Kalendarz wydarzeń literackich: czerwiec 2023
Sezon literacki trwa w najlepsze, czego najlepszym dowodem jest istny zalew wydarzeń i spotkań organizowanych dla miłośników i miłośniczek książek. Pełne zestawienie najciekawszych inicjatyw jak zawsze znajdziecie w naszym kalendarzu wydarzeń literackich. Sprawdźcie, co dzieje się w waszej okolicy!
- Międzynarodowy Festiwal Kryminału
- Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha – Granatowe Góry
- Fikuśny Festiwal Literatury
- Festiwal Książki Opole
- Izabelińskie Spotkania z Książką
- Targi Książki nad Odrą
- Radomska Wiosna Literacka
- Festiwal Literackie Objezierze
- Festiwal Dobrej Książki w Tarnowie
- Festiwal Fantastyki Pyrkon
- Festiwal Od Czytania Do Działania
- Literacki Świdwin. Ogólnopolski Festiwal Literacki im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej
- VI Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki
- Big Book Festival 2023
------
Wydarzenia Literackie Czerwiec 2023
20. Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 31 maja – 4 czerwca
Wyjątkowo zaczynam festiwalem, który ruszy ostatniego dnia maja. Ponieważ lwia jego część odbędzie się jednak w czerwcu, właściwszym wyborem wydawało się włączenie go do czerwcowego kalendarza. Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu, bo o nim mowa, odbędzie się już po raz dwudziesty.
Jak co roku program MFK obejmuje między innymi spotkania z najciekawszymi polskimi autorami powieści kryminalnych, w tym choćby z Wojciechem Chmielarzem, Grzegorzem Dziedzicem, Anną Kańtoch, Katarzyną Puzyńską, Ryszardem Ćwirlejem czy Maciejem Siembiedą.
Na uczestników 20. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału czekają też inne atrakcje. Między innymi: Turniej Jednego Wiersza Kryminalnego i Kryminalne Warsztaty Literackie, które poprowadzą Mariusz Czubaj, Julia Łapińska i wspomniany wyżej Maciej Siembieda.
MFK 2023 będzie ponadto szansą na spotkanie z B.A. Paris. Amerykańska pisarka pojawi się we Wrocławiu, by odebrać Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. W trakcie festiwalu dowiemy się też, do kogo trafi Nagroda Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną ubiegłego roku.
Pełen program wydarzenia znajdziecie TUTAJ.
------
3. Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry
Gdzie? Wisła
Kiedy? 1–4 czerwca
Trzecia edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry rusza już 1 czerwca. Do Wisły, gdzie 10 sierpnia 1952 roku przyszedł na świat autor „Pod Mocnym Aniołem”, po raz kolejny zjadą uznani polscy pisarze i pisarki, którzy wezmą udział zarówno w spotkaniach premierowych, jak i dyskusjach panelowych.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „Pokolenia”.
– Mówimy o pokoleniach w różnych aspektach, patrzymy na literaturę ostatnich dekad, mówimy o następstwach pokoleniowych w pisaniu i czytaniu, zestawiamy ze sobą różne podejścia do literatury. Stąd też nowe wątki w Granatowych Górach: pojawi się literatura young adult, a także osobna scena przeznaczona dla dzieci – powiedział Andrzej Drobik, dyrektor programowy Granatowych Gór.
Festiwal obejmie też liczne dyskusje i spotkania z literaturą Jerzego Pilcha (program obejmuje w sumie kilkadziesiąt spotkań i dyskusji zawartych w kilku blokach tematycznych). Nie zabraknie również propozycji kierowanych do fanów poezji czy reportażu.
Granatowe Góry to ponadto wydarzenia muzyczne (koncert Pablopavo i Ludziki oraz Miuosha), stand-up literacki z Michałem Kempą, a także niezwykle bogaty program dla dzieci – spotkania z literaturą dziecięcą oraz warsztaty, animacje, gry i zabawy.
Pełen program wydarzenia znajdziecie TUTAJ.
------
Fikuśny Festiwal Literatury
Gdzie? Szczecin
Kiedy? 1 czerwca | 17–18 czerwca
1 czerwca startuje druga edycja Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie – jedynego takiego wydarzenia na Pomorzu Zachodnim i prawdopodobnie jedynego festiwalu literackiego organizowanego przez kameralną księgarnię.
