Okładka książki Atypowy. Dlaczego świat NIE JEST stworzony dla osób autystycznych i jak powinniśmy temu zaradzić. Pete Wharmby
Pete Wharmby Wydawnictwo: Media Rodzina popularnonaukowa
popularnonaukowa
Untypical
Media Rodzina
2023-10-11
2023-10-11
Monika Popławska
autyzm neurotypowy atypowy

Autor stara się przybliżyć czytelnikowi świat z perspektywy osoby ze spektrum autyzmu. Sam został zdiagnozowany wieku 34 lat. Dzieli się swoim dzieciństwem, spostrzeżeniami na różne życiowe kwestie, przybliża zagadnienie spektrum autyzmu. Książka jest nasycona negatywnymi emocjami, pretensją o niedostrzeganie potrzeb osób atypowych przez neurotropowe. Pete Wharmby otwiera się bardzo w swoim dziele, jednakże dla mnie pozycja nie była łatwa w odbiorze musiałem mieć odpowiedni dzień, aby ją czytać, jednakże uważam tytuł jako godny polecenia i wartościowy.

W jaki sposób możemy lepiej zrozumieć świat osób autystycznych? Jakie wyzwania stawia przed nimi codzienne życie w społeczeństwie skrojonym pod osoby neurotypowe? To właśnie pytania, które stają się głównym tematem dyskusji w książce Atypowy autorstwa Pete’a Wharmby’ego. Wstęp do tej opinii otwiera drzwi do fascynującej podróży przez świat autyzmu, prezentując czytelnikowi spojrzenie z wnętrza spektrum autyzmu..

Współczesna literatura i media często prezentują stereotypowe obrazy autyzmu, które mogą prowadzić do niezrozumienia i marginalizacji osób autystycznych. Dlatego też, książka Pete’a Wharmby’ego staje się nie tylko ważnym źródłem wiedzy, ale także głosem, który daje wyraz różnorodności doświadczeń i perspektyw osób w spektrum autyzmu. Skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, od osób, które dopiero zaczynają zmagać się z autyzmem, po tych, którzy są już bardziej zaznajomieni z autyzmem lub sami są autystyczni.

Wstęp do Atypowego jest zaproszeniem do refleksji nad tym, jak możemy lepiej zrozumieć i wesprzeć osoby autystyczne w ich codziennym życiu. To również zachęta do działania - do tworzenia bardziej inkluzywnego i zrozumiałego środowiska, które uwzględnia potrzeby i różnorodność osób autystycznych. Wharmby, sam będący osobą w spektrum autyzmu, dzieli się swoimi doświadczeniami i refleksjami, ukazując trudności, z jakimi muszą zmagać się osoby autystyczne w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Krótki opis zawartości książki

Książka skupia się na tym, jak społeczeństwo powinno się zmienić, aby bardziej włączać i okazywać współczucie osobom autystycznym. Autor dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami, od niepokoju związanego z pogawędką po radość i wagę specjalnych zainteresowań. Przykłady z życia autora pomagają czytelnikowi pełniej zrozumieć te aspekty. Książka wykracza daleko poza własne doświadczenia autora, uwzględniając także doświadczenia innych osób z autyzmem, a także przystępną dyskusję na temat teorii i badań autyzmu.

Książka ta jest nie tylko prezentacją osobistych historii, ale również analizą struktury społecznej, która nie zawsze jest przyjazna dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Wharmby stara się rzucić światło na kwestie, które często są pomijane lub niedoceniane, pokazując, jakie wyzwania stawiają przed nimi codzienne sytuacje, które dla neurotypowych osób mogą być zupełnie rutynowe.

Czy treść jest zgodna z praktykami/dowodami z badań?

Książka jest aktualna i zawiera informacje zarówno na temat klasycznych, jak i najnowszych teorii/badań. Autor stanowczo rozprawia się z mitami i „starymi, przestarzałymi stereotypami” na temat autyzmu, a następnie prowadzi czytelnika do bardziej odpowiednich obszarów teorii i badań.

Jedną z najważniejszych misji tej książki jest tłumaczenie języka neuroróżnorodności na język zrozumiały dla większości społeczeństwa. Wharmby staje się swoistym przewodnikiem, pomagając czytelnikowi zrozumieć, jakie są różnice i podobieństwa między światem autystycznym a neurotypowym.

O czym jest ta książka i do kogo jest skierowana?

Książka jest „przewodnikiem dla wszystkich neurotypowych” – zawiera mnóstwo porad, jak stworzyć bardziej współczujące i sprawiedliwe społeczeństwo. Rozdziały zawierają praktyczne porady dotyczące lepszego wspierania osób autystycznych w relacjach, klasie i miejscu pracy. Książka ta prawdopodobnie będzie pomocna zarówno dla osób, które nie mają pojęcia o autyzmie, jak i tych, które mają już większe doświadczenie.

Atypowy to także niezwykle praktyczny podręcznik dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć i pomóc osobom autystycznym w ich codziennym życiu. Książka ta jest zalecana dla wszystkich, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat autyzmu i zaangażować się w tworzenie bardziej zrozumiałego i wspierającego środowiska dla osób w spektrum autyzmu.

Podsumowując, Atypowy to ważna i potrzebna lektura dla każdego, kto chce zrozumieć autyzm i jak możemy tworzyć bardziej współczujące i sprawiedliwe społeczeństwo dla osób autystycznych. To książka, która zasługuje na szerokie uznanie i dyskusję.

Ciekawie napisana, przyjemnie się czyta, dużo można się dowiedzieć na temat autyzmu od samego autysty. Dałabym wyższą ocenę, gdyby nie irytujący fakt, że autor niemal domaga się przeprogramowania całego świata pod społeczność autystyczną, co jest oczywiście niemożliwe. Kwestia tego, czy autyzm jest niepełnosprawnością, o czym autor ciągle wspomina (mam wrażenie, że z dużą dozą pretensji, nie wiadomo do kogo),też jest kwestią mocno dyskusyjną.

Co to znaczy być autystykiem?

Społeczne pojmowanie problemów związanych z autyzmem jest w ostatnich latach coraz szersze i przepełnione bardzo dużą dawką zrozumienia, lecz to wciąż zbyt mało - świat ludzi "z" i "bez" autyzmu to w dalszym ciągu (nader często) dwie różne rzeczywistości, które wciąż nie mogą się ze sobą spotkać. Poruszająca książka Pete'a Wharmby'ego "Atypowy. Dlaczego świat nie jest stworzony dla osób autystycznych i jak powinniśmy temu zaradzić" to zbiór niesamowicie refleksyjnych przemyśleń dotyczących przyczyn takiego stanu rzeczy oraz pomysłów na to, jak poprawić sytuację.

Autyzm objawia się najczęściej w przejawianiu trudności komunikacyjnych, niechęci lub braku umiejętności na polu wyrażania uczuć i /lub werbalizacji własnych potrzeb. W kwestii sposobu odbioru świata i płynących zewsząd bodźców autystycy cechują się niesamowitą wrażliwością i wyczuleniem na wszystko, co głośne, jasne i niejednoznaczne. Według autora książki to jedna z najważniejszych przyczyn, dla których autystykom tak trudno jest funkcjonować w dzisiejszym świecie.

Współczesny świat jest skrojony pod osoby neurotypowe – hałas, jasne migające światła, small talk, rozmowy telefoniczne, aluzje i niepisane zasady… Tymczasem dla autystów to może być koszmar. W książce Atypowy Pete Wharmby wyjaśnia, jak to jest „być innym” i funkcjonować w rzeczywistości, która nie została zaprojektowana dla ciebie.

Sam autor został zdiagnozowany jako osoba w spektrum autyzmu późno, bo w wieku trzydziestu czterech lat. Przez całą młodość zmagał się z wieloma trudnościami, nie rozumiejąc, z czego wynikają. Latami „maskował się”, próbując się dostosować, co było dla niego koszmarnie wyczerpujące. Jego książka to coś znacznie więcej niż tylko prezentacja innego punktu widzenia – Wharmby podejmuje się roli tłumacza z „języka neuroróżnorodności” na „język neurotypowy”, aby większości społeczeństwa udało się zrozumieć przez tak długi czas pomijaną mniejszość. Autor obala stereotypy, rozprawia się z potocznym postrzeganiem autyzmu i w niezwykle empatyczny sposób odsłania kulisy życia osoby neuroatypowej.

Bolesna prawda jest taka, że jako społeczeństwo nie robimy zbyt wiele, aby ulżyć tej grupie w cierpieniu. "Atypowy..." podpowiada, w jaki sposób nasze dwa światy mogą się spotkać i co możemy zrobić dla wielu autystycznych osób w naszych szkołach, miejscach pracy i życiu. Tak oto powstał praktyczny podręcznik przeznaczony dla wszystkich tych, którzy pragną uczynić świat prostszym i lepszym dla osób w spektrum autyzmu.

Społeczna wiedza i poziom świadomości na temat autyzmu stale wzrastają, są one jednak w dalszym ciągu relatywnie niskie. Brak świadomości rodzi uprzedzenia, krzywdzące stereotypy i niewłaściwe wnioski, które są w stanie kogoś realnie zranić. Warto w związku z tym przekonać się o tym, że autyzm to nic strasznego, nic dziwacznego, ani też nic, czego należałoby unikać i od czego należałoby stronić. Warto postępować wręcz przeciwnie, autystycy to bowiem cudowni i pełni ciepła ludzie, których odróżnia od innych tylko to, że funkcjonują w nieco odmienny od powszechnie przyjętego za normę sposób. Książki takie jak ta są w stanie nam te wszystkie prawdy objawić i na nowo uświadomić.

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

#atypowy #petewharmby #autyzm #spektrumautyzmu #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #boostagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Co to znaczy być autystykiem?

• Popularnonaukowe
  • Psychologia