Wschodni Grom

Cykl: Przymierze (tom 1) | Seria: WarBook
Wydawnictwo: Ender
human25

Maj 2015 Gigantyczna eksplozja niszczy polską magistralę przemysłową. Wszystkie tropy prowadzą do Moskwy, która gwałtownie zaprzecza. Na Bałtyku i przy naszych wschodnich granicach dochodzi do zbrojnych incydentów. Tymczasem chiński koncern chce przejąć rosyjski Gazprom. Rosji to się nie podoba. Dochodzi do fali zamieszek. Moskwa zakręca Chinom kurek z gazem. W odwecie ogromny czerwony...

Maj 2015

W odwecie ogromny czerwony smok uderza całą swoją potęgą. Zaczyna się od cybernetycznego ataku, który paraliżuje system obrony atomowej Rosji. Przez wschodnie granice na Syberię wkracza największa armia świata...

Nadchodzi czas generałów.
Po której stronie konfliktu stanie Polska? Uderzy na Rosję? A może stanie się jej sojusznikiem?

Wizja III Wojny Światowej.
Przerażająca, niszczycielska i co najgorsze bardzo realna.

źródło opisu: http://sklep.wargamer.pl/wschodni-grom-jakub-pawelek.html

źródło okładki: http://sklep.wargamer.pl/wschodni-grom-jakub-pawelek.html

emindflow | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Kolejna całkiem udana pozycja z gatunku political fiction.
Agresja Chin na Rosję, groźba konfliktu nuklearnego i globalnej zagłady to w najbardziej ogólnym zarysie fabuła tej książki. Akcja rozgrywa się w latach 2015-2016, spotykamy znane postacie ze świata polityki - to wszystko sprawia, że możemy mieć wrażenie obserwowania wydarzeń o charakterze realnym.
Fabuła jest całkiem sugestywna, aczkolwiek nie pozbawiona pewnych elementów naiwności, zwłaszcza w odniesieniu do roli Polski wobec światowego konfliktu. Mnie najbardziej przeszkadzały szczegółowe opisy batalistyczne (a szczególnie dotyczące uzbrojenia), które być może byłyby gratką dla miłośników militariów.
Za nieudany uważam również pomysł opisywania wydarzeń z perspektywy szeregowego żołnierza, co w zamyśle autora miało zapewne pokazać bezmiar grozy wojny prowadzonej w XXI wieku.
Mimo tych mankamentów książkę przeczytałem z zainteresowaniem i sądzę, że miłośnicy tego rodzaju literatury nie powinni być rozczarowani.

Yod | 2014-03-19
Przeczytana: 15 marca 2014

Na wstępie muszę napisać ,że książka ogólnie dobra, nieźle się czyta a to jest rzecz bardzo ważna, wręcz kluczowa i dość mi się podobała ale....
Niestety zawsze jest jakieś ale, :-( Gdyby nie to ,że czytałem wcześniej opis na pewno bym tę książkę odłożył nie doczytawszy do końca. Przez bowiem jedną trzecią tekstu mamy zwykły szpiegowski kryminał i to nie najwyższych lotów. W żaden sposób nie można przewidzieć dalszego ciągu co owszem czasami może być zaletą ale akurat tutaj było zniechęcające właśnie przez niedopracowany przydługi wstęp.
Ciekawiej robi się kiedy następuje eskalacja konfliktu Polsko Rosyjskiego a książka nabiera rumieńców kiedy Chiny atakują Rosję.
Niestety autor przyjmuje dziwną konwencję i opisuje konflikt zarówno ze strategicznego punktu widzenia jak i z poziomu taktycznego poszczególnych żołnierzy zaangażowanych w walki. Jak można przypuszczać jedno z drugim robi się niekompatybilne. Pomimo wszystko cały czas podkreślam ,że książkę się dobrze czyta.
Najgorsze...

LooZ | 2016-11-01
Przeczytana: 22 lutego 2016

No cóż. O ile książkę czyta się całkiem sprawnie, to Pan autor cechuje się ogromnym naiwniactwem w kwestiach politycznych i grubymi brakami w wiedzy geopolitycznej i wojskowej. W książce Chińczycy popełniają każdy możliwy błąd geopolityczny, amerykanie to banda debili którzy nagle kompletnie nie interesują się tym co robi ich główny rywal (Chiny, a nie Rosja jak w książce przekonuje rusofilski autor), a zachodni sprzęt wojskowy to złom, nie to wzorcowe rozwiązania rosyjskie.

Współpraca polsko-rojsyjska w książce przebiega "wzorcowo", żołnierze wymieniają się miłosnymi wyznaniami względem swoich narodów, a Polacy milionami popierają polsko-chińsko wojnę, bo dostali od premiera FR... dwa nagie miecze spod Grunwaldu...

Niestety, naiwniactwo, brak wiedzy i miłość do Rosji powoduje, że co bardziej kumaty czytelnik z zażenowania musi przynajmniej kilkanaście razy na rozdział przejść się w nerwach po pokoju.

Sławomir | 2014-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Schematyczna, monotonna, po prostu nudnawa. Oczywiście da się to przeczytać ale czy tak do końca z przyjemnością? Raczej nie. Przynajmniej nie w moim wypadku. Mam wrażenie, że autor poleciał na ilość a nie na jakość. Napukał tych stron a na owych stronach w zasadzie trzy schematy na przemian - walka, wpienianie się przywódców, wątek szpiegowski. I wszystkie takie same. Narada nie różni się od narady, walka od walki, szpiedzy dedukujący na poziomie zamulonego antybiotykami kurczaka. Do tego tak przewidywalna, że jeśli ktoś liczy tu na jakieś zaskakujące zwroty akcji to się przeliczy strasznie.
O naiwności już nie wspomnę:) Może nie jest to jak czeska propaganda za kumuny ale jednak momentami budzi uśmieszek politowania.
Sam pomysł całkiem dobry. Jednak realizacja na bardzo, ale to bardzo, niskim poziomie.
Męczyłem się tym jak grabarz z dołem między drzewami i jedynie fakt, że lubię ten gatunek dał mi siły aby zaliczyć to DZIEŁO.

