rozwiń zwiń

Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura piękna

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.12.2023

Chyba trudno wyobrazić sobie – jeśli jest się miłośnikiem czytania – przyjemniejszy (po)świąteczny wypoczynek niż ten z książką w ręku. Jeśli więc sami lubicie zatopić się w lekturze lub macie wśród bliskich osobę o podobnych zainteresowaniach, nie pozostaje wam nic innego, niż podarować jej (lub sobie) książkę pod choinkę. W naszym prezentowniku przyszła kolej na literaturę piękną – sprawdźcie, co warto sprezentować jej miłośnikom!

Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura piękna

Prezent na święta dla miłośnika literaury

Ci, którzy zastanawiają się nad prezentem dla mola książkowego, najczęściej wiedzą, po jaki gatunek dana osoba sięga najczęściej. W prezentowniku Lubimyczytać opublikowaliśmy już książkowo-prezentowe podpowiedzi dotyczące literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz reportażu, publicystyki i biografii. Tym razem przyszedł czas na literaturę piękną.

Jaki tytuł sprezentować osobie zaczytujacej się właśnie w tego rodzaju tytułach? Sprawdź poniższe podpowiedzi. Może któryś z wymienionych tytułów bliscy wam czytelnicy znajdą pod choinką? 

Literatura piękna

„Biały szum”Don DeLillo

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Główny bohater „Białego szumu”, Jack, który jest kierownikiem katedry badań nad Hitlerem, boi się śmierci. Jego żona Babette, która „gromadzi dzieci i opiekuje się nimi”, także się jej boi. Ten strach dzieli z nimi syn Jacka, Heinrich Gerhardt, którego przyjaciel chce pobić rekord przebywania w klatce pełnej jadowitych węży. Mimo że Hitler, śmierć i węże tak często przewijają się przez tę książkę, jest ona jedną z najzabawniejszych, jakie DeLillo napisał. Nie oznacza to jednak, że nie jest olśniewająca, rozczulająca i jak śmierć poważna. Zatrzymuje bicie serca, jak gdyby słuchało się pękania olbrzymiego lodowca. DeLillo obnaża kondycję człowieka coraz bardziej uzależnionego od technologicznego postępu, a lęk przed śmiercią ma być zagłuszany przez symbol współczesnego społeczeństwa, nowoczesną świątynię: supermarket. Książka dalekowzroczna, pełna ironii i napisana ze zręcznością prawdziwego mistrza.

Za „Biały szum” Don DeLillo otrzymał National Book Award, czerpali z niej Zadie Smith, David Foster Wallace i Bret Easton Ellis, czyli autor „American Psycho”. Często nadużywane hasło o tym, że „Biały szum” wyprzedził swoje czasy, pasuje tutaj jak ulał.

Na platformie Netflix powstała ekranizacja książki w reżyserii Noah Baumbacha, z Adamem Driverem w roli głównej.

„Dziewczynka”, Camille Laurens

Wydawnictwo: Relacja

„Czy masz dzieci? Nie, powiedział mój ojciec. Mam dwie córki”.

Laurence Barraqué dorastała ze swoją siostrą w latach sześćdziesiątych w Rouen. Byłoby łatwiej, gdyby była chłopcem. W latach dziewięćdziesiątych sama zostaje matką dziewczynki. Czy byłoby łatwiej, gdyby urodziła chłopca?

Autorka demaskuje świat przepełniony seksizmem i mizoginią, podkreślając znaczenie słów w kreowaniu rzeczywistości. „Jesteś histeryczna, przestań robić z siebie ofiarę, bądź miła, nie wiesz, o czym mówisz, weź to na siebie” – ta zinternalizowana przemoc formatuje kobiety, ogranicza je i rani.

Bycie dziewczyną, posiadanie córki: jak to zrobić? Co przekazać? Laurens, mierząc się z tymi pytaniami, mistrzowsko opisuje zachodzące w latach dziewięćdziesiątych zmiany społeczne we Francji.

Camille Laurens (właśc. Laurence Ruel) – powieściopisarka, profesorka literatury francuskiej, zasiadała w Académie Goncourt. Za powieść „W twych ramionach” otrzymała nagrodę literacką Prix Femina. „Dziewczynka” zdobyła tytuł książki roku opiniotwórczego magazynu literackiego „Lire”.

„Flagi pokrył kurz”,William Faulkner

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

„Flagi pokrył kurz” to trzecia książka w dorobku giganta amerykańskiej prozy, pierwsza z cyklu poświęconego fikcyjnemu okręgowi Yoknapatawpha. Jesienią 1927 roku Faulkner z dumą posłał sążnisty, blisko sześciusetstronicowy maszynopis do wydawnictwa, pyszniąc się, że jest to „TA książka”, „najdiabelniejsza”, jaką dotąd napisał. Jego samozadowolenie na nic się nie zdało, nie mógł bowiem znaleźć dla niej wydawcy. Za namową pewnego redaktora skrócił ją więc znacznie i wydał jako „Sartoris” (1. wyd. pol. PIW 1960). Pełnej wersji nie opublikował za życia.

Dziś prezentujemy tę pełnokrwistą powieść po raz pierwszy po polsku w pełnej wersji. W budzącym respekt przekładzie Macieja Płazy.

 „Horyzont zdarzeń”, Balsam Karam

Wydawnictwo Marpress

Milde to mieszkanka Skrajów – miejsca, gdzie pozbawione praw matki i córki żyją w trudnych warunkach poza społeczeństwem. Niemile widziane w mieście, zostają deportowane w rejon przygraniczny. W Milde narasta jednak bunt wobec tej sytuacji. Ma siedemnaście lat, kiedy wraz z przyjaciółkami rozpoczyna zamieszki w nadmorskim kurorcie i zostaje aresztowana. Dostaje wybór: egzekucja bądź zgoda na udział w locie badawczym prosto w czarną dziurę.
Milde wybiera kosmiczną wieczność…

Horyzont zdarzeń to poruszająca powieść o ucisku, emigracji, solidarności, traumie i stracie. Balsam Karam tworzy własny język, żeby opisać niezachwianą wiarę młodej kobiety w lepszy świat i jej opór przed koniecznością podporządkowania się.

„Księżniczka Bari”, Hwang Sok-Yong

Wydawnictwo: Bo.wiem

Bari zawdzięcza swojej ukochanej babci nie tylko imię, ale także nadprzyrodzone zdolności. Uciekając z Korei Północnej przed głodem i śmiercią, odnajduje tymczasowe schronienie w Chinach, a potem wyrusza w długą i wyniszczającą podróż przez ocean. Trafia do wielokulturowego Londynu, gdzie styka się z narastającą przemocą i wrogością wobec obcych, ale też odnajduje nadzieję. Pracując jako masażystka, Bari łagodzi fizyczne dolegliwości, a dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom potrafi ukoić również ból duszy. Czy to koniec jej udręki?

Księżniczka Bari jest współczesnym odczytaniem mitu głęboko zakorzenionego w koreańskiej tradycji. Hwang Sok-yong na nowo interpretuje losy dziewczyny wędrującej między światami żywych i umarłych w poszukiwaniu życiodajnej wody, splatając trudną rzeczywistość z elementami magicznymi. Opisując rozpacz, wojnę i terror obecne nie tylko na Półwyspie Koreańskim, ale i na całym świecie, oddaje głos osobom dotkniętym wykluczeniem.

 „Ku*wa, k*rwa, kur*a”, Linn Strømsborg

Wydawnictwo: ArtRage

Britt jest wściekła. Jest wściekła, że jej życie nie wygląda inaczej. I wściekła, bo nie chce inaczej żyć. Nawrzeszczała właśnie na swoją córkę, męża i ich wszystkich przyjaciół. Którzy tak naprawdę są jego przyjaciółmi. I poczuła się dobrze.

Nico jest na pozór przeciwieństwem Britt. Nie jest wściekła ani przemęczona. Nie ma zobowiązań. Ani rodziny. Mimo to uwielbia gniew Britt.

Nowa książka Linn Strømsborg opowiada o oczekiwaniach, na jakie kobieta może sobie pozwolić wobec życia, i ograniczeniach, które nasza kultura wciąż kobietom stawia. Pora na wściekłość była już dawno. Na wściekłość i zniszczenie. Przyszła pora na nowe życie.

„Mr Loverman” Bernardine Evaristo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Pełna humoru i przełamująca kulturowe mity opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na zmianę.

Barry Walker ma siedemdziesiąt cztery lata, zadziorny charakter i sentyment do garniturów retro oraz Szekspira. Urodził się w Antigui na Karaibach, ale mieszka w Londynie, gdzie prowadzi podwójne życie. Jest mężem, ojcem i dziadkiem, jednak w sekrecie, od kiedy był nastolatkiem, spotyka się ze swoim najlepszym przyjacielem Morrisem.

O ich związku nie wie nikt, chociaż Carmel, żona Barry`ego, podejrzewa, że mąż zdradza ją z… innymi kobietami. Tymczasem Barry od lat próbuje zakończyć ich związek. Kiedy umiera ojciec Carmel, a ona wyjeżdża na Antiguę, mężczyzna zostaje sam i zaczyna nabierać odwagi, aby zrealizować swój plan.

Autorka znakomitej powieści Dziewczyna, kobieta, inna po raz kolejny mistrzowsko pokazuje, że uprzedzenia oraz strach niosą ze sobą długotrwałe konsekwencje i że nigdy nie jest za późno na życie w zgodzie ze sobą.

 „Prawdziwa powieść”, Minae Mizumura

Wydawnictwo: Tajfuny

Prawdziwa powieść nazywana jest często retellingiem Wichrowych Wzgórz Emily Brontë w powojennej Japonii. Jest tu bowiem Tarō Azuma, sierota i obcy, który zbiegiem wydarzeń trafia pod pieczę Fumiko, pokojówki w domu bogatej rodziny. Tak poznaje zahukaną Yōko, najmłodszą córkę państwa Utagawów. Dziecinna bliskość przeradza się w fascynację, która decyduje o całym późniejszym życiu Tarō i Yōko. On, pchany ambicją, emigruje i staje się jednym z najbardziej wpływowych Japończyków w USA, ona zostaje w Japonii.

Jest więc Heathcliff i Cathy, ale Prawdziwa powieść to dużo więcej. Minae Mizumura jest genialną stylistyką, a każdy jej utwór to próba rozpracowania na nowo jednego konkretnego gatunku – tutaj autorka zmaga się z koncepcją powieści, poddając w wątpliwość, czy jako pisarz/pisarka z Japonii, wychowany na gruncie powieści o sobie (shi-shōsetsu),jest w stanie stworzyć prawdziwą powieść (honkaku shōsetsu) w rozumieniu europejskim. Robi to w niezwykle błyskotliwy sposób, pisząc mimo wszystko o sobie – to ona jest pierwszą narratorką i bohaterką tej historii, a główna opowieść przekazywana jest z ust do ust przez kolejnych bohaterów.

 „Wiek zła”Deepti Kapoor

Wydawnictwo: Albatros

Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier 2023 roku według serwisu Goodreads. Wybór klubu książkowego „Good Morning America”. Powieść rozmywająca granice – między prozą komercyjną i literacką, sensacyjną i obyczajową. Książka, którą zachwycona Hanya Yanagihara określiła jako „mroczną i hipnotyzującą”. Azjatycka odpowiedź na „Ojca Chrzestnego”. Bardziej wstrząsająca niż „Shantaram”, mocniejsza od „Gomorry” i głębsza od „Rodziny Soprano”.

Epicka opowieść o potężnej indyjskiej rodzinie mafijnej, znienawidzonej przez jednych, uwielbianej przez innych i budzącej lęk u wszystkich. O destrukcyjnym bogactwie i toksycznej miłości.

„Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia”. Deepti Kapoor mogłaby spokojnie pójść w ślady Maria Puzo i umieścić ten cytat z Balzaca jako motto „Wieku zła”.

Indie, czasy współczesne. Członkowie zamożnego, potężnego i skorumpowanego rodu Wadia: ambitny i rozpieszczony Sunny, jego bezwzględny i apodyktyczny ojciec Bunty oraz okrutny wuj Vicky trzęsą przestępczym półświatkiem stolicy. Każdy, kto zwiąże swój los z tą rodziną, uwikła się w walkę o wpływy, władzę, ziemię i wielkie bogactwo. Niektórzy stracą życie tylko po to, by na jaw nie wyszły grzechy członków klanu. Inni wciąż będą mieli nadzieję odnieść korzyści z koneksji z prominentnym i wpływowym rodem. Ale czy ktokolwiek wyjdzie zwycięsko ze starcia z tą potężną i niezwykle groźną familią?
Ajay – służący i ochroniarz Sunny’ego Wadii, słynnego playboya, syna bezwzględnego mafioza, który próbuje nadawać swoim przedsięwzięciom pozory legalności – właśnie odsiaduje wyrok w więzieniu. Kiedy na ulicach Delhi doszło do tragicznego wypadku: rozpędzony mercedes wypadł z jezdni i zabił pięcioro bezdomnych, w tym kobietę w ciąży, policja nie miała wątpliwości, że to właśnie on siedział za kierownicą.

Młoda dziennikarka Neda, zafascynowana bogactwem i ekscentrycznym życiem Sunny’ego, nie może się oprzeć pokusie, by zakosztować smaku przestępstwa, i wikła się w niebezpieczny romans z synem mafijnego bossa. Czy tak jak Ajay poniesie konsekwencje swoich wyborów?
A może los się odmieni, a młody i niepozbawiony ideałów Sunny zdoła odwrócić się od ojca i odrzucić świat pełen przemocy? Może piękny indyjski sen jego i Nedy ma szansę nie okazać się koszmarem?
To mało prawdopodobne w wieku kalijuga, wieku nieprawości i klęski – w wieku zła.

Wirtuozerskie połączenie thrillera kryminalnego z sagą rodzinną, które zachwyci zarówno miłośników kryminału i sensacji, jak i dobrej prozy literackiej. Prawa do serialowej wersji książki wykupiła amerykańska stacja telewizyjna FX.

„Zima naszej goryczy”, John Steinbeck

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ostatnia powieść jednego z ukochanych pisarzy Ameryki: historia degeneracji, korupcji i duchowego kryzysu.

Życie w New Baytown w stanie Nowy Jork nie jest proste. Wielu mieszkańców miasteczka nosi w sercach gorycz i rozczarowanie. Ethan Hawley, kiedyś jeden z najbogatszych ludzi w mieście, a teraz sprzedawca w sklepie kiedyś należącym do jego rodziny, stara się zapomnieć o dawnych czasach. Najbliżsi nie pochwalają jego kodeksu moralnego, wciąż mając nadzieję na poprawę statusu, nawet kosztem oszustw i machlojek.

Pewnego dnia Hawley postanawia, że ma już tego wszystkiego dosyć i postanawia wziąć wolne od bycia dobrym człowiekiem. Korzystając z rad rodziny i przyjaciół, zaczyna ryzykowną grę o pieniądze i wysokie miejsce w lokalnej hierarchii. Czy zdecyduje się wrócić na drogę prawa, zanim będzie za późno?

Chcesz kupić książkę na prezent w cenie, którą sam/-a wybierzesz? Ustaw dla nich alert LC!

Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwami


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
BaśkaGe 14.12.2023 08:04
Czytelnik

Kilka książek dostanie moja sis bo lubi czytać za to mamie roombe sprezentuje ona preferuje bardziej przydatne prezenty. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Katarzyna k 09.12.2023 18:58
Czytelniczka

Z waszych propozycji prezentowych najbardziej ucieszyłabym się z dwóch amerykańskich klasyków - John SteinbeckWilliam Faulkner. Ciekawe tylko, czy Mikołaj czyta fora na LC ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 09.12.2023 17:37
Czytelniczka

Właśnie skorzystałam z Waszych podpowiedzi i zamówiłam sobie książkę  Zima naszej goryczy. Jakoś mi umknęła ta pozycja i dobrze, że przypomnieliście o niej. Przy okazji szarpnęłam się jeszcze na  Trudna droga z piekła

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zima naszej goryczy  Trudna droga z piekła
NiegdyśNatalia 27.12.2023 15:03
Czytelniczka

jestem niemal pewna, że  Zima naszej goryczysię spodoba. To piękna i wartościowa lektura. Nie zawsze mam dostęp do książek w wersji fizycznej i choć doceniam, a nawet jestem wdzięczna, że z pomocą aplikacji nadal mogę czytać niezależnie od miejsca w którym jestem, to troszkę zazdroszczę tych zamówień z księgarni😍 Oby czytało...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Zima naszej goryczy
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Krzysztof Gromadzki 08.12.2023 14:32
Czytelnik

Prawdziwa powieść jest super, a  Wiek zła Zima naszej goryczy wyglądają naprawdę ciekawie. Od siebie dodam jeszcze  Nostromo Pozostałe opowiadania

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Prawdziwa powieść  Wiek zła  Zima naszej goryczy  Nostromo  Pozostałe opowiadania
Fungal 08.12.2023 09:30
Czytelnik

Sugeruje piękne koncepcje magiczne w wydaniu brytyjskim czyli legend arturiańskich. U mnie teraz :
Dwunastu zbuntowanych królów
A także troche: 
  Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Dwunastu zbuntowanych królów  Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści
Caroline_Q 06.12.2023 16:44
Czytelniczka

Do powyższych propozycji chętnie dodam także "Pałac Lodowy", który teraz funkcjonuje pod tytułem  Wiosenna noc; Zamek z lodu. Nie wiem jak "Wiosenna noc", ponieważ jej jeszcze nie czytałam, ale "Pałac lodowy" był cudowny. Niezwykle delikatna proza, bardzo żywe opisy zimna i jedno dziecięce spotkanie.
A zostając w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Wiosenna noc; Zamek z lodu  Drobiazgi takie jak te  Piranesi  Miasto ślepców  Mistrz i Małgorzata  Portret Doriana Graya  Frankenstein
LubimyCzytać 06.12.2023 14:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post