Radość nauki

2024-02-06
2022-04-05
9788382029291
Tomasz Bieroń

"Radość nauki" to książka, po którą warto sięgnąć, choć uprzedzam, że nie jest to publikacja, którą pochłonie się jak powieść. Sama musiałam kilka razy odetchnąć. Jim Al-Khalili stawia sobie niełatwe zadanie - chce wyjaśnić, w jaki sposób myślenie naukowe może dać nam kontrolę nad skomplikowanymi, a czasem również sprzecznymi informacjami. Wszystko dlatego, że nauka ma wspierać nas w rozwikływaniu zawiłości świata i wypełnianiu luk w posiadanej wiedzy.

(...) nauka ma dużą przewagę, ponieważ opiera się na "metodzie naukowej"

Książka jest podzielona na osiem rozdziałów. Na końcu znajduje się słowniczek zawierający ważniejsze pojęcia (m.in.: błąd potwierdzenia, dysonans poznawczy, metoda naukowa, postprawda, randomizowana próba z grupą kontrolną, rzeczywistość obiektywna). Dodatkowo otrzymujemy bibliografię oraz indeks, dzięki którym łatwiej zgłębić bardziej interesujące nas zagadnienia czy też wrócić do konkretnych fragmentów.

Osoby reagujące przysłowiową wysypką na wszelkie wzmianki na temat COVID-19 mogą sobie od razu darować tę lekturę, ponieważ autor wielokrotnie porusza ten temat. Osobiście nie uważam tego za wadę, ale chciałabym oszczędzić czytelnikom ewentualnego rozczarowania. Podejrzewam jednocześnie, że ta lektura takim osobom przydałaby się szczególnie. Jest tu nawet trochę na temat teorii spiskowych czy płaskoziemców oraz sposobów ich rozumowania. Drugim, nieco drażniącym niektórych, tematem są odniesienia do polityki. Nie znajdujemy tu jednak ukierunkowania ze strony autora. Brak jego osobistych poglądów. Odwołania te pojawiają się w kontekście nauki i jej wpływu (bądź braku) na decyzje polityków. Ponadto są również filozoficzne rozważania.

Autor rzeczowo tłumaczy poszczególne zagadnienia związane z nauką. Ich znajomość jest niezwykle istotna w codziennym życiu, by nie dać sobą manipulować i być może nawet nieświadomie nie szerzyć nieprawdziwych informacji. Mam jednak wrażenie, że osoba bez odpowiedniej determinacji może uznać książkę za mało interesującą, a może nawet za trudną. Jest w niej jednak sporo naprawdę cennych uwag.
(...) naukowcy powinni doradzać politykom tylko w dziedzinach, w których się specjalizują.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

#1347 - „Radość nauki” - Jim Al-Khalili - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#17/2024

"Tak jak ludzie różnią się od siebie pod względem fizycznym, tak samo ich mózgi różnią się sposobem funkcjonowania. Nie powinniśmy wykorzystywać tego jednak jako wymówki, aby nie próbować czegoś zrozumieć."

Książka ma 180 stron. Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 06.02.2024 roku.

Autor stara się czytelnikowi pokazać swoją miłość do nauki i tym samym go zarazić. Stara się on równieć pokazać, że naukę należy zagłębiać i absolutnie nie można się jej bać.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, bo jest napisana prostym i ciekawym językiem.

Bardzo polecam Ci tą książkę i dziękuję za nią Zysk i S-ka Wydawnictwo. <3 <3 <3

#1347 - „Radość nauki” - Jim Al-Khalili - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#17/2024

Książka ma 180 stron. Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 06.02.2024 roku.

Autor...