„Dzień Dziecka to najlepszy dzień, żeby zainaugurować Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie, czyli pierwszy i jedyny na Pomorzu Zachodnim festiwal książki dla dużych i małych z prawdziwego zdarzenia! 1 czerwca o 18.00 zapraszamy wszystkich małych i dużych fanów dobrej zabawy na bal przebierańców u Edzia. Wystarczy wziąć uśmiech, przebrać się za swoją ulubioną postać literacką, a później tylko pląsać w rytm muzyki. Przygotowaliśmy dla Was warsztaty, wspólne czytanie, quiz wiedzy o Edziu z nagrodami i mnóstwo niespodzianek” – zapowiada Małgorzata Narożna, organizatorka Fikuśnego Festiwalu.
Edzio to sympatyczny, nieśmiały wiewiórek, bohater uwielbianych przez dzieci książek Marca Boutavanta i Astrid Desbordes. Odwiedzający księgarnię FiKa w Ogrodach Śródmieście dobrze kojarzą jego maskotkę, witającą przy wejściu z wygodnego fotela. Edzio – tak jak wszystkie dzieci – uwielbia przyjęcia, więc Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie rozpocznie się w Dzień Dziecka plenerowym balem przebierańców!
Bal u Edzia to tylko początek wrażeń, bo przez całe lato w księgarni FiKa będzie można spotkać ulubionych autorów i autorki, a także bohaterów ich książek! Czekają nas więc weekendy z Panem Kuleczką i kaczką Katastrofą, Figą – psią superbohaterką, Basią, Florką, Skarpetkami, wszystkimi pszczołami i drzewami, Miziołkiem, Kaszydłem i Małym Potworem, chartami i syjamami, Antkiem i Kurzolem, żubrem Pompikem, a nawet całą Kocią Szajką!
Fikuśny Festiwal będzie trwał w wybrane weekendy tegorocznego lata. W festiwalowe soboty w programie plenerowe rodzinne czytanki dla najmłodszych Fika Czyta, spotkania z najlepszymi pisarkami i pisarzami oraz czytania performatywne. W niedziele scena Ogrodów Śródmieście zamieniać się będzie w przestrzeń warsztatową, a zaproszeni ilustratorzy i ilustratorki stworzą z dziećmi małe-wielkie dzieła sztuki.
W tym roku do współpracy zaproszony został Teatr Współczesny w Szczecinie. Aktorzy pod okiem reżysera Jakuba Skrzywanka przygotują czytania performatywne na podstawie fragmentów „Nigdy nie będziesz szło samo” Anouk Herman oraz „Jak płakać w miejscach publicznych” Emilii Dłużewskiej. Dorosła publiczność będzie miała też okazje wziąć udział w słowno-muzycznym kolażu z okazji 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej oraz w spotkaniach autorskich m.in. z Kingą Konieczny, Radkiem Rakiem czy Agatą Romaniuk.
Gośćmi drugiej edycji Festiwalu będą: Wojciech Widłak, Kinga Konieczny, Zofia Stanecka, Piotr Socha, Marcin Szczygielski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Inga Iwasiów, Joanna Rusinek, Radek Rak, Daniel de Latour, Joanna Olech, Marta Lipczyńska-Gil, Nika Jaworowska-Duchlińska, Boguś Janiszewski, Tomasz Samojlik, Nina Igielska, Agata Romaniuk i Emilia Dziubak.
Festiwale są jak lekcje czytania siebie, lekcje odczytywania świata i rzeczywistości dookoła. „Fikuśny Festiwal Literatury jest dla Was, zabierzcie więc przyjaciół i znajomych i dajcie się zaprosić na najfikuśniejsze wydarzenie w Szczecinie!” – zapraszają organizatorki Małgorzata Narożna i Kinga Kowalska.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Zapisy: fikaszczecin.pl/festiwal.
------
7. Festiwal Książki
Gdzie? Opole
Kiedy? 2–4 czerwca
W pierwszych dniach czerwca na placu Wolności w Opolu odbędzie się już siódma edycja Festiwalu Książki – największego wydarzenia literackiego na Opolszczyźnie. Jak co roku na uczestników festiwalu czekać będą spotkania autorskie, warsztaty, a także koncerty.
