Punkt cięcia

Cykl: Algorytm wojny (tom 2)
Wydawnictwo: Ender
space opera
Maciej448

Zapomniany i pozostawiony na New Quebec oddział porucznik Cartwright ciągle walczy z wrogiem i ogarniającym go zwątpieniem, pokładając nadzieję w wyszkoleniu oraz instynkcie. Kiedy Unia sobie o nim przypomina, okazuje się, że wytrzymałość żołnierzy będzie wystawiona na jeszcze cięższą próbę. Wojna przenosi się na teren Imperium, a Marcin Wierzbowski i jego towarzysze zostają rzuceni w sam...

Wojna przenosi się na teren Imperium, a Marcin Wierzbowski i jego towarzysze zostają rzuceni w sam środek najbardziej umocnionej prowincji Cesarstwa. Czy plan pułkownika Brisbane’a ma jakiekolwiek szanse na realizację? Jaki efekt przyniesie ich poświęcenie?

Nowa powieść autora „Gambitu” przenosi wojnę w przestrzeń międzyplanetarną. Starcie eskadr bojowych, misterne plany ataków i zasadzek w systemach gwiezdnych, widowiskowe potyczki i przejmujące konanie okrętów sprawiają, że „Punkt cięcia” staje się areną bitwy kosmicznej na miarę Davida Webera.

Michał Cholewa z wielkim rozmachem kreśli obraz uniwersum, nie tracąc przy tym z oczu losów swoich bohaterów – samotnych w niekończącej się wojnie,
w której łatwiej zachować życie niż człowieczeństwo.

źródło opisu: www.warbook.pl

źródło okładki: www.warbook.pl

veinylover | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Książka lepsza, niż „Gambit”, choć jest kontynuacją poprzedniej. Cieszyć się należy z rozwoju autora i trzymać za niego kciuki.
Co jest świetne: za najlepszy pomysł uważam akcję OS na terenie Chin, która wydaje się być wręcz ważna i w amerykańskim filmie to bohaterowie tej akcji ocaliliby świat. A tu zmyłka zwiastująca zadatki na geniusza fabularnego autora - ta akcja okazuje się zaledwie przykrywką dla czegoś o wiele ważniejszego. Ta koncepcja jest świetna.
Natomiast cierpię, gdy autor podejmuje wysiłki celem wyobrażania sobie ważnej technologii w walce o którą można poświęcić armadę wojska. Nadajnik czasu rzeczywistego (chyba tak to się tam nazywa?), to coś załosnego i naiwnego. Nie ma żadnego czasu rzeczywistego, tak jak nie istnieje Celium. Nie ma wykreowanego jakiegokolwiek sensownego i uzasadnionego choćby mitycznie powodu, by taki nadajnik niszczyć. To beznadzieja. Bezsens. Szkoda. Cokolwiek, tylko nie taka bzdura i banał. Mogłyby to być złoża metali ziem rzadkich czy irydu,...

Siemomysła | 2016-03-10
Na półkach: 2016
Przeczytana: 09 marca 2016

Flota. Przede wszystkim flota. Uwielbiam wszystkie rozmowy między oficerami floty, uwielbiam wydawanie i przyjmowanie rozkazów i admirała Kuertena też uwielbiam. Do tego świetny opis ataku w typie forlorn hope. Tak, zdecydowanie wciągam się w militarną S-F dzięki panu Cholewie. Emocjonuję się powodzeniem całości operacji. Cieszy mnie obserwacja ruchów drobnych zdałoby się pionków. No i był moment, gdy odłożyłam książkę na dobry tydzień, żeby się nieco uspokoić. Znaczy autor potrafi kopnąć mnie w emocje. Czego więcej potrzeba, by sięgać po kolejne książki z cyklu? Poza odrobiną czasu oczywiście, który zdecydowanie warto na nie przeznaczyć. Przede mną "Forta" :)

eR_ | 2015-09-28
Na półkach: Współpraca
Przeczytana: 27 września 2015

Książka, jak się dowiedziałem stanowi niejako kontynuację debiutu autora Gambit. Jednak z tego co się orientuję łączą się te dwie opowieści tylko niektórymi bohaterami.
W tej powieści przenosimy się z naszymi postaciami w przestrzeń kosmiczną, na statku bojowym przemierzamy galaktykę.
Oczywiście, jak statek bojowy to i bitwy.
Czy to w przestrzeni, czy na pokładzie statku, czy na powierzchni planety, potyczki wojenne przedstawione bardzo...

Jakub | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Według mnie tej serii (przynajmniej jak na razie) najbliżej do książek historycznych - tych o prawdziwych bitwach i prawdziwych żołnierzach.
Z tym, że akcja dzieje się w przyszłości i technikę mają lepszą.
Prywatnie chciałbym zmienić proporcję pomiędzy "science" i "fiction" bardziej w kierunku "science", ale to chyba głównie moje czepialstwo - to jest szczegół dla świetnej historii, postaci, za którymi się tęskni i świata, który chce się jeszcze lepiej poznać.

Temptation | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Tom pierwszy, "Gambit", jako debiut dostał u mnie o 1 gwiazdkę więcej niż zasługiwał, "Punkt cięcia" za to zasługuje na pełne 8 gwiazdek, bez żadnego naciągania.

