Śluby panieńskie

literatura piękna
Siedmioróg
2017-11-01
1926-01-01

Okładka książki Proszę państwa, oto miś. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Urszula Kozłowska, Julian Tuwim
Ocena 8,0
Proszę państwa... Jan Brzechwa, Aleks...
Okładka książki Wiersze dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
Ocena 7,5
Wiersze dla dz... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka
Ocena 6,7
Paweł i Gaweł.... Jan Brzechwa, Aleks...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Doskonała komedia mistrza słowa polskiego. Gustaw, młody, miastowy bywalec chce pojąć za żonę Anielę, ale póki co, znudzony monotonią wsi, używa nocnego życia. Jak to młody... Stryj Radost mu sprzyja, kocha go jak syna i załamuje ręce nad rozrywkową naturą bratanka. Aniela z kolei, z przyjaciółką Klarą, obiecują sobie pozostać w stanie panieńskim. I jest jeszcze Albin, bez pamięci zakochany w Klarze i ją tą miłością męczący.
Intryga związana przez Gustawa w celu rozplątania tego galimatiasu jest genialna. W grę, na szczęście wchodzi też miłość. I inne uczucia: zazdrość, złość, nienawiść...

Zabawna pozycja mistrza Fredry. Niezmienne aktualne dylematy męsko-damskie. Idealna na różne spektakle i ekranizacje.

Po “Śluby panieńskie” sięgnąłem, by nadrobić zaległości. Byłem kiedyś na ekranizacji w kinie ale filmu nie zapamiętałem.

Komedia ta przypadła mi do gustu, jest lekka i zabawna. Sama główna intryga jest zaskakująca. Z zaciekawieniem śledziłem przygody Gustawa i Anieli, Albina i Klary. Tyczy się ona rzeczy od wieków niezmiennych - relacji damsko - męskich. Cała akcja zaczyna się od tytułowych ślubów głównych bohaterek. Zaczytane w książkach zbójeckich postanawiają nienawidzić mężczyzn.

Najbardziej podobała mi się lekkość i finezja wypowiedzi Gustawa i Klary. Jednak po lekturze został pewien niedosyt. Czy taki utwór bez często napiętnowanego patriotycznego czy filozoficznego “zadęcia” nie powinien być idealny i tak “potrzebny, by pokazać w szkole, że nie wszystko to umieranie za ojczyznę, klękanie przed świętym obrazkiem”? Sam nie wiem, ma on wszystko, a jednak czegoś mi brakowało…

"Znam dobrze mężczyzn, ten ród krokodyli!
Co się tak czai, tak układa snadnie.
By zyskać ufność i zdradzić po chwili."

"Mym zdaniem: kochać jest większą rozkoszą –
Los kilku istot zrobić swoim losem,
Czuć i żyć tylko drogich dusz odgłosem,
Dla dobra innych cenić własne życie,
Dla nich poświęcić każde serca bicie,
Światem uczynić najmniejszą zagrodę,
Tam mieć cel życia i życia nagrodę
I kończąc cicho wytknięte koleje,
Za grób swój jeszcze przeciągnąć nadzieje –
Otóż to szczęścia rzetelne zalety!"

Trudne słowa:
Srogi - pozbawiony wyrozumiałości, litości;
Co do joty - ostatnia litera greckiego alfabetu
U kaduka - u czarta
Gorzeć - palić się

- Kochasz?
- Kocham szczerze!
- A ja ci nie wierzę!

Co ma zrobić więc chłopina,
gdy go nie chce zła dziewczyna?

Komedia romantyczna XIX wieku.

- Kochasz?
- Kocham szczerze!
- A ja ci nie wierzę!

Co ma zrobić więc chłopina,
gdy go nie chce zła dziewczyna?

Komedia romantyczna XIX wieku.

Przyjemny dramat osadzony w kulturze i obyczajach klasy wyższej polskiego społeczeństwa w XIX wieku. Dużo humoru, wymian zdań utrzymanych w lekkim tonie i teatralności zachowań.

Nie jest zła, ale nie jest też jakoś specjalnie ciekawa i odkrywcza.

Nie jest zła, ale nie jest też jakoś specjalnie ciekawa i odkrywcza.

Pierwszy raz zetknęłam się, gdy miałam 11 lat, potem w wieku 17 lat i ostatnio do niej wróciłam. Jest świetna. Pod względem dramaturgii, lekkości dialogu i budowy postaci.

Czytane kilka lat temu po raz pierwszy.

Nie pamiętam, z jakiego wydawnictwa, ale nie to.

Miałam dużo śmiechu, może najwięcej (?) jak by liczyć dramaty, które czytałam podczas studiowania w Krk.

Nie pamiętam jakoś dużo, ale ocena by była na pewno powyżej 5 :).

Chciałabym ją przeczytać jakoś niedługo, ale jeszcze się zastanawiam.

U mnie jest bez okładki i opracowania, spis treści mam trochę krótszy niż w tym gregu, + zaczyna się tam gdzie tekst.
Przed przeczytaniem jeszcze bym chyba to co w okolicach "marginesu" pozakreślała czarnym.

Czytane kilka lat temu po raz pierwszy.

Nie pamiętam, z jakiego wydawnictwa, ale nie to.

Nie pamiętam jakoś dużo, ale ocena by była na pewno powyżej 5 :).

Chciałabym ją przeczytać jakoś niedługo, ale jeszcze się zastanawiam.

U mnie jest bez okładki i...

Absolutnie rozkoszne!
Dowcip, urok i wdzięk.
Mam ogromną słabość do "Ślubów panieńskich" odkąd zobaczyłam genialną inscenizację Jana Englerta w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Absolutnie rozkoszne!
Dowcip, urok i wdzięk.

Choć wierszem, to lekko, o tym, co najważniejsze. Dla romantyków i romantyczek, a także dla tych, co nie wiedzą, że nimi są.