www.1939.com.pl

Cykl: www (tom 1)

Audiobook opowiada o losach podpułkownika Jerzego Grobickiego, dowódcy Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego. Jerzy Grobicki nawet w najczarniejszych snach nie przypuszczał, że wraz ze swoją elitarną jednostką zamiast w Afganistanie roku 2007, wyląduje pod Mokrą w dniu 1 września 1939 roku i z miejsca zostanie zaatakowany przez Wermacht. Rozpoczyna się fascynująca gra wojenna. Garstka żołnierzy NATO, uzbrojona w śmiercionośny, futurystyczny sprzęt, zmaga się w krwawym boju z nieprzeliczoną potęgą hitlerowskich Niemiec. Grobicki ma przy tym świadomość, że broniąc ojczyzny swoich dziadów, jednocześnie ingeruje w historię, czego skutków nie jest w stanie przewidzieć. W tym niesłychanym dziele sekundują mu barwni oficerowie i żołnierze, a także piękna pani kapitan Nancy Sanchez z US Army. Czyta: Krzysztof Banaszyk

książek: 2003
jamczyk | 2016-09-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 10 września 2016

Alternatywna historia pierwszych dni września 1939 roku. Sympatyczni bohaterowie, odjechana fabuła, szybka akcja, jako debiut oceniam pozytywnie.

olympique | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Pierwszy raz przeczytałem książkę z tego gatunku. Długo nie mogłem się przekonać jednak po skończeniu jestem pewien, że nie raz będę po nie sięgał.
Szybka akcja, wątek kryminalny, przygoda, bohaterowie.
Wszystko razem czyta się bardzo szybko i sympatycznie.
Z przyjemnością sięgnę po kolejne części.
Polecam.

macias | 2014-03-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 01 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ojjj bardzo pozytywne zaskoczenie! Nie jestem raczej fanem fantastyki, historia drugiej wojny światowej też zdecydowanie nie jest moim konikiem. Sięgałem po tego audiobooka właściwie z ciekawości nie oczekując zbyt wiele. Musze jednak przyznać że autorowi udało się rozbudzić moją wyobraźnie i słuchało się tego doskonale z wypiekami na twarzy. Zdaję sobie oczywiście sprawę z pewnych drobnych niekonsekwencji i niedociągnięć, ale nie przeszkadzały one wcale a wcale. Niewątpliwe atuty tej książki w postaci niezwykle ciekawych bohaterów, rewelacyjnych - pełnych (wojskowego) humoru dialogów, trzymającej w napięciu akcji zostały spięte świetnym lektorem tworząc fantastycznego audiobooka. Polecam i wkrótce z ogromną ciekawością i już większymi oczekiwaniami zabieram się za słuchanie kolejnych powieści Marcina Ciszewskiego.

Kamil Szaładziński | 2015-09-23
Przeczytana: wrzesień 2015

Może być... Dosyć ciekawa koncepcja fabularna. Podróż w czasie nowoczesnej formacji wojskowej, która tłucze Niemców ile wlezie etc., stanowiła by bardzo dobrą powieść gdyby nie kilka rzeczy rażących mnie jako czytelnika: tani irytujący "maczyzm", błędy w opisie wojskowej technologii, taktyki, realiów II RP, wątki miłosne źle skrojone oraz zakończenie... Spodziewałem się stworzenia alternatywnej historii a dostałem takie sobie czytadło na jeden dzień.

Przemysław Zyra | 2017-09-12
Na półkach: X2017, Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 12 września 2017

Kilka lat temu czytałem trzeci tom historii. Wówczas wyszedłem z lektury bez zachwytu. Po lekturze pierwszej części jestem pod sporym wrażeniem. Być może czytanie historii od środka było po prostu nieroztropne. Tak czy inaczej zaraz idę dalej i sięgam po drugi tom.

Nie pierwszy raz stykam się z literacką wizją alternatywnej historii. W tym przypadku autor okazuje się prawdziwym specjalistą, zarówno od historii, jak i techniki wojskowej. Nie weryfikowałem tego jaką bronią posługują się przedstawiciele różnych formacji wojskowych, ale autor wymienia na każdym kroku różne nazwy broni i elementów uzbrojenia. Sama taktyka i opis działań wojennych zajmują znaczną część książki. De facto wydarzenia można opowiedzieć znacznie krócej. Opisy jednak budują napięcie, przez co czytelnik jeszcze bardziej chce dowiedzieć się, co wydarzy się za chwilę. A więc zarówno literacka praca na najwyższym poziomie jak i szczegółowość w przekazaniu informacji wojskowych pokazują wysoki poziom autora. Robi...

