Wschodni grom

Okładka książki Wschodni grom Jakub Pawełek
Okładka książki Wschodni grom
Jakub Pawełek Wydawnictwo: Ender Cykl: Przymierze (tom 1) Seria: WarBook kryminał, sensacja, thriller
Przymierze (tom 1)
WarBook
Ender
2014-02-19
2014-02-19
wojna political fiction Rosja Polska Chiny

Książka ciekawa, choć trochę nudnawa momentami, I powtarzalna. Warto wspomnieć, że została wydana w 2014 roku, teraz pewnie większość jest traktowana jako bzdura, ale to były trochę inne czasy i to chyba jeszcze przed aneksją Krymu. Momentami była śmiesznawa (jeśli tak można określić książkę o wojnie). Ciekawa i warta uwagi

Od początku książka nie trzyma się logiki.
W Rosji (według autora) wszyscy dalej zwracają się do siebie "towarzyszu"...
ABW rozpoczyna śledztwo i pierwsze co robią to nie zaczynają sprawdzać teczek, maili czy bilingów, ale idą do podejrzanego i mówią, że są z ABW i zaczynają śledztwo...
Nie wiem, czy zdecyduję się dalej czytać ten cykl.

Od początku książka nie trzyma się logiki.
W Rosji (według autora) wszyscy dalej zwracają się do siebie "towarzyszu"...
Nie wiem, czy zdecyduję się dalej czytać ten cykl.

Przede wszystkim nudna. Niekończące się opisy walk. Ci strzelają, teraz tamci. Ci się wycofują, tamci atakują. I zmiana. Najsłabszą częścią są dialogi, szczególnie postaci pseudo autentycznych. Inteligentny, polski prezydent, a ja widzę Adriana. No i fabuła wyssana z palca. Polska w ostrym konflikcie z Unią, tak jakby nie była jej częścią. Podejmuje decyzje militarne, bez oglądania się na NATO. Bzdura za bzdurą. Dalszego ciągu z tego cyklu raczej już nie będę czytał.

Czy przeczytałem (aby być w pełni szczery, to raczej przesłuchałem) właśnie najbardziej niepoprawną politycznie w dzisiejszych czasach książkę z wydawnictwa WarBook ?
Możliwe, że znalazłoby się coś jeszcze mniej poprawnego, jednak trzeba pamiętać, że "Wschodni Grom" napisany przez Jakuba Pawełka wyszedł w 2014 roku (a ostatnia część cyklu w lutym 2020, więc tworzona była pewnie w 2019) - wtedy postrzeganie świata było jednak inne, a sojusz Rosji z Polską, Ukrainą, Węgrami czy krajami bałtyckimi możliwy do wyobrażenia. Powiem więcej - koncept naprawdę ciekawy, jedynie zdezaktualizowany wydarzeniami z 2022 roku (no i może trochę przeszacowanymi nadziejami w łupkach).
Ale o co chodzi? No cóż, jak to często bywa w książkach Warbooka, o wojnę... Tym razem jednak pomiędzy Chinami i Rosją, z których ta druga wcale najlepiej sobie nie radzi... No i buduje dość zaskakujący w dzisiejszych czasach sojusz. Nie będę zdradzał, jak sobie dalej radzi, jak i co było zarzewiem samej wojny. Ograniczę się do superlatyw pod adresem autora, który naprawdę fajnie osadził historię w realiach polityczno-gospodarczych ówczesnego (2014 rok) świata i pociągnął w dość niespotykanym kierunku.
Na pochwałę zdecydowanie zasługuje również poziom realizmu opowieści - co prawda tu i ówdzie można dopatrzeć się uproszczeń, jednak nie są one rażące, nawet dla takiego szczególarza jak ja... Co prawda można było już sobie darować rakiety z głowicami powodującymi impuls elektromagnetyczny na obszarze 50km, zwłaszcza, że niespecjalnie wnoszą one cokolwiek do fabuły, ale to można wybaczyć.
A do czego można się przyczepić? No niestety, jest jedna rzecz - a jest nią powtarzalność opisów walk naziemnych. Ile razy można bowiem czytać (lub słuchać) o tym, jak kolejny czołg albo transporter strzela, a inny dostaje... I ile załomów zniszczonego budynku należy przebyć, aby zbudować u czytelnika atmosferę wojny? Jak dla mnie w przypadku Pawełka za dużo... Tak, jak wątek szpiegowski (tak, jest takowy) idzie w całkiem zjadliwym tempie, tak sama wojna staje się po prostu monotonna - kolejne rozdziały niewiele wnoszą do akcji, ot, po prostu cały czas się strzelają i czasem jedni wygrywają, a czasem drudzy...
Ten sam problem jest z bohaterami - bo tak jak w warstwie szpiegowskiej można się z nimi zaprzyjaźnić, tak w wojskowej jak i politycznej zbyt szybko się zmieniają... W efekcie to z książki jedyny bohater, który mi utkwił w pamięci, to Ludmiła Gajda - kto przeczyta, będzie wiedział, dlaczego 🙂
Generalnie jednak ciekawy kawałek literatury, zwłaszcza dla miłośników militariów... A wszyscy inni mogą po prostu niektóre rozdziały jedynie "przelecieć wzrokiem" i zatrzymywać się tam, gdzie rzeczywiście dzieje się coś istotnego dla fabuły (podpowiedź - nie bezpośrednio na froncie 🙂 ) - bo ona jest ciekawa.

