Łowy na człowieka

Wydawnictwo: Ender
7,35 (110 ocen i 20 opinii) Zobacz oceny
10
15
9
9
8
25
7
31
6
18
5
8
4
2
3
1
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788362730025
liczba stron
304
język
polski
dodał
RL89

Łowy na człowieka Marka Czerwińskiego to intrygujące studium człowieka: zdeklarowanego patrioty, prawego myśliwego i profesjonalnego snajpera w jednej osobie. Mirosław Różański, generał dywizji W tej książce można odnaleźć wartości, jakie pozwoliły polskiemu żołnierzowi wygrywać na wielu polach walki, tam gdzie inni zawodzili. Hart ducha i polska niezłomność. Zdolność do improwizacji i...

Łowy na człowieka Marka Czerwińskiego to intrygujące studium człowieka: zdeklarowanego patrioty, prawego myśliwego i profesjonalnego snajpera w jednej osobie.
Mirosław Różański, generał dywizji

W tej książce można odnaleźć wartości, jakie pozwoliły polskiemu żołnierzowi wygrywać na wielu polach walki, tam gdzie inni zawodzili. Hart ducha i polska niezłomność. Zdolność do improwizacji i podejmowania nieszablonowych decyzji. Wartości równie ważne dziś, w czasie pokoju. Polecam!

Adam Dadaczyński, instruktor strzelectwa sportowego i wyszkolenia bojowego

Rok 1939 – Polska zostaje podbita przez agresorów. Po dwóch miesiącach bohaterskiej obrony pododdziały Wojska Polskiego wycofują się do Rumunii, te, którym się to nie udaje, trafiają do niemieckiej lub sowieckiej niewoli.


Wielu żołnierzy nie godzi się z klęską. Wśród nich jest młody plutonowy Stanisław, doskonały strzelec i znawca broni. Jego schronieniem stają się lasy. Gdy zdobywa pierwszy karabin, 
rozpoczyna bezlitosną krucjatę przeciwko najeźdźcy. 


Postać głównego bohatera jest hołdem dla tysięcy bezimiennych żołnierzy 
podziemia – mieliśmy wszak podziemne państwo i całą armię 
ludzi gotowych umierać dla Polski. Niech będzie również hołdem dla 
żołnierzy wyklętych, o których pamięć wymazywano przez – już powojenne – dziesięciolecia.
Powieść „Łowy na człowieka” napisałem na podstawie opowiadania zamieszczonego w książce „Snajperzy – wczoraj i dziś”. Nosiło ono tytuł „Polowanie na człowieka”. Wątek Stanisława rozszerzyłem następnie w „Pojedynkach snajperskich”, w opowiadaniu „Snajper od Boga”. Ktoś zapyta – czy powrót do tego samego tematu ma jakiś głębszy sens? Sądzę, że tak; zastanowił mnie bowiem szeroki oddźwięk ze strony czytelników i wewnętrzne przekonanie, iż muszę ostatecznie rozliczyć się z tym tematem. Potrzebowałem na to dobrych paru lat.
Marek Czerwiński

 

źródło opisu: Ender Sławomir Brudny, 06-10-2011

źródło okładki: http://warbook.pl/?k=155&lang=pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (232)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1144
Sargento_Garcia | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Bardzo dobrze napisana książka której akcja umiejscowiona został głownie w realiach II wojny światowej. Jest to historia życia Stanisława - młodego uczestnika kampanii wrześniowej, który nie mogąc pogodzić się z przegraną polskich wojsk ucieka z kolumny jenieckiej i postanawia wrócić w rodzinne strony. Zmuszony zastaną tam sytuacją (jego wioska znalazła się pod okupacją armii czerwonej) ucieka do lasu i zaczyna prowadzić życie partyzanckie.
Stanisław od dziecka miał pasjonował się bronią. W wojsku znacząco pogłębił swoje umiejętności i wiedzę stając się snajperem-samoukiem.

