Kult

Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2019-05-15
2019-01-01
ironia literatura polska manipulacja objawienie obsesja PRL proza relacje międzyludzkie relacje rodzinne szantaż
Inne

Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 1 (49) / 2024 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 6 (48) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 5 (47) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 4 (46) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski, Mateusz Żyła

Cuda PRL-u

1956 14 299

Świetne! Bardzo polecam audiobook czyta Janusz Chabior i robi to tak że lepiej nie można.

Cudowna opowiesc, pelna humoru ale i smutku.

To jak bohater widzi swiat, jest tak cudownie ironiczne. uwielbiam.

Cudowna opowiesc, pelna humoru ale i smutku.

To jak bohater widzi swiat, jest tak cudownie ironiczne. uwielbiam.

Na faktach. Opowieść w stylu gawędziarskim na tle realiów małomiasteczkowych z lat 80-90. Trochę smutna, trochę nostalgiczna, ze sporą dawką humoru. Pośmiałam się. Świetna lektura.

Z ogromną przyjemnością przestawiam Wam prozę, która wdarła się z lekkością w moje serce. Rozgościła się wygodnie, rozbawiła, rozczuliła i otuliła melancholią.
„Kult” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść o oławskich objawieniach, które są pięknym tłem dla niezwykłej opowieści o braterskiej miłości, zagubieniu i stracie. To pełna nadziei i szczerości powieść, w której Autor z czułością przestawia losy bohaterów. Fryzjer Zbyszek zasypywał mnie życiowymi mądrościami, a jego młodszy brat Henio, który doznał objawienia, zadziwił mnie niezwykłą upartością w dążeniu do celu. Przedstawiony przez Autora obraz Polski z czasów PRL-u pozwolił mi przenieść się do tamtego okresu i zatopić w ówczesnym świecie, bym mogła przeżywać wszystko z jeszcze większym zaangażowaniem. A uwierzcie mi, jest co przeżywać!
Po raz kolejny dałam się oczarować niezwykłym słowem i autentycznością. Łukasz Orbitowski świetnym pisarzem jest, a to było moje drugie spotkanie z prozą Autora i na pewno sięgnę po więcej!

Piękna, niespieszna opowieść. Trafiłam na tę książkę przypadkiem, nic o niej nie wiedzialam i może to sprawiło, że była dla mnie tak zaskakująca. Ciekawi bohaterowie, intrygująca fabuła, czasy, które znam, bo częściowo były czasami mojego dzieciństwa. Zaskakujący sposób przedstawienia historii (forma wywiadu). Zasłużone 10/10.

Ciekawa forma taka nie to reportaż nie to literatura faktu może pamiętnik trochę biografia. Czyta się znakomicie. Skojarzyła mi się bardzo ze: "sto lat samotności" Marqeza.

Słuchałem audiobooka z Januszem Chabiorem w roli lektora. Aczkolwiek nasunęła mi się myśl, że p. Chabior idealnie pasuje do roli Zbyszka. Po prostu widzę to! ;)

Rodzeństwo: brat fryzjer i brat cudotwórca. Narratorem powieści jest brat czerpiący garściami z życia. Facet, który chleb z niejednego pieca jadł. O czym chwali się w mega - wywiadzie. Taka jest forma tej powieści. Figlarny humor, rubaszny nawet. Swoje perypetie przeplata opowieściami o bogobojnym bracie. Są lata 80-te. Jest milicja i socjalizm. Są cuda i objawienia. Wędrujący pielgrzymi, rozdeptujący oławskie place, skwery i trawniki. A wszystko to dzieje w dolnośląskiej Oławie. Na jednej z ogrodniczych działek.

Autor zaskoczył mnie zabierając się za temat, który mógłby się wydawać niezbyt porywający, przedstawił w sposób tak nieoczywisty i angażujący, że jak zaczniesz to koniecznie będziesz chciał wiedzieć jak to się skończyło. "Kult" nie jest historią opisującą jeden do jednego prawdziwych wydarzeń, ale luźno inspirowaną tym, co wydarzyło się w Oławie. Jest rok 1983, w podwrocławskiej Oławie, Heńkowi renciście na terenie ogródków działkowych objawia się Matka Boska. Objawienia zaczynają być regularne, a mężczyzna zaczyna uzdrawiać ludzi. Władza krytycznie patrzy na zamieszanie, które wywołuje nieporadny życiowo, zagubiony w otaczającym go świecie Heniek. Wspomniane objawienia i pielgrzymki podróżujące do Oławy mające za cel spotkanie wizjonera, to dopiero początek tego, co wydarzy się później wokół skromnego bohatera tej powieści. Właściwie, to jednego z bohaterów, bo cała historia przedstawiona jest z perspektywy starszego brata - Zbyszka, który opowiada niejakiemu Łukaszowi o losach ich rodziny, sięgając aż do dzieciństwa. W moim odczuciu to kapitalne rozwiązanie i dzięki anegdotom wtrącanym co chwilę przez Zbyszka do pozornie prostej opowieści, całość staje o wiele bardziej ciekawa. Nie minę się z prawdą pisząc, że to właściwie momentami historia bardziej Zbyszka, jego rodziny, a nawet Oławy,
która jest jednym z głównych bohaterów fabuły. Uważam, że to świetny tytuł, wciągający, ale też w pewnym stopniu refleksyjny. Gorąco polecam, bo to książka warta uwagi, a dzięki dość luźnej formie jeszcze lepsza w odbiorze. Przesłuchałem ją w formie audiobooka i sądzę, że Janusz Chabior daje tu niesamowity popis, jeśli chodzi o interpretację. Sprawdź, żeby się przekonać:)

Ależ ta książka mi się spodobała. Historia opowiedziana przez Zbyszka płynęła płynnie, wszystkie jego dygresje dodawały smaku. Czasy objawień w Oławie, to czasy mojego dzieciństwa, więc z sentymentem czytałam o zabawkach, smakołykach, dziecięcych hobby tamtych czasów. Z humorem, refleksją i przemyśleniami autor opisał kawał polskiej historii, zachowań ludzkich, propagady oraz mechanizmów psycho- i socjologicznych. Czytanie tej książki to była ogromna przyjemność.

Słuchałam jako audiobook czytany przez Janusza Chabiora i był to strzał w dziesiątkę! Świetna historia, bardzo podobała mi się forma opowieści/wywiadu.