Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać280Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4Artykuły
Jest temat, o którym się nie mówi… Porozmawiajmy o piractwieKonrad Wrzesiński11Artykuły
Można już zgłaszać książki do Nagrody Literackiej WarszawyLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jim Al-Khalili

6
7,5/10
Pisze książki: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.), popularnonaukowa
Profesor Jim Al-Khalili, Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego jest naukowcem i pisarzem, szefem katedry fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Surrey, gdzie wykłada mechanikę kwantową i prowadzi własne badania z tej dziedziny. Napisał wiele książek popularnonaukowych, które przełożono do tej pory na dwadzieścia języków. W 2007 roku Towarzystwo Królewskie w Londynie uhonorowało go medalem Michaela Faradaya, a w 2011 roku Instytut Fizyki przyznał mu medal Kelvina. W obydwu przypadkach doceniono jego osiągnięcia w popularyzowaniu nauki.
7,5/10średnia ocena książek autora
173 przeczytało książki autora
423 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2016
Życie na krawędzi. Era kwantowej biologii
Jim Al-Khalili, Johnjoe McFadden
7,0 z 31 ocen
121 czytelników 3 opinie
2016

2014
Paradoks. Dziewięć największych zagadek fizyki
Jim Al-Khalili
7,4 z 54 ocen
231 czytelników 9 opinii
2014
Najnowsze opinie o książkach autora
Świat według fizyki Jim Al-Khalili 
6,9

Największym problemem tej książki jest to, że nie wiadomo dla kogo ona właściwie jest. Al-Khalili to zasłużony popularyzator, ale „Świat według fizyki” czytało mi się kiepsko. Z jednej strony mamy narrację, która wydaje się być bardziej skierowana do młodej osoby, młodzieży szkolnej, co sugerowałby język, częste odwołania do edukacji w szkole czy pewna prostota w stylu pisania. Z drugiej jednak fizyk zbyt często odwołuje się do dość zaawansowanych naukowych kwestii, przez co można odnieść wrażenie, że książkę adresuje do już nieco obytych czytelników. Parę razy trafiłam na fragment, w którym wiedziałam, o co chodzi Al-Khaliliemu, ale ponieważ nie wyjaśnił zagadnienia, pozostawiając pewne rzeczy w domyśle, spodziewam się, że laik może być w tym wszystkim zagubiony.
Nie podobały mi się wyjaśnienia teorii względności czy mechaniki kwantowej, bo, w moim odczuciu, wprowadzały zbyt wielki zamęt.
Za zbędne uważam również rozwleczone dygresje na temat filozofii nauki. To są oczywiście szalenie ciekawe rzeczy, ale zasypywanie czytelnika różnymi interpretacjami mechaniki kwantowej, gdy ten dopiero poznaje ten świat, wydaje się zbędne i raczej namiesza w głowie niż poszerzy wiedzę.
Czy książka jest zła? Dla mnie była nudna i trochę nijaka, przesycona licznymi wątkami, które ostatecznie nie zostały dobrze wyjaśnione, a jednocześnie nie czułam, by lektura wzbogaciła moją wiedzę. W dodatku więcej tutaj przemyśleń, czasem nawet pretensji autora, niż objaśniania nauki.
Świat według fizyki Jim Al-Khalili 
6,9

Twarda okładka, śliczna grafika na niej. Pewnie to jakaś książka tylko dotykająca materii, a nie zagłębiając się w nią – pomyślałam biorąc do ręki „Świat według fizyki” Jima Al-Khalil. Nie mogłam bardziej się pomylić! To chyba najlepszy przegląd tego, czym jest fizyka dla początkujących, jaki kiedykolwiek miałam przyjemność przeczytać.
Więcej na: https://konfabula.pl/swiat-wedlug-fizyki/