebadane i ocenione. Pozwolę więc sobie tylko na krótkie osobiste uwagi, które zaczynam od stwierdzenia, że wielokrotnie czytałem, nie tylko jego utwory, lecz również Diderota i nie wiem, czy profesjonalistom to się spodoba czy nie, odczuwam podobną i porównywalną przyjemność z obu lektur. Mało tego, twierdzę, że obaj stali sie zaczynem Rewolucji Francuskiej. Porównajmy: Wolter /1694-1778/, a Diderot /1713-1784/, obaj przez Kościół nie „lubiani” i obaj nie dożyli zburzenia Bastylii.

Co do omawianych opowiadań, wyczytałem o zbieżnosci etymologicznej ZADIGA z „naszym” CADYKIEM, który oznacza sprawiedliwego bądż prawdomównego. Samo opowiadanie uważane jest jako ...

Voudini | 2013-12-14

Popis myśliciela prawdziwego, czyli świadomego i zdystansowanego. Mistrzowsko kąsa Wolter tych, którzy wciskają ludziom ciemnotę.
Poziom obniża się tylko na moment za sprawą "Człowieka o czterdziestu talarach", gdzie autor atakuje swych oponentów w sposób prostacki i samego siebie niegodny; już w kolejnej opowiastce, czyli "Białym byku", wznosi się jednak z powrotem na wyżyny, skąd chłoszcze rózgą ironii fanatyków, niegodziwców, a niekiedy i tych, którzy mu osobiście podpadli.
Nie ulega wątpliwości, od kogo uczył się z tak dobrym skutkiem Anatol France.
Nie ulega też wątpliwości, która instytucja jest głównym celem krytyki, nawet jeśli większość opowiastek podana jest w smakowitym, dalekowschodnim sosie.
Opus magnum zbioru, czyli "Kandyd", poza prześmiewczym zderzeniem filozofii optymizmu ze zgrzebną rzeczywistością i władzą przypadku nad losem człowieka, przynosi rys antyutopijny - społeczność mlekiem i miodem płynącej krainy Eldorado ze zdziwieniem przyjmuje informację, że...

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 01 września 1974

Na wskroś aktualne przemyślenia mistrza imć Woltera, nie mylić z niejakim Walterem