Najnowsze artykuły
- Artykuły„Pomyśl dwa razy”: Myron i Win kontratakująSonia Miniewicz1
- Artykuły„Kongres książki”, warsztaty i spacery na Festiwalu ConradaLubimyCzytać1
- ArtykułyAdam Kay w Polsce! Autor Spotkaj się z autorem bestsellera „Będzie bolało” w Warszawie i w Krakowie!LubimyCzytać1
- Artykuły„Podążaj za księżycem” – książka, która zabiera nas w najważniejszą podróż życia!BarbaraDorosz2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jim Al-Khalili
6
7,1/10
Pisze książki: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.), popularnonaukowa
Profesor Jim Al-Khalili, Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego jest naukowcem i pisarzem, szefem katedry fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Surrey, gdzie wykłada mechanikę kwantową i prowadzi własne badania z tej dziedziny. Napisał wiele książek popularnonaukowych, które przełożono do tej pory na dwadzieścia języków. W 2007 roku Towarzystwo Królewskie w Londynie uhonorowało go medalem Michaela Faradaya, a w 2011 roku Instytut Fizyki przyznał mu medal Kelvina. W obydwu przypadkach doceniono jego osiągnięcia w popularyzowaniu nauki.
7,1/10średnia ocena książek autora
220 przeczytało książki autora
540 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Życie na krawędzi. Era kwantowej biologii
Jim Al-Khalili, Johnjoe McFadden
6,9 z 32 ocen
128 czytelników 3 opinie
2016
Paradoks. Dziewięć największych zagadek fizyki
Jim Al-Khalili
7,4 z 57 ocen
238 czytelników 9 opinii
2014
Najnowsze opinie o książkach autora
Świat według fizyki Jim Al-Khalili
6,8
Największym problemem tej książki jest to, że nie wiadomo dla kogo ona właściwie jest. Al-Khalili to zasłużony popularyzator, ale „Świat według fizyki” czytało mi się kiepsko. Z jednej strony mamy narrację, która wydaje się być bardziej skierowana do młodej osoby, młodzieży szkolnej, co sugerowałby język, częste odwołania do edukacji w szkole czy pewna prostota w stylu pisania. Z drugiej jednak fizyk zbyt często odwołuje się do dość zaawansowanych naukowych kwestii, przez co można odnieść wrażenie, że książkę adresuje do już nieco obytych czytelników. Parę razy trafiłam na fragment, w którym wiedziałam, o co chodzi Al-Khaliliemu, ale ponieważ nie wyjaśnił zagadnienia, pozostawiając pewne rzeczy w domyśle, spodziewam się, że laik może być w tym wszystkim zagubiony.
Nie podobały mi się wyjaśnienia teorii względności czy mechaniki kwantowej, bo, w moim odczuciu, wprowadzały zbyt wielki zamęt.
Za zbędne uważam również rozwleczone dygresje na temat filozofii nauki. To są oczywiście szalenie ciekawe rzeczy, ale zasypywanie czytelnika różnymi interpretacjami mechaniki kwantowej, gdy ten dopiero poznaje ten świat, wydaje się zbędne i raczej namiesza w głowie niż poszerzy wiedzę.
Czy książka jest zła? Dla mnie była nudna i trochę nijaka, przesycona licznymi wątkami, które ostatecznie nie zostały dobrze wyjaśnione, a jednocześnie nie czułam, by lektura wzbogaciła moją wiedzę. W dodatku więcej tutaj przemyśleń, czasem nawet pretensji autora, niż objaśniania nauki.
Radość nauki Jim Al-Khalili
6,9
#1347 - „Radość nauki” - Jim Al-Khalili - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#17/2024
"Tak jak ludzie różnią się od siebie pod względem fizycznym, tak samo ich mózgi różnią się sposobem funkcjonowania. Nie powinniśmy wykorzystywać tego jednak jako wymówki, aby nie próbować czegoś zrozumieć."
Książka ma 180 stron. Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 06.02.2024 roku.
Autor stara się czytelnikowi pokazać swoją miłość do nauki i tym samym go zarazić. Stara się on równieć pokazać, że naukę należy zagłębiać i absolutnie nie można się jej bać.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie, bo jest napisana prostym i ciekawym językiem.
Bardzo polecam Ci tą książkę i dziękuję za nią Zysk i S-ka Wydawnictwo. <3 <3 <3
https://www.facebook.com/photo?fbid=1135856054376801&set=a.782581979704212
https://www.tiktok.com/@eliza_zywicka_writer/video/7338328555400613152
https://www.tiktok.com/@eliza_zywicka_writer/video/7338328966584913184