Książę cierni

- Tytuł oryginału:
- Prince of Thorns
- Data wydania:
- 2012-09-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-09-19
- Data 1. wydania:
- 2011-08-02
- Liczba stron:
- 424
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361386193
- Tłumacz:
- Jarosław Fejdych
- Wydawnictwo:
- Papierowy Księżyc
- Tytuł oryginału:
- Prince of Thorns
- Cykl:
- Rozbite Imperium (tom 1)
- Kategoria:
- fantastyka, fantasy, science fiction
- Data wydania:
- 2012-09-19
- Liczba stron:
- 424
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361386193
- Tłumacz:
- Jarosław Fejdych
W krwawej opowieść o zdradzie, magii i braterstwie autor maluje przed nami fascynujący, brutalny, momentami piękny portret niezwykłego chłopca zmierzającego ku dorosłości i objęciu tronu.
"Zanim ciernie udzieliły mi bolesnej lekcji i zabiły we mnie słabość, miałem tylko jednego brata, którego kochałem całym sercem. Te dni minęły bezpowrotnie, a to co po nich zostało spoczywa w wraz z moją matką w grobie. Dziś mam wielu braci, wytrawnych nożowników i szermierzy, którzy nie cofną się nawet przed najgorszym okrucieństwem. Napadamy na to upadłe imperium i plądrujemy jego truchło. Ludzie mówią, że nastały niespokojne czasy, gdy nocą zmarli wstają z grobów i budzą się potwory, mówią, że to koniec naszych dni. To wszystko prawda, lecz w ciemności czai się również coś gorszego; coś znacznie gorszego."
Zanim został Księciem cierni, czarującym, zepsutym do cna przywódcą bandy bezwzględnych rzezimieszków, zajmujących się plądrowaniem i mordem, Jorg Ancrath był królewskim synem, wychowywanym przez kochającą matkę, cieszącym się najwyższymi przywilejami. Dziś światem rządzi chaos: szerzy się przemoc, ożywają koszmary. Doświadczenia z przeszłość sprawiły, że Jorg nie lęka się żadnego człowieka, żywego ni martwego. Istnieje jednak coś, co mrozi mu krew
w żyłach. Po powrocie do zamku swojego ojca Jorg musi zmierzyć się z koszmarami z dzieciństwa i zbudować swą przyszłość na przekór otaczającym go wrogom.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Przemieniony przez ciernie
Jorg Ancrath ma zaledwie piętnaście lat, młody wiek zupełnie mu jednak nie przeszkadza w obracaniu się w towarzystwie, którego nazwanie szemranym byłoby daleko idącym eufemizmem. A także w paleniu żywcem i zabijaniu na różne inne wymyślne sposoby nie tylko pojedynczych osób, ale i całych wiosek. Dziedzic królestwa Ancrath w wieku lat dziewięciu był świadkiem brutalnego mordu dokonanego na swojej matce i młodszym bracie, co odcisnęło się w nim wyraźnym piętnem, którego symbolem stał się ciernisty krzew, który uratował mu tego feralnego dnia życie, jednocześnie dotkliwie raniąc ciało i oplatając kolczastymi pędami umysł. Wszystko to kazało księciu wyruszyć w świat w poszukiwaniu zemsty. Jak się okazuje, nie jest ona jednak jedyną siłą, kierującą krokami młodego Jorga.
W życiu chłopca wrażeń niewątpliwie nie brakuje i jego losu łatwym nazwać nie sposób. Prawdziwe komplikacje pojawiają się jednak dopiero wówczas, gdy syn marnotrawny podejmuje decyzję o porzuceniu ścieżki występku, powrocie na dwór ojca i odzyskaniu pozycji dziedzica. Jak nietrudno się domyślić, królowi Wysokiego Zamku wcale nie w smak przyjmowanie z otwartymi ramionami swego zdeprawowanego, okrutnego pierworodnego.
Historia opowiedziana w książce nie prezentuje się szczególnie oryginalnie. Podobnie zresztą jak odsadzenie w głównej roli antybohatera, bo ten model protagonisty staje się powoli równie popularny, co topos herosa w lśniącej zbroi czy ścieżka „od zera do bohatera”.
Sam Jorg perfekcyjnie wykreowaną postacią bynajmniej nie jest. Owszem, miał budzić antypatię, i ten cel został w pełni osiągnięty, ale przy okazji prezentuje sobą bogaty wachlarz wewnętrznych niespójności. Dobrze przynajmniej, że czasem się myli, postępuje głupio, pochopnie i od czasu do czasu coś mu się nie udaje, bowiem w nieomylnego i niedającego się ponieść emocjom piętnastolatka szalenie trudno byłoby uwierzyć.
Książę Ancrath bezdyskusyjnie gra w powieści pierwsze skrzypce, gdyż mamy tu do czynienia z narracją pierwszoosobową i to jego oczyma postrzegamy wydarzenia i jego myśli służą nam za komentarz do nich. Z jego perspektywy obserwujemy także innych bohaterów, a właściwie głównie bohatera zbiorowego w postaci zgrai zbirów towarzyszących Jorgowi podczas łupieżczego żywota na bezdrożach oraz późniejszych przygód. Zgraja to niby barwna, jednak nie mogę powiedzieć, by któremukolwiek z jej członków nadano choć pozory trójwymiarowości, może poza Nubijczykiem. Oprócz tych, których książkę zwykł nazywać „braćmi”, natkniemy się na w powieści na kilku magów, garść potworów i nieumarłych, żądnych władzy możnowładców i inne postaci, których w epickiej fantastyce zabraknąć nie może.
