www.1939.com.pl

Okładka książki www.1939.com.pl Marcin Ciszewski
Okładka książki www.1939.com.pl
Marcin Ciszewski Wydawnictwo: Ender Cykl: www (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
www (tom 1)
Ender
2011-01-01
2011-01-01
www ii wojna światowa

Bardzo ciekawa alternatywa wizji II wojny toczonej przez batalion przeniesiony z przyszłości. Widać, że autor wykonał duży wkład pracy w research. Przekonują mnie wszystkie informacje techniczne, sceny batalistyczne, czy wzmianki historyczne.

Wciągająca od początku do końca. Co by było gdyby, oto cała zabawa tej książki. Świetna rozrywka?

Alternatywna wizja tego, co moglibyśmy zrobić, broniąc się przed Niemcami we wrześniu 1939 roku. Chyba każdy, kto o II wojnie światowej czytał za młodu, o takim czymś myślał, czy marzył. Dodatkowy plus za umiejscowienie fabuły na terenach mi bardzo dobrze znanych (obszar między Częstochową a Olesnem).

Dla mnie zawsze miło się czyta, jak Polacy kopią w tyłek Niemców :),choćby tylko alternatywnie.

Na książkę trafiłem przez przypadek przy okazji jakiś promocji na e-booki. Cena była niewysoka a że lubię tematy historyczne (zwłaszcza II WŚ) to postanowiłem kupić i przeczytać.
Nie ukrywam, że jako miłośnik historii lubię sobie poczytać takie kontrfaktyczne rozważania. Tutaj oczywiście połączone jest to z z fantastyką ale i tak czyta się świetnie.
Postacie trochę przerysowane ale można je polubić (lub znienawidzić). Historia toczy się warto przemycając treści historyczne. Dla tych którzy słabo znają historię, może być momentami trudno wszystko zrozumieć. Natomiast miłośnicy historii bez problemu rozpoznają postacie i zdarzenia autentyczne.
W sumie książka tak mi się spodobała, że przeczytałem pozostałe 2 tomy serii.
Nie jest to typ lektury do której będę wracał, raczej jednorazowe fajne "czytadło" - polecam.

Postacie trochę...

Tego to ja się nie spodziewałam.

"www.1939.com.pl to moje pierwsze literackie spotkanie w twórczością Pana Marcina Ciszewskiego. Dlaczego w ogóle po niego sięgnęłam?
Od wydawnictwa Skarpa Warszawska otrzymałam do recenzji powieść pod tytułem "Major", tego samego autor. Nie znając zupełnie dorobku tego pisarza, zerknęłam sobie na Lubimy Czytać i tam dowiedziałam się, że "Major" to jest drugi tom z serii: "www".

Postanowiłam zatem już we własnym zakresie zakupić sobie pierwszy tom z serii, żeby zacząć od samego początku, tak dla własnej przyjemności.
No i to była NAJwspanialsza decyzja.

Notka
Notka od wydawcy poinformowała mnie, że doborowy batalion NATO, uzbrojony w najnowszą i najbardziej zaawansowaną technologicznie broń XXI wieku, przenosi się do roku 1939, by włączyć się do walki.

Czy da się spełnić odwieczny sen o władzy nad rzeczywistością?

Marcin Ciszewski powraca w nowej, zrewidowanej i poprawionej odsłonie legendarnej powieści

FABUŁA
Powieść zaczyna się w 2007 roku, kiedy Major Jerzy Grobicki otrzymuje wezwanie do dowództwa w sprawie tajnej misji do Afganistanu. Obejmuje dowodzenie nad Pierwszym Samodzielnym Batalionem Rozpoznawczym i wspólnie z amerykańskimi marines oraz tajemniczym urządzeniem MDS ma się udać na ćwiczenia. Cały batalion jest przekonany, że wyrusza z pełnym wyposażeniem na manewry przygotowujące żołnierzy do walk w Afganistanie.

Oczywiście tutaj nie znajdziecie odpowiedzi, ale rozwiązanie zagadki znajdziecie z pewnością sięgając po wciągającą lekturę "www.1939.com.pl".