Bartosz P | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

całkiem udane to przymierze, może momentami zbyt przewidywalne i nużące

Krzysztof | 2017-09-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Polecam
Przeczytana: 24 września 2017

Świetna książka, w której autor opisuje przyczyny oraz przebieg konfliktu między Chinami i Rosją. Wartka akcja oraz ciekawie poprowadzone losy bohaterów, których śledzimy przez cały czas trwania wojny. Bez wątpienia dużym atutem tej pozycji jest realizm przedstawionych wydarzeń. Pociągającym w tej książce jest także sojusz państw Europy środkowej i wschodniej z Rosją na zasadach partnerstwa. Sytuacja, która wydaje się nierealna, a która mogłaby przynieść naszym narodom dużo dobrego. Może dlatego miło czytać o takiej współpracy i marzyć, iż kiedyś coś takiego nastąpi, chociaż oczywiście w innej sytuacji geopolitycznej, niż ta opisana w książce.
Lektura tej książki sprawiła mi bardzo dużą przyjemność. Z pewnością jeszcze do niej wrócę!
Gorąco polecam!

Gromomir | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Podszedłem do tej książki z ciepłymi przeczuciami. Cegłowaty thriller militarno-polityczny, w dodatku o rodzimej okolicy. To mogło się skończyć tylko dobrze, prawda?
Prawda?

Ehhh...powieść niestety nie spełniła moich nadziei. Fabuła (a przynajmniej jej początek) w zasadzie w całości znajduje się na okładce, a rozwinięcie tych kilku linijek nie jest porywające.
Pan autor zdaje się w wielu miejscach miotać pomiędzy wątkami, podnosi jakieś tylko po to aby potem o nich zapomnieć (jak misja niemieckiej kanclerz w Polsce).
Fabuła w ogólnym zarysie jest ciekawa, choć widać, że mieliśmy tu do czynienia z kilkoma kamieniami milowymi, do których Pan Autor chciał za wszelką cenę dotrzeć.
Opisy militarne, zajmujące lwią część opowieści są niestety mocno schematyczne. Do tego stopnia, że przez większość książki każdy niszczony czołg obrywa zawsze w łączenie wieży z kadłubem...
Oprócz tego miewamy motywy iście kreskówkowe, lub komiksowe, są jednak na tyle rzadkie aby zgubić się w morzu tekstu...

Ad_ | 2016-08-26

Pierwsza cześć cyklu Przymierze. Do zakupu książki podchodziłem z dużą nieufnością i niepewnością - wręcz musiała swoje odczekać zanim zdecydowałem na zakup, jednak już w trakcie jej czytania postanowiłem zamówić dwa pozostałe tomy cyklu.

Akcja książki dzieję się tu i teraz i po krótkich przemyśleniach można dojść do wniosku, że scenariusz opisany przez autora nie jest nierealny. Bardzo ciekawie napisana pozycja - kilku kluczowych bohaterów i sporo pobocznych w zasadzie mało istotnych z punktu widzenia czytelnika, dosyć szczegółowe opisy sprzętu i miejsc oraz dynamiczna akcja dziejąca się w kilku miejscach jednocześnie.

Leszy | 2017-10-10

Polska pomagająca Rosji podczas konfliktu z Chinami?Kpina:D przecież naturalne,że wtedy powinniśmy wbić im nóż w plecy tego wymaga polityka i interes narodowy.Autor przyłożył zbyt dużą wagę do kwestii łupków w Polsce a za małą do tego iż po pokonaniu Rosji przez Chiny świat nie wyglądałby tak samo i raczej oczy świata zwróciłyby się na Wschód a nie na nas:D Kolejny raz Polska poświęca się,pomaga bo ,,tak trzeba''-Nie.Nic nie trzeba.I nie musimy zawsze być mesjaszem kultywującym cierpienie i pomoc ,,bo sprawiedliwość,bo etyka,bo moralność''.

jarr74 | 2014-04-14
Przeczytana: 2014 rok

„Przerażająca, niszczycielska i co najgorsze, bardzo realna”.

Ciekawe, solidnie napisane i interesująco skonstruowane połączenie politycznego thrillera, wojennego dramatu i powieści szpiegowskiej z lekką nutą kryminału, to mieszanka którym serwuje nam Jakub Pawełek w swojej powieści zatytułowanej „Wschodni grom” Odwołując się do bardzo popularnego i poczytnego gatunku military/politycal fiction daje nam autor bardzo urealnioną (choć oczywiście fikcyjną) i przekonywującą wizję globalnego konfliktu, rzucając nas od razu na głęboką wodę geopolityki, partykularnych interesów poszczególnych państw i wpływowych grup, ideologicznych wizji i doktryn oraz bezwzględnych i brutalnych metodach ich realizacji.

„Gazprom przez lata był naszą główną siła polityczną w Europie i Azji! Tu już nawet nie chodzi o ten cholerny gaz czy ropę. Motywem jest polityka! Jeśli ktoś rzuca pomysł kupna Gazpromu, równocześnie mówi nam że Rosja się nie liczy!”

Cybernetyczny atak na rosyjskie systemy...