Utopia

Tłumaczenie: Kazimierz Abgarowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Arcydzieła Wielkich Myślicieli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: De Agostini
Libellus aureus nec minus salutaris quam festivus de optimo Reipublicae statu de que nova insula Utopia
filozofia i etyka
Herostrates

Sztandarowy utwór Tomasza Morusa, oświeceniowego myśliciela i męczennika Kościoła Katolickiego. Tekst opisuje wędrówkę Rafała Hytlodeusza na fantastyczną wyspę Utopię, zorganizowaną na zasadach powszechnej równości i dobra wspólnego.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Piter | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Jestem pełen podziwu dla konsekwencji autora tej książeczki w idealistycznym opisywaniu kolejnych wspaniale zorganizowanych sfer życia Utopian:)

Podczas lektury, miejscami towarzyszyło mi odczucie pewnej sztuczności i wymuszoności wynikające chyba z kolejnych i kolejnych idyllicznych rozwiązań potencjalnych kwestii spornych w poszczególnych dziedzinach życia. Oczywiście, w takim wypadku, ktoś mógłby zapytać, czego spodziewałem się po dziele, któremu zawdzięczamy istnienie w słowniku rzeczownika "utopia", skoro już jego tytuł mówi sam za siebie.
Odpowiadając na to pytanie powiedziałbym, że autor, pominął niemalże całkowicie kwestię natury ludzkiej sądząc między innymi, że powszechna równość załatwia sprawę. Abstrahując, my - współcześni czytelnicy, po niektórych, tragicznych wydarzeniach z XX wieku, mamy już pewne doświadczenie związane z próbą wcielenia w życie egalitaryzmu.
Nakreślenie zarysu idealnego państwa takie, które nie uwzględnia skłonności ludzkich, żądzy władzy,...

Flack | 2011-10-15
Przeczytana: 14 października 2011

Obowiązkowy klasyk dla każdego. Książka nie jest zbyt łatwa, dla osoby nie mającej pojęcia o warunkach jej powstania, dobre opracowanie jest niezbędne, aby poprawnie ją zrozumieć. Uzbrojeni jednak w tę pomoc jesteśmy w stanie dojrzeć aluzje i humor elity umysłu humanistycznego XVI wieku przemyślnie wpleciony w de facto poważne rozważania na temat struktury państwa. Książka pozwala lepiej zrozumieć samą istotę tej pierwszej literackiej utopii, co jest konieczne, aby poprawnie ją interpretować. Któż bowiem wiedziałby bez zaglądania do tego dzieła, że Thomas More, autor pierwszej literackiej utopii, wcale nie był utopistą?

Herostrates | 2010-08-05

Świetny tekst! Szkoda, że trochę zapomniany i znany głównie z nazwy, do której odwołuje się dziś chętniej niż do treści. Napisany z niezwykłą swadą i erudycją, do dziś przysparza problemów interpretacyjnych. Nie zawsze wiadomo, w których momentach znany z ortodoksji Morus wysuwa tu prawdziwe postulaty, a w których - drwi sobie z fantazyjnych postulatów społecznych. Niektóre rozwiązania, choć - przepraszam za słowo - utopijne, pięknie byłoby wprowadzić w życie

GabrielL Kamiński | 2010-11-30
Przeczytana: 10 maja 1976

Całe nasze życie składa się w"wdrażania" mniejszych lub większych"utopii...Począwszy od "uszczęśliwiania swoich dzieci, bliskich, aż po wiarę, w to, że człowiek jest z gruntu "dobrą Boską istotą". Tylko kto stworzył Oświęcim, Gułag, Guantanamo

Mikołaj | 2012-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2012

Uważam że Utopia należy do grupy dzieł, które trzeba znać. Jest ciekawa, czyta się ją dobrze i szybko.

Marcon | 2012-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 lutego 2012

XVI wieczna wizja idealnego państwa. Utopia jest wyspą leżącą gdzieś w ówczesnym Nowym Świecie. Mieszkańcy tejże wyspy stworzyli państwo gdzie ludzie są równi, oraz nie ma wartości prywatnej (podobnie jak w wizjach utopijnego komunizmu), co pozwoliło im zbudować silne i szczęśliwe społeczeństwo. Niewątpliwie jak na wiek XVI Morus roztacza śmiałe wizje, jednak dzisiaj w XXI wieku niektóre z nich wydają się trochę śmieszne. Książka była napisana prawie 500 lat temu i to po łacinie, co odbija się na odbiorze książki, którą czyta się stosunkowo trudno. Gdyby nie fakt że była mi potrzebna do pracy maturalnej pewnie bym jej nie przetrawił.

bluekangarooo | 2013-09-11

momentami nudzące, może nie tak pasjonujące jak antyutopie ale również można popaść w zachwyt :)

pattymo | 2013-02-17
Przeczytana: grudzień 2008

Interesujące przedstawienie idealnego państwa. A w rzeczywistości bardzo dobra satyra drwiąca z systemu angielskiego w ów czasach.

| 2014-02-20

Książka ponadczasowa, idealnie sprawdza sie w dzisiejszym swiecie.

Artur Sawicki | 2014-04-07
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka przedstawia obraz idealnego społeczeństwa. Zachęca do samodoskonalenia się i naśladowania ideałów Utopian. Jest przestrogą dla dzisiejszej cywilizacji, która jak na mój gust pozbawiona jest "sztywnego kręgosłupa" samozachowawczego jak opisana przez Morusa cywilizacja Utopian. Gorąco polecam każdemu tą książkę/