Droga Królów

Okładka książki Droga Królów
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Mag Cykl: Archiwum Burzowego Światła (tom 1) Seria: Cosmere fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Archiwum Burzowego Światła (tom 1)
Cosmere
2010-08-31
Anna Studniarek-Więch

Super

Super

Absurdem jest że mi się to udało skończyć. Przeważnie wolę krótsze dzieła ale Sanderson potrafi.

Przeczytałam cały cykl i jak do tej pory nie ma dla mnie lepszej książki - przebiła wszystko co przeczytałam do tej pory a nie było tego mało. Książka wybitnie długa, samą w sobie można zmieścić jedynie w plecak, jest naprawdę przepastna. Mimo bardzo rozbudowanego świata i mnogości postaci nie nudziłam się ani nie męczyłam lekturą w żadnym momencie. Motyw i świat przedstawiony niezwykle ciekawy, zachwyca fantazją, szerokim spektrum. Bardzo pomysłowy. Czekam z nadzieją na ekranizację.

Wow, jestem zaskoczony. Książka nieco wolno nabierała tempa, ale jak już te tempo nabrała to z rozmachem. Książka nieco sie dłuży jeśli chodzi o sam środek, ale końcowe 300 stron zdecydowanie wynagradza.

Dla mnie rewelacja. Sandersonowi można zarzucić bardzo wiele, bo momentami potrafi przynudzać, jednak zawsze wszystko spina się w całość i ma to kluczowe znaczenie w odbiorze całości. Wydaję się, że z pozoru nudny rozdział, jednak pozwala nam zrozumieć tok myślenia poszczególnych bohaterów. Bardzo polubiłem ten świat, do którego trzeba przywyknąć. Na początku może czytać się dość trudno, ale warto przez to przebrnąć:)

Dla mnie nieporozumieniem jest porównywanie tej książki do cyklu "malazańska księga poległych". Akcja archiwum burzowego świata jest o wiele bardziej przejrzysta, zrozumiała i wciągająca owszem pojawia się sporo wątków i bohaterów ale jest to nieporównywalnie lepiej poukładane i przejrzyste czego niesamowicie brakuje w cyklu u Eriksona. Uważam że Sanderson osiągnął to czego nie udało się Eriksonowi stworzył świat który wciąga, intryguje i ciekawi a nie przeraża nadmiarem wątków i postaci.

Ale to było dobre , książka ma wielu bohaterów i każdy z nich jest interesującemu i po skończeniu rozdziału nie można się doczekać powrotu do wątku. Bogaty świat , skomplikowany system magiczny burze światło przez całą książkę dowiadujemy się jak działa ,naprawdę wciąga.

Z pewnością nie jest to łatwa książka. Poniekąd cierpi na tę samą bolączkę co "Malazańska...": ma wysoki próg wejścia, bo trzeba przebić się przez ogrom informacji zanim można na spokojnie delektować się lekturą. Mimo wszystko warto dać jej szansę, bo Sanderson jest mistrzem słowa.

Po 600 stronach zaczęło się coś dziać - To jest lekka przesada.

Po 600 stronach zaczęło się coś dziać - To jest lekka przesada.

Lubię książki fantasy, które pokazują ciekawe struktury społeczne.

Lubię książki fantasy, które pokazują ciekawe struktury społeczne.