Samson Miodek | 2015-10-27

Tak bardzo chciałem aby ta książka nie okazała się niewypałem z drugiej wojny światowej!
Czytanie książek jest przywilejem, czytelnik jest jakby wybrańcem, a dobra lektura duchowym i intelektualnym spełnieniem. Ale zamiast poświęcać czas tej książce naprawdę lepiej już pograć w piłkę, pojechać na grzyby, czy nawet rozpalić ognisko i gapić się w ogień, bo książka "www.1939.com" nic człowiekowi nie da (chyba że jest się kompletnym laikiem, i dopiero z niej dowiemy się że Naczelnym Wodzem był Rydz-Śmigły itp.), a tylko wzbudzi irytację i niepotrzebnie namiesza w głowie, akcja pozbawiona sensu, wybory dokonywane przez bohaterów niewytłumaczalne i wbrew logice, a na domiar złego nędzny styl. Sam pomysł przeniesienia współczesnego polskiego batalionu do czasu wybuchu IIWŚ, jest niemądry, więc autorze wymyśliłeś taką niedorzeczność, nadrób to treścią, świetną akcją, fajnymi bohaterami, i daj tam szczyptę logiki, która sprawi że nie obrażasz inteligencji czytelnika!
Pierwszy raz...

Goszarda | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Świetny temat (powrót do przeszłości), napisana świetnym językiem, z humorem.

Czytając zdawałam sobie sprawę, że autor robił co mógł aby terminologia wojskowa była zrozumiała dla każdego laika i ignoranta, ale mnie nie pomogło - kwestie związane ze strategią i taktyką starannie omijały partie mojego mózgu odpowiedzialne za zrozumienie i wyobraźnię przestrzenną ;)))

Dlatego tylko 7 gwiazdek, ale POLECAM!!! POLECAM!!!

Paweł | 2012-12-24
Przeczytana: styczeń 2011

Trzeba uczciwie przyznać, że Ciszewski ma lekkie pióro. Powieść ma swój klimat i bywa dość zabawna. Jest to książka z rodzaju siadam-czytam-czytam-skończyłem. Problemem jest jednak nie jak, ale co pisze. Dlatego dziwi mnie zachwyt na tą serią. Szczerze przyznam, mam mieszane uczucia. Z jednej strony, jeśli iluś tam młodych ludzi sięgnie po książkę, zamiast oglądać TV lub surfować w sieci – to dobrze. Z drugiej, gdy tak się dobrze zastanowić, to jaką z niej odniosą korzyść?

ŻADNĄ.

Ciszewski (sam się przyznał) obejrzał pewien film i przelał na papier swoją wersję. Czy mam pretensję, że nie jest oryginalny? Nie, nie mam. Jak śpiewał śp Jacek Kaczmarski w "Suplikacji Do Muzy przy ostrzeniu pióra:
Córką pamięci jesteś - wiem ja,
A tyle wierszy się pamięta,
Że krzykną zaraz mądre gremia
Która skąd fraza jest ściągnięta."

Mam pretensję do Ciszewskiego, że zrobił to "na odwal się". Nie lubię bylejakości, a ta książka taka jest.

Pierwsza sprawa - generał Dreszer, człowiek o takim...

koliber | 2012-08-23
Przeczytana: sierpień 2012

Wojenną opowieścią Ciszewskiego zainteresował mnie mój mąż. Mam za sobą pierwszą część opowiadającą o przeniesieniu się w czasie polskiego doborowego batalionu NATO, uzbrojonego w najnowocześniejszy sprzęt XXI wieku, szykującego się do wyjazdu do Afganistanu. Zamiast w wir walki z Al-Kaidą żołnierze z całym dobytkiem trafiają w początkowy okres II wojny światowej. Męska literatura? Niekoniecznie. Owszem sporo jest tu nazewnictwa wojskowego (zwłaszcza jeśli chodzi o broń), jednak całość napisana przystępnym językiem, w narrację i dialogi pisarz wplata sporą dawkę humoru, bohaterowie sympatyczni, dzielni, męscy, przystojni, pozytywnie zakręceni mężczyźni (choć niepozbawieni osobistych rozterek) z podpułkownikiem Jerzym Grobickim na czele a pośród nich... jedyna kobieta: piękna, niezwykle sprawna, nie dająca sobie w kaszę dmuchać kapitan Nancy Sanchez. Wyobraźcie sobie konfrontację tego całego supernowoczesnego inwentarza: Rosomaki, śmigłowce bojowe MI24, polskie czołgi Twardy (ha!...

Roman Dłużniewski | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Ten i wszystkie następne tomy to niesamowita historia. Wyobraźnia autora + uwzględnianie aktualnej sytuacji hist.-polit. Dla mnie - rewelacja!!

Marcin Ciszewski odpowiedział na Wasze pytania!

Na początku lutego zbieraliśmy pytania do Marcina Ciszewskiego, jednego z najciekawszych autorów książek sensacyjnych w Polsce. Dzisiaj publikujemy jego odpowiedzi! Dowiecie się jakie książki ma w planie, kogo widziałby w roli Grobickiego, jakiemu reżyserowi powierzyłby ekranizacje swoich książek oraz jaki ma stosunek do historii.

Marcin Ciszewski odpowie na Wasze pytania!

Od dziś do 10 lutego czekamy na propozycje pytań do pisarza. Najciekawsze prześlemy do Marcina Ciszewskiego, a jego odpowiedzi opublikujemy w serwisie. Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki "Krüger. Szakal" z autografem pisarza!