Maszyny takie jak ja

Okładka książki Maszyny takie jak ja Ian McEwan Patronat LC
Okładka książki Maszyny takie jak ja
Ian McEwan Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
2019-10-02
Data 1. wydania:
2019-04-18
Andrzej Szulc
człowieczeństwo dylemat moralny inwigilacja literatura angielska spotkanie sztuczna inteligencja uczucie wizja przyszłości

Na półkach: , , , ,

Podchodziłam do tej książki być może z nazbyt pozytywnym nastawieniem, co mogło odbić się w moim odbiorze. Spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego, bardziej wnikliwego.
Mamy tu do czynienia z historią prezentowaną z pozycji głównego bohatera, Charliego. W krótkim czasie w jego życiu pojawia się sporo zmian - kupuje jednego z pierwszych androidów oraz zdobywa wymarzoną kobietę. W zasadzie sytuacja powinna rozwijać się ciekawie, zwłaszcza pod względem fantastyki naukowej. Tymczasem robot najbardziej wyróżnia się byciem niezwykle dobrą imitacją idealnej istoty ludzkiej, a kobieta poza jedną skrywaną sprawą z przeszłości, również jest niemal idealna.
Najbardziej chyba przeszkadza mi postać głównego bohatera, który jawi mi się jako wyjątkowo nieciekawa i zblazowana jednostka i gdyby nie pojawienie się robota, książka byłaby nudna jak flaki z olejem. Niestety w moim odczuciu o samym Adamie - tytułowej maszynie, jest w powieści naprawdę niewiele. Znamienny jest już fakt, że niejednokrotnie Charlie nie chce go słuchać i ucina rozmowy, więc często wszystko co wiemy o Adamie to to, co główny bohater raczy zaobserwować. Wydaje mi się, że może to wynikać z niespecjalne wnikliwego przygotowania autora do opisywanego tematu, a także jego niedostatecznej wyobraźni o tym jak taka sztuczna jednostka może działać albo co myśleć.
Kolejna sprawa która mnie osobiście zniechęciła to nadmiar wspomnianej już na tylnej okładce postaci Alana Turinga, który przedstawiony jest w książce niemal jako Bóg ojciec całej współczesnej techniki i który umożliwił przyspieszenie jej rozwoju o dobre 50 lat. Często uwielbienie to oddawane jest ustami głównego bohatera. Ponadto z tej perspektywy, tj. bardziej zaawansowanego rozwoju technicznego, przedstawiana jest też w książce sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii tamtych czasów (rok 1982). Temat ten zajmuje znaczną część rozważań Charliego. Dla mnie, osoby spoza tego kraju, rozważania te są zdecydowanie mniej pociągające.
Podsumowując, powieść ta kończy się dla mnie równie mało spektakularnie i pociągająco jak się zaczyna. Temat wzajemnych relacji maszyn i ludzi jest zaledwie dotknięty, pojawia się kilka ciekawych rozważań i spostrzeżeń, jednak większość fabuły skupia się jakby obok tego co by mnie interesowało, dlatego dla mnie to pozycja po prostu średnia.

Wydaje mi się, że książka w końcu przekazała to, co chciała przekazać, ale droga do celu była długa i męcząca, a wątki zbyt rozproszone - każdy z nich miał ogromny potencjał, który nie został albo dość rozwinięty, albo dobrze wykorzystany. Absolutnie nie jest to zła książka i wciąż cieszę się, że ją przeczytałam, ale nie była to pozycja dla mnie.

błyskotliwa i zastanawiająca

uwielbiam książki o których po przeczytaniu myślę
których treść absorbuje i skłania do przemyśleń

mnie ta książka przekonuje.
a może ja jestem mało wymagający i łatwo mnie przekonać?

obecnie chce więcej

błyskotliwa i zastanawiająca

uwielbiam książki o których po przeczytaniu myślę
których treść absorbuje i skłania do przemyśleń

mnie ta książka przekonuje.
a może ja jestem mało wymagający i łatwo mnie przekonać?

obecnie chce więcej

Dobry autor,lecz nie mogę wyzbyć się wrażenia iż kontrowersyjnymi wątkami chce zachęcić do czytania swoich książek.Jakby nie był pewny co do swojej wartości.Dla lepszego zrozumienia polecam "O wolności ludzkiej woli" Schopenhauer-a.

Powrót do autora po kilku dekadach. Kupiona w kiosku Pierwsza miłość przeorała mnie lata temu, a tu średnio, płasko i bez pazura.

To bardzo wyjątkowa powieść - obyczajówka z sci-fi twistem. Z jednej strony akcja wciąga i chciałam wiedzieć, co będzie dalej, z drugiej strony mamy do czynienia z przemyśleniami bohaterów, które mają stricte filozoficzną/antropologiczną/politologiczą naturę.
Wydarzenia są zaskakujące, ale pojawiają się w solidnych odstępach. Lektura pozostawiła we mnie wiele pytań, jeszcze więcej wątpliwości i poczucie, że nie wiem, jak się z nią czuję.
Zostawiam na półce do czasu, aż wyrobię sobie opinię.

Bardzo fajna wizja alternatywnej rzeczywistości. Totalnie moje klimaty. Poza tym, książka porusza ważne społeczno-filozoficzne zagadnienia. Pozostawiła mnie w głębokiej refleksji. Polecam.

Świetnie napisana wizja rzeczywistości równoległej, w której A. Turing nie popełnia samobójstwa, wspomaga rozwój komputerów i w latach 80-tych konstruuje człekokształtne roboty. Ale to tak naprawdę opowieść o ludziach, ich trudnych związkach, o miłości, zazdrości i szacunku ponad podziałami.

Uwielbiam taką tematykę. NIe mogłem się oderwać. Aż się chce więcej takich tytułów

Dziwna to książka, ponieważ książkowe tu i teraz jest dość dowolnie traktowane - z jednej strony rzeczywiste wydarzenia historyczne umieszczone są w przesunięciu czasu, z drugiej nałożone wydarzenia z przyszłości wplecione w teraźniejszość.

Do tego przez 1/3 książki mocno irytujący główny bohater i rozmijająca się z logiką opowieść (np. jak reagujemy, jak ktoś ma nam do powiedzenia rzecz, która może zmienić nasz życie? Nasz bohater najpierw to ignoruje, by potem próbować dowiadywać się, ale na raty, żeby nie od razu…)

Ale. Są tam mocno smakowite kąski, a to złośliwy humor, a to pytania o istotę człowieczeństwa, a to dylematy moralne, czy etyczne, które zmuszają nas do zastanowienia.

Wszystko zależy od tego, na ile jesteśmy cierpliwi, żeby pieczołowicie wyławiać te smakowite cząstki, pośród klnięcia i irytacji w pozostałej części. Pro tip: po przebrnięciu 1/3 książki, już jesteśmy z nią na tyle oswojeni, że chcemy ją dokończyć.
Na pewno wywołała emocje, a przecież o to m. in. chodzi w czytaniu, czyż nie?

Ian McEwan Maszyny takie jak ja Zobacz więcej