„… Zagadkami należy się cieszyć, ale również je rozwiązywać…”

Czy zawsze dzięki nauce stajemy się mądrzejsi? Nie mam tu na myśli tej wiedzy książkowej, ale tej dotyczącej naszego życia. Dzięki czytaniu np. łatwiej kojarzymy fakty, dzięki komunikacji społecznej np. obserwacje są trafniejsze. Mowa ciała, zdradza wiele naszych sympatii i antypatii. Język zaś to wartościowanie, a dotyk to pewna zdrada – np. uczuć. Wiele osób w to początkowo nie wierzy. Postaram się Was jednak przekonać, że jest inaczej. Czy taką rolę spełni ten tekst? Zobaczymy. 😉

Kochany Czytelniku – co zazwyczaj sprawia Ci radość? Wcale nie jest to banalne pytanie, ale cieszymy się np. z pięknej pogody, dobrej książki, uśmiechu dziecka, lub małej premii na koncie. Fizyk kwantowy i gospodarz programu BBC ujawnia, w jaki sposób osiem lekcji z samego serca nauki może nam pomóc pełniej korzystać z życia. Nasz los bywa przewrotny, ale jest naprawdę ciekawie. Słowa, które odbiorca dostrzega w tekście dają do myślenia – „…Stare porzekadło, zgodnie z którym piękno istnieje jedynie „w oku patrzącego”, odnosi się nie tylko do życia codziennego, ale również do nauki…”.

Dzisiejszy świat jest nieprzewidywalny, skomplikowany i pełen sprzeczności, a poruszanie się w nim i podejmowanie optymalnych decyzji wcale niełatwe. W tym krótkim przewodniku po bardziej racjonalnym życiu Jim Al-Khalili namawia czytelników do wypracowania sobie podejścia do świata typowego dla naukowców. Gorzej tylko gdy u humanisty, matematyka kuleje. Złośliwie możemy powiedzieć, jak w tej anegdocie – „Czym się różni balkon od humanisty? Balkon utrzyma rodzinę …”. Ta bolesna wskazówka ma w sobie sporo prawdy. Co sprawiło, że obecne czasy nie doceniają tych artystycznych kierunków? Wszak ten, kto kończy np. socjologię czy biologię nie jest gorszy od tego, kto kończy medycynę. Tu ma mamy studia i tu. 😉

"...Ufamy nauce, ponieważ się sprawdza, a my zdajemy sobie sprawę, gdzie bylibyśmy bez niej...". To jedno zdanie zostało zawarte w podsumowaniu w książce pt. "Radość Nauki". Większość z Nas uważa, że nie ma żadnych szczególnych predyspozycji. Czy na pewno? Spełnienie życiowe to nie jakieś miejsce, ale podróż. 😉

Przykładem też staje się COVID – 19, który nie uznaje granic pomiędzy państwami, kulturami, rasami czy religiami. Medycyna i człowiek w czasie pandemii byli bezsilni. Panował wtedy też zamęt i strach.

Metoda naukowa pomaga ludzkości w tworzeniu prawdziwego obrazu rzeczywistości i opiera się na zbiorze podstawowych zasad, które mogą Nam wszystkim pomóc pewniej poruszać się po współczesnym życiu. Omawiając naturę prawdy i niepewności, rolę wątpliwości, zalety i wady uproszczeń, wartość wystrzegania się błędów poznawczych, znaczenie myślenia opartego na dowodach i inne zagadnienia, pisarz pokazuje, że fundamenty metody naukowej mają wielkie znaczenie w stawiających Nas przed trudnymi wyborami skomplikowanych czasach, w których żyjemy.

Nauka – życie. Gdzie tu miejsce na miłość? To też ponoć skomplikowane działanie matematyczne. Miłość podobno buduje się z czasem. Jest ona taką inteligentną konstrukcją. Dwoje mądrych ludzi, którzy stają się przyjaciółmi, wspólnikami i dobrymi kochankami. To finalnie stanowi coś takiego, że kontynuują taką wspólną drogę przez życie.