Elementy zaskakujące nie są w „Księciu Cierni” bardzo liczne, jednak jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. Mowa mianowicie o pomyśle, na którym bazuje konstrukcja świata powieści, jego fundamencie, różnicującym go spośród innych, tak charakterystycznych dla gatunku i powtarzalnych w jego obrębie. Na czym dokładnie ta różnica polega, dowiadujemy się stosunkowo późno, w dodatku niejako z zaskoczenia, nie spodziewając się zupełnie żadnego drugiego dna. Gdybym miała wskazać moment, dla którego warto „Księcia Cierni” przeczytać, byłby nim właśnie ten. Ostatecznie okazuje się jednak, że tak ciekawie zapowiadająca się koncepcja została potraktowana po macoszemu, nad czym ubolewam.
„Książę Cierni” nie jest powieścią napisaną źle, szczególnie pod kątem warsztatu autora. Narracji dość daleko do skrajnego prymitywizmu, jej humorystyczna lekkość potrafi czasem wywołać uśmiech na twarzy czytelnika, epatowanie zbędną brutalnością nie zdarza się tak znów często. Książka jednak najzwyczajniej w świecie nie wciąga. Fabuła nie porywa, pomysły nie przekonują i nie ciekawią, a główny bohater potrafi solidnie zmęczyć i zirytować. Racja, czytywałam już gorsze debiuty, jednak fakt ten nie czyni jeszcze z „Księcia Cierni” książki dobrej oraz takiej, którą mogłabym z czystym sumieniem polecić.
Agata Rugor
Popieram [ 18 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Największe kłamstwa zachowujemy dla samych siebie.
Taki jestem, a jeżeli chcecie, żebym za to przepraszał, spróbujcie mnie do tego zmusić.
Wojna, kochani, to piękna sprawa. Ci, którzy twierdzą inaczej, przegrywają.
Opinie [105]
Oryginalna, pasjonująca fabuła i chaotyczny, pełen przemocy świat, który przywodzi mi na myśl ten wykreowany przez Bretta. Połknęłam w jedną niedzielę z wypiekami na twarzy.
Pokaż mimo toUdało mi się tej książki użyć na maturze rozszerzonej... Dobre czasy...
Pokaż mimo toBardzo skompresowana fabuła, przez co świat staje się nieco zbyt płaskim. Bardzo wartka akcja. Ciekawy i nieszablonowy pomysł na świat przedstawiony, ale za słabo pogłębiony.
Pokaż mimo toPotrzebowałam trochę czasu, żeby zebrać myśli. Dawno nie miałam tak sprzecznych emocji związanych z książką.
więcejDowiedziałam się o tej serii, gdy szukałam czegoś podobnego do "Pierwszego prawa" i mniej więcej czegoś takiego oczekiwałam - krwawego fantasy z bohaterami o wątpliwej moralności. Jednak "Pierwsze prawo" zawiesiło poprzeczkę nieco zbyt wysoko, jeśli chodzi o styl i...
“Książe cierni” już od dawna był na samym szczycie moich czytelniczych priorytetów jeśli chodzi o fantasy. Nie dość, że to brutalne, mroczne dark fantasy - czyli to, co w tym gatunku uwielbiam najbardziej, to apetyt dodatkowo podsycały świetne recenzje. Tym większe było więc moje rozczarowanie gdy w końcu zasiadłam do lektury. “Książę” kompletnie nie spełnił pokładanych w...
więcejPoczątek ciekawy, główny bohater momentami intrygujący, niestety im dalej w las tym gorzej ...
Pokaż mimo toPo „Księcia cierni” Marka Lawrence’a sięgnęłam z ciekawości. Pierwszy raz o tej powieści usłyszałam od znajomej, która zachwycała się kreacja głównego bohatera i ciekawie wykreowanym światem.
więcejPo przeczytaniu pierwszego tomy, gdyż całość składa się na trzy części, nie jestem do końca pewna jak ocenić to, z czym do tej pory udało mi się zapoznać.
Z jednej strony muszę...
Tak naprawdę to opowiadanie na końcu tej książki (Śpiący królewicz) sprawiło, że chcę poznać dalszą część historii. Otworzyło mi oczy na koncepcję tego uniwersum.
Pokaż mimo toWymęczyła mnie ta książka i to nie w dobry sposób. Protagonista pokonał Holden'a Caulfield'a w moim rankingu najbardziej irytujących głównych bohaterów. Ten tutaj jest tak młodzieńczo mroczny i doskonały, że nie wiem czy się bać, czy płakać. Cierpiałem razem z nim przez całą książkę, ale chyba nie tak jak tego autor oczekiwał. Jedyne co ratuje od ostatecznego dna to w...
więcejMłody człowiek - około dziesięcioletni - książę jakiś tam, żyje żądzą zemsty której celem jest jakiś tam arystokrata. By uczynić jej zadość, staje na czele bandy rzezimieszków, pali, gwałci i morduje. Poza tym wykonuje pierdyliard chaotycznych podrygów.
więcejRzeczywistość polityczna powieści z grubsza przypomina XV-XVI-wieczne rozdrobnienie na półwyspie apenińskim. Nie...