Fabuła wciąga od samego początku, bitwy przedstawione są żywo i realistycznie, a autorowi udało się parę razy mnie zaskoczyć. Ciężko było odrywać się od książki i wracać do rzeczywistości. Dodatkowo więcej się dzieje w przestrzeni kosmicznej, tak jak lubię. Autor miał też bogatą i przekonującą wizję Chin przyszłości, co jest kolejnym, dużym plusem lektury. W książce zręcznie przeplata się kilka wątków i nie jest nudno ani przez chwilę.
Czytając radzę tylko nie zastanawiać się specjalnie nad realizmem książki - prawdopodobieństwem tego że rzeczywiście przyszłość ludzkości będzie tak wyglądać (osobom na to narzekającym polecam "Fizykę rzeczy niemożliwych" i "Fizykę przyszłości" Michio Kaku, zamiast science-fiction).

Podsumowując, rewelacyjna militarna science-fiction, którą zdecydowanie polecam fanom...

Infares | 2014-08-14

Po Gambicie nadszedł czas na ,, Punkt cięcia", który jest o wiele lepszy od tomu poprzedniego - według mnie. Jednak nie będę się tutaj zbytnio rozpisywał. To będzie bardziej krótka opinia niż notatka, a więc:

Spotkamy tych samych bohaterów, którzy są tak samo świetni jak w Gambicie, jednak z niektórymi z nich trzeba będzie się pożegnać, czyli krótko mówiąc wreszcie zacznie się dziać i poleje się krew.
To nie jest kolejna historii z mgłą, o mgle i we mgle. Różne miejsca, inne planety, więcej akcji w przestrzeni kosmicznej.
Koniec z czytaniem wyłącznie i żołnierzach Unii i niewielkich napomknięciach o wrogich jankesach. Autor dodał wojska Imperium przez co czytelnik ma szersze spojrzenie na świat po Dniu.
Będzie więcej walki - nie tylko na powierzchni ale w przestrzeni.
Nadal jest narracja grupowa - muszę przyznać, że po raz pierwszy chyba spotkałem się z takim zabiegiem i...

mack | 2016-12-31
Na półkach: Posiadam

To druga część cyklu po "Gambicie". Skoro jest to kontynuacja cyklu to jest to podobnie jak pierwsza część military science-fiction. Tylko świat przedstawiony w tej części jest ciekawszy i pokazany z ogromnym rozmachem. Oprócz działań w przestrzeni kosmicznej mamy tu również akcję na planecie należącej do przyszłych Chin. O rozmachu powieści niech świadczy fakt, iż mamy w niej niezwykle efektowne bitwy w przestrzeni kosmicznej, walkę wywiadów, operacje oddziałów specjalnych, a pośród tego wszystkiego nasi starzy znajomi, czyli zwykli żołnierze z oddziału porucznik Cartwright. Przewodni wątek powieści przedstawiony jest bardzo ciekawie i momentami bardzo zaskakująco. Jak się okazało tekst z zapowiedzi książki, iż mamy w niej bitwy kosmiczne na miarę Davida Webera wcale nie był na wyrost, a książka oferuje o wiele więcej. Gorąco polecam.

Stilgar | 2014-10-27
Przeczytana: 27 października 2014

Książka SF pod tytułem „Punkt Cięcia” nie powala. Podawanie dat i czasu sugeruje czekanie na coś, co niestety nie następuje. Dla mnie książka długa, w której nic się nie dzieje. Akcja jest tak rozciągnięta, iż wydaje się, że nic się nie dzieje. Dobra książka dla miłośników, ślimatego tępa.

TyDraniu | 2013-12-28

Młody Cholewa napisał kawał dobrej SF. Dużo lepsza, niż pierwsza część, głównie dzięki ucieczce z nudnej planety i świetnemu wątkowi chińskiemu.

książek: 1967
Janusz Szewczyk | 2016-07-09
Na półkach: Zakup_2017
Przeczytana: 09 lipca 2016

Druga część cyklu M. Cholewy nie zachwyciła mnie, ale stanowi niewątpliwie postęp w porównaniu z poprzednim tomem. Główną różnicę czyni to, że w tej książce coś się dzieje. I to nie tylko na samym końcu. Sama fabuła stanowi w istocie serię wielowarstwowych zmyłek opartych na przewidywaniu reakcji drugiej strony kosmicznego konfliktu militarnego. Jak to mawiali w świecie Diuny "finta wewnątrz finty w fincie". Odkrywanie kolejnych warstw i zgadywanie kto tu właściwie kogo oszukuje jest całkiem ciekawe i zostało nieźle przez autora zaplanowane.
Powieść składa się generalnie z trzech równoległych wątków. Pierwszy z nich dotyczy sił kosmicznych Imperium ex-Chińczyków, zorganizowanego na wzór feudalny z cesarzem na czele. Chińska część powieści, zwłaszcza w takich miejscach gdzie dyskusja z przełożonym na sposób wschodnioazjatycki z równoległą wielogodzinną grą w go, w trakcie której nikt ani razu nie musiał się odlać, jest w równym stopniu mistyczno-formalna jak i nudna. Szczerze pisząc...