OPINIA
Obietnica, którą dał mi wydawca w swojej notce, tak mnie zaintrygowała, że nie mogłam doczekać się kuriera z zamówiona książką. Intuicja mnie nie zawiodła i w momencie, kiedy wzięłam do ręki powieść Pana Marcina Ciszewskiego przepadłam dla świata. Na szczęście dla mnie czytałam ją podczas urlopu, zatem nic i nikt mi nie przeszkadzał, a ja nie odłożyłam jej do ostatniej kropki.

Wspaniale było brylować z bohaterami najpierw w roku 2007 i poznać ich zwyczaje, przyjaźnie i antypatie.
=> Jerzy Grabicki - lat 36, Major Wojska Polskiego,
=> Józef Galaś - kapral nadterminowy, Sokole oko i Sherlock Holmes w jednym,
=> Wojtek Kuncewicz - kapitan, który swoim emploi przypomina Kmicica,
=> Wietezka - czyli pilot "Johny"
=> Sawicki - zaopatrzeniowiec Tomasz,
=> Jakub Borek - piechota,
=> Dariusz Wójcik - artyleria
=> Karol Staniczak - zwiadowca, który potrafi zniknąć ze swoimi ludźmi i pojawić się nagle tam gdzie potrzeba.
=> no i piękna Pani kapitan Nancy Sanchez

Taki skład i taka załoga może zapowiadać tylko wciągającą fabułę oraz zakasujące zwroty akcji.
W tej powieści jest wszystko to, co ja lubię, wyśmienity humor, przyjaźń, trudne wybory oraz intrygi i plątający się gdzieś w tle romans. Autor wyśmienicie lawiruje pomiędzy bohaterami, żaglując dowcipem, który rozbawił mnie nie raz i nie dwa. Z racji tematu powieści, pojawiły się również tematy militarne i historyczny, ale autor robi to w tak zrównoważy sposób, że ja jako kobieta nie obeznana z temat, ani się nie znudziłam, ani nie zniechęciłam. Wszystko jest wyważone i sprawiło, ze z każdą stroną wciągałam się w nurt powieści coraz bardziej.

Oczywiście, ze dla znawców tematu, fabuła może być przewidywalna i że to powieść typu "ku pokrzepieniu serc", bo Polacy skopali tylne części ciała Niemcom.
No taaaak, przecież o to w tej powieści chodzi. Przecież po to właśnie autor przenosi cały battalion z najlepszym wyposażeniem z 2007 do 1939 roku, żeby właśnie skopać te części ciała Niemców. Nie rozumiem zdziwieni w tej kwestii niektórych czytelników - czytałam ze zdziwieniem te opinie.
Moim zdaniem to wypadałoby wiedzieć po jaki rodzaj literatury się sięga, zanim wyda się wyrok. :-)

Ja polecam tę powieść z pełną premedytacją i już zazdroszczę tym, którzy mają ją jeszcze przed sobą. Jest to bowiem książką wciągające, pełna zwrotów akcji i dowcipnych dialogów. Warto zerknąć do propozycji Pana Marcina Ciszewskiego w powieści "www.1939.com.pl, aby przekonać się jak mogłaby się potoczyć historia, którą już została napisana.

Bawiłam się wyśmienicie i z radością zerkałam na drugi tom tej serii pt. "Major", który leżał już obok mnie z obietnicą kontynuacji tej niesamowitej powieści.
Polecam i obiecuję sensacyjną powieść fantasy ze szczyptą wyśmienitego humoru.

Polecam
Zaczytana Joana

Tego to ja się nie spodziewałam.

Książka Marcina Ciszewskiego www.1939.com.pl „przemknęła” mi ostatnio podczas „skrolowania” w kilku serwisach społecznościowych. Ponieważ lubię historie alternatywne, szczególnie te umieszczone w okresie II Wojny Światowej, postanowiłam sprawdzić, jak poradził sobie autor z przeniesieniem współczesnych wojsk do roku 1939.

Witajcie w 1939 roku.
Doborowy batalion NATO, uzbrojony w najnowszą i najbardziej zaawansowaną technologicznie broń XXI wieku, przenosi się do roku 1939, by włączyć się do walki. Czy mając nie tylko sprzęt, ale także wiedzę na temat wydarzeń z przyszłości uda się odmienić losy Polski, Europy i świata? Czy jednak prawda kryje się zupełnie gdzie indziej, a przyszłość nadal będzie malować się w ciemnych barwach? Czy da się spełnić odwieczny sen o władzy nad rzeczywistością?
Toporny początek.
Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby przebić się przez toporny początek, jaki zaserwował Marcin Ciszewski w www.1939.com.pl. Serio takiego „przedszkola” dawno w powieściach nie widziałam. ;)

Na szczęście, gdy autor przechodzi do konkretów i przenosi bohaterów do roku 1939, zaczyna robić się ciekawie. Począwszy od aspektu militarnego — widać, że autor dokładnie zgłębił wiedzę na temat sprzętowy — aż po opisanie historycznych wydarzeń, na samym starciu wojsk różnych epoko kończąc.

Właśnie to podejście do wojny najbardziej mi się podobało. Autor nie uczynił z przeniesionej do 1939 ekipy superbohaterów, którzy w pięć minut pokonali hitlerowców. Pokazał, że jakość i nowoczesność sprzętu mają znaczenie, ale nie możemy zapominać, że także wojska hitlerowskie były dobrze uzbrojone i posiadały spory arsenał. Nasze Kraby czy Twarde mogły być groźne, ale to nie oznaczało natychmiastowego zwycięstwa czy całkowitej klęski Niemiec.

Tak więc początek mi nie zagrał, ale już środek i koniec dość fajnie fabularnie się spinały. Choć muszę przyznać, że relacja podpułkownika Jerzego Grobickiego z panią kapitan Nancy Sanchez też troszeczkę grubymi nićmi była szyta. Na szczęście to książka militarna, a nie love stroy, więc ten aspekt powieści mogę autorowi wybaczyć.

Reasumując. www.1939.com.pl Marcina Ciszewskiego słucha się fajnie (czyta: Przemysław Bluszcz),chociaż fabuła może nie być najbardziej oryginalna, potrafi jednak wciągnąć czytelnika. Intryga jest sprytnie poprowadzona, nawiązując jednocześnie do prawdziwych wydarzeń historycznych. Ogólnie to dobre czytadło dla miłośników literatury militarno-historycznej z ciekawie wykreowanymi bohaterami.

Polecam.

Witajcie w 1939 roku.
Doborowy batalion NATO,...

Akcja książki zaczyna się w 2007 roku. Podpułkownik Jerzy Grobicki obejmuje dowodzenie nad Pierwszym Samodzielnym Batalionem Rozpoznawczym, który wspólnie z amerykańskimi marines, ma się udać na ćwiczenia przygotowujące żołnierzy do walk w Afganistanie. Jak w takim razie dochodzi do tego, że batalion w jednej chwili znajduje się w innym miejscu i w innym.... czasie? Tę zagadkę odkryjecie sięgając po lekturę "www.1939.com.pl".

To kolejna książka, dzięki której mogłam choć odrobinę poczuć jak wyglądało życie walczących żołnierzy w czasie II Wojny Światowej. Autor bardzo dokładnie i szczegółowo starał się oddać klimat tamtych czasów. Czytając o toczonych bitwach, dzięki wspaniałym opisom, byłam w stanie wyobrazić sobie jak to wszystko mogło wyglądać. I dość mocno podszkoliłam się militarnie 😄
Już czytając poprzedni tom, bardzo polubiłam się z Grobickim i jego kompanami, przy drugim tomie ta przyjaźń jeszcze bardziej się pogłębiła. I wiem, że jak tylko będę miała możliwość, sięgnę po kolejny tom.

Mega słabo. Początkowe 20% czytałem wertując bo inaczej bym się zanudził. Płytki humor. Nudna akcja. Później trochę o roku 39 i wojnie, nieco lepiej ale bez szału. Słaby i na siłę wciśnięty wątek kryminalny. Zakończone bardzo słabo rozwinięte, można powiedzieć że po prostu książka się skończyła i tyle. Nie tego się spodziewałem.

Ebook

Ebook