Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Hans Küng

- Pisze książki: popularnonaukowa, religia
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 19 marca 1928
- Zmarły: 6 kwietnia 2021
Teolog katolicki pochodzenia szwajcarskiego i krytyk Kościoła; w latach 1960-1996 profesor teologii i teologii ekumenicznej w Tybindze. Obronił maturę w Lucernie, studiował teologię na papieskim uniwersytecie Gregorianum w Rzymie (Collegium Germanicum), obronił doktorat na Sorbonie. Przed otrzymaniem miejsca w Tybindze był asystentem w Monastyrze (Niemcy). W 1954 roku został księdzem diecezjalnym w Bazylei i jest nim do dziś. Z inicjatywy papieża Jana XXIII oficjalny doradca Soboru Watykańskiego II. W 1979 katolicka Kongregacja Nauki Wiary orzekła, że jego wykładanie teologii wyszło poza zasady wiary katolickiej, co potwierdził Jan Paweł II. Od 1980-1996 roku był niezależnym od wydziału profesorem teologii i dyrektorem Instytutu Badań Ekumenicznych, po czym przeszedł na emeryturę.
W latach 1995-2013 był prezesem założonej przez siebie fundacji 'Weltethos', której zadaniem jest stworzenie jednolitego systemu zasad etycznych, obecnych we wszystkich religiach na Ziemi, kierując się przyjętymi założeniami, że:
- nie będzie możliwe współżycie na ziemi bez przyjęcia przez wszystkich jednego ethosu,
- nie będzie pokoju między narodami bez pokoju między religiami,
- nie będzie pokoju między religiami bez dialogu między nimi,
- nie będzie dialogu między religiami i kulturami bez zbadania ich podstawowych zasad,
- nie będzie globalnego ethosu bez zmiany świadomości osób religijnych i niereligijnych.
Otrzymał kilkanaście honorowych tytułów doktorskich uczelni z całego świata, laureat nagrody kulturalnej Niemieckich Wolnych Masonów i Chorwackiej Akademii Naukowej. Uznaje wyższość chrześcijańskiego światopoglądu, lecz krytykuje dogmat o nieomylności papieża, zakaz przerywania ciąży, celibat, nieuznawanie przez kościół katolicki święceń anglikańskich i sprzeciw wobec wyświęcania kobiet na kapłanów, zakaz eutanazji, kwestionuje też wieczność piekła.
- 48 przeczytało książki autora
- 264 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
W ścisłym tego słowa znaczeniu nieomylny jest tylko Bóg: tylko On jest z założenia (a priori) w każdym szczególe, a nawet w każdym przypadku, wolny od błędu (immunis ab errore), jest zatem tym, który z założenia nie może ani zwodzić, ani dać się zwieść. Jednak złożony z ludzi Kościół, który Bogiem nie jest i nigdy nim nie będzie, może na wszystkich swych poziomach i we wszystkich dziedzinach raz po raz zwodzić siebie i innych (s. 175).
W ścisłym tego słowa znaczeniu nieomylny jest tylko Bóg: tylko On jest z założenia (a priori) w każdym szczególe, a nawet w każdym przypadku...
Rozwiń ZwińNależy skończyć z upośledzeniem kobiety w Kościele, w kościelnym prawie i kościelnej liturgii (s. 211).
Należy skończyć z upośledzeniem kobiety w Kościele, w kościelnym prawie i kościelnej liturgii (s. 211).
Już wcześniej królowie i generałowie, ojcowie, nauczyciele, a często także profesorowie w podobny sposób usiłowali ratować swą stawianą pod znakiem zapytania nieomylność: nieomylni jesteśmy, ponieważ orzekliśmy, iż jesteśmy nieomylni! Nie dawało się jednak nigdy uniknąć nieuchronnego w tej sytuacji pytania: jakim prawem orzekliście wy, lub uczynili to wasi przodkowie, iż jesteście nieomylni? Tym bardziej odnosi się to do Kościoła: jakim prawem rościcie sobie pretensje do nieomylności Bożego Ducha Świętego, który tchnie, kędy i jak chce, wy którzy ludźmi jesteście, nie Bogiem. Czyż nie jest i waszą rzeczą po ludzku błądzić? (...) Jak się więc rzecz ma z uzasadnieniem nieomylności papieża i soborów w Piśmie i dawnej tradycji katolickiej? A może w ogóle nie wolno o to pytać? Czyżby już samo pytanie miało być grzechem a zapytanie publiczne grzechem śmiertelnym? (s. 225).
Już wcześniej królowie i generałowie, ojcowie, nauczyciele, a często także profesorowie w podobny sposób usiłowali ratować swą stawianą pod ...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE