Czy przed wielkim wybuchem był Bóg?

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Seria:
- Biblioteka Myśli Współczesnej
- Tytuł oryginału:
- IM ANFANG WAR (K)EIN GOTT. NATURWISSENSCHAFTLICHE UND THEOLOGISCHE PERSPEKTIVEN
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- Data wydania:
- 2007-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2007-01-01
- Liczba stron:
- 300
- Czas czytania
- 5 godz. 0 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788306030617
- Tłumacz:
- Bogdan Baran
Po miliardach lat ewolucji kosmicznej znaleźliśmy się na pewnej błękitnej planecie, która krąży wokół niewiele znaczącej gwiazdy na brzegach pewnej galaktyki, i zadajemy sobie pytanie, jak to możliwe, że wszystkie, wysoce nieprawdopodobne, warunki powstania życia na Ziemi zostały w naszym świecie spełnione? Czy znaczy to, że życie na Ziemi było właściwym celem powstania Wszechświata? I czy świadczy to o istnieniu jego twórcy? A może hipoteza o istnieniu Boga nie jest w ogóle potrzebna do naukowego wyjaśnienia naszej egzystencji? Zbiór tekstów pod redakcją Tobiasa D. Wabbela pokazuje, jak na powyższe zagadnienia zapatrują się najlepsi współcześni naukowcy. Składa się nań ponad dwadzieścia esejów autorstwa światowych znakomitości nauk przyrodniczych, wśród których jest siedmiu fizyków, trzech kosmologów, pięciu biologów i trzech teologów z wykształceniem naukowym.
Jest to książka o tyle ciekawa, że przedstawiciele nauki rozważają w niej pytania wykraczające daleko poza naukę: pytanie o istnienie Boga, wszechświat przed Wielkim Wybuchem, celowość budowy Wszechświata i powstania życia na Ziemi. Niektórzy, jak biolog Richard Dawkins, opowiadają się zdecydowanie przeciwko hipotezom metafizycznym, innym, jak wybitnemu fizykowi Frankowi J. Tiplerowi, bliskie jest twierdzenie, że powstanie Wszechświata miało na celu doprowadzenie do powstania istot myślących. Większość autorów zachowuje racjonalny dystans do stawianych pytań, próbując dostarczyć naukowych hipotez, które mogłyby być konkurencyjne wobec wyjaśnień teologicznych. Hipotezy te przy dzisiejszym stanie nauki nie mogą wprawdzie zostać potwierdzone ani obalone, lecz dla czytelnika stanowią pouczający przykład, jak nauka radzi sobie z najważniejszymi dla człowieka pytaniami.
Autorami tekstów są: Gregory Benford, Wiliam H. Calvin, George V. Coyne, Richard Dawkins, Johannes V. Feitzinger, John F. Haught, Donald D. Hoffman, Hans Küng, William C. Mitchell, Bill Napier, F. David Peat, Douglas Preston, Ulf von Rauchhaupt, Martin Rees, Rupert Sheldrake, Ian Tattersall, Gerd Theißen, Frank J. Tipler, Charles Townes, Roger Trigg, Carl Friedrich von Weizsäcker, Franz M. Wuketis.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 135
- 15
- 10
- 2
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Mało odkrywcze rozważania, głównie podsumowanie aktualnej wiedzy, momentami bzdurne religijne bajania...
Mało odkrywcze rozważania, głównie podsumowanie aktualnej wiedzy, momentami bzdurne religijne bajania...
Pokaż mimo toNudna, niemal beznadziejna i praktycznie nie na temat. Jesli ktoś spodziewa się naukowej argumentacji i logicznej filozoficznej dysputy na temat początku Wszechświata, co mogło być wcześniej i jak z tym dylematem może sobie poradzić wiara w Boga, to srogo się zawiedzie. W jednej recenzji z "Boga urojonego" Dawkinsa pewien czytelnik zarzucał Dawkinsowi, że:
"Książka naukowa powinna być:
- obiektywna,
- rzetelna (przedstawiać fakty,różne teorie i hipotezy ich dotyczące w równoważny sposób),
- przestawiać dziedzinę, którą autor się zajmuje,
- trzymać pewien poziom języka i kultury społecznej."
Ani "Bóg urojony" ani powyższy tytuł nie są książkami naukowymi a co najwyżej popularnonaukowymi. To po pierwsze. O ile jednak książka Dawkinsa jest jak najbardziej pozycją światopoglądową (opierająca się jednak na logice i spojrzeniu naukowym),to akurat "Czy przed..." jest ciężkostrawnym dziełkiem złożonym z deklaracji wiary, zupełnie nie odnoszących się do tytułu książki. Mętne wynurzenia, dlaczego mimo ścisłych umysłów pewne osoby pozostają mocno wierzącymi w Absolut, jakkolwiek by go rozumieć i nazywać. Nie ma tu wątpliwości, chęci pogodzenia czy wyjaśnienia pewnych sprzeczności. Brak też drugiej strony dyskursu, czyli właśnie poglądów takich naukowców jak Dawkins. Oto w wielce zasłużonej serii Biblioteki Myśli Współczesnej dostajemy książkę płytką i mocno tendencyjną. Jeśli to ma być wyznacznik współczesnej myśli to ja proszę o cofnięcie o dobre 20-30 lat wstecz, kiedy PiW wydawał naprawdę fascynujące i pobudzające intelektualnie książki w tej serii. Również autorów jak najbardziej wierzących, choćby trylogię Ditfurtha.
Nudna, niemal beznadziejna i praktycznie nie na temat. Jesli ktoś spodziewa się naukowej argumentacji i logicznej filozoficznej dysputy na temat początku Wszechświata, co mogło być wcześniej i jak z tym dylematem może sobie poradzić wiara w Boga, to srogo się zawiedzie. W jednej recenzji z "Boga urojonego" Dawkinsa pewien czytelnik zarzucał Dawkinsowi, że:
więcej Pokaż mimo to"Książka naukowa...