Marek Czerwiński napisał swoją książkę drobiazgowo dbając o zapoznanie czytelnika ze szczegółami technicznymi poszczególnych rodzajów broni (ich wadami i zaletami), technikami tropienia i gubienia tropu oraz maskowania się strzelca. Mimo to książka nie przytłacza ogromną ilością danych technicznych i specjalistycznych, jest napisana językiem zrozumiałym dla przeciętnego zjadacza chleba, co powoduje że czyta się...

książek: 1811
Kamil Szaładziński | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

My Polacy uwielbiamy opowiadać o naszej smutnej historii z patosem, fanfarami i rozdzieraniem koszul za zdradę sojuszników lub tragicznym położeniu geopolitycznym. W swojej książce Czerwiński pokazał wojnę bez patosu. Z perspektywy "samotnego wilka", który poświęcił wszystko dla Ojczyzny, nie złożył broni tylko wierny przysiędze walczył jak umiał najlepiej. Jak wytrawny łowca stawiał czoło przeważającym siłom wroga zarówno z pod znaku czerwonej gwiazdy jak i swastyki. Niewątpliwym dla mnie plusem jest ogrom wiedzy technicznej na temat broni czy metod walki snajperów, którą autor przekazuje w powieści. Powieść jest gorzka choć optymistyczna.

Dziś możemy narzekać na państwo w którym żyjemy, na rząd, który często nierządem stoi lecz zawsze powinniśmy kochać Ojczyznę.

książek: 1800
Tomek | 2015-01-13
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Po raz kolejny jestem zmuszony napisać, że moje nadzieje zostały mocno zawiedzione. Spodziewałem się po lekturze powieści „Łowy na człowieka” pasjonującej i trzymającej w napięciu walki pomiędzy najlepiej wyszkolonymi żołnierzami pola walki. Oczekiwałem, że książka wgniecie mnie swą akcją w fotel a w trakcie czytania często będę musiał zwracać uwagę na swój oddech, aby wstrzymując go, nie zapomnieć o oddychaniu. Po przeczytaniu pozycji książkowej autorstwa Marka Czerwińskiego mam ogromy problem z oceną tej książki. Nie wiem bowiem w jakiej kategorii mogę ją oceniać?

Jeśli miałbym ocenić ją za jej walory literackie, to bezlitośnie stwierdziłbym, że właściwie takowych ona nie posiada. Książka napisana jest prostym, a czasami infantylnym językiem, którego nie powstydziłby się może uczeń szkoły podstawowej. Akcja niestety nie jest wciągająca a fabuła nie zawiera w sobie obiecywanego dreszczyku emocji. Rozdziały spisane są chaotycznie, nie zawierając w sobie żadnych szczegółów...

książek: 326
Tytus | 2015-11-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 13 listopada 2015

Uff! Książka Super! Opinie wystawiam dopiero po paru dniach od jej przeczytania, bo myślałem, że emocje i fascynacja opadną i wtedy będę mógł napisać coś na chłodno, ale nie da się. Przeczytałem nawet inną książkę, żeby zobaczyć czy „Łowy na człowieka” mi się zatrą w pamięci, nic z tego.
Czytając inną książkę miałem dziury w lekturze, bo myślałem o tym, co by zrobił Stanisław i jego karabin.
Polecam wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy fascynują się choć trochę II W.Ś., militariami, polowaniami, lasami i Bieszczadami. Po jej przeczytaniu las już nie będzie dla Was zwykłym lasem, a w niejednym pewnie obudzi się tropiciel i myśliwy. Zostaje mi już tylko czekać na dobrą ekranizację. Książkę przeczytałem w wersji ebook, ale wersje papierową kupię na dniach i ustawię w domu wśród ulubionych pozycji.