Nauka – to np. socjologia, ekonomia, historia czy polityka. Każda z nich ma szersze konteksty określonych działań. Czy uczysz się dla siebie? Czy po coś? Nauka nie jest ideologią, a procesem. „Problemy opinii publicznej z podejmowaniem decyzji, w co wierzyć i komu ufać, pogłębiają sami naukowcy, kiedy się nie zgadzają ze sobą, albo wyrażają niepewność…”. Wtedy jest najbardziej ciekawie, kiedy komentatorzy kłócą się na wizji jakiegoś programu telewizyjnego. 😉 Gdzie jest ta prawda obiektywna?

W życiu codziennym sprawy często nie są takie proste, jak sobie życzymy. Świat widziany przez mrówkę jest zupełnie inny niż ten widziany przez człowieka. Każdy z Nas ma inny układ odniesienia. Szukamy tego, czego nie rozumiemy.

Fakty – prawda i życie. Te trzy słowa jakże istotne, skłaniają czytelnika do refleksji. Żyjemy w epoce frazesów, sloganów, natychmiastowego dostępu do informacji. Po części to też media kształtują nasz świat. Moim zdaniem spojrzenie na życie może stać się bardzo satysfakcjonujące, gdy wszystko zależy od naszego rozwoju.

Na końcu publikacji zawarty został słowniczek. Dzięki niemu niektóre, te trudne pojęcia stają się bardziej przyjazne. To np. alegoria jaskini, negacja implikacyjna, postprawda, czy relatywizm kulturowy. Zawsze jest łatwiej, nawet by zrozumieć zachowanie w określonych sytuacjach. 😉

Gorąco polecam

Liczba stron: 179
Oprawa: twarda
Wydanie I
(nowość wydawnicza)

„… Zagadkami należy się cieszyć, ale również je rozwiązywać…”

RADOŚĆ NAUKI Jim Al-Khalili napisał zdaje się z potrzeby serca. Kocha naukę i stara się zarazić nią innych. Chce także pokazać, że nie trzeba być "wielkim" umysłem, by naukę uprawiać, doceniać, rozumieć i się nią wspomagać w życiu codziennym. Muszę przyznać, że tą retoryką do mnie trafił, choć tak, jak jasno zaznacza w swojej książce - nie uchronił się od stronniczości, pomimo swego naukowego podejścia.
Przede wszystkim warto wiedzieć, że ta książka jest dla każdego. Została napisana bardzo prostym językiem. dostajemy właściwie taką luźną pogadankę na temat metod naukowych, które mogą pomóc nam w ocenie tego, co jest prawdą, a co fałszem. Jim Al-Khalili przytacza różne zdarzenia ze swojego życia, jak i wprowadza anegdoty z przeszłości. To wyjątkowo dobry sposób na pokazanie czytelnikowi, że nie ma co się bać nauki, bo ona nie tylko nie gryzie, ale i faktycznie potrafi zmienić nas świat i zredukować z niego kłamstwo (a przynajmniej sprawić, że kłamstw będzie mniej, a my będziemy je w stanie dostrzec).
To nie jest długo książka i czyta się ją szybko. Rozdziały są przejrzyście podzielone, mądrze zatytułowane i ogólnie, pozycja ta jest łatwa do przyswojenia. RADOŚĆ NAUKI daje do myślenia i uważam, że dobrze by było, gdyby ludzie właśnie w tak prosty sposób polubili naukę. Dla mnie nauka, to frajda (nie zawsze tak było, bo edukacja w Polsce jest do kitu i zdania nie zmienię... a zdaje się, że im dalej w las, tym gorzej) - zwłaszcza nauka ścisła, fizyka, matematyka, chemia, biologia (choć i tam mącą ile mogą, bo ze wszystkiego można zrobić ideologiczny bełkot. Jednak prawda zawsze jest jedna - nie ma wielu prawd - żyjemy na Ziemi, w tym akwarium, i w tym akwarium prawda ma jedną twarz, jeśli ktoś mówi inaczej, to albo się myli, albo kłamie.

nauka, to frajda
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

• Popularnonaukowe
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
  • Kupione-2023
  • Literatura brytyjska
  • Do kupienia do BG URK

Dodaj cytat z książki Radość nauki