Po wielu latach zależności od rosyjskiego gazu Polska ma szansę pójścia na „swoje”. W tym celu rozpoczynają się przygotowania do eksploatacji własnych złóż gazu łupkowego, wliczając w to odpowiedni sprzęt i fachowców oraz sieć dystrybucji.
Nie trudno przewidzieć, że nie wszyscy są zadowoleni z takiego obrotu spraw. Dochodzi nawet do zamachu na powstającą właśnie podwodną część instalacji. Na czele listy podejrzanych jest kraj, który straci najwięcej czyli Rosja.
Jednak federacja nie przyznaje się do jakiejkolwiek interwencji, co nie zmienia faktu, że przerzuca sporą część wojsk do jednostek w okręgu kaliningradzkim. Strona polska robi podobnie, a zamachowiec cały czas pozostaje nieznany i nieuchwytny…
O dziwo i ku zaskoczeniu dosłownie wszystkich polski i rosyjski wywiad zaczynają współpracować nad tą sprawą. Jest to częściowo spowodowane faktem, że Rosja ma inne… hmm… problemy.
O ile można tak określić mocno przesadzone żądania Chińczyków, którzy domagają się pakietu większościowego Gazpromu. Kategoryczny sprzeciw Putina doprowadza do wojny chińsko-rosyjskiej.
Głównym celem agresorów jest przejęcie kontroli nad syberyjskimi złożami. Federacja robi co może, by do tego nie dopuścić…
Czy Chiny wygrają wojnę?
Co ustalą połączone służby Polski i Rosji?
Jak na to, co dzieje się w Rosji reaguje świat?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tej książce.

Nie miała baba co czytać sięgnęła po coś ze stosiku szczęścia (a na liście książek do recenzji jest już dziesięć 😉 ),ale książki wydawnictwa WarBook mają to do siebie, że nie można im się oprzeć… no dobra. koniec wazeliny (na teraz).
Autor, którego twórczość miałam okazję już poznać, kolejny raz zafundował mi fantastyczną (w przenośni),dopracowaną w szczegółach przygodę.
No dobra… może to dopracowanie było nieco za szczegółowe (za to delikatny minus),nie każdy bowiem jest na bieżąco z wyposażeniem armii, ale co ja o tym wiem…
Wystarczy, że cały czas w głowie miałam to, co dzieje się na Ukrainie i, wiem, złośliwa jestem, satysfakcja, że tym razem to Rosja jest w roli ofiary, sprawiła mi sporo radochy.
Wisienką na torcie jest wplecenie w całą historię samego wydawnictwa WarBook, co sprawiło, że na mojej twarzy pojawił się banan. Brawa!
Chcecie przekonać się jak to jest gdy Rosja jest na straconej pozycji? To książka dla Was, a ja… w pierwszej wolnej chwili sięgam po drugi tom.

Książka dobra, ale wydawnicwo się nie spisało. Korekta polegała chyba na kliknięciu na automatycze wyszukiwanie błędów, bo mnóstwo było takich, które czlowiek powinien poprawić, a słownik zostawi.

Początek książki zapowiadał bardzo dobry political-fiction, ale im dalej w las tym mój entuzjazm słabł.
Pomysł sojuszu polsko-ukraińsko-rosyjskiego przeciw Chińczykom bardzo odrealniony.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka mnie ujęła. A w czasie jakim ją czytam... bardzo ciężko wyobrazić sobie scenariusz książkowy. Odrazu zabieram się za drugi tom Perski podmuch,😁 Polecam fanom political fiction.

Opinia dotyczy całego cyklu.
Kawał dobrej roboty. Ciekawa fabuła. Świetny pomysł na political-fiction. Dość sporo uproszczeń przy opisie walk ale nie razilo mnie to w ogóle. Gratuluje pomysłu!

Opinia dotyczy całego cyklu.

Dotarłem do 60%.
Pomysł? Niczego sobie. Fanem gatunku nie jestem. Sceny, i opisy batalistyczne, tylko dla fascynatów. Jak dla mnie, zanudzające, i zdecydowanie zbyt długie. Jeżeli bym znalazł wersję "light" cyklu, myślę że chętnie bym przeczytał.

Dotarłem do 60%.

• Wojenne