Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać268
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński26
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać3
- ArtykułyAkcja recenzencka! Zgarnij egzemplarz powieści „W cieniu Annapurny” Michała ŁuczyńskiegoLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Carl Friedrich von Weizsäcker
4
7,3/10
Urodzony: 28.06.1912Zmarły: 28.04.2007
Carl Friedrich Freiherr baron von Weizsäcker - niemiecki fizyk i filozof. Był ostatnim żyjącym członkiem grupy pracującej nad bronią atomową dla III Rzeszy. Twórca wzoru Weizsäckera, odkrywca tzw. cyklu węglowego.
7,3/10średnia ocena książek autora
30 przeczytało książki autora
240 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Czy przed wielkim wybuchem był Bóg? Douglas Preston
6,2
Nudna, niemal beznadziejna i praktycznie nie na temat. Jesli ktoś spodziewa się naukowej argumentacji i logicznej filozoficznej dysputy na temat początku Wszechświata, co mogło być wcześniej i jak z tym dylematem może sobie poradzić wiara w Boga, to srogo się zawiedzie. W jednej recenzji z "Boga urojonego" Dawkinsa pewien czytelnik zarzucał Dawkinsowi, że:
"Książka naukowa powinna być:
- obiektywna,
- rzetelna (przedstawiać fakty,różne teorie i hipotezy ich dotyczące w równoważny sposób),- przestawiać dziedzinę, którą autor się zajmuje,
- trzymać pewien poziom języka i kultury społecznej."
Ani "Bóg urojony" ani powyższy tytuł nie są książkami naukowymi a co najwyżej popularnonaukowymi. To po pierwsze. O ile jednak książka Dawkinsa jest jak najbardziej pozycją światopoglądową (opierająca się jednak na logice i spojrzeniu naukowym),to akurat "Czy przed..." jest ciężkostrawnym dziełkiem złożonym z deklaracji wiary, zupełnie nie odnoszących się do tytułu książki. Mętne wynurzenia, dlaczego mimo ścisłych umysłów pewne osoby pozostają mocno wierzącymi w Absolut, jakkolwiek by go rozumieć i nazywać. Nie ma tu wątpliwości, chęci pogodzenia czy wyjaśnienia pewnych sprzeczności. Brak też drugiej strony dyskursu, czyli właśnie poglądów takich naukowców jak Dawkins. Oto w wielce zasłużonej serii Biblioteki Myśli Współczesnej dostajemy książkę płytką i mocno tendencyjną. Jeśli to ma być wyznacznik współczesnej myśli to ja proszę o cofnięcie o dobre 20-30 lat wstecz, kiedy PiW wydawał naprawdę fascynujące i pobudzające intelektualnie książki w tej serii. Również autorów jak najbardziej wierzących, choćby trylogię Ditfurtha.
Jedność Przyrody Carl Friedrich von Weizsäcker
7,6
Zbiór tekstów Weizsäckera zebranych i zredagowany przez niego samego tak, aby w miarę możliwości tworzyły spójną całość. Motywem przewodnim zbioru jest tytułowa koncepcja jedności przyrody, która to przyroda ma być w całości podporządkowana jednej fundamentalnej teorii fizycznej. Zdaniem Weizsäckera tą teorią może być mechanika kwantowa, sformułowana jako system aksjomatyczny oparty na możliwości doświadczenia w ogóle. Ma stanowić ona podstawę całej nauki o przyrodzie, włączając w to biologię, której matematyzację i redukcję do fizyki Weizsäcker postuluje w programie cybernetyki.
Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o współczesną filozofie przyrody, to książka Weizsäckera jest bardzo ciekawą pozycją. Ilość poruszanych wątków jest bardzo duża, niestety, często są one dość niepowiązane, dużym minusem jest tutaj forma książki jako zbioru tekstów. Weizsäcker wyraźnie miał aspiracje systematyczne (i odpowiednie kompetencje do tego),bardzo szkoda że nie przedstawił swoich idei w formie spójnej całości. Mimo to książka jest ciekawa w bardzo wielu miejscach, Weizsäcker wykazuje podstawową wrażliwość filozoficzną i nawet jeżeli jego interpretacje wydają się nieraz uproszczające, to i tak stanowi on wzór do naśladowania w filozoficznym namyśle nad fizyką. Dzisiejsi fizycy już (chyba) takich książek niestety nie piszą.