Pod Mocnym Aniołem

literatura polska nałóg alkoholizm Nagroda Nike
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Rewelacyjna książka, znakomicie i zarazem szczegółowo opisująca złożony problem związany z uzależnieniem od alkoholu, a także to jak tego rodzaju nałóg potrafi doprowadzić do upadku człowieka, przez co powoduje, że trudno się mu odnaleźć w codziennych sprawach. Dodatkowym plusem jest też niewątpliwe podchodzenie do tego typu nałogu z dystansem oraz ironią, jak również szczery opis każdej opisanej sytuacji. Książka w mojej ocenie w pełni godna polecenia.

Doskonały język, pełen czarnego humoru i ironii. Interesująca galeria bohaterów, pacjentów oddziału i jego pracowników. Bohater, który jest na dnie, upatruje nadziei i ocalenia w literaturze, a ostatecznie ratuje go miłość. Mało wiarygodne.
Książka romantyzuje alkoholików i alkoholizm, nie przepadam za takim przedstawianiem problematyki nałogu.

Kończysz czytać, a masz wrażenie, że cały ten syf nadal do ciebie przywiera. Spojrzeć przyjaźnie, albo choć z politowaniem na alkoholika, którego poznajesz i staje się twoim znajomym, to trudna sprawa. Życzysz mu dobrze i nie potrafisz zrozumieć. Cała paleta emocji, przemyśleń, a wszystko to dobrze napisane. Jak to się gryzie. Ale trzeba przebrnąć, warto. Polecam.

Powieść obrazująca zawiłość i złożoność nałogu. Jerzy Pilch próbuje przedstawić nam sposób funkcjonowania i postrzegania świata przez osobę chorą - chorą na posiadanie chronicznej i nieustannej potrzeby dostarczania swojemu orgaznizmowi trucizny. Myśli bohatera często stają się dla nas niezrozumiałe, jednak pośród tego "bełkotu" przebijają się złote myśli, które bardzo trafnie opisują alkoholizm, jego przyczyny oraz skutki. Lektura, która pomoże niektórym osobom spojrzeć na alkoholików w trochę innym świetle.

Moja pierwsza styczność z autorem iiii..... ałłł... chyba nie trafiłam. Pierwsze i ostatnie 30 stron z 245 owszem wow - głęboko i prosto w moje serce, ale czytając 180 stron pomiedzy.... no męczyłam się - dla mnie o niczym. Znaczy wiem... o wódzie, aczkolwiek w zbyt odległym tle.

Książka o upadku człowieka, temat który wiele razy był pokazywany na obrazach i w malarstwie "The Fall of Man, by Michelangelo" takie skojarzenia budzi we mnie ta lektura. Pisana w charakterystyczny sposób dla Pilcha czyli dużo słów, dużo powtórzeń jak i momenty z humorem. Pisał jak nie pił a jak pił to nie pisał. Pił bo chciał pić i ta książka to całe studium przypadku osoby uzależnionej. Dzięki tej książce doceniam jeszcze bardziej twórczość O. Tokarczuk, która pisze i tworzy bez używek, na trzeźwo bez dewiacji tylko SAME CZYSTE niczym nieskalane słowa. Ogólnie polecam, warto.

Mocno o alkoholizmie, bez taryfy ulgowej. Nie jest to szczytowe osiągniecie pisarza, ale bardzo solidna pozycja.

Jerzy Pilch czyli pisarz-legenda i to jeszcze za życia w swojej najbardziej rozpoznawalnej powieści. Czy na pewno warto sięgnąć?

"Pod Mocnym Aniołem" to powieść specyficzna. Autor z właściwą sobie swadą wciąga nas w meandry umysłu alkoholika. Osobiście nie zgadzam się z niektórymi opiniami, jakoby była to pochwała nałogu. Dużo bardziej mam wrażenie, że autor ukazuje absurdy zachodzące w umyśle osoby uzależnionej, która z jednej strony strasznie cierpi, z drugiej ten nałóg kocha i jest z nim związana, bardziej niż z kimkolwiek i czymkolwiek innym. Jerzy Pilch ma niezwykłą lekkość pióra. Jego humor może drażnić, lecz dla mnie spaja całą wypowiedź.
Problemem tej książki jest całkowity brak fabuły. Bohater mimo, iż zmaga się z nałogiem, tak na prawdę nigdzie nie dąży. Jesteśmy świadkami chaotycznie wyrzucanych historyjek o bohaterze i jego współbraciach i siostrach w niedoli. Rozumiem, że być może taki był zamiar, że umysł deliryka to kłębiące się porwane i nieskładne historyjki, lecz czy autor to zaznacza? Moim zdaniem nie.
Jerzy Pilch to pisarz nader sprawny, z niebywałą gładkością i kokieterią wodzi za nos czytelnika i prawie się na ten flirt dałam nabrać. Z początku chciałam ocenić tę książkę na mocne 6, może nawet 7, ale dopiero po chwili namysłu, zadałam sobie pytanie: o czym to było? Oczywiście o pijaństwie, ale czy o walce, czy o poddaniu się mu? Czy autor chce nas przestrzec, wzruszyć, a może jest to pochwała pijaństwa? A może chce bezstronnie opisać pijackie życie? Po co były te wszystkie historyjki? Po co była Alberta? Jak wpływały historie innych deliryków, na rozwój fabuły? Czy autor stworzył jakąś zażyłość, relację? Cóż uczyniła Asia Katastrofa? Czy bohater pije przez geny?... odpowiedź na każde z tych pytań brzmi: nie wiem. 260 stron a ja nie wiem, co ja tak właściwie przeczytałam.
Być może Jerzy Pilch chciał nas zabrać w odmęty pokręconej logiki osoby uzależnionej, lecz w moim odczuciu mimo sprawnego pióra, autor nie stworzył historii. Pod Mocnym Aniołem to ewentualnie zbiór opowiadań luźno powiązanych ze sobą tematem uzależnienia, ale to już kolejna powieść Pilcha, która imituje powieść, a jest jest sprawnie napisanym zbiorem nieskładnych opowieści. Nagroda Nike po raz kolejny sama się degraduje. Dodaję dwie gwiazdki jedną za warsztat, drugą za autoironiczny humor.

Ciekawe spojrzenie na nałóg. Polecam przeczytać.

Ciekawe spojrzenie na nałóg. Polecam przeczytać.

Ciekawa historia jednak sposób opowiadania męczył mnie niemiłosiernie. Taki rodzaj wypowiedzi jest kwiecisty, barwny i ciekawy przez dwadzieścia minut, nie dwie - trzy godziny. Później staje się męczący.