Tak jak w poprzednich latach, zielony opolski park zamieni się w Miasteczko Literackie, do którego zjadą autorzy i autorki z całego kraju, w tym choćby: Remigiusz Mróz, Michał Rusinek, Manuela Gretkowska, Wojciech Chmielarz, Marcel Moss, Maria Peszek i Aleksander Kwaśniewski.
Program wydarzenia jest dostępny na stronie: festiwalksiazki.pl.
------
25. Izabelińskie Spotkania z Książką
Gdzie? Izabelin
Kiedy? 2–4 czerwca
Już po raz 25. oczy miłośników książek skierują się na Izabelin – miejsce, w którym stolica styka się z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Na początku czerwca odbędą się kolejne Izabelińskie Spotkania z Książką, czyli wielkie święto literatury, na które składają się koncerty, pokazy filmowe, a także kiermasz książki, konkursy i warsztaty.
W tym roku organizatorzy zapraszają uczestników na pasmo czeskie, nad którym honorowy patronat sprawują Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Czeskie Centrum. W Izabelinie pojawi się między innymi Mariusz Szczygieł.
W trakcie wydarzenia już po raz piąty zostanie wręczona nagroda literacka za książkę o szeroko rozumianej tematyce ekologicznej PLANETA IZABELIN. Ostatni dzień festiwalu będzie zaś poświęcony plenerowemu kiermaszowi książki, który będzie czekał na gości w malowniczej scenerii Pod Sosnami.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.
------
6. Targi Książki nad Odrą
Gdzie? Kędzierzyn-Koźle
Kiedy? 6 czerwca
Już po raz szósty kozielski rynek opanują Targi Książki Nad Odrą – dzień pełen spotkań autorskich (zarówno dla dzieci, jak i młodzieży i dorosłych), stoisk wydawniczych i edukacyjnych, a także innych atrakcji.
Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na półtoragodzinny rejs po Odrze w ramach akcji „Płynne Czytanie”, podczas którego odbędzie się m.in. czytanie „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry, jednego z patronów 2023 roku.
Na 6 czerwca zaplanowano dwa rejsy. Udział w nich jest bezpłatny. Warto jednak pamiętać, by odpowiednio wcześnie odebrać specjalne wejściówki, dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rynek 3, a także w Filii nr 5 przy ul. Damrota 32. Liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie TUTAJ.
------
45. Radomska Wiosna Literacka
Gdzie? Radom
Kiedy? 10–14 czerwca
Radomska Wiosna Literacka, jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w regionie, odbędzie się już po raz 45. W programie tegorocznego wydarzenia znalazły się: spotkania autorskie, spacery literackie, warsztaty edukacyjne, targi wydawnictw regionalnych, gra miejska #BOOKUJEMYRADOM oraz koncert poezji śpiewanej i literacki wieczór improwizacyjny.
Tegoroczna Wiosna Literacka została podzielona na pasma tematyczne: #RADOM, #NOWOŚCI, #PREMIERY, #RADOMCZYTA oraz #LITERACKIEINSPIRACJE.
Wiele spotkań autorskich odbędzie się w przestrzeni miejskiej (m.in. przy pomniku Jana Kochanowskiego, plac Corazziego), jak również w kawiarniach, teatrze, muzeum, kościele ewangelicko-augsburskim czy w pobliskim Orońsku. W ramach wydarzenia odbędą się również 9. Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych (10–11 czerwca).
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych punktów programu będą publikowane na stronie mbpradom.pl oraz w mediach społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
------
3. Festiwal Literackie Objezierze
Gdzie? Objezierze
Kiedy? 16–17 czerwca
W połowie czerwca ruszy III edycja Festiwalu Literackie Objezierze. Wydarzenie organizowane jest przede wszystkim z myślą o miłośnikach literatury, ale także o osobach zainteresowanych historią regionu.
Centralnym punktem wydarzenia są spotkania autorskie odbywające się na deskach zabytkowego Domu Kultury w Objezierzu.
W tym roku gośćmi festiwalu będą: prof. Jerzy Bralczyk, Marek Krajewski, Gabriela Gargaś, Anna Dziewit-Meller, Jacek Hugo-Bader, Jakub Małecki, Katarzyna Bonda, Eliza Piotrowska i Marcin Pałasz.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie: www.literackieobjezierze.pl oraz na profilu fb/FestiwalLiterackieObjezierze.
------
Festiwal Dobrej Książki
Gdzie? Tarnów
Kiedy? 16–17 czerwca
16 i 17 czerwca Wydawnictwo Biblos organizuje Festiwal Dobrej Książki i już po raz drugi Tarnów stanie się miejscem spotkań i inspiracji dla miłośników literatury.
Jak informują organizatorzy, tegoroczna edycja festiwalu będzie poświęcona literaturze dla dzieci, a zatem wyjątkowo ważnej dziedzinie, która zasługuje na szczególną uwagę i promocję. Podczas wydarzenia przewidziane są wyjątkowe atrakcje, warsztaty ilustratorskie, konkursy i zabawy dla dużych i małych.
Nie zabraknie oczywiście targów książki, na których wydawcy zaprezentują swoje najnowsze publikacje, a także paneli dyskusyjnych i rozmów z autorami o ich twórczości.
Na koniec każdego dnia organizatorzy Festiwalu Dobrej Książki zapraszają na wieczorne koncerty zespołów GOS.pl oraz TGD, które będą doskonałą okazją dla całych rodzin na wspólną zabawę.
------
Festiwal Fantastyki Pyrkon
Gdzie? Poznań
Kiedy? 16–18 czerwca
Festiwal Fantastyki Pyrkon – impreza znana każdemu miłośnikowi szeroko pojętej fantastyki, jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie, jak co roku odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tegoroczna edycja ruszy 16 czerwca.
Znalezienie i wybranie atrakcji, które najbardziej zaciekawią każdego z uczestników, z całą pewnością ułatwi podział na Strefy Programowe, wśród których znajdziecie m.in. Strefę Mangi i Anime, Strefę Dziecięcą czy Strefę Literacką.
Tegoroczną edycję festiwalu odwiedzi wielu znanych i uwielbianych twórców zagranicznej literatury fantastycznej, w tym Victoria Schwab, Amélie Wen Zhao, Brian McClellan, Dmitrij Glukhovsky, a także Brandon Mull.
Nie zabraknie też, rzecz jasna, polskich autorów. Na Pyrkonie pojawią się między innymi Robert M. Wegner, Michał Gołkowski, Andrzej Pilipiuk, Paweł Majka, Marcin Sergiusz Przybyłek, Paulina Hendel, Monika Maciewicz.
Więcej o tegorocznym Pyrkonie przeczytasz TUTAJ.
------
Festiwal Od Czytania Do Działania
Gdzie? Poznań, Rozbrat
Kiedy? 16–18 czerwca
W dniach 16–18 czerwca odbędzie się II edycja festiwalu „Od Czytania Do Działania” (Poznań, Rozbrat, ul. Pułaskiego 21a).
W tegorocznym programie znalazły się spotkania autorskie, wystawy, filmy, warsztaty, koncerty i kiermasz. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Monika Bobako porozmawia z Christianem Koblukiem, autorem „Zapisków Czarnego Polaka”, m.in. o tym, jak wygląda życie czarnego w Polsce i dlaczego uchodźcy spoza Europy spotykają się z obojętnością i odrzuceniem. Piotr Juskowiak zapyta Łukasza Drozdę, („Dziury w ziemi”) o patodeweloperkę, a Michał Rauszer opowie o antyklerykalizmie ludowym oraz jego współczesnej odsłonie.
W piątek wyświetlony zostanie oparty na faktach film „Śmierć Guillema” o młodym antyfaszystowskim działaczu Guillemie Agulló zamordowanym w kwietniu 1993 roku w Walencji przez grupę neonazistów. Zrozpaczeni rodzice, Guillem i Carme podejmują walkę, by udowodnić, że stracili syna w wyniku morderstwa na tle politycznym. Filmowi towarzyszyć będzie wystawa Adriana Sekury „Bunt”: kilkaset fotografii zrobionych podczas demonstracji w różnych krajach i na przestrzeni 20 lat.
Podczas drugiego, sobotniego, seansu zobaczymy film dokumentalny „Start Wearing Purple” o grupie ludzi, którzy z sukcesem przeprowadzają w Berlinie referendum dotyczące wywłaszczenia spółek posiadających dużą część tamtejszych mieszkań. Tego samego dnia udostępnione zostaną też dwie kolejne wystawy – plakatów komiksowych i projektu „Bałuty Pany i Panie” o interwencjach w przestrzeni miejskiej.
W niedzielę odbędzie się natomiast koncert zespołu Blazed Yard oraz warsztaty robienia plakatu przygotowane przez poznańskie Plakaciary. W piątek i sobotę dostępna będzie też wegańska pizza neapolitańska z pieca opalanego drewnem, wegańskie ciasta i bezpłatna kawa zapatystowska.
Szczegóły znajdziecie TUTAJ.
------
54. Ogólnopolski Festiwal Literacki im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej
Gdzie? Świdwin
Kiedy? 22–24 czerwca
Początki świdwińskiego festiwalu sięgają 1970 roku. To wtedy Stanisław Misakowski, ówczesny kierownik Świdwińskiego Ośrodka Kultury, zainicjował konkurs poetycki. Na patrona konkursu obrał Jana Śpiewaka – warszawskiego poetę i eseistę.
W tym roku po raz trzeci odbędzie się w zmienionej, rozszerzonej formule. Jak informują organizatorzy: „Konkurs łączymy z cyklem spotkań wokół literatury. Koncentrujemy się na literaturze faktu, chcąc przybliżyć czytelniczkom i czytelnikom ciekawe teksty i autorki oraz autorów piszących o współczesnym świecie”.
Program świdwińskiego festiwalu obejmie również wystawę, spektakl teatralny, projekcje filmowe oraz debaty tematyczne.
Nasz festiwal odbywa się w całości w klimatycznym zamku, który na co dzień jest siedzibą Świdwińskiego Ośrodka Kultury. Poza zamkowe mury wychodzimy na spacery tematyczne i warsztaty.
Pełen program 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Literackiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej znajdziecie na stronie literackiswidwin.pl/program.
------
VI Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 23–25 czerwca
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej to największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Ojce i Dziatki to, jak podkreślają organizatorzy, festiwal międzypokoleniowy, partnerski, otwarty i wspólny.
Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.
Partnerski, bo festiwalowi Ojce i Dziatki towarzyszy idea miast partnerskich.
Otwarty, bo organizatorzy zachęcają do współpracy miasta, instytucje, księgarnie i wydawców.
Wspólny – festiwal jest realizowany przy wsparciu merytorycznym i produkcyjnym wieloletnich partnerów.
A ponadto Największy, bo, jak podkreślają organizatorzy, odbywa się aż w 10 miastach.
W czerwcu Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki odbędzie się we Wrocławiu. Szczegóły wrocławskiego wydarzenia nie zostały jeszcze podane. Polecamy szukać ich na oficjalnej stronie Festiwalu oraz na Facebooku.
------
Big Book Festival 2023
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 23–25 czerwca
Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania potrwa trzy dni, a jego domem będzie nowe centrum literatury w Warszawie – Big Book Cafe MDM przy ul. Koszykowej 34/50. Jedenastej edycji towarzyszy hasło #OtwieraMYsię!
Tegoroczna edycja celebruje literaturę jako wyraz ciekawości świata, a samo czytanie jako sposób na bycie razem – informują organizatorzy. Jak zapewniają, spotkania będą miały osobisty i angażujący charakter, bo w tym roku festiwal opowiada o przyjaźni i przełamywaniu samotności.
– Kiedy otwierasz książkę, masz gotowość na przekroczenie granic swojego życia. To znaczy, że chcesz być kimś jeszcze, kimś więcej – mówi Anna Król, twórczyni festiwalu i Fundacji „Kultura nie boli”, która od 11 lat zaskakuje pomysłami na wspólne przeżywanie literatury.
I dodaje:
Jeśli czytamy, jesteśmy ciekawi i otwarci na to, co przyniesie nieznana opowieść. Zbliżamy się do tego, co jeszcze przed chwilą było obce. Czytając, zanurzamy się w nie swoje dramaty, uniesienia, całe epoki. To nas otwiera i zmienia, bo dzięki czytaniu rozumiemy wybory i uczucia, jakich sami nie doświadczyliśmy. A więc literatura robi jeszcze jedną wspaniałą rzecz – oducza nas łatwego oceniania, utrudnia odrzucenie. Człowiek, który czyta, jest gotowy do przyjaźni ze światem.
Program festiwalu zostanie opublikowany wkrótce. Polecam szukać go na stronie bigbookfestival.pl/.
komentarze [1]
Zapraszam do dyskusji.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam