Zbrodnia i kara

Okładka książki Zbrodnia i kara Fiodor Dostojewski
Okładka książki Zbrodnia i kara
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Klasyka w eleganckiej edycji [Świat Książki] klasyka
klasyka
Klasyka w eleganckiej edycji [Świat Książki]
Преступле́ние и наказа́ние
Świat Książki
2023-01-25
1966-01-01
2000-01-01
literatura rosyjska powieść polifoniczna XIX wiek klasyka literatury morderstwo katorga lichwiarka morderca kara literatura xix wieku lektury szkolne etyka poczucie winy petersburg
Inne

8.5 świetnie zbudowany klimat, stworzone postacie i dobra akcja. Przemyślenia na niskim poziomie, walka wewnętrzna zbyt długa i nudna. Pierwsza ćwiartka 10/10, pozostałe 7.5/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wsm fajne, ale ciężko się czyta.

Wsm fajne, ale ciężko się czyta.

aha aha
to byla prawdziwa kara, w koncu wracam z sybiru

aha aha
to byla prawdziwa kara, w koncu wracam z sybiru

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najlepsza szkolna lektura. Przesłuchałem audiobook w 2016 roku w wakacje wykonując proste prace przy domu. Rombiąc i układając rzędy drewna opałowego, byłem w innym świecie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

XIX-wieczny Petersburg to miejsce, w którym szerzy się zepsucie, moralna deprawacja i nierówności społeczne. Rozpadają się tu więzi międzyludzkie, a poszczególne jednostki doświadczają upadku, z którego ciężko jest się podnieść. Dostojewski, z niezwykłą dbałością o detale, przedstawia nam przestrzeń pogrążoną w spleenie, w której rządzą najniższe instynkty i metafizyczne zatracenie. Książkę czyta się szybko, bo styl jest świetny. Polecam każdemu.

Klasyka. 10/10

Klasyka. 10/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę się bałam zaczynać tą lekturę, ponieważ dużo osób twierdzi, że jest nudna a ja mam zasadę, że jak zacznę książkę to i muszę ją skończyć no i niezbyt miałam ochotę nudzić się przez ponad 600 stron.Jednak niesamowicie mnie zaskoczyła i nie mogłam jej odłożyć.Myślałam o niej gdy się obudziłam, podczas zajęć w szkole, gdy szłam spać, czyli praktycznie 24/7.Mogłam faktycznie się poczuć jakbym to ja to wszystko przeżywała(może też dlatego,że jestem dość empatyczną osobą w stosunku do postaci z książek/filmów).Kocham również to w jaki sposób autor przedstawił psychikę głównego bohatera, w ogóle nie przynudzając a tworząc książkę jeszcze bardziej intrygującą.
Podsumowując:
Idź przeczytać:)

Nareszcie

Nareszcie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niezwykle ciekawa książka opowiadająca o zbrodni i piętnie jakim naznaczeni są zbrodniarze. Dodatkowo jest to doskonałe źródło poznania rosyjskiej kultury.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejny raz i jak zwykle pełna satysfakcja. Uwielbiam to uczucie, kiedy skończywszy książkę nie czuje się niedosytu, nie myśli gorączkowo, która następna, ale ma się potrzebę zatrzymania, przemyślenia, pokłócenia się w myślach z autorem. I „Zbrodnia i kara” jest jedną z najlepszych tego typu pozycji.

Zupełnie nie przemawia do mnie jej wydźwięk, ale uwielbiam ten duszny klimat, mistrzowskie kreślenie postaci, z których każda posługuje się „swoim” językiem. Dostojewski jest w mojej opinii en masse „przereklamowany”, ale akurat ta powieść jest jedną z dwóch, które zasłużenie przyniosły Fiodorowi Michajłowiczowi miejsce w panteonie powieściopisarzy.

Zupełnie nie przemawia do mnie jej wydźwięk, ale uwielbiam ten duszny...

• Lektury
  • Klasyka