książek: 1007
Marcin | 2014-06-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Naprawdę dobrze napisana książka o snajperze osadzona w realiach drugiej wojny i okresu tuż po niej. Stanisław człowiek od małego uczony myślistwa (kłusowania) w lasach koło swojej wsi, potem zawodowy żołnierz a w końcu samotny partyzant (snajper) który stwierdził, że nie podda się i będzie dalej walczył. Jest to naprawdę świetne studium człowieka który jest patriotą, zapalonym myśliwym, snajperem samoukiem. Ogromna dbałość o szczegóły techniczne broni, technik tropienia, gubienia tropu czy maskowania się samotnego strzelca jest imponująca jak dla mnie jest to naprawdę lektura którą czyta się z zapartym tchem i na jeden raz :)

książek: 2571
Joanna | 2014-10-18
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

"Łowy na człowieka" to opowieść o życiu jednego człowieka. Początkowo autor powieści tworzy klimat kroniki. Opowieść czytamy niczym notę biograficzną przeplataną fragmentami przypominającymi podręcznikowe opisy broni, ich użycia, oraz prób rozwiązania problemów z nią. Swoiste wykłady na tematy wojskowe. Tytuł ten jest powieścią sensacyjno-militarną, zatem fragmenty te są nieodzowne. Jednak dla osób nieobytych z tematem mogą się wydawać suche i niezbyt porywające.

Marek Czerwiński stworzył powieść niespodziewanie fascynującą. Może się wydawać, że nie jest to książka dla każdego. Nie dla kobiet. Jednak sama wczytywałam się w nią z zapartym tchem, wsiąknęłam w ten szary, smutny świat w ciemnej głuszy, przepełniony strachem, próbą przetrwania i śmiercią. Od tej historii niezwykle trudno się oderwać. Jako sensacja – dla mnie jest to powieść pierwsza klasa. Wiem, że znajdą się osoby bardziej niż ja zafascynowane długimi opisami broni. Jest to bowiem duża zaleta książki, ponieważ...

książek: 122
RL89 | 2012-01-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 09 stycznia 2012

Świetna książka opowiadająca losy plutonowego Stanisława, który nie chcąc się poddać, kontynuuje walkę z najeźdźcami podczas 2 WŚ. Losy "snajpera" samouka, który schronił się w lesie i poluje na czerwonoarmistów, niemców i ukraińców. Czytałem ją z zapartym tchem. Survival w najlepszej postaci. W tej książce znajdziemy wszystko, co czytelnik może zapragnąć. Nietuzinkowa akcja, miłość, wola przetrwania, zemsta, patriotyzm i oczywiście godny wzór. Dbałość o szczegóły (głównie techniczne) jest ogromna, ku mej uciesze :)

Jestem zachwycony tą książką i bardzo byłbym szczęśliwy, gdyby powstał film na jej podstawie.

książek: 24
Paweł | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: październik 2013

Wciągająca książka. Szczególnie zainteresowały mnie opisy tropienia, gubienia tropu, kryjówek, sposobu polowania i prac związanych z rozmaitą bronią. Książkę pożyczyłem znajomemu myśliwemu i też mu się spodobała. Gwiazdka mniej za drobne błędy w narracji.

książek: 231
Albercik | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane

Survival w najlepszym wydaniu. Pomimo takiego nasycenia szczegółami, parametrami przeróżnej broni czyta się fantastycznie.

książek: 1243
baggio1 | 2017-08-17
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Mogę porównać tę książkę do kultowych filmów z najlepszych lat Stallona, Jean-Claude Van Damme czy Steven Seagala.Główny bohater bardzo mi ich przypomina prosty twardy człowiek z zasadami, który rozwala swoich wrogów. Myślę że na bazie tej pozycji można by zrobić świetny mroczny film. Czasy drugiej wojny światowej i póżniejsze to czas porażek a tu mamy postać która jest tym dobrym, jest zwycięscą.
Jeszcze nigdy nie czytełm książki w której broń była by tak świetnie opisana, czasem miałem wrażenie że to strzelby, karabiny pistolety były prawdziwymi bohaterami tej powieśći. Widać autor naprawdę zna się na rzeczy. Słabszą stroną książki jest natmoiast poziom literacki, język idialogi ale można to strawić i warto mieć na uwadze że to pierwsza tego typu książka autora.

zobacz kolejne z 222 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd