Była raz wojna

2005-01-01
Abenka
literatura wojenna reportaż

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Wojna, wojna nigdy się nie zmienia

2 Link do recenzji

Historie korespondenta wojennego z okresu II wojny światowej. Zbiorowy portret psychologiczny żołnierzy, spostrzeżenia na temat opinii publicznej w USA, dużo ciekawych, czasem poruszających opisów wojennej codzienności. Różne miejsca, różne twarze. Moja pierwsza Steinbecka. Mniej znana, ale naprawdę warta przeczytania.

Korespondencja z II wojny światowej.

Różnorodna tematyka nierzadko zaprawiona poczuciem humoru; bombardowania cywilów przez niemieckie lotnictwo, plakaty roznegliżowanych dziewczyn w pokojach żołnierzy, bohaterstwo Polaków.

Lubię Johna Steinbecka i jego , w moim mniemaniu gawędziarski styl , tym razem też się nie zawiodłam . Steinbeck w '' Była raz wojna ''opowiada powoli , spokojnie , bez wzlotów i upadków , bez orderów i bohaterów . Ale to nie znaczy że mało ciekawie . Opowiada o zwyczajnych sprawach , rzeczach i ludzkich zachowaniach generowanych przez wojnę . Rozczulił mnie reportaż o...

Znakomite reportaże. Wojna opisywana przez Steinbecka przeraża tym mocniej, bo wydaje się taka zwyczajna, codzienna.

Dobra.
Nietypowa książka o wojnie. Pierwszy raz czytałam książkę o wojnie (przyznaje sie bez bicia to jest trzecia :) ) w ktorej nie czuć było lęku, to były fakty, wysuszona z łez i potu opowieść o przeżytej wojnie. Tak coś. . jakby wojna przeżywana przez szybę.. blisko, niebezpiecznie, ale srania w majtki nie ma (Przepraszam:) ) Czy tak zawsze pisze Steinbeck?

Wojna okiem reportera wojennego, który podkreśla jej bezsens. Brak bohaterów, heroicznych czynów zamiast tego jest samotność oraz nieustanne wyczekiwanie, przesądy i zbieranie pamiątek.
Miejscami książkę czyta się dość opornie, ponieważ nie należy do szczególnie porywających.

Najgorsze jest to, że opisywane rzeczy były prawdziwe...

Na półkach: , , , ,

Z całą pewnością ta książka to duża dawka antywojennej prozy. Nie ma tu jednak ani strategii, ani walki, ani glorii i chwały. Jest za to ratowanie rannych, grzebanie zabitych, monotonia oczekiwania, nerwowe zabijanie nudy, szabrownictwo, cwaniactwo, czyli te wszystkie złe rzeczy, które plenią się, towarzysząc wojnom.
Nie jest to książka porywająca. Nie ma akcji, czy choćby...

Całkiem inna od Vonnegutowskiej, czy Pink Floydowskiej, krytyka wojny, jednak równie skutecznie piętnująca jej bezsens.

• 2014
  • Audiobooki
  • Literatura amerykańska
  • 2011
  • 2007
